Чи зараховуватимуть період перебування на тимчасовому захисті для отримання посвідки на постійне проживання у Чехії?

Одне з питань, яке найбільш цікавило осіб з тимчасовим захистом та навколо якого точилися дискусії, чи зараховуватимуть період перебування на тимчасовому захисті для отримання посвідки на постійне проживання у Чехії?

 

Зміст:

Інститут тимчасового захисту — спеціальний тип проживання, що був створений у зв’язку з початком російської-української війни. Відповідно в законі про перебуванні іноземців не було прописано, що період перебування на тимчасовому захисті враховуватиметься для отримання посвідки на постійне проживання. Зокрема, до цього період враховується: дозвіл на довготривале перебування (наприклад, з метою працевлаштування, возз’єднання родини, навчання та інше), міжнародний захист (азил), сині картки.

Тимчасовий захист будуть враховувати

У МВС Чехії підтвердили, що тимчасовий захист враховуватиметься для отримання посвідки на постійне проживання у Чехії. Проте перебування рахуватиметься за принципом “рік за половину”. Це означає, що фактичне проживанні у Чехії впродовж одного календарного року буде зараховано як півроку до тривалості безперервного перебування.

Що передбачає постійне місце проживання?

Постійне проживання, або чеською trvalý pobyt — це один із типів дозволу на перебування іноземців із країн, що не входять до ЄС. ПМП дозволяє іноземцеві проживати в Чехії без “прив’язки” до мети перебування. Тобто без необхідності отримувати дозволи на довготривале перебування з конкретною метою — наприклад, працевлаштування, навчання, возз’єднання з родиною тощо.

Переваги дозволу на постійне перебування

У певних аспектах щодо працевлаштування та соціальної політики, людина з посвідкою на постійне проживання користується такими правами, як і громадянин Чехії:

  • доступ до класичного громадського медичного страхування, що передбачає сплату щомісячних страхових внесків;
  • доступ до пенсії та соціальних виплат, наприклад, у випадку інвалідності, вдівства, сирітства;
  • вільний доступ до ринку праці та не мусять отримувати спеціальний дозвіл від бюро працевлаштування, як у випадку з працевлаштуванням за робочою візою (до 90 днів) або дозволом на довгострокове перебування (понад 90 днів);
  • доступ до послуг центру зайнятості — наприклад, стати на облік та скористатись вакансіями центру зайнятості. Крім того, якщо людина з дозволом на постійне проживання не працевлаштована і стоїть на обліку, держава сплачуватиме за неї медичне страхування;
  • можливість отримати кредит або іпотеку у чеському банку.

Власники дозволів на довготривале перебування, наприклад, таких прав не мають — вони зобов’язані передплачувати комерційне медичне страхування та не мають доступу до соціальних виплат. Деякими з цих переваг наразі можуть скористатися особи з ТЗ. Це стосується, зокрема, ринку праці та медичного страхування.

 

Радимо прочитати:

У Польщі можна лікуватися в державних медичних установах (безкоштовно) або приватних (платно). Щоб...

Более 2 лет украинцы пользуются безвизовым режимом. Иногда незнание элементарного не позволяет...

Багато хто з нас звикли до так званої прописки, яку іноді досить отримати без вагомих підстав. У Польщі...

Заняття з релігії в польських школах дедалі частіше стають предметом дискусії серед батьків у соціальних...

Список праздничных, выходных и нерабочих дней в Польше на 2021 год.