Що робити, якщо потрапили в аварію в Чехії: інструкція для водіїв у разі ДТП

Дорожні аварії та будь-які надзвичайні події викликають стрес. Особливо в іншій країні, де не знаєш телефонів оперативних служб та маєш мовний бар’єр. Якщо потрапили у таку ситуацію у Чехії, важливо знати необхідні кроки для ефективного вирішення ситуації. Редакція ProUkrainu.cz підготувала інструкцію у разі ДТП для водіїв та пішоходів про те, що робити, куди дзвонити, які документи мати при собі, основні чеські фрази та як орієнтуватися у місцевих процедурах.

 

Реєстрація українських автомобілів в Чехії почалася в жовтні 2023 року. Тобто на даний момент керування українським авто без реєстрації вважається правопорушенням. За це передбачений штраф – до 30 тисяч чеських крон. Цей облік українських авто створений насамперед для кращої фіксації та покарання за порушення ПДР, а також систематизує повну інформацію про власника, зокрема, адресу проживання та страхові умови. Тепер власника машини завжди знайде штраф, наприклад, за порушення, які зафіксовані відеокамерами. 

Тож, сідаючи за кермо, пам’ятаємо дві важливі речі: наявність реєстрації та страхування авто.

Зміст:

Перші кроки у разі аварії

 1. Безпека перш за все. Переконайтеся, що всі учасники в безпеці. Перемістіться в безпечне місце, якщо це можливо, не порушуючи місце аварії.
 2. Перевірка на наявність травм. Якщо є постраждалі, негайно викличте медичну допомогу, зателефонувавши на номер екстреної допомоги 112.
 3. Повідомлення поліції. Законом передбачено повідомляти поліцію про аварії, якщо вони супроводжуються травмами або значними пошкодженнями. Номер поліції в Чехії – 158.
 

У випадку ДТП, у якому буде винен незастрахований український водій (є і такі), достатньо вчинити, як і в будь-якій іншій аварії — тобто написати спільну заяву про ДТП. Якщо учасники ДТП не впевнені, що робити, або мають проблеми із комунікацією (не говорять чеською мовою), краще викликайте поліцію (навіть у разі відсутності постраждалих). Згодом постраждала сторона може подати заяву на компенсацію до Чеської канцелярії страховиків, куди надається спільний звіт про ДТП.

Коли поліція прибуде, то оцінне ситуацію та складе звіт. Цей звіт є важливим для страхових вимог. Будьте чесними та надайте всю необхідну інформацію. Якщо мова стає бар’єром, поліція у великих містах зазвичай має офіцерів, які говорять англійською, або ви можете скористатися додатком для перекладу.

Необхідні документи

Завжди майте при собі наступні документи, оскільки вони будуть потрібні для оформлення будь-яких претензій чи правових питань:

 • Дійсне водійське посвідчення (міжнародне водійське посвідчення, якщо ваше не англійською чи чеською мовами). Іноземці, котрі проживають на території Чехії певний час, повинні або можуть — залежно від ситуації — обміняти своє водійське посвідчення на чеське.
 • Паспорт або будь-який інший документ, що засвідчує особу.
 • Документ про реєстрацію транспортного засобу.
 • Підтвердження страхування (переконайтеся, що ваш поліс охоплює керування автомобілем в Чехії).
 • Ваше медичне страхування. Це надважливо, бо страховка повинна покривати екстрену медичну допомогу, госпіталізацію та лікування. Якщо медичне страхування відсутнє – доведеться сплачувати десятки тисяч чеських крон.

Основні чеські фрази

Якщо не говорите чеською, наводимо деякі корисні фрази для спілкування під час аварії (український варіант, чеський та англійський):

 • “Мені потрібна допомога” – “Potřebuji pomoc” – I need help.
 • “Сталася аварія” “Stala se nehoda” – There has been an accident.
 • “Я викликаю поліцію” – “Volám policii” – I am calling the police.
 • “Тут є поранений” – “Je tu zraněný” – There is an injured person.
 

Під час розмови з поліцією необхідно чітко сказати: своє прізвище (хто дзвонить), а також що та де сталося. Якщо не знаєте адреси, зверніть увагу на написи на будинках, назви магазинів, можна використовувати GPS у вашому смартфоні або запитати місцевих.

Взаємодія зі страховою компанією

Після аварії зверніться до своєї страхової компанії якнайшвидше. Надайте їм поліцейський звіт та будь-які інші необхідні документи. Якщо аварія включає іншу сторону, обміняйтеся контактною та страховою інформацією з ними.

Поради

 • Зберігайте спокій. Реагуйте на ситуацію адекватно. Більшість незначних ДТП можна вирішити швидко, спокійно та без емоцій впоратися з наслідками.
 • Використовуйте технології. Додатки для смартфонів для перекладу та навігації можуть бути незамінними в цих ситуаціях.
 • Знайте місцеві закони. Ознайомтеся з місцевими правилами дорожнього руху, щоб краще зрозуміти свої права та обов’язки.

Завжди майте при собі свої документи, знайте основні фрази для отримання допомоги та розумійте процедуру.

Ще раз про важливі номери екстрених служб

Цими телефонами слід користуватися в разі нещасного випадку чи будь-якої надзвичайної ситуації:

 • 112 – це універсальний європейський номер служби екстреної допомоги. Його можна безкоштовно набрати з будь-якого телефону, включно з мобільним, щоб зв’язатися безпосередньо зі службами екстреної допомоги (швидкої, пожежної та поліції). Він доступний по всій країні й може бути використаний у будь-якій надзвичайній ситуації.
 • 158 – це конкретний номер чеської поліції. Він використовується в основному для повідомлення про злочини, аварії та будь-які надзвичайні ситуації, пов’язані з поліцією.

Обидва номери з’єднують з операторами, які можуть обслуговувати дзвінки чеською, а часто й англійською.

 

Радимо прочитати:

Система оподаткування у Польщі — це дуже важлива частина процесу для створення бізнесу індивідуальними...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з...

Індивідуальне підприємство — це перший крок до розвитку бізнеса. Пройшовши всі організаційні питання варто...