Середня зарплата в Німеччині: Скільки заробляють німці

Середній рівень зарплат у Німеччині на 2022 рік. Статистика по регіонах та містах. Скільки заробляють представники різних професій у ФРН.

Чому дані не за 2023 чи 2024 роки? Рік публікації даної статті – 2023, а так як щорічна декларація доходів у Німеччині проводиться раз у рік і потім обробляться фахівцями Федерального статистичного відомства тому й маємо найсвіжіші дані – це за 2022 рік.

Заробітна плата у Німеччині

На німецькій мові зарплата — це Gehalt — винагорода, яку наймані працівники отримують щомісячно.

Середня місячна зарплата німця, за даними платформи по працевлаштуванню – StepStone, у 2022 році складає 4250 € брутто без премій і доплат за переробки.

Для порівняння доходів за основу береться місячна чи річна плата за роботу при повній ставці. Погодинна оплата праці та прибуток юридичних осіб у статистиці не враховується.

Яким був середній дохід у Німеччині за 2022 рік – дані статистичного відомства ФРН

Трохи інші цифри маємо від Statistisches Bundesamt. У квітні 2022 року, за даними Федерального статистичного відомства, середній дохід у Німеччині становив 4105 євро. Поточне значення відповідає річній зарплаті 49 260 євро. Наприклад, для особи, яка входить до податкової категорії I у Баден-Вюртемберзі це становить 2644,40 євро нетто. Спеціальні виплати, наприклад, у вигляді відпускних, різдвяних премій або бонусів, тут теж не враховуються.

Де дізнатися, які зарплати у Німеччині

Марно питати у самих німців про їхню зарплату — бюргери неохоче розмовляють на цю тему. Багато фірм прописують у контрактах заборону поширення інформації про свої доходи у приватних розмовах.

Навіть під час публікації вакансій розмір заробітної плати зазвичай не вказується, а обговорюється окремо на співбесіді. Ті, хто сидить за сусідніми столами в офісі при практично однакових умовах, можуть заробляти по-різному, причому, суттєво.

Але загальне уявлення по середнім зарплатам у Німеччині зрозуміти можна. Німецька біржа праці Agentur für Arbeit регулярно публікує статистичні дані про середні значення ЗП на офіційному сайті . Але є нюанс — оновлюється статистика лише раз на рік.

Наступне джерело – сайти, які збирають інформацію про доходи анонімно. Люди повідомляють, скільки заробляють на умовах анонімності. Все вноситься до загальної бази, що дозволяє розрахувати усереднені величини за різними параметрами. Але ніхто не перевіряє достовірність інформації, що вводиться.

У даній статті наводяться дані із сайту німецької біржі праці, а також:

 • Портала пошуку роботи StepStone — тут збираються дані актуальних опитувань майже 700 000 людей, тому інформація релевантна реальній ситуації.
 • Сайту gehalt.de , де наводиться статистика в результаті збору даних від людей, які добровільно повідомляють відомості про професії та зарплати.

Для тих, хто працює в Німеччині (або планує тут працювати), існує хороший спосіб з’ясувати приблизний рівень зарплати для себе. Сервіс розрахунку середньої зарплати на німецькій мові, але головне знати назву професії — щоб вибрати зі списку правильну спеціальність. Або скористуйтеся перекладачем онлайн. Послуга безкоштовна та створена за підтримки Федерального статистичного відомства Німеччини. Отже, переходьте за посиланням https://service.destatis.de/DE/gehaltsvergleich/

На сайті Федерального статистичного відомства можна дізнатися про середню зарплату у Німеччині.

На сайті Федерального статистичного відомства можна дізнатися про середню зарплату у Німеччині.


Далі по кроках вводите вік, стать, рівень освіти, чи зараз працюєте, професію, чи менеджерська позиція, назву міста в Німеччині, до якого відноситься праця.

Результати. Середня зарплата водія вантажівки у Німеччині

Результати. Середня зарплата водія вантажівки у Німеччині

Що варто враховувати іммігранту, плануючи доходи

Нерідко заробіток іноземців нижчий, ніж у німецьких колег. Не дивуйтесь цьому, бо інакше для чого наймати іноземця? Великі відмінності у заробітній платі спостерігаються навіть серед професіоналів, які перебувають на одному рівні по досвіду та освіті.

При порівнянні німецьких зарплат, наприклад, із українськими, враховуйте, що в Німеччині в контракті вказується сума до вирахування податків. Насамперед наших людей цікавить зарплата, яка буде нарахована на руки, тобто чиста. Для повного уявлення про оплату праці в Німеччині необхідно розуміти, як розраховується нетто зарплата у Німеччині, а також отримати більше статистики.

В Україні роботодавець зазвичай називає суму, яку співробітник отримує на руки, а податки та соціальні внески сплачує додатково. Тобто, якщо додати до українського заробітку витрати, які несе роботодавець, то контраст із німецькими доходами буде не такий разючий.

Як залежить доход у Німеччині від спеціальності

Професія – це головний критерій рівня оплати праці в Німеччині.

Вища освіта у Німеччині не гарантує високу зарплату. Але загалом, дипломанти ВНЗ заробляють більше, порівняно з іншими групами працівників.

У середньому німецький працівник з вищою освітою отримує 59 696 € на рік, без вищої – 40 560 € / рік.

Якби німецькі студенти обирали майбутню професію виключно за доходами, вибір був би очевидним — інженер, лікар чи IT-фахівець.

Спеціальність Середній річний прибуток брутто
Лікарі 78317 €
Інженери 59280 €
IT-фахівці 56992 €
Консалтинг 56379 €
Кадровики 47840 €
Маркетинг, PR 45760 €
Фінанси, страхування, банки 45552 €
Технічні спеціальності 44800 €
Офісні працівники 42847 €
Соціальні службовці, молодший персонал 37778 €
Торгівля, логістика 37670 €

Лікарі в Німеччині отримують понад 7050 евро на місяць

Федеральна статистика на німецькій біржі праці не дозволяє отримати точне уявлення про доходи вищі за 7050 євро, оскільки зібрана за розміром пенсійних внесків, які зростають лише до певного ліміту, а далі залишаються фіксованими.

Портал «Степстоун» отримує дані від своїх клієнтів та фірм незалежно від цього ліміту. Тому, щоб краще зрозуміти ситуацію, дивіться різні джерела. Буде більш об’єктивно.

Крім вищенаведених професій, на перші рядки могли потрапити керівники компаній та різні ТОП-менеджери, але там зв’язок зі спеціальністю в дипломі не настільки очевидний.

Розрив між доходами управлінців та простих працівників показують 2 цифри:

 • 86349 € – середня річна зарплата управлінців у Німеччині,
 • 43628€ – середня зарплата підлеглих працівників на рік (у 2 рази менша, ніж керівників).

Не завжди розмір заробітної плати визначає попит та пропозицію. Так, у промисловому секторі нестача спеціалістів позитивно позначається на доходах працівників, але на державній службі ситуація відрізняється.

Наприклад, соціальні працівники часто можуть знайти місце лише на держслужбі, розраховуючи в середньому на 3750 євро брутто. За даними за 2022 рік на 26500 вакансій у цій галузі безробітних всього близько 5000. Виходить, 80% вакансій взагалі нікому зайняти.

Професії, які не потребують вищої освіти

Щоб отримувати пристойну зарплату у Німеччині, зовсім необов’язково мати диплом ВНЗ. Серед професій, які потребують середньої освіти, достатньо таких, де заробітки не нижчі ніж у спеціалістів та магістрів.

І тут є явні лідери — це стосується насамперед медицини та авіації.

Професія Зарплата брутто на місяць
Керівник клініки 16300 €
Заступник головного лікаря 10200 €
Пілот 10000 €
Авіадиспетчер 8300 €
Менеджер 7900 €
Регіональний керуючий з продажу 7600 €
Керуючий у торгівлі 7600 €
Керівник IT 7400€
Фармацевтичний консультант 5700 €
Інженер 5200 €

Середня професійна освіта в Німеччині нерідко дозволяє заробляти не гірше за працівників з вищою освітою.

Мінімальні заробітні плати у Німеччині це у косметологів, перукарів, офіціантів.

Професія Річний дохід у €
Пекар, кондитер 23900
Перукар 24000
Помічник на кухні 24200
Флорист 24600
Службовець кол-центру 24800
Домоуправитель 25600
Касир 25800
Прибиральник приміщень 25900

Як залежить зарплата від виду діяльності в Німеччині

Зарплата у Німеччині залежить від бранча німецької промисловості, у якому веде справи фірма. Є зазвичай сектори більш «насичені» грошима, де сама приналежність до певної сфери змушує роботодавців платити більше, оскільки інакше хороших спеціалістів переманять конкуренти.

Розмір фірми також позначається на середніх доходах працівників ФРН:

 • 1-50 осіб – 37440 €
 • 51-500 – 44163 €
 • 501-5000 – 50756 €
 • >5000 – 59280 €

Як бачите, чим більша фірма у Німеччині тим більше зарплата. Тому при пошуку роботи в Німеччині враховуйте, що у великих компаніях потенційний кандидат має право сподіватися на отримання вище.

Порівняння оплати праці чоловіків та жінок у Німеччині

Ті люди, хто хоча б трохи цікавиться Німеччиною, напевно знає, що тут фемінізм у цій країні міцно стоїть на ногах. За рівноправність не залежно від статі політики борються так, ніби від цього залежить настання світлого майбутнього.

Але факт такий: жінки у Німеччині заробляють у середньому на 15% менше за чоловіків. Різниця в оплаті праці між німецькими чоловіками та жінками — одна з найбільших у ЄС.

Розрив між зарплатами жінок та чоловіків у Німеччині скорочується дуже повільно.

З роками ця різниця знижується, але темпи вкрай низькі. Проблема тут не у нерівноправності, як у тому, що жінки, як правило, працюють неповний робочий день. Не будучи 40 годин на тиждень на роботі, складніше:

 • Просити підвищення у керівника компанії,
 • накопичувати досвід та підвищувати свої компетенції.

Німки швидше за все зацікавлені в наявності робочого місця, ніж у зростанні оплати їхньої праці, тому особливо не претендують на підвищення. Кар’єристок, звичайно, вистачає, але загалом ситуцація така.

У 2017 році в Німеччині прийнято закон, що дозволяє працівникам підприємств зі штатом від 200 осіб вимагати інформацію щодо заробітних плат колег на подібних позиціях. А фірми з кількістю робітників від 500 осіб зобов’язали регулярно публікувати дані про середню зарплату на всіх посадах на внутрішніх сайтах. До речі, у Німеччині часами трапляються колективні позови до суду від німецьких жінок, щодо гендерної різниці у зарплатах.

На думку уряду, ці заходи дозволять жінкам набрати більше аргументів у розмові з шефом про підвищення заробітної плати. Керівництво ж, публікуючи дані, пригальмує зростання доходів у чоловіків.

У Німеччині чоловіки мають у середньому вищу зарплату

У Німеччині чоловіки мають у середньому вищу зарплату

Залежність зарплат у Німеччині від віку

Не буде секретом, що з віком людина стає досвідченішою та отримує більший дохід.

Проводити пряму залежність оплати праці від віку в Німеччині немає сенсу — ніхто не платить працівникам більше, тільки тому, що вони стали старшими. Але непрямий зв’язок між наявністю досвіду та доходами простежити можна.

Вік Річна зарплата в віковій групі
20 30131 €
25 37428 €
30 45213 €
35 51819 €
40 55627 €
45 57456 €
50 58213 €
55 58121 €
60 58658 €

Прямий взаємозв’язок досвіду і зарплати є: чим більше років відпрацювання, тим вище дохід.

Досвід роботи, років Річна зарплата
< 1 33800 €
1-2 37440 €
3-5 42952 €
6-10 49333 €
11-25 52000 €

Залежність німецьких зарплат від регіону

Якщо дивитися за місцем проживання, найвищі зарплати у Німеччині у Гессені, що не дивно. Там знаходиться Франкфурт-на-Майні – європейський фінансовий центр.

Трохи менше заробляють у Баден-Вюртембергу, Баварії та Гамбурзі. Найнижчий рівень заробітку у землях східної Німеччини.

Земля Середня зарплата Середня зарплата без урахування управлінців
Гессен 47840 € 46800 €
Баден-Вюртемберг 47806 € 46800 €
Гамбург 46800 € 46280 €
Баварія 46800 € 45760 €
Північний Рейн-Вестфалія 43940 € 43520 €
Рейнланд-Пфальц 41971 € 41236 €
Бремен 42640 € 41959 €
Саар 41600 € 41080 €
Берлін 42224 € 41600 €
Шлезвіг-Гольштейн 40464 € 39698 €
Нижня Саксонія 40094 € 39177 €
Тюрінгія 36400 € 35464 €
Саксонія 36088 € 35360 €
Саксонія-Анхальт 35360 € 34788 €
Бранденбург 34700 € 34320 €
Мекленбург-Передня Померанія 34320 € 33614 €

Якщо дивитися по містах, то найбільша заробітна плата у Франкфурті-на-Майні, Мюнхені та Штутгарті. Найнижчі ЗП — у Магдебурзі, Ерфурті та Лейпцигу.

Місто Середня зарплата
Франкфурт на Майні 54080 €
Мюнхен 53886 €
Штутгарт 53592 €
Бонн 50133 €
Дюсельдорф 48880 €
Вісбаден 48672 €
Вольфсбург 48672 €
Мангейм 47543 €
Гамбург 46800 €
Кельн 46800 €
Ессен 45552 €
Майнц 45355 €
Нюрнберг 44074 €
Дортмунд 43680 €
Бремен 43292 €
Саарбрюккен 43264 €
Берлін 42224 €
Кіль 41600 €
Ганновер 41083 €
Потсдам 38480 €
Дрезден 38056 €
Шверін 37440 €
Ерфурт 37440 €
Лейпциг 37440 €
Магдебург 36782 €

Динаміка зростання зарплат у Німеччині

До 2019 року доходи німців у середньому зростали на 2-3% щорічно. У 2020 через пандемію коронавірусу та заходи щодо закриття бізнесу зарплати сильно впали. У 2021 році оплата праці німців повернулася на рівень 2019 року.

У 2022 році держава суттєво підняла мінімальну зарплату, тому очікується загальне зростання середньої зарплати (нім, Gehalt) на 3-4,7%.

Цікаво подивитися на динаміку нетто доходу бюргерів – дані федерального агентства статистики:

Рік Нетто
2021 26064 €
2020 25054 €
2019 24943 €
2018 24107 €
2017 23396 €
2016 22854 €
2015 22347 €
2014 21745 €
2013 21153 €
2012 20730 €
2011 20189 €
2010 19959 €
2009 18863 €
2008 18817 €
2007 18463 €
2006 18270 €
2005 18283 €
2004 18197 €
2003 17793 €
2002 17717 €
2001 17486 €
2000 16887 €

Приклади німецьких зарплат для конкретних професій

Дані отримані із сайту gehalt.de. Статистика ґрунтується на інформації про зарплати, яку люди добровільно повідомляють. Для кожної професії розраховуються три середні значення ЗП:

 • 1 — із 25% найменших зарплат,
 • 2 — із 50% середніх,
 • 3 – з 25% найвищих.

Тому далі для кожної професії вказуються 3 цифри — найменша, середня та максимальна зарплата.

Держслужбовці

Поліцейський: 3454 – 3907 – 4420 €

Служба поліцейського (Polizist) у Німеччині проходить у різних видах поліції, включаючи службу при міській дільниці та у кримінальному відділі. Зарплата німецького поліцейського сильно залежить від конкретних посад та класу.
Залежно від напряму служби (Laufbahn), вимоги до бажаючих стати поліцейськими є різними. Але скрізь знадобляться:

 • бездоганна репутація,
 • гарна фізична форма,
 • відсутність правопорушень,
 • психологічна стійкість.

Шкільні оцінки теж враховуються при прагненні стати слідчим чи криміналістом.

Поліцейським у Німеччині платять гідну зарплату до 5000 євро брутто на місяць.

Поліцейським у Німеччині платять гідну зарплату до 5000 євро брутто на місяць.

Військовослужбовець: 3755 – 4248 – 4805 €

У Німеччині армія професійна. Отже, будь-який солдат (Soldat) має зарплату, як інші профі.

Для поповнення рядів Бундесверу обирають фізично здорових, психологічно стійких молодих людей. Проте в армію потрібні сантехніки, програмісти та інші фахівці. Тому стати військовим у Німеччині здатний будь-хто, якщо виконає нормативи прийому.

Заробітна плата німецьких військових залежить від вислуги років, посади, звання та наявності військових спеціальностей.

Білі комірці — офісні працівники

Суддя: 4605 – 5209 – 5893 €

Щоб працювати суддею в Німеччині (Richter), необхідно закінчити ВНЗ, скласти держіспит, пройти два або три роки підготовки, скласти ще два іспити. Тоді дозволяється починати працювати — з випробувальним терміном два роки, протягом яких постійно загрожує зняття з посади будь-якої миті та без пояснення причин.

Звісно ж, судді мають бути незалежними, зокрема фінансово. Тому зарплата вершителя доль у Німеччині набагато вища за середню.

Юрист: 5257 – 6214 – 7346 €

Для роботи юристом у Німеччині (Anwalt) доведеться здобути вищу освіту в юридичному напрямку та скласти державний іспит. Потім необхідно пройти практику (Referendar), яка закінчується другим держіспитом.

Юрист найчастіше працює за наймом у канцелярії адвоката, доки не відкриє власну справу як приватний підприємець. Деякі влаштовуються на різні компанії, які займаються юридичними послугами, перевірками контрактів та інших документів. Не зайвим виявиться юрист у фірмі, яка заробляє в галузі виробництва чи торгівлі.

Робота юриста – консультації в галузі законодавства, підготовка судових позовів, захист інтересів клієнта в суді.

Податковий консультант: 5623 – 6403 – 7291 €

Податкові консультанти (Steuerberater) у Німеччині — одна з найпрестижніших професій. Процес навчання у сфері податків складний — нескінченне студіювання законів, правил, заповнення формулярів потребує уважності, концентрації та посидючості.

Працюють податкові консультанти як приватні підприємці, у податкових консультаціях, або як штатні співробітники у великих компаніях.

Основна діяльність податкових консультантів у Німеччині – допомога у заповненні податкової декларації для приватних осіб та ведення фінансової звітності для фірм.

Бухгалтер: 2978 – 3383 – 3842 €

У Німеччині бухгалтер (Buchhalter) не є окремою професією. Спеціальність одержують на курсах або в ході іншого навчання, наприклад, на податкового консультанта.

У німецьких фірмах бухгалтерію рідко веде окремий працівник. У того, хто займається веденням фінансової звітності, є безліч інших обов’язків.

Маленькі фірми переважно звертаються до зовнішніх бухгалтерів, наймаючи їх у погодинну оплату.

У Німеччині фахівці з бухобліку часто стають підприємцями, які обслуговують відразу кілька фірм.

Дизайнер інтер’єрів: 3265 – 3656 – 4092 €

Дизайнери інтер’єрів (Innenarchitekt) – професія на стику архітектури, матеріалознавства та мистецтва. Завдання – виконати дизайн практично, безпечно та гармонійно.

Зовнішній ефект впливає на оплату праці дизайнерів інтер’єрів найбільше. Вміння створювати красу, не забуваючи про безпеку та практичність, дозволяє зібрати гідне портфоліо.

Існує два шляхи отримання звання Innenarchitekt:

 • Через пряме навчання у ВНЗ.
 • Як додаткове звання для скульпторів або художників, що купується через практику та теоретичні заняття.

Музикант: 3386 – 3974 – 4663 €

Музикант у Німеччині (Musiker) часто працює як приватний підприємець. Основою заробітку є навчання дітей грі на музичних інструментах, виступи в оркестрах та гуртах.

За тисячі годин занять у музичній школі або ВНЗ з’являється можливість працювати за особливим статусом Freiberufler – як вільний працівник , що веде до незначних податкових пільг.

Зрозуміло, що розмір заробітку музиканта залежить від особистих, професійних якостей та вміння віддаватись своїй справі.

Заробіток музиканта у Німеччині нестабільний і рідко зав’язаний зайнятість по найму.

Нотаріус: 8761 – 10357 – 12244 €

Нотаріус (Notar) – посередник під час укладання серйозних угод, який також засвідчує копії та переклади документів.

У Німеччині цю роботу поєднують із іншою юридичною діяльністю. З 6000 нотаріусів у Німеччині 75% паралельно ведуть адвокатську діяльність.

Навчання на професію нотаріуса триває 3 роки і дозволяє працювати тільки за цією спеціальністю. Але будь-який юрист має право отримати дозвіл на ведення нотаріальної діяльності. Головне – забезпечити:

 • юридична освіта,
 • 5-річний досвід роботи,
 • успішно складений іспит.

Секретар: 2587 – 2943 – 3348 €

Секретар (Sekretär), а найчастіше – секретарка (Sekretärin) відповідає за підтримку начальника у питаннях організації робочої діяльності. Папери, планування зустрічей та відряджень, інша «плинність» — ось сфера відповідальності секретарів.

Окремої освіти для професії немає, зазвичай на посаді працюють спеціалісти з організації офісної роботи – Bürokaufmann/-frau.

Прекрасні знання мови, причому не тільки німецької, практично необхідні.

Соціальний працівник: 3541 – 3981 – 4477 €

Соціальні працівники (Sozialarbeiter) працюють у Німеччині в дитячих будинках і будинках для людей похилого віку, центрах по догляду за безпорадними та нічліжках для бездомних, підтримують інвалідів, людей похилого віку.

Соцпрацівники потрібні у державних структурах, медичних установах, юридичних консультаціях та службах допомоги людям у надзвичайних ситуаціях.

Професійне навчання за спеціальністю займає 3 роки, після закінчення яких необхідно скласти держіспит. Від кандидатів вимагаються:

 • відмінні знання німецької,
 • стресостійкість,
 • вміння та бажання спілкуватися з людьми.

Професії, пов’язані з медициною

Медсестра: 2991 – 3376 – 3811 €

Назв професії медсестри у Німеччині кілька:

 • Krankenpflegerin,
 • Krankenschwester,
 • Pflegefachkraft.

Суть одна — після трирічного навчання основним медичним навичкам та догляду за хворими чекає робота в госпіталі, клініці, будинку для людей похилого віку та інших місцях, де потрібна важка праця для тих, хто потребує допомоги.

Хоча професія відповідальна, отримують медсестри та медбрати не так багато. Охочих заробляти на життя цією спеціальністю у Німеччині мало. Тому відчувається гостра нестача робочих рук у сфері догляду за хворими.

Серед медичного персоналу у Німеччині багато іноземців. Заробіток не надихає німців, але приваблює іммігрантів.

Начальник служби з догляду: 3551 – 3923 – 4334 €

У Німеччині широко розвинена мережа спеціальних служб, що підтримують людей у скрутний час (Pflegedienst). Наприклад, коли людина стає безпорадною через хворобу або нещасний випадок. Працюють у цій службі санітари, а керують менеджери – Pflegedienstleitung.

Через брак працівників керуючим часто доводиться самим виступати в ролі санітарів і доглядати підопічних. Цю посаду в основному обіймають досвідчені працівники, які провели тисячі годин у ролі доглядальниці чи помічника.

Санітар: 3140 – 3545 – 4002 €

Санітар (Pfleger) – затребувана професія в Німеччині. Догляд за безпорадними хворими, інвалідами та людьми похилого віку вимагає особливих якостей:

 • Потрібно бути фізично сильним і здоровим, тому що доведеться багато піднімати та носити тих, хто сам ходити не в змозі.
 • Потрібно мати масу знань медичного та побутового характеру, щоб не нашкодити підопічним.
 • Не можна забувати про людські якості, щоб доглядати людей у найважчі періоди життя.
 • Моральна стійкість є обов’язковою!

Для роботи санітаром у Німеччині здобувають професійну освіту та складають держіспит. Це одна з небагатьох професій, які здатна зайняти мігрант без вищої освіти, зате з медичною середньою. Але для цього знадобиться щонайменше рік роботи на посаді практиканта.

Фізіотерапевт: 2605 -2901 – 3230 €

Фізіотерапевт (Physiotherapeut) у Німеччині здобуває освіту за 3 роки. Його завдання – допомагати відновлюватися людям після травм чи розвивати фізичні здібності інвалідів шляхом вправ, гімнастики, масажу.

Спеціальність дозволяє працювати в клініках та реабілітаційних центрах. Також послуги фізіотерапевта іноді потрібні в готелях із SPA сервісом, у спортивних клубах або фітнес-центрах.

Найбільший заробіток мають добрі фізіотерапевти, які відкривають власні приватні кабінети. Фахівці приймають пацієнтів за рецептами лікарів та проводять призначені процедури.

Ерготерапевт: 2865 – 3191 – 3553 €

Ерготерапевт (Ergotherapeut) – спеціаліст з реабілітації сенсорної моторики, реакції, відчуття дотику. Його завдання — допомагати відновлюватися після тяжких травм, пов’язаних із частковою чи повною втратою координації. Також ерготерапевти працюють з інвалідами, намагаючись шляхом ігор та вправ розвивати слабкі сторони.

Зазвичай професію здобувають за три роки навчання у професійних училищах. Також існує можливість здобути вищу освіту за цією спеціальністю.

Працюють ерготерапевти зазвичай у своїх клініках як приватні підприємці чи помічники, і навіть у великих реабілітаційних центрах як наймані працівники.

Фармацевт: 4111 – 4693 – 5357 €

Фармацевт (Pharmazeut) у Німеччині працює в галузі розробки, досліджень та виробництва ліків. Нерідко фармацевти займають місце біля прилавків аптек. Деякі працюють у держструктурах, які займаються допуском ліків на ринок та проводять тестування.

Щоб стати фармацевтом, потрібно вчитися 3 роки та здобути середню професійну освіту. Але є й вища — диплом дозволяє працювати у дослідницьких напрямках.

Аптекар: 4008 – 4576 – 5223 €

Аптекар (Apotheker) у Німеччині – це не продавець ліків, а власник аптеки. Хоча також нічого не заважає аптекарям працювати в інших галузях фармацевтики. Наприклад, забезпечувати виробництво та збут ліків.

Після закінчення навчання на фармацевта очікує рік практики Approbation для отримання статусу аптекаря. Потім можна вибирати, відкривати власне підприємство або приєднуватися до існуючого.

Сині комірці — робочі спеціальності

Кондитер: 2647 – 2988 – 3373 €

Кондитер (Konditor) займається випіканням різних солодощів. Для роботи доведеться пройти серйозне трирічне професійне навчання та скласти держіспит.

Працюють кондитери у пекарнях, кафе, ресторанах, готелях, а також на підприємствах із виробництва солодкої випічки.

Це важка робота з нічними змінами, але зарплати кондитерів у Німеччині невисокі.

Кондитер – одна з низькооплачуваних професій у Німеччині.

Маляр: 2647 – 2988 – 3373 €

Маляр (Maler) займається зовнішньою та внутрішньою фарбуванням будівель. Звучить просто, але справі правильне якісне оздоблення приміщень — ціла наука.

Навчання на маляра триває три роки, більшість часу йде на практичну діяльність. Прийде освоїти фарбування і лакування різних матеріалів, вивчити вплив зовнішніх факторів, дізнатися секрети отримання рівних покриттів і багато інших речей.

Тесляр: 2647 – 2988 – 3373 €

Тесляр (Zimmerer або Zimmermann) — професія настільки давня, що зараз здається застарілою. Але якщо замислитись, обробка дерева все ще актуальна.

Каркаси дахів, двері, дерев’яні меблі, паркани, оздоблення приміщень та багато інших речей вимагають застосування дерев’яних матеріалів. А значить, руки тесляра, як і раніше, в ціні.

Навчання професії триває 3 роки. Кумедна деталь: в учні вважають за краще брати фізично сильних хлопців з міцними спинами, так як у роботі часто доводиться піднімати та тягати тяжкості.

Сантехнік: 2951 – 3366 – 3840 €

Сантехнік (Installateur) у ФРН займається встановленням та обслуговуванням різного санітарно-технічного обладнання: водопроводу, каналізації, газопостачання тощо.

Навчання триває 3 роки і включає велику кількість практичних занять.

Електрик: 3097 – 3501 – 3957 €

Електромонтери (Elektriker) відповідають за складання, ремонт та обслуговування електричних мереж.

Навчання в Німеччині триває три з половиною роки, зазвичай теорія поєднується з активною практикою.

З недавнього часу професію перейменували на Elektroniker, розширивши діапазон роботи у бік інфраструктури інформаційних систем, телефонних мереж та інших методів пересилання даних.

Електротехнік: 3097 – 3501 – 3957 €

Електротехніки (Elektroniker) працюють у Німеччині у різних бранжах. Енергетика, будівництво, автоматизація виробництва, інші галузі, де потрібна турбота про електронні механізми.

Процес навчання електротехніка у Німеччині зазвичай обмежується 3 – 3,5 роками.

Механік-машинобудівник: 3819 – 4272 – 4779 €

Німецький механік у галузі машинобудування (Maschinenbauer) виробляє, налаштовує, ремонтує верстати, роботів та інші промислові машини.

Часто крім теоретичних знань про машинобудування механіки мають цілком практичні навички, наприклад, слюсарством або зварюванням.

Конкретної спеціальності механіка у Німеччині можна досягти за три роки шляхом здобуття професійної освіти.

Спеціальності, пов’язані з авто та транспортом

Продавець машин: 3169 – 3758 – 4457 €

Продавці автомобілів у Німеччині (Automobilverkäufer) допомагають покупцям підібрати марку та модель машини, консультують з питань експлуатації, оформлюють замовлення.

Щоб стати продавцем машин у німецькому автосалоні, знадобиться середня освіта у сфері торгівлі. Також можуть перекваліфікуватися на область продажу автотехніки та інші технічні автомобільні фахівці.

Автохауси навчають продавців протягом півроку, з яких щонайменше 3 тижні відводяться на теорію. Для отримання спеціалізації за певними типами моделей чи марок працівники відвідують семінари.

Головне у роботі продавця авто — уміння спілкуватися з клієнтами, викликати довіру та позитивні емоції.

Водій автобуса: 2338 – 2628 – 2954 €

Крім наявності відповідних німецьких категорій прав , водій автобуса (Busfahrer) у Німеччині має закінчити профнавчання завдовжки 3 роки.

Просто вміти крутити кермо недостатньо! Прийде:

 • надавати сервіс пасажирам,
 • продавати квитки,
 • стежити за станом автобуса.

Місце роботи водія автобуса – міський транспорт, міжміські рейси чи шкільні маршрути.

Машиніст метро: 2652 – 2980 – 3349 €

Машиніст поїзда в метро (U-Bahn-Fahrer) — окремий випадок машиніста локомотива, який орієнтований на роботу в підземці. Завдання:

 • вести поїзд за розкладом,
 • контролювати висадку та посадку пасажирів,
 • перевіряти працездатність складу.

Робота в німецькому метро — престижне, високооплачуване заняття, яке не потребує тривалого процесу здобуття освіти.

Робота машинстом у метро в Німеччині головна перевага — швидке навчання.

Пілот: 7522 – 8839 – 10388 €

Професія пілота в Німеччині потрібна на пасажирських авіалініях, у військових областях та вантажоперевезеннях.

Навчання на пілота платне, проводиться у прив’язці до конкретної фірми у професійній школі. Щоб отримати ліцензію на польоти, необхідно прослухати теорію, пройти практику та скласти іспити. Це триватиме два-три роки.

Ліцензія пілота маленького моторного літака коштуватиме приблизно 20000€.

Далі потрібно шукати роботу і не втрачати навичок – простий пілота веде до втрати ліцензії. Пощастить, чи вдасться влаштуватися у велику компанію, де сплатять перекваліфікацію.

Однак у Німеччині браку в пілотах немає. Тому багато хто, хто отримав ліцензію, не просувається далі аматорських польотів при авіа-клубах.

Робота, яка не потребує кваліфікації

Покоївка: 2013 – 2132 – 2314 €

Прибиральниці в готелях (Zimmermädchen) у Німеччині – одна з низькооплачуваних професій. Високу кваліфікацію не потрібно, і працювати покоївкою може будь-хто.

Але директори готелів та менеджери з підбору персоналу починали з позиції Roomboy. Набравшись досвіду в готельному бізнесі, бачачи все з низів кар’єрних сходів, простіше осягати багато деталей управління готелем.

Адміністратор готелю: 2013 – 2157 – 2367 €

Візитна картка готелю – людина на ресепшн (Rezeptionist). У російській мові найточніше назва професії відповідає перекладу «адміністратор готелю».

Це людина, яка зустрічає, реєструє, розміщує гостей, а також вирішує будь-які питання гостей.

Спеціального навчання цієї професії у Німеччині немає. На рецепшн охоче приймають людей, здатних виконувати роботу в офісах або готелях, які знають іноземні мови, вміють адекватно спілкуватися і не забувати важливі справи.

Офіціант: 2013 – 2099 – 2249 €

Щоб стати офіціантом (Kellner) у Німеччині, не потрібна освіта. Достатньо вправності та спритності.

Часто офіціанти підробляють студенти на неповний робочий день. У статистиці зарплати вказано, начебто вони працюють 8 годин на день та 40 годин на тиждень. Насправді багато хто працює не кожен день, тому реальні доходи менші.

Але в розрахунках не враховуються чайові. А вони зазвичай більші від зарплати — якщо клієнти задоволені сервісом, офіціант отримує «на чай» 5-10% рахунку.