Оренда житла в Чехії: українцям відмовляють через візу тимчасового захисту. Що робити?

Пошук житла для українців в Чехії порівнюють з темним лабіринтом, де кожне віконце світла зникає зі словами “віза тимчасового захисту”. Ми отримуємо неймовірну кількість питань щодо пошуку житла та проблем, які пов’язані з оформленням угоди, заборонами від власників, непорозумінням щодо оплати за комунальні послуги.  Рекомендації щодо оренди житла – практичні, оскільки наші журналістки пройшли цим шляхом особисто. Це не означає, що ми все робили правильно, але ми прагнемо попередити про важливі речі.

 

Зміст:

Своїм досвідом поділилися журналістки Олександра Сімочко, Юлія Кияшко та Яніна Бондаренко. У подкасті розповіли:

 • що буде з житлом для біженців з 1 вересня
 • ключові фактори, що впливають на оренду
 • що можуть запитати орендодавці
 • на що звернути увагу, коли обираєте житло

1 вересня 2024 рік – час “Ч”

Термін “час Ч” – з військової справи та означає початок запланованих дій. В Чехії 1 вересня – час, до якого українські біженці мають покинути безкоштовне або соціальне житло. І цей перехід буде точно непростим для тисяч біженців. Ті, кому дозволять лишитися, почнуть сплачувати оренду. Інші – мусять самостійно знайти житло. Є ще три місяці на розв’язання питання, але варто поспішати, враховуючи складність пошуку квартири в Чехії, а особливо проблематична оренда житла для українців з тимчасовим захистом.

 

Наголошуємо! Зміни з 1 вересня стосуються всіх, навіть вразливих осіб – це люди з інвалідністю, багатодітні мами, матусі, які мають дітей до шести років, пенсіонери, студенти – тобто всі категорії. Підкреслимо, це стосується біженців, які вичерпають 90 днів проживання у соціальному житті.

Які варіанти треба розглядати?

 • Запитати у власника гуртожитка, хостела або іншого соціального житла, які умови він пропонує від 1 вересня? Яка сума оренди? Тут важливо зрозуміти, що іноді суми в гуртожитках перевищують оренду окремої квартири. Наша редакція знає випадки, коли за людину в гуртожитку просили до 6 000, 8 000, навіть до 10 тисяч крон, відповідно дві людини в кімнаті це 20 тисяч. Але за цю вартість біженці не мали ні окремої ванни, ні окремої кухні. Водночас за цю суму можна винаймати квартиру з усіма побутовими зручностями.
 • Якщо з 1 вересня треба покинути соціальне житло, пошук важливо розпочинати ВЖЕ!

Оренда житла в передмісті, на околиці або в невеликому місті – це не завжди дешевше

Звичайно, від того, наскільки великий населений пункт залежить вартість оренди, але ключові фактори інші.

 
 1. Доступність до транспорту (міжміські потяги, трамваї, автобуси, у Празі ще метро). Саме зручність транспортного сполучення дозволяє й українцям, й самим чехам жити, наприклад, в Ржичанах, а працювати в столиці, або жити в селі, а працювати в найближчому місті. Наявність власного авто вирішує транспортні проблеми, але збільшуються витрати на паливо, обслуговування машини, а також час в дорозі. Є такі напрямки, де щодня стоятимете у заторах годину в більше.
 2. При виборі житла варто врахувати потреби дитини. Чи поряд є садочок або школа, яку відвідує або буде відвідувати малеча, як багато часу забиратиме дорога зранку. Бо це недосип дитини та всієї родини. А ще безпека самостійної подорожі, якщо діти в тому віці, що можуть йти та повертатися зі школи без супроводу дорослих.
 3. Літо – найкращий час для оренди. В червні закінчують навчання студенти, з’являється багато доступного житла.
 4. Врахуйте! Оренда житла в Чехії – не ви обираєте, обирають вас. На одну квартиру іноді до 50 претендентів. На практиці це виглядає так: житло дивляться всі бажаючи, і тільки власники обирають, кому саме вони скажуть “так”.

Перегляд квартири – це завжди співбесіда

Що можуть запитати або попросити показати?

 
 • право на перебування в Чехії – віза
 • чи маєте тварин
 • чи маєте дітей
 • ким працюєте, як давно. Вважається нормою, коли орендодавці просять показати робочі контракти.
 • банківські рахунки

Нашій редакції юристи підтвердили: це абсолютно нормально, в цьому немає нічого незаконно, немає дискримінації українців. Перевірка спроможності платити – це нормальна практика для власників житла, запевнитись, що людина має постійні доходи.

Чому відмовляють українцям з тимчасовим захистом?

Чехи не впевнені, як надовго біженці орендуватимуть. Багато випадків 2022 року (та й 2023), коли українці орендували жито на рік, а за кілька місяців зривалися і їхали (повертались в Україну чи переїздили в іншу країну). Коли чуємо такі історії від чехів, завжди просимо не звинувачувати біженців, оскільки багато факторів, які впливають на такі непередбачувані ситуації. Перебування в чужій країні це не тільки фінансові ризики, коли втрачається робота. Причиною термінових рішень може бути й ситуація в Україні з близькими та рідними. Але можна зрозуміти й власників житла, які не хочуть ризикувати та прагнуть надати оренду надовго. Крім того, в ЧР багато іноземців, які мають всі ті ж ризики, що й українці, але діють більш передбачувано, наголошують чехи.

У підсумку, через окремих українців з тимчасовим захистом, які не повідомили завчасно власника житла і поїхали, у рієлторів вже склалося враження й узагальнення, що так може зробити кожен біженець з України. Варто пам’ятати, що повідомити про припинення оренди треба за два місяці. Це дуже важливо, тому що потім дії однієї люди стають проблемою тисяч.

Квартиру знайшли! На що звернути увагу?

Зовнішній вигляд квартири не гарантує “придатність до житла”. Чи пристосоване приміщення для проживання зазначено в кадастровому номері. Є безліч випадків, коли квартири здавались з бездоганним ремонтом, але потім з’ясовувалось, що це офіс або приміщення для інших потреб (хоча виглядали, як квартири). Чому це важливо знати?

В такому “нежилому” приміщенні ви ніколи не зможете отримати компенсацію на житло, яку надає уряд Чехії українцям. Є вірогідність, що вам навіть нададуть угоду про оренду, але проблеми почнуться, коли дійте до офіційних структур (повідомлення адреси проживання в поліцію або продовження тимчасового захисту, або інших віз).

Аби убезпечити себе, радимо: перевіряйте житло в кадастрі. 

Тому, коли зустрілися з рієлтором, питання номер один: житло офіційне чи неофіційне? Одразу повідомте, що потребуєте офіційне житло, тому що маєте візу тимчасового захисту і це важливо для продовження статусу або переходу на тривале проживання. Попередьте, що цю адресу позначите в офіційних документах для МВС.

Другим важливим кроком є правильне оформлення угоди. Обов’язково вписуйте всіх, хто там буде жити (і дітей також). Детально обговоріть умови, якою буде оренда житла: чи будуть власники приходити, як часто, оплата на який рахунок, попередьте, що до вас можуть приїхати гості. За законом, тварин не мають права заборонити, але на практиці – це умова власника житла “чи можна з тваринами, чи ні”. Уточніть це.

Заселяєтесь влітку, але вже питайте про опалення. Ті українці, які влітку виїдуть з безкоштовного або соціального житла, не мають досвіду оренди в Чехії й можуть не звернути увагу на це. Тому наголошуємо: тепла та сонячна квартира влітку може виявитись холодною та вологою в листопаді. Так, дешеве житло можна знайти навіть в центрі Праги, але це старий фонд, де високі стелі, старі вікна, які не можна замінити на пластикові, і взимку там холодно.

Радимо прочитати:

Сколько зарабатывают украинцы в других странах Европы.

Совет министров Польши принял постановление о размере минимальной заработной платы и размере минимальной...

Польща, країна з багатою історією та динамічним економічним зростанням. Стабільна економіка, різноманітні...

У Польщі розпочався період складання податкових декларацій на дохід для фізичних осіб (PIT) за 2023 рік. Він...

Щомісячний внесок в ZUS є зобовʼязанням індивідуального підприємця у Польщі. Платіж має здійснювати не...