Риболовля в Польщі, Ліцензії та правила

Риболовля в Польщі, Ліцензії та правила

Всього Польща володіє 26-ма тисячами кілометрів проточної води, безліччю лагун і ставків, а також узбережжям Балтійського моря. У внутрішніх водах мешкають близько 70 видів риб, в тому числі високо цінуються рибалками лосось, форель, вугор, судак і короп.

Зміст:

Риболовля біля підніжжя найвищої гірського ланцюга Польщі Татр і трохи менш монументальних Пенін на берегах річок Дунаєць і її притоках на півдні Польщі дозволить зловити форель і окуня. Риболовля на берегах річки Одра добре відома достатком ляща, плотви, окуня і щуки. Близькість великих міст, таких як Вроцлав, дозволяє дістатися до місця призначення за лічені години.

Східна частина Польщі також заслуговує на увагу, оскільки там криється великий потенціал під водами кришталевих по чистоті річок Сан І Буг. В оточенні незайманої природи, в спокійній атмосфері відмінно ловляться великий кількість харіуса, форелі та іншої риби. Риболовля на березі Вісли, визнаної королеви польських річок, відкриває широкі можливості для відпочинку на річці, завдяки своїй протяжності і різноманітності природних ландшафтів.

Мазурські озера-край тисяч озер. Унікальне місце і останній оплот Європейського зубра. Сотні місцевих озер, проток і заплав вражають багатою екосистемою, де водяться жерех, язь, сом і короп. Часто клюють рідкісні види риб. Також в Польщі є де розвернутися любителям морської риболовлі. Тут можна спробувати свою удачу в рибальських експедиціях на морську форель, лосось і камбалу, а також на інші промислові сорти риб.

Всіма питаннями, пов'язані з рибальськими процесами, займається Польський Союз рибалок. Він регулює правила риболовлі, видає дозволи та Ліцензії, а також займається збереженням та розвитком рибної фауни на польських землях. Рибалки, які бажають проводити свій час біля річок зі снастями, повинні отримати спеціальну ліцензію від місцевих органів управління. Плата може відрізнятися в залежності від пори року, місцевості і водойми.

Де можна ловити рибу в Польщі

Рух за збереження природи призвів до законодавства, яке суворо обмежує вилов прісноводної риби з громадських водойм та річок. Однак, це не відноситься до приватних об'єктів, де риба вирощується під контролем власників ставків, на них діють розпорядки встановлені адміністрацією водойми, які, за великим рахунком, нагадують віддалено Загальні державні правила в області контролю за рибальством.

В Європейському Союзі дуже суворі правила, що стосуються правил полювання і рибальства. У Польщі подібні закони існують давно, і якщо і трапляються зміни, то вони стосуються дрібниць і сум штрафів за порушення правил. У Законі про риболовлю у внутрішніх водах сказано, що під час проведення часу на річці зі снастями, кожен рибалка повинен носити з собою дозвіл на риболовлю в Польщі. Крім того, необхідно в місцевій адміністрації або в органі, спеціально призначеному для цієї функції на локальній території, отримати тимчасовий дозвіл з конкретною інформацією про дату і місце рибного лову. Без описаних документів рибалка вважається незаконною з усіма витікаючими наслідками.

Крім наявності дозвільних документів потрібно пам'ятати про дотримання добової норми рибного лову, яку встановлює місцева адміністрація. Ця інформація дублюється в дозволі. Розмір виловленої риби не повинен бути менше встановленої адміністрацією величини. Тому часто на березі можна помітити лінійки.За розведення багать і організацію безладу на вашій ділянці також можуть послідувати санкції у вигляді штрафів. При експлуатації плавальних засоби (човнів з мотором або без) необхідно мати на них реєстрацію при собі, а також рятувальне обладнання на випадок надзвичайної події. При порушенні закон наказує інспекторам вилучати рибальське спорядження і плавальні засоби до судового рішення.

Наприклад на живця (живу рибку, дохлу рибку або шматок рибки) ловити скрізь заборонено!

У Польщі є два варіанти легальної та законної риболовлі:

 1. Риболовля на комерційних / приватних водоймах (Стави, озера, Затока / заплаву річок). Ліцензія і карта рибалки не потрібна. У цьому варіанті ви дійте згідно правил, які встановив "начальник" водойми. Само собою ловля на комерційному водоймищі має на увазі оплату за можливість рибалити на даному водоймищі.
 2. Риболовля на річках, озерах, ставах, які знаходяться на балансі Республіки Польща. Позначено як dzierżawa w RZGW / ZO PZW / Własność PZW. У цьому випадку вам потрібно мати право на риболовлю, а точніше карту рибалки та ліцензію на риболовлю. Ліцензія дає право ловити хоч кожен день протягом року, якщо на рік її оплачували.

Як отримати ліцензію та карту рибалки

Ліцензію уповноважена видавати Польська рибальська Асоціація (Polski Związek Wędkarski-PZW). Офіційний сайт - http://www.pzw.org.pl

Практично в кожному місті Польщі є представництво PZW, куди потрібно звертатися.

Шукайте PZW у Вашому місті на сайті http://www.pzw.org.pl/home/znajdz

Жителі Польщі можуть отримати спеціальну карту рибалки склавши іспити і оплачуючи щорічні членські внески польського риболовецького Союзу, який займається аналізом і збереженням популяції риб. Для туристів подібний дозвіл отримувати не обов'язково. Замість нього необхідно отримати дозвіл у того ж риболовецького Союзу. Майже в кожному великому населеному пункті присутні його відділення або організації, яким передано право видавати дозволи. Після сплати збору і мита, вам видається тимчасове свідоцтво із зазначенням термінів дії вашої карти і місцевості, де вона має законну силу.

Отже, після того як Ви знайшли адресу PZW в вашому місті, потрібно туди сходити за дозволом.

Документи для отримання ліцензії на риболовлю

 1. документ підтверджує право Вашого легального перебування на території Польщі-закордонний паспорт або карту поляка або карту побиту
 2. 1 фото
 3. гроші 280 злотих

Потім є два варіанти:

 1. Ви можете записатися і пройти іспит.
 2. А можете без складання іспиту отримати всі дозволи на право рибалити.

У законі є право для іноземців не проходити іспит, які тимчасово перебувають у Польщі . Тобто вам не потрібно витрачати час на іспити, а сам дозвіл робиться 10-15 хвилин. Власне я цей варіант і вибрав, так як польський знаю погано, а вчити Польський заради того щоб здати іспит на карту рибалки довга затія. Тому якщо вам скажуть (як мені сказав директор pzw) що потрібно здавати іспит, апелюйте на закон, де сказано не зобов'язані карту рибалки мати іноземці, а власне за логікою, якщо не потрібна карта рибалки, то не потрібно іспит здавати. І не плутайте, ліцензію і карта рибалки дві різні речі. Хоча якщо є бажання ви можете пройти іспит.

Витяги із законів, згідно з якими іноземець не зобов'язаний складати іспит:

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.

USTAWA
z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.
4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2. Z

В результаті у вас повинно бути дві книжечки, які дають повне право рибалити в державних водоймах.

Річна ліцензія на Краківський округ коштує 260 злотих, а разова (добова) - 70 зл. Якщо виїжджаєш часто, економія при отриманні картки вендькарської та членського квитка PZW очевидна.

Вартові рибальські (рибнагляд) реально перевіряють наявність ліцензій і дозволеної снасті. Штраф за ловлю без ліцензії від 300 злотих.

Інструкція Як отримати дозвіл на ловлю риби в Польщі

Йтиметься про ловлю риби в публічних водоймах, які не є приватними рибними господарствами, де можна просто прийти, заплатити грошики і половити. У рибгоспах право на ловлю видається господарем водойми, господар може встановлювати свої власні правила, і до PZW все це не має ніякого відношення.

Як вже було сказано, аматорське рибальство на вудку в Польщі регулюється організацією PZW (Polski Związek Wędkarski), Польська Асоціація рибалок.

Вся Польща поділена на округи PZW (okręg PZW). Округ не обов'язково збігається з межами воєводства. Районна рада PZW є місцевим регулюючим органом. Коли ви ловите у водоймі належить округу, Ви повинні мати дозвіл конкретно на води цього округу.

Карту округів можна подивитися тут: http://www.pzw.org.pl/home/znajdz

Членство в PZW має багато переваг. Ви будете платити набагато менше грошей за кожну риболовлю, якщо придбаєте річний дозвіл на риболовлю на водах округу. Наприклад, річний дозвіл коштує 250 злотих на рік. Одноразовий одноденний дозвіл для не членів коштує 50 злотих. Ці цифри умовні, але щоб розуміти порядок. Якщо їздити на риболовлю більш ніж 5-6 разів на рік, членський квиток вже окупається.

Як стати членом?

1. Потрібно скласти іспит на Карту рибалки (Karta Wędkarska). Іспит можна скласти в місцевому відділенні PZW, найменша комірка називається koło.
Знаходьте найближче у Вашому місті / районі koło PZW (їх можна знайти в Google maps), телефонуйте туди і питаєте коли найближчий іспит.

Іспит письмовий, польською. Питання відносяться до наступних категорій:

 • знання про біологію риб: назви та родини риб, періоди нересту, захищені та рідкісні види.
 • правила рибальства в Польщі: дозволені сезони на кожен вид риб, мінімальна промислова міра, дозволені види снастей
 • юридична: відповідальність за дотримання правил рибальства, права співробітника рибоохорони, штрафи

Питання зазвичай у вигляді опитувальника "Вгадай правильну відповідь", з варіантами A, b, c, d. бувають заплутані і незрозумілі питання ,на які відповіді краще завчити напам'ять: -)) наприклад про Оліготрофні озера (хз що це таке, і навіщо мені це знати але такі питання бувають)

Є сайт для самопідготовки до іспиту, де можна пройти тестовий варіант іспиту і прикинути які бувають питання:
http://www.kartawedkarska.pl/przykladowe_pytanie

Ресурси для самопідготовки з прикладами питань:

На іспиті не обов'язково все відповісти правильно. Прохідний бал 70-75% правильних відповідей. Вартість іспиту близько 15 злотих, заплатити потрібно там же.

Після іспиту вам дають сертифікат про складання іспиту.

2. Отримання картки рибалки

З папером про зданий іспит ви йдете в міський уженд (urząd miasta), це там же де видають водійські права і PESEL.

З собою потрібно взяти дві кольорові фотографії 3,5x4,5 і карту Побиту на якій вказана польська адреса прописки.

Карту роблять дуже швидко, прямо при вас. Це звичайна складена навпіл папірець надрукована на принтері, з наклеєним фото і печаткою ужонда. Краще відразу заламинировать.

3. Прийом членів PZW та оплата членських внесків

З готовою картою рибалки ви йдете в найближче koło pzw. Вам знову потрібні дві фотографії 3, 5x4, 5 і деяку кількість готівки. Розраховуйте на суму від 200 до 400 злотих.

Там ви заповнюєте заяву про вступ до союзу рибалок. Вам видають членський квиток з фотографією. У цей квиток наклеюються марки Про оплату членських внесків. Марки двох типів-складка за членство, і складка за річний дозвіл на ловлю, і ще щось там. В сумі у мене вийшло 370 злотих за рік (з них 270 за сам дозвіл на ловлю в окрузі Краків, і 89 зл за членство)

Річний дозвіл на ловлю у водоймах округу це така книжечка, з великим списком водойм, і особливими правилами лову в них (якщо вони відрізняються від стандартних загальнопольських правил). Потрібно читати уважно.

Наприклад на окремих ділянках річок можуть бути введені:

 • ділянки "зловив-відпустив" (odcinek no kill, zlów i wypuść)
 • ділянки де можна ловити тільки спінінгом і нахлистом (przynęty sztuczne)
 • ділянки де встановлюється певна мінімальна промислова міра для конкретного виду риб і т. д.

Книжечка так само служить для реєстрації уловів. Під час кожного виїзду на риболовлю потрібно записати дату, місце (назва водойми або код), спійманий вид риби і розмір. Заповнити це потрібно до того як рибалка почалася, інакше інспектор може виписати штраф.

Штрафи за порушення правил - немаленькі. Одного разу мене оштрафували за відсутність ліцензії на 300 злотих. Власне після цього
я перейнявся отриманням річного дозволу на ловлю.

4. Ловля в інших округах

З практичної точки зору, зручно купити річний дозвіл на ловлю в тому окрузі, в якому ви проживаєте постійно.

Є два моменти, що полегшують життя

 • Міжкруговою угодою (porozumenie). Між певними округами PZW може бути встановлена домовленість що члени округу наприклад Любліна, допускаються на ділянки округу Жешува, без додаткової оплати. Цю інформацію можна знайти на сайті відповідних PZW в розділі "Porozumenia"
 • Пільгова оплата за добовий дозвіл на ловлю. Члени PZW користуються знижками при покупці разових дозволів в інших округах. Наприклад якщо для не-члена PZW добовий дозвіл коштує 75 злотих, то для члена будь-якого іншого округу PZW воно може коштувати 25-30 злотих. Я цим користувався, коли ловив на півночі Польщі, в районі міста Слупська (сам проживаю в Кракові і ліцензія у мене Краківська)

Є програма для смартфонів, в якій можна купити разове дозвіл на ловлю на окремі округи і водойми

Для цього потрібно:

 1. зареєструватися в системі eOKON http://eokon.pl/
 2. встановити на телефон додаток eOKON

Якщо вам пощастило і ви є членом PZW, потрібно в профілі вказати членство, номер картки вендькарської та номер легітимації члонка. тоді на всі зезволения буде діяти знижка 30-50% (в залежності від типу зезволения)

Зручно тим що не потрібно роздруковувати папірці як раніше. оплачена Ліцензія висвічується в програмі як "активна" (з дати її дії), при перевірці варту рибальському можна показати в телефоні наявність оплаченої ліцензії.

Джерело - https://www.facebook.com/groups/1724190927860436/permalink/2048937948719064/

Спільноти рибалок Польщі

https://vk.com/rybalkapolsha

http://fishing-in-poland.com/

https://www.facebook.com/groups/1724190927860436/ - Рибалки Кракова

Види риб у Польщі

Найбільш поширеними видами риб в Польщі є особини з сімейства коропових. Вони мешкають практично у всіх польських річках і найбільш часто попадається на гачок рибалкам. На першому місці по заселеності стоїть карась. Наступними за чисельністю популяції є лящ і плотва. Невеликі річка і заплави великих річок — їх найбільш поширене місце проживання. Серед коропових часто трапляються такі риби: жерех звичайний, язь, Короп, кефаль, головень, Лин, плотва, товстолобик і краснопірка.

З лососевого сімейства самі попадаються на гачок це харіус, Голець і сьомга, особини якої хоч і є морськими атлантичними хижаками, але запливають далеко на дрібні річечки на період нересту. Риболовля в період розмноження регулюється особливо строго, тому вивчіть місцеві правила воєводств ретельно перед відправленням в рибний похід.

Щука і судак — два найбільш лютих хижака в польських річках і активно конкурують між собою за сферу проживання. Відмінно ловляться на спінінг в холодні перехідні сезони року. Багато середні річки Польщі можуть надати прекрасну можливість при лові на цих хижаків. Не менш рідко зустрічається Європейський окунь. Багатий вибір кормової бази послужив причиною практично повсюдного поширення даних видів.

Також в річках Польщі мешкає минь, єдиний з тріскового сімейства риб, що мешкає в прісноводних водоймах. У диких чистих річках водиться Європейський річковий вугор (Anguilla anguilla). Справжнім королем польських прісноводних водойм визнаний сом (Silurus glanis), що досягає двох з половиною метра. У Прибалтійському узбережжі на катерах часто відправляються на морську риболовлю на тріску, оселедець.

Давно не є рідкістю і завезені з Росії осетри, стерляді і білуги. Спеціальні рибні господарства вирощують в розплідниках молоду поросль і відпускають в більші ставки. Традиційно риба вирощується в них протягом 2 або 3-річного циклу. Крім харчового промислового призначення, існують спеціальні рибні ферми для розвитку місцевої рибної фауни і поповнення чисельності риби в річках. Сьогодні Польща займає перше місце за кількістю приватних рибних господарств.