Виїзд з Польщі: коли варто повідомити в ZUS

Спеціальний закон дає цілий ряд можливостей для біженців — від законного перебування до права на деякі види допомоги. Однак, якщо біженець здійснив виїзд з Польщі більш ніж на 30 днів, він автоматично втрачає статус ZUS і більше не може отримувати допомогу. 

Відповідно до польського законодавства, біженець зобовʼязаний заздалегідь попередити ZUS про виїзд з країни. Якщо він цього не зробить, тоді він повинен буде повернути отримані кошти з процентами. У нашій статті ми поговоримо про те, як і навіщо потрібно попереджати ZUS.

Зміст:

Про яку саме допомогу йде мова?

Це питання стоїть особливо гостро, оскільки необхідно чітко розуміти, які систематичні виплати буде припинено під час планування тимчасового або тривалого від’їзду біженця за межі країни. Обговорювана тут тема стосується виключно допомог, які організовує та перераховує ZUS. Серед них найпоширенішими є “500 Plus”, компенсації на дитячий садок та сімейний капітал.

Важливо зазначити, що також існують допомоги для українських біженців, які переселилися до Польщі. Однак ці виплати, як-от допомога в розмірі 300 злотих для полегшення адаптації, а також щомісячна виплата в розмірі 700 злотих від ООН, надаються іншими інстанціями й організаціями і не мають відношення до допомоги, яку розглядають ZUS.

Повертаючись до питання про допомогу, що надається ZUS, важливо знати, що виїзд з Польщі українського біженця, який має статус UKR, на період, що перевищує один місяць, позбавляє його цього статусу. Отже, такий виїзд автоматично призводить до втрати законного статусу перебування і, як наслідок, права на отримання зазначених вище допомог. Важливо зазначити, що повідомлення про намір виїзду є обов’язком іноземця перед компетентними органами.

Отже, перед плануванням тривалої поїздки необхідно оцінити наслідки для отримання допомог, що надаються ZUS. Учасники цієї програми мають бути готові до припинення цих виплат, якщо планують виїзд на термін понад 30 днів. Такий підхід дасть змогу уникнути непорозумінь і переконатися, що правовий статус і соціальні виплати залишаються відповідно до законодавства.

Що буде, якщо не сповістити ZUS про виїзд з Польщі?

Згідно з попередженням від ZUS, ті іноземці, які несвоєчасно повідомляють про свій виїзд, можуть бути зобов’язані повернути незаконно отримані кошти, а також сплатити штрафні відсотки. У більш серйозних випадках можливий початок кримінальної справи за звинуваченням у шахрайстві, що може призвести до депортації та забороні на в’їзд до країн Євросоюзу.

Основні методи, які ZUS може використовувати для контролю за відсутністю біженця в Польщі, включають:

 • Перевірку факту відвідування дітьми шкіл і дитячих садків.
 • Контроль за центральним реєстром застрахованих осіб.
 • Моніторинг кордону через реєстри прикордонних служб.
 • Запити в подібні служби інших країн Євросоюзу для виявлення одержуваних допомог у цих країнах.

Відповідаючи на запитання, чи можна одночасно отримувати допомогу в Польщі та іншій країні, ZUS стверджує, що механізм координації між країнами ЄС давно використовується і протестований на польських громадянах, які працюють за кордоном. Спроба отримати кілька допомог із різних країн може спричинити серйозні негативні наслідки.

Слід також зазначити важливий метод контролю з боку ZUS. Фонд має право вимагати від одержувача допомоги без підстав у будь-який момент підтвердити своє перебування в країні для себе і своїх дітей. У разі непокори цій вимозі, виплати допомоги припиняються, і стосовно іноземця може початися розгляд.

Хто не зобовʼязаний попереджати ZUS про виїзд з Польщі?

Ситуація тут досить прозора. Не зобов’язані інформувати ZUS про свій запланований виїзд з Польщі і, отже, не підлягають припиненню виплат допомог ті, хто від самого початку не оформлював цю допомогу. Також сюди входять люди, які не отримували PESEL UKR, і, відповідно, не мали права на допомогу.

Ще однією значущою групою іноземців, які не зобов’язані повідомляти ZUS про свій виїзд, є ті, хто залишає територію Польщі на період менше 30 днів. У цих випадках формальне повідомлення не потрібне, і виплати допомог зберігаються в силі.

Це важливі деталі, які дають змогу уникнути непотрібних складнощів і переконатися, що дотримано правил отримання та припинення соціальних допомог відповідно до вимог ZUS.

Чи потрібно повертати кошти за період, коли біженець проживав у Польщі?

Коли йдеться про право на допомогу ZUS призначає ці виплати на період перебування іноземця та його дітей (якщо йдеться про дитячу допомогу) на території Польщі. Це зумовлює необхідність обов’язкового повідомлення ZUS про запланований виїзд, оскільки зникає підстава для отримання цієї допомоги.

Проте, варто підкреслити, що допомоги, отримані за період перебування (при дотриманні всіх необхідних умов), є законними і назад повертатися не повинні. Ці виплати були надані виходячи з дійсних прав і дотримання встановлених правил. Отже, у разі отримання допомоги на законних підставах, повернення цих коштів за період проживання в Польщі не потрібне.

Розуміння цієї ситуації допоможе уникнути непорозумінь і переконатися, що отримані виплати перебувають у рамках законодавства і не підлягають поверненню за минулий період.

Як повідомити ZUS про виїзд з Польщі?

Існує кілька способів повідомлення ZUS про намір виїхати з Польщі. Варіант особистого відвідування будь-якого відділення ZUS і надання повідомлення особисто залишається дійсним.

Однак більш зручним і сучасним методом є онлайн-оповіщення, яке може бути здійснене з будь-якої точки світу за наявності доступу в інтернет.

Нагадаємо, що отримавши PESEL, біженці отримують доступ до системи ePUAP, через яку можна увійти в особистий кабінет системи PUE ZUS. Для повідомлення про виїзд онлайн необхідно скористатися цим доступом.

Процедура повідомлення ZUS про виїзд з Польщі включає такі етапи:

 1. Зайдіть на сайт PUE ZUS і авторизуйтеся.
 2. Перейдіть на вкладку “Ogólny” (загальне), потім виберіть “Ubezpieczony” (застрахований) або “Świadczeniobiorca” (одержувач допомоги).
 3. У меню виберіть “Dokumenty i wiadomości”, потім “Dokumenty robocze”.
 4. Знайдіть “Pismo ogólne POG” і натисніть “Utwórz nowe”.
 5. Заповніть запропонований шаблон або скористайтеся фільтром для пошуку та вибору шаблону. Позначте шаблон і натисніть “Utwórz nowe”.
 6. Підтвердіть попередження (сповіщення), якщо воно з’явиться.
 7. У розділі “Rodzaj pisma” виберіть “Informacja”. Введіть заголовок листа, наприклад, “Інформування про виїзд із Польщі”. Вкажіть одержувані або оформлювані виплати та дату виїзду.
 8. Натисніть “Sprawdź” для перевірки правильності заповнення документа, потім “Zapisz” для збереження документа і “Zamknij” для закриття документа.
 9. Натисніть “Wyślij”, щоб надіслати лист, і вкажіть бажаний спосіб отримання відповіді: електронна пошта, звичайна пошта тощо.

Ці кроки допоможуть вам зробити повідомлення ZUS про запланований виїзд з Польщі легко та просто через інтернет.

Як повернути незаконно отримані гроші до ZUS?

У разі, якщо не було своєчасного повідомлення про виїзд або виникли несподівані зміни планів, може виникнути ситуація, коли виплату за програмою “500 Plus” буде здійснено в період відсутності іноземця. У такому разі важливо повернути ці кошти, щоб уникнути заборгованості перед Польщею.

Слід зазначити, що незаконним вважатиметься платіж у місяці, що настає за місяцем, у якому іноземець покинув Польщу. Це включає і ситуацію, коли з моменту покидання країни не минуло 30 днів.

Для повернення коштів у ZUS необхідно здійснити переказ на наступний банківський рахунок: 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017. Якщо переказ виконується з-за кордону Польщі, номер рахунку записується як PL 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017, додавши літери PL перед номером. У назві переказу слід вказати ім’я та прізвище, номер справи, а в примітці вказати “500” (якщо повернення стосується допомоги “500 Plus”).

Важливо зазначити, що вказаний рахунок дійсний на момент написання цього матеріалу. Існує можливість зміни реквізитів платежу. Перед виконанням переказу необхідно обов’язково уточнити актуальні деталі на офіційній сторінці польських податкових органів.

Чи потрібно закривати PESEL під час виїзду з Польщі?

Розглядаючи це питання, важливо розуміти, що не потрібна повна відмова від PESEL при виїзді з Польщі. Однак існує необхідність відмовитися від тимчасового захисту, як було зазначено вище. В результаті цієї процедури, статус UKR буде видалено з державних реєстрів для того PESEL.

Однак важливо зауважити, що відмовлятися від самого ідентифікаційного номера PESEL не потрібно. Це також означає, що не потрібно повертати виданий гміною документ із PESEL.

Ба більше, у майбутньому PESEL може виявитися корисним. Наприклад, він може знадобитися при відновленні тимчасового захисту в Польщі або в інших ситуаціях, пов’язаних з оформленням документів.

Таким чином, немає необхідності повністю закривати PESEL при виїзді з Польщі. Однак важливо дотримуватися процедури відмови від тимчасового захисту, щоб забезпечити правильне оновлення статусу ідентифікаційного номера.

Що робити, якщо вам не поставили штамп про виїзд з Польщі?

Дії в цій ситуації залежать від кількох факторів, включно з необхідністю фіксації виїзду та наявністю відповідних документів. Наприклад, якщо в’їзд і виїзд із Польщі здійснюються з використанням внутрішніх паспортів, то відсутність штампа про виїзд може бути цілком буденним явищем.

У тому разі, якщо вам справді необхідний штамп про виїзд (наприклад, для документального підтвердження вашого статусу), але з якоїсь причини його не було поставлено, можна вжити таких заходів:

 1. Звернутися до компетентних органів: Якщо відсутність штампа викликана забудькуватістю або помилкою прикордонників, і вам справді необхідно отримати цю відмітку, ви можете звернутися до найближчого відділення Охорони прикордонної служби. Надавши дані про ваш в’їзд в іншу країну, вони можуть поставити відповідну відмітку у вашому закордонному паспорті.
 2. Збережіть докази: Важливо також зберегти всі можливі докази вашого фактичного виїзду з Польщі, такі як квитки на транспорт, штампи в інших паспортах (якщо вони є), електронні підтвердження тощо. Ці документи можуть послужити вам доказом вашого виїзду, навіть якщо штамп був упущений.

Отже, у разі відсутності штампа про виїзд з Польщі, важливо оцінити необхідність його наявності та вирішити, які дії вжити. У більшості випадків збереження доказів і можливість звернутися до компетентних органів допоможуть врегулювати ситуацію.

Радимо прочитати:

Сколько зарабатывают украинцы в других странах Европы.

Совет министров Польши принял постановление о размере минимальной заработной платы и размере минимальной...

Польща, країна з багатою історією та динамічним економічним зростанням. Стабільна економіка, різноманітні...

У Польщі розпочався період складання податкових декларацій на дохід для фізичних осіб (PIT) за 2023 рік. Він...

Щомісячний внесок в ZUS є зобовʼязанням індивідуального підприємця у Польщі. Платіж має здійснювати не...