Податкова декларація у Чехії: найбільш розповсюджені знижки

Податкова декларація у Чехії — це тема, актуальна не лише для громадян Чеської Республіки, але і для багатьох іноземців. У першій половині року тривають подачі звітів до податкової, тому разом з бухгалтеркою Юлією Стойкою ми розглядаємо питання про оподаткування та звітність. У четвертій частині серії розглянемо основні знижки та бонуси, на які можуть розраховувати платники податків у Чехії.

 

Зміст:

Знижка “на поплатніка”

Основна знижка, яку можна відрахувати з суми податку — це знижка на людину, або чеською “sleva na poplatníka”, право на яку має кожен, хто подає декларацію. Це гарантована державою частка, яку можна відняти від вирахуваної суми податку до сплати. Для декларації за 2023 рік знижка на платника становить 30 840 крон.

Скористатися знижкою на платника може кожен, хто подає декларацію — як податковий резидент, так і нерезидент Чехії.

Інші знижки з податку до сплати

Окрім гарантованої знижки на платника, можна отримати й інші знижки. Серед найбільш розповсюджених — знижка на дружину або чоловіка, котрі не працюють, на студента, або знижка за інвалідністю. Ці знижки не гарантовані для кожного платника податків, і для того, щоби їх отримати, потрібно відповідати певним критеріям.

Наприклад, можна отримати знижку у 20 840 крон на чоловіка або дружину, які не працюють і мають лише певні мінімальні доходи, які за рік не перевищили 68 000 крон. При цьому подружжя має проживати разом. Якщо безробітні чоловік або дружина також мають статус інвалідності, сума знижки збільшується вдвічі до 41 680 крон.

Податкову знижку може також отримати людина з інвалідністю. Сума знижки залежить від категорії інвалідності та посвідчення і може становити 2 520, 5 040 або 16 140 крон.

Студенти також можуть отримати знижку у 4 020 крон, якщо ідеться про людину до 26 років на денній формі навчання або до 28 років у докторантурі.

Бонус “на дитину”

Ще один поширений спосіб як знизити частку податку до сплати — а іноді й отримати компенсацію — це знижка, а більш правильно буде сказати, бонус на дитину. Бонус і знижка відрізняються лімітом відрахувань. Якщо шляхом використання знижок можна знизити податок до нуля, то завдяки бонусу можна отримати “мінусовий” податок і держава виплатить вам кошти, компенсуючи різницю.

У 2024 році, подаючи декларацію за 2023, можна скористатись наступними знижками на дітей:

  • 15 204 крон на першу дитину,
  • 22 320 крон на другу дитину,
  • 27 840 крон на третю та кожну наступну дитину.

Критерії для дитини

Бонус на дитину можна отримати за двох умов: дитина проживає разом із вами та відповідає критеріям “дитини на утриманні”, або чеською “nezaopatřené dítě”. У такому випадку ідеться про неповнолітню дитину або, як наголошує бухгалтерка Юлія Стойка, про молодих людей у віці до 26 років, якщо вони навчаються або мають інвалідність. При цьому якщо така “дитина на утриманні” має посвідчення категорії ZTP/P, то частки бонусу “на дитину” збільшуються вдвічі. або відповідає іншим критеріям, які, однак, зустрічаються рідше. 

Юлія ілюструє: “Якщо дитині вже є вісімнадцять, вона живе окремо та працює — ви не можете мати на неї знижку. Водночас, якщо вам 25 років і ви не працюєте, але дійсно навчаєтесь у навчальному закладі на денній формі — не заочній — то мати або батько можуть отримати на вас знижку”.

“Дитина на утриманні” має навчатись на денній формі та фізично відвідувати університет, і при цьому проживати разом із батьками. Відповідно, навчання в українських школах та ВНЗ не відповідатиме вимогам для отримання знижки. Незважаючи на те, що навчання в українських університетах наразі вважається очним, але де-факто проходить дистанційно, жодних винятків для українських студентів не передбачено.

“Нещодавно ми подавали декларацію клієнта біженця за двадцять другий рік, щоби отримати цю знижку на дитину. І не було питань стосовно доміцилу (податкового резидентства — ред.), але була вимога принести документ зі школи та контракт оренди, у якому прописана дитина” — наголошує Юлія. 

А якщо дитина молодша 18 років, але вже працює?

Якщо неповнолітня дитина уже має певний підробіток — наприклад, “brigádu” у кавʼярні за договором DPP, — але при цьому дійсно навчається на очній формі, є “nezaopatřeným dítětem”, і проживає разом з батьками, то на таку дитину можна отримати знижку.

Критерії для батьків

Отримати знижку на дитину можуть ті батьки, які дійсно працювали як наймані працівники, ФОПи (чеською OSVČ), або комбінували ці форми зайнятості протягом року та заробили принаймні шість мінімальних заробітних плат — сьогодні це становить 103 800 крон. При цьому найманими працівниками вважаються усі, хто працює за контрактами HPP, DPP або DPČ.

Також важливо памʼятати, що цей бонус може отримати тільки один із батьків. Саме тому, подаючи декларацію із заявою на отримання знижки на дитину, необхідно надати підтвердження про те, що другий із батьків не оформлює на себе отримання коштів. Це може бути підтвердження з місця роботи другого із батьків або так звана чесна заява, афідевіт, чеською “čestné prohlášení”. При цьому не має значення, чи другий із батьків заробляє та подаватиме декларацію.

А якщо другий із батьків знаходиться в Україні?

Юлі радить, якщо є можливість, також надати підтвердження. При поданні декларації у електронному вигляді його можна просто відсканувати і надіслати. “Якщо це взагалі ніяк не можливо зробити — наприклад, якщо чоловік зараз на фронті та йому не до цього підтвердження, — то нехай дружина напише супровідний лист. Закон говорить, що має бути підтвердження другого з батьків” — додає Юлія.

А якщо чоловік не є батьком дитини, а батько вже не чоловік? 

Знижку на дитину може оформити людина, яка фізично про неї піклується та живе разом з нею, тобто це може бути і вітчим. Юлія додає: “У таких ситуаціях право на знижку є, але простіше її отримати мамі”. Якщо, наприклад, батько дитини не проживає з дитиною та не піклується про неї, то він не має права отримати бонус на дитину. У такому випадку матір має надати підтвердження від того чоловіка, який дійсно проживає з дитиною, про те, що він не оформлює знижку на себе.

Питання податкового резидентства

При розрахунку знижок, які можна використати у податковій декларації, важливо звернути увагу на “доміцил”, або податкове резидентство платника — від цього залежить, чим саме можна скористатись.

Знижку на платника та на студента можуть використати як податкові резиденти, так і нерезиденти Чехії. Але всі інші знижки, в тому числі й бонус на дитину, доступні тільки для податкових резидентів Чехії. Саме тому, якщо ви плануєте оформлювати знижку на дитину, необхідно впевнитись, що ви відповідаєте критеріями податкового резидентства, або перевірити це, отримавши підтвердження про “доміцил” у податковій.

Оптимізація бази оподаткування

Окрім знижок, які вираховуються безпосередньо з суми податку до сплати, можна також використати певні пільги для зменшення бази оподаткування. Певні позиції можна відняти від суми, з якої вираховується податок. Це можуть бути, наприклад, відсотки з іпотеки, пенсійні заощадження, страхування життя, оплату за дитсадок, благодійні дари тощо.

Наприклад, як наголошує Юлія, можна відрахувати благодійні внески до організацій на допомогу Україні. 

Чи має благодійна організація бути саме чеською?

Юлія пояснює: “Це зазвичай специфікується у законах LexUkrajina. Останні затверджені офіційні умови, які діють нині, говорять: якщо це дар, який ішов безпосередньо на українську організацію, і ви можете надати підтвердження, це також можна включити”

Але це має бути саме організація, поповнення “монобанки” не можна врахувати?

“Так, якщо це буде дар особисто мені, то це не може враховуватися. Це має бути якась благодійна організація. З цими дарами можуть виникати питання, у вас потім можуть запитувати додаткову інформацію, просити щось донести, принести, пояснити. Але якщо це дійсно був благодійний внесок, то вам дають підтвердження, що ви певну суму подарували, і ви можете її також внести у декларацію” — уточнює Юлія.

 

Радимо прочитати:

Комітети бюджету і державних фінансів, інфраструктури та законодавчої комітет схвалили підготовлену...

Однією з вимог під час вступу до університету або працевлаштування у Польщі може бути підтвердження знань...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Если иностранец в Польше легально работает на основе рабочей визы, то изменение работодателя не требует...

Мінімальна заробітна плата в Польщі c 1 січня 2024 року становитиме 4242 злотих (приблизно 976 Євро), погодинна...