Шлюб у Чехії: як і де реєструвати українцям. Що таке шлюбна спроможність

Як зареєструвати шлюб у Чехії? Нагадуємо послідовність дій. Держреєстрацію актів цивільного стану проводять закордонні дипломатичні установи України. Також саме вони вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють й анулюють їх.

 

Таким чином, українцям за кордоном спрощено доступ до послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану і скорочено строки їх отримання в закордонних дипустановах України. Є відповідне рішення Кабміну.

Закордонні дипломатичні установи, які здійснюватимуть надання послуг у сфері держреєстрації актів цивільного стану з використанням Реєстру, будуть визначені Міністерством закордонних справ.

Зміст:

Як людям, котрі мають тимчасовий захист і перебувають у Чехії, укласти шлюб?

Для укладення шлюбу, згідно законодавства Чехії, необхідно мати дві довідки.

Перша про те, що ви не є у шлюбі на даний момент. Ця довідка видається консульством, тому що доступ до евіденції громадського стану має тільки консульство України.

Друга довідка – це довідка про легальність перебування, яку робить Міністерство внутрішніх справ. Цю довідку люди можуть спокійно отримати, тому що Міністерство їм видасть підтвердження про те, що вони знаходяться на території Чехії легально, оскільки в них є тимчасовий захист.

Ці документ далі подаються по місцю укладення шлюбу, де також заповнюється відповідна заява.

В Україні потім визнають?

Звичайно. Свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб – усе визнається, оскільки між Україною та Чехією діє так звана Угода про правову допомогу. Тому “oddací list”, або чеське свідоцтво про одруження буде діяти і в Україні – особисто знаю, на особистому прикладі.

Єдине, що вам потрібно буде зробити для його використання в Україні – це зробити завірений переклад на українську мову.

 

Шлюб у Чехії

В Чехії є дві форми – цивільного або церковного шлюбу. У випадку цивільного – він проходить у присутності посадової особи (мера, віцемера, заступника). Церковний шлюб – за присутності представника церкви або релігійної громади.

Шлюб укладається публічно та урочисто у присутності двох свідків.

Якщо хоч один з майбутнього подружжя – іноземець і він/вона не розуміє чеської мови, не забудьте повідомити про це в органі РАЦС. У такому випадку для церемонії необхідно знайти судового перекладача, який потім поставить свій підпис на протоколі про укладення шлюбу.

До офіційної реєстрації варто почати з вибору дати та місця.

Місце для реєстрації цивільного шлюбу – matriční úřad в адміністративному окрузі, що обрали. Орган РАЦС просто знайти у міській адміністрації (městský úřad) або в адміністрації міського району (úřad městské části). Тут не тільки домовляються про точну дату, але й надають іншу необхідну інформацію.

У Празі органи РАЦС в адміністраціях міських районів – Департаменти цивільно-управлінських справ, Відділення РАЦС.

Все, що стосується церковного шлюбу, докладно розкажуть представники церкви або релігійної громади, яку обираєте для проведення церемонії.

Необхідні документи

Перед одруженням пара повинна заповнити Анкету для укладення шлюбу. Її видають в органі РАЦС або можна завантажити за посиланням: анкета.

Першу частину заповнюють наречені (за допомогою працівника РАЦСу), другу частину – працівник РАЦСу.

Крім того, треба надати документи, що підтверджують правоздатність на укладення шлюбу. Для українців це:

 • посвідчення особи;
 • свідоцтво про народження;
 • документ про громадянство (закордонний паспорт);
 • документ про шлюбну спроможність (термін дії такої заяви  – 6 місяців);

Шлюбна спроможність – це Довідка про сімейний стан. Документ видається українським консульством.Подання документів для засвідчення справжності підпису на заяві про підтвердження сімейного стану з метою реєстрації шлюбу здійснюється виключно за попередньою реєстрацією  https://online.mfa.gov.ua/application

 • підтвердження про сімейний стан та місце проживання;
 • свідоцтво про смерть чоловіка/жінки (за необхідності);
 • остаточне рішення суду про розлучення попереднього шлюбу (якщо хтось з наречених розлучений).
 • не пізніше, ніж у день укладення шлюбу підтвердження про право на перебування на території Чеської Республіки, видане Поліцією у справах іноземців Чеської Республіки (Cizinecká policie ČR).

Зверніть увагу: на день укладення шлюбу це документ не може бути старше 7 робочих днів.

Документи для укладення шлюбу, видані органами іноземної держави, повинні бути відповідним чином завірені і перекладені чеською мовою судовим перекладачем.

На підставі вищезазначених документів разом з працівником РАЦСу заповнюється Протокол про укладення шлюбу. До нього вносяться, серед іншого, імена, прізвища та особисті номери (rodné číslo) свідків. Якщо свідки не мабть особистого номера, вписують дату та місце народження.

Зміна прізвища

 

Українське консульство в Чехії звертає увагу, що зміна прізвища внаслідок шлюбу тягне за собою необхідність подання заяв щодо обміну національного та закордонного паспорта протягом 30 днів з моменту укладення шлюбу.

Національний паспорт можна змінити лише на території України. Тому слід взяти до уваги необхідність виїзду з території ЧР в Україну для обміну паспортних документів з врахуванням терміну очікування на виготовлення цих персональних документів.

Шлюб або розлучення за кордоном: що необхідно знати українцям

Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України.

Перелік установ, їх адреси та контакти для зв’язку можна знайти на сайті МЗС України за посиланням: https://bit.ly/35LiZpT

Для реєстрації шлюбу наречені мають подати заяву за встановленою формою.

Під час подання заяви необхідно пред’явити паспорти. Якщо раніше перебували в шлюбі, то новий можна зареєструвати тільки при пред’явленні документів, що підтверджують припинення попереднього:

 • свідоцтва про розірвання шлюбу,
 • свідоцтва про смерть одного з подружжя,
 • рішення суду України про визнання шлюбу недійсним,
 • висновку відділу реєстрації актів цивільного стану про анулювання шлюбу.

Реєстрація шлюбу та видача свідоцтва проводиться у приміщенні консульської установи/дипломатичного представництва України за кордоном.

Разом із цим, за наявності документально підтвердженої поважної причини державна реєстрація шлюбу може проводитись в іншому місці:

 • за місцем проживання наречених;
 • за місцем надання стаціонарної медичної допомоги;
 • в іншому місці, якщо наречені не можуть з поважних причин прибути до консульської установи.

Зверніть увагу, за реєстрацію шлюбу стягується консульський збір відповідно до тарифів.

Радимо прочитати:

Процедура покупки реєстрації автомобіля в Польщі дуже проста і не вимагає багато часу і сил. Після того як...

У Познані є визначені місця, де можна розпалити багаття та посмажити шашлик чи ковбаски.

Карта побиту для бізнесу — заповітна мрія багатьох майбутніх підприємців, які хочуть розвивати свій бізнес...

Які найпопулярніші сайти з нерухомості у Німеччині?

Один з поширених варіантів пошуку роботи в Чехії — через посередників, так звані “агентури”. Але що...