Украукраїнці в Польщі, відгуки про життя та зарплату в Польщі

За даними польської міграційної служби, зараз у Польщі офіційно проживає більше одного мільйона українців і ця цифра постійно зростає. Майже в кожному великому польському місті вже існують спільноти людей, які приїхали з України або інших країн СНД. У соціальних мережах створено величезну кількість російськомовних спільнот в Польщі, де спілкуються іммігрант. Також діє величезна кількість YouTube каналів на яких люди діляться своїм досвідом життя в Польщі, дають корисні поради для тих хто збирається приїхати до Польщі з інших країн.

Зміст:

Причини за якими люди їдуть з України до Польщі

Звичайно ж перша причина-заробітна плата. За даними опитувань, більше половини приїжджих не була задоволена українськими заробітками.

Останнім часом також збільшилася кількість українців, які переїхали з політичних причин. В останні пару років також змінилася географія - до війни, приїжджі зі східних областей України становили близько 6% від загального числа мігрантів, а основна частина українців приїхала з Тернопільської, Львівської та інших західних областей. На сьогодні зі Сходу України відбуваються близько 28% мігрантів.

Ще до війни на Донбасі до Польщі приїжджали переважно жінки, які працювали домогосподарками, а середній вік мігрантів становив 43 роки. Нова хвиля відрізняється від попередньої. Згідно з даними польського національного банку, на сьогодні 58% приїжджих – це молоді чоловіки із середнім віком 33 роки, при чому кожен восьмий навіть не досяг 25 років.

Але картинці видно статистика за кількістю іноземців мають документи для легального проживання в Польщі.

Найчастіше приїжджі не мають дітей, заради яких вони б прагнули повернутися додому.

Нова хвиля також більш освічена. Понад 47% закінчили вищі навчальні заклади, а лише 8% мають свідоцтва про закінчення профтехучилища або середньої школи. Все більше осіб вступників в польські вузи, вивчають мову, щоб залишитися в Польщі.

Робота в Польщі відгуки українців які побували на різних роботах:

Вже три роки поспіль їжджу на сезонні заробітки до Польщі на збір ягід. Скажу відразу-робота не для всіх і буває, що люди не витримують. Якщо ви не звикли працювати на землі – ця робота не для вас. Прокидатися треба близько 4 ранку, адже вже до 5 треба бути в теплиці або на полі. Так як ягоди обприскують хімією, працювати треба в гумових рукавичках. Робочий день до 17.00-18.00. Обід-з години до двох. Так, працювати доводиться багато, але і зарплата гідна – за 2 місяці заробляю «чистими» від 3000 Євро. А за нинішнім курсом – це більше моєї річної зарплати. - Ірина, 52 роки, Чернігів.

Кращим варіантом для мене виявилася робота в Польщі на будівництві доріг. Роботу назвати легкою не можна, але і зарплата пристойна – більше 4000 злотих на місяць, правда, за проживання та харчування доводилося окремо оплачувати близько 600 злотих. - Андрій, 44 роки, Рівне.

Працював 6 років у м'ясному цеху. Запропонували поїхати до Польщі обвальщиком м'яса. По приїзді визначили в цех на жиловку. Втягнувся швидко. Радує те, що знаєш свій щоденний заробіток (отримуємо від виробітку). За перший місяць вийшло близько $ 700. Далі-більше. Так що, в результаті дуже задоволений. - Антон, 32 роки, Дніпродзержинськ.

Не зв'язуйтеся зі всякими агентствами з працевлаштування, у них одна мета - отримати з вас гроші. Я роблю так-закидаєш 100 грн на телефон, заходиш на http://www.praca.pl / знаходиш відповідну роботу і дзвониш . Тільки і виключно прямому роботодавцю, посередників відмітаємо відразу . Домовляєшся про всі нюанси і так три рази . Їдеш маючи як мінімум два три варіанти працевлаштування, не менше ста баксів в кишені . Приїхав подивився , поговорив , якщо все ок , працюєш , якщо що не подобатися відразу в очі говориш про це поляку, обговорюєш деталі . Якщо мене не влаштовує робота або умови або зарплата або ставлення , просто говориш до побачення і їдеш до іншого . Точка , я вільна людина і буду працювати тільки там і на таких умовах де хочу і де мені сподобається . Тому працюю на будівництві теплиць , тисяча злотих на тиждень , житло і харчування безкоштовно , пиво за рахунок шефа , боулінг і басейн фінансує він же . На роботі хочу курю, хочу п'ю каву або пиво (не більше однієї банки) . Робота не важка і творча, вимагає навичок по роботі з металом , зварювання , болгарка , шуруповерт . Шеф працює з нами, нас три поляки і три українці . Відносини дружні . Висновок: якщо хочеш, то знайдеш

Добрий день! Я працювала на фірмі Macma за 17 кілометрів від Вроцлава. Це друкарня на якій наносили всі типи логотипів на різних предметах. Разом з іншою дівчиною ми були першими українськими працівниками на фірмі.
Нас всретили на автостанції, прекрасно всретили на фірмі (директор, заступник і лідерка познайомили нас з працівниками майже всієї фірми, були дуже привітні...). Ми трохи розмовляли польською тому все було добре.
Але через деякий час, коли почали набирати ще українців, обстановка почала загострюватися, — не всіх зустрічали, говорили що робота в селі Mirkow (за 12 км.від Вроцлава) або Вроцлаві. А насправді це було село подалі. Тобто через маловідповідальність агентів-посередників і незнання польської мови було не дуже комфортно.
Хороше: як і було обумовлено — 8.50 за годину, зарплата вчасно (25 число наступного місяця), не дуже далеко від міста (10 зл. у дві сторони), 2 перерви (30 і 10 хвилин, не вираховували із зарплати), деякі сувеніри від лідерки.
Погане: - у вересні почалася третя зміна але оплата таже;
- зі збільшенням обсягу роботи працювати потрібно було швидше;
- в залежності від відділу, не рідко, як і всі, дихали фарбою, клеєм, розріджувачами, пластмасою;
- перша зміна на 6.00 (зарано);
- маленький магазинчик в селі;
- іноді працювали на складі де взимку температура як і на вулиці (хоч і не довго);
- деяким дівчатам банківські картки не зробили і з третього разу (це вже робота агентів-посередників).
Загалом, так як вчила польську до поїздки і вчуся зараз то хочу щось інше.
Рекомендую вчити мову.

Я працював у Польщі кілька місяців. Так склалися обставини, що терміново потрібно були гроші. І я зважився. Спочатку поїхав на збірку огірків, потім перевівся на будівництво. На першій роботі заробив зовсім небагато і були дуже важкі умови праці. На другий-заробіток набагато більше, але теж це дуже виснажливий працю; якщо на деякий час-раджу їхати, але на постійний час – треба добре обміркувати, чи готові ви?

Робота з парфумерією дуже специфічна. У мене була сидяча робота, тільки спостерігала за механізмом упаковки, який проводився автоматично. Через деякий час помітила проблеми зі здоров'ям: була алергічна реакція на деякі продукт, і довелося змінити місце роботи. Але, якщо у вас все в порядку зі здоров'ям, то рекомендую поїхати і спробувати.

Негативні відгуки про роботу в Польщі

Всім привіт. Вперше надумала поїхати працювати до Польщі, порадили посередника, який все це організував, знайшов вакансію. Зібралася, поїхала. І тут понеслося... нас зібрали групу 7 осіб ( дивний збіг - всі зі сходу і всі їхали вперше), поки ми проїхали кордон, нас залишилося шестеро. (не знаю, як склалися справи у цієї жінки, але в якійсь мірі їй пощастило).
Ми приїхали в місто Свебодзін-майже під Німеччиною. Привезли в офіс фірми "Отто", де на нас ніхто не звернув уваги, дали лист з адресами житла, роботи, доктора і там же, в центрі міста кинули.
Благо, у нас попався дуже добрий водій, який погодився по навігатору знайти наш будинок і відвезти. Коли ми туди приїхали-жахнулися! Це виявився будинок в центрі поля, навколо гній, бруд, ФЕРМЕРСЬКЕ поле і навколо жодного будинку. До центру дуже далеко. Ми були, м'яко кажучи, в шоці. За це житло з нас брали 22 злотих на добу - це кошмар!
Інформація про роботу нас добила! Фірма Дакота (склад речей). За лютий, як нам розповіли, люди отримали 1000 злотих. Переробок не дають, Робота 5 днів на тиждень. До речі, з тієї фірми нам навіть ніхто не подзвонив!
На наступний день ми всі разом, всією нашою компанією, поїхали звідти і шукали нову роботу, що без знання мови - виявилося нереально.
До речі, це місце в полі, де нас були поселили, виявилося колишньою стайнею, яку перебудували в будинок.

Раніше я працював на сезонних роботах у полі (малина та яблука). Півтора місяці влітку і півтора восени з безкоштовним харчуванням і проживанням. В середньому в місяць виходило 600-700 дол. Цього року вирішив спробувати попрацювати на виробництві. Обіцяли 10 злотих з підвищенням і безкоштовне житло. За фактом 10 злотих без підвищення, за житло 250 злотих, проїзд на роботу годину шляху в одну сторону і 100 злотих на місяць. До цього ще й на харчування потрібно в місяць 250-300 злотих. Щоб заробити що то потрібно працювати 12 годин. Поїхав через деякий час назад в Україну. Зараз маю "роботу" і 9000 грн. на місяць + невелика премія. Зробив висновок, що якщо є можливість зараз заробити в Україні +/- 10000 грн., то не варто їхати до Польщі. Народу з України валом і, відповідно, розцінки піднімати ніхто не збирається, а за фактом заробіток буквально трохи менше ніж у Польщі.

Працював у Польщі на одну фірму, господар — українець, звуть Тимур. Фірма займається монтажем будівельних лісів. Робітники в основному з Дніпродзержинська і Дніпро. області, офіс у них в Гданську. По приїзду на місяць забирають паспорти, зарплата старт-9 злотих. Робота небезпечна і важка, вона цих грошей не коштує. Працюєш по 10-12 годин без вихідних. Для того щоб не вийти у вихідний працювати треба проситися і мати поважну причину. За зміну на висоті перетягати на горбу тонни металу в шаленому темпі, з порушеннями техніки безпеки. Навіть води не дають, не те що відпочити. Страховки немає. З висоти впав один з монтерів, пощастило що нога зачепилася за ригель і зламалася в чотирьох місцях, повис на нозі. На лікування скидалися самі працівники. Якщо звільнитися, віднімають стільки грошей що поїдеш з голим задом додому. Мало того-у них домовленість з іншими фірмами щоб ті не брали їх колишніх працівників. Умови життя огидні! Просто рабство. І це в цивілізованій Європі!

Робота для українців в Польщі

У Польщі працевлаштовано понад 93% приїжджих українців. З них довгостроковий договір про працю мають всього 46% приїжджих. Друга а половина виконує тимчасові або сезонні роботи.

У порівнянні з 2014 р більше людей знаходять собі роботу на будівництвах, в ремонтних бригадах, садах, сфері торгівлі та гастрономії. Жінки, як і раніше, вибирають собі роботу доглядальниці або прибиральниці. Загалом фізичну працю в Польщі виконують приблизно 70% українців, ще приблизно 5,5% зайняті на кваліфікованих і високооплачуваних роботах. Останнім часом зростає кількість ІТ фахівців, які приїхали до Польщі з України. Деякі українські та російські компанії відкривають свої офіси в Польщі і охоче наймають на робота співвітчизників.

Читайте також:

Середня зарплата в Польщі для українців за професіями та видами робіт

Робота в Польщі для іноземців взагалі і зокрема для українців, останнім часом стала дуже популярним способом заробітку. У цій статті буде розглянуто основні види робіт...

Опитування, яке провела компанія MR JOB, показало, що в багатьох випадках працівники з України пов'язують з Польщею майбутнє. Цілих 75% респондентів декларує бажання постійного проживання і роботи в Польщі, а більше половини (50,5%) найохочіше забрали б сюди свої сім'ї. 88,4% хочуть вивчати польську мову або продовжувати її вивчати, і лише 16% не хотіли б, щоб їхні діти навчалися Польщі. Видно, таким чином, що приїзд до Польщі вже не є для українців тільки можливістю сезонного заробітку, але ця країна поступово стає місцем для життя.

8 з 10 опитаних зізналися, що мають намір подати заяву на дозвіл на тимчасове перебування в Польщі, 73,6% заявили про перебування більше року, а кожен другий респондент (51,4 %) хоче залишитися довше, ніж на 2 роки.
87% респондентів рекомендує працювати в Польщі в якості джерела стабільного доходу.

Більшість співробітників з України мають проблеми з польською бюрократією, і тому багато хто з них вважають за краще звертатися в агентства з легалізації перебування і роботи. 77% опитаних добре і дуже добре оцінює свою задоволеність нинішньою вакансією. Більше 72% співробітників стверджують, що він заробляє стільки ж, скільки і їхні польські колеги.

Переважна більшість порадили (87,5%) би роботу в Польщі своїм знайомим. 99,5 % позитивно оцінює відносини з колегами на робочому місці.
82,4% задоволених розміром заробітної плати. Майже половина респондентів (47,2%) відзначили, що зацікавлені роботою понаднормово. Проблеми не представляє також мова-81,9% працівників дуже добре розуміє вказівки начальства.

Як працюється в Польщі на будівництві - досвід українського робітника

Олександру 45 років, з них понад 20 він працював на будівництвах. Останні 2 роки працює в Польщі.

Ганна: У вас величезний досвід у будівельній галузі, де працювалося легше-на Сході чи Заході?

Олександр: до Польщі я вже їхав з досвідом. У мене тепер очей наметаний і навіть є своя система "тестування". Якщо закрадаються сумніви, за роботу не беруся.

Ганна: Поділіться з нашими читачами своєю "системою"?

Олександр: Так, будь ласка! Нормальна фірма не бере гроші за працевлаштування. Тобі чітко і виразно розповідають що, де і коли треба робити і скільки ти будеш за це отримувати. Якщо починаються якісь "каламутні" розмови, мовляв, попрацюй тиждень-другий без договору, ми подивимося, на що ти здатний і т.д. - це погана ознака, не можна погоджуватися.

Або, наприклад, кажуть, що будуть знімати з тебе гроші за медогляд або ще за щось там-це справа теж погано пахне. Медогляд, курси з техніки безпеки тощо робиться за рахунок фірми, а не за твій особистий.

Ще, буває, відмовляються оплачувати проїзд до об'єкта, вимагають самим купувати спецівку (Спеціальний робочий одяг) і беруть якісь захмарні гроші за проживання.

Таку роботу я теж не раджу. Якщо фірма не може забезпечити своїм працівникам елементарні умови, то чи варто з нею зв'язуватися?

Ганна: А що, на Ваш погляд, є ознакою надійної фірми в Польщі?

Олександр: Надійною можна вважати ту контору, в якій тобі виплатять рівно стільки, скільки обіцяли і в покладений термін. У нормальній компанії твій майбутній начальник всі свої обіцянки пропише на папері - в договорі. У цьому документі обов'язково будуть чотири речі: назва роботи, яку тобі доручають; термін, на який тебе наймають; обсяг, який тебе треба буде виконувати в день, в тиждень або місяць і, звичайно ж, скільки і коли тобі будуть платити. Так, і все це має бути написано зрозумілою тобі мовою. Знаєш польську-добре, не знаєш-не біда! Якщо роботодавець нормальний, то зробить своїм працівникам переклад. Інакше, можна під таким підписатися!

Ганна: Були випадки?

Олександр: Так, правда, не зі мною, а зі знайомим. Приїхав до Польщі, підписав якийсь папірець, а що там написано, розібрати не спромігся. Через 3 тижні надірвав спину і захотів поїхати додому, підлікуватися. Прийшов до бригадира за розрахунком, а йому: так мовляв і так, за те, що звільняєшся раніше терміну винен ти нам, хлопак (пол. chłopak-хлопець), неустойку заплатити, 1200 злотих, це майже 300 євро. Ось так ось.

Ганна: І як, заплатив?

Олександр: Ні, не заплатив, в той же день втік.

Ганна: Неприємна ситуація. Зараз ви задоволені своїм роботодавцем?

Олександр: Так, слава богу, хороша робота, солідна будівельна фірма, багато іноземців працює з України, Білорусії, Молдови, але і місцевих, поляків, теж вистачає.

Ганна: Умови праці та оплати однакові для всіх, іноземців не ображають?

Олександр: Без різниці, звідки ти, приїжджий або місцевий, поляк або українець, вимоги одні й ті ж: приходь тверезий і виконуй свою норму, все. Хочеться відразу попередити своїх співвітчизників, які бажають заробити в Польщі: хочеш бухати - залишайся вдома. Не їдьте сюди і не соромтесь. За п'янку, дебоші або лайку виганяють відразу, без розмов. І грошей не привезеш, і тінь на всіх українців падає - мовляв, ось вони які, алкаші.

По зарплаті скажу, що полякам, може бути і хотілося, щоб їм, як місцевим, більше платили. Але начальству все одно, з яким ти паспортом, аби добре знав свою справу.

Ганна: Серед ваших знайомих зараз є люди, які працюють нелегально?

Олександр: На великих будівельних об'єктах зустріти нелегалів практично нереально. Останнім часом, може через безвиза, а може і з інших причин, страж гранична (пол. straż graniczna) стала до нас частенько заходити і на об'єкти, і в общагу. Може, десь по-іншому, але у Варшаві, Познані, Кракові та інших великих містах робота "на чорно" втратила свою актуальність. Навіщо ризикувати, якщо вакансій з нормальною роботою, за договорами, зі страховкою тільки ледачий знайти не може.

Ганна: Ви б хотіли залишитися в Польщі назавжди?

Олександр: Важко сказати. Мені подобається Польща, тут чисто, спокійно, можна сказати, стабільно. Але, з іншого боку, мені вже не 25 і сили не ті, запізно починати життя з нуля. В Україні у мене будинок, дружина, діти, батьки і друзі, а тут - тільки робота. Поки вона є-є сенс тут бути. А потім видно буде.

Я своєю працею заробив на квартиру в Дніпрі. Зараз роблю Капітальний ремонт у будинку батьків. Ну, не сам, звичайно, гроші даю, а дружина там займається. Треба ще дітей вивчити. Може, вступлять в Польщі в університет на програміста або ще на якусь хорошу спеціальність. Не будуть все життя гнути спину, як їх батько, а зможуть заробляти і жити, як тут люди живуть - гідно.

повна версія інтерв'ю доступна за адресою https://www.yavp.pl/ukraints-v-polshe/khochesh-bukhat-ostavaysya-doma-ukrainets-rasskazal-o-rabote-na-stroyke-v-polshe-12976.html

Колірна диференціація штанів для українців в Польщі

У художньому фільмі " Кін-дза-дза!"була описана система, що дозволяє жителям планети Плюк демонструвати свій соціальний статус за допомогою штанів різного кольору. А одна з польських фірм виділила працівників з України-видавши їм робочий одяг відмінного від інших працівників кольору. Як зазначається, місцевий підприємець пояснив свій "винахід«тим, що колір вказує на ступінь володіння польською мовою, але представники анти-расистського об'єднання Nigdy więcej (»ніколи більше") заявляють про серйозність порушення.

У польському відділі фірми Lindab, яка виробляє дахи і жолоби, працює 200 осіб, з яких 40 українців. Підприємство розташоване в селищі Верухово, під Варшавою. Всі працівники носять блакитні штани і футболки різних кольорів — в залежності від посади. Тим часом українцям видають жовті та помаранчеві. Перші призначені для осіб, які не знають польської мови, а другі для тих, хто володіє польською або англійською. Суспільство "ніколи більше" має претензії до такого кольорового поділу. Доктор Анна Татар вказує на те, що така система виділяє працівників з точки зору походження.

Роботодавець пояснює ситуацію так-»наприклад, якщо бригадир має намір щось пояснити українцю, який не знає польської, то він може попросити допомоги у його співвітчизника в помаранчевій футболці". Також він запевнив, що працівники з України працюють нарівні з поляками. Рівноправність також дотримується, коли мова йде про зарплати, премії або святкові бонуси.

Детальніше про цей випадок можна прочитати тут