Конфіскація авто у Польщі за водіння у нетверезому вигляді

Нещодавно у Польщі було підписано закон, який передбачає конфіскацію транспорту у водія, що був за кермом у стані алкогольного сп’яніння. Такий закон дозволить зменшити кількість випадків, коли нетверезі водії виїжджають на дорогу. 

У нашій статті ми розповімо як саме буде відбуватись конфіскація та з якого часу почне діяти новий закон.

Зміст:

Закон про конфіскацію автомобіля у нетверезого водія

Закон про конфіскацію автомобілів – це нормативний акт, що встановлює правила та процедури щодо конфіскації транспортних засобів у певних випадках. У даному разі це стосується алкогольного сп’яніння. Закон про конфіскацію транспортних засобів у Польщі вступив у силу 14 березня 2024 року.

Згідно з новими правилами, конфіскація транспортного засобу здійснюватиметься при виявленні водія за кермом з алкогольним сп’янінням у розмірі 1,5 проміле без участі транспортного засобу у дорожньо-транспортній пригоді та 0,5 проміле у разі участі транспортного засобу в аварії. Цей закон було введено з метою покращення безпеки на дорогах.

Як відбувається конфіскація автомобіля?

Процедура вилучення автомобіля під час керування у стані алкогольного сп’яніння проходить через кілька етапів у рамках законодавства:

  1. Поліція тимчасово вилучає машину терміном до 7 днів за наявності ознак сп’яніння водія.
  2. Прокуратура ухвалює рішення про накладення арешту на транспортний засіб.
  3. Суд обов’язково ухвалює рішення про конфіскацію автомобіля.

Необхідно відзначити, що ці дії застосовуються за певних умов: рівень алкоголю в крові водія становить 1,5 проміле без участі у ДТП або 0,5 проміле за участю в аварії, і у таких випадках альтернативи конфіскації не передбачено.

За офіційною статистикою, за перші 10 місяців 2022 року поліція затримала понад 87 тисяч осіб за керування автомобілем у нетверезому стані, що на 4,5% більше, ніж за аналогічний період попереднього року. Більше половини з них було затримано у стані алкогольного сп’яніння з рівнем алкоголю в крові від 0,5 проміле та вище, що карається позбавленням волі на строк до 2 років.

Керування не своїм або робочим авто

Коли водій, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, керує автомобілем, що по документам не належить йому, суд виносить рішення про накладення штрафу на винуватця, що дорівнює вартості транспортного засобу, яким він керував. За законом, п’яному водієві доведеться сплатити суму, що відповідає ринковій вартості автомобіля, незважаючи на відсутність його особистої власності.

Оцінка вартості автомобіля провадиться на основі середньоринкової вартості транспортного засобу, що відповідає автомобілю, яким керував злочинець, згідно із законом. При цьому не проводиться індивідуальна оцінка конкретного автомобіля або облік вартості після ДТП.

Визначення вартості автомобіля з метою накладення штрафу здійснюється без залучення експертів і ґрунтується на оцінці, встановленій на момент скоєння правопорушення.

Що стосується робочого авто, то коли професійний водій вирішує керувати транспортним засобом, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, наслідки можуть бути серйозними.

У таких випадках застосування заходу конфіскації автомобіля та його еквівалента не є обов’язковим. Натомість, згідно з новими правилами, суд призначає штраф у розмірі не менше 5000 злотих. Отримані кошти направляються до Фонду допомоги жертвам та постпенітенціарної підтримки, що наголошує на серйозності порушення та важливості дотримання правил дорожнього руху, особливо для професійних водіїв. Це також є нагадуванням про те, що безпека на дорозі є пріоритетом та обов’язком кожного учасника.

Покарання у вигляді позбавлення волі пʼяного водія

Зміни в системі кримінальної відповідальності також торкаються питання позбавлення волі за керування автомобілем у нетверезому стані. В даний час як альтернатива тюремному ув’язненню водіям можуть призначатися штрафи або обмеження волі. Однак у зв’язку із внесенням змін до законодавства, штрафи буде виключено, і порушників буде позбавлено волі.

За участь у серйозних дорожньо-транспортних пригодах у стані алкогольного сп’яніння наразі передбачено тюремні строки від 2 до 12 років. З введенням нових правил це покарання буде посилено, починаючи з мінімального терміну 3 роки за заподіяння тяжких тілесних ушкоджень і 5 років за смерть.

Максимальне покарання за серйозні аварії також буде підвищено. Винні в аваріях у стані алкогольного сп’яніння, які завдали тяжких тілесних ушкоджень або смерті, можуть бути засуджені на строк до 16 років позбавлення волі (нині – до 12 років).

У Міністерстві юстиції пояснили, що згідно з новими правилами, водії, які перебували в нетверезому стані після дорожньо-транспортних пригод, але до прибуття поліції будуть нести такі ж покарання, як і п’яні водії.