Допомога по безробіттю від центру зайнятості в Чехії: чи мають право біженці?

Що передбачає допомога по безробіттю від центру зайнятості в Чехії? Як її оформити? Чи мають на це право біженці? Та як це вплине на отримання постійного місця проживання чи громадянства в Чехії? 

 

На допомогу по безробіттю має право людина, яка стане на облік у центрі зайнятості, як така, що втратила роботу та шукає нову. Основна умова — оплата пенсійного страхування роботодавцем або через іншу оплачувану діяльність не менше 12 місяців протягом двох років. Тобто до моменту звернення у центр зайнтості людина повинна пропрацювати 12 місяців упродовж двох років. На допомогу необов’язково подаватися, це добровільно.

Чи мають біженці право на допомогу по безробіттю?

Залежить від того, які трудові відносини мала людина й чи сплачував за неї роботодавець (чи самостійно у випадку OSVČ) соціальне страхування. Якщо йдеться про HPP чи OSVČ, то можна оформити виплати.

“Усі виплати, що є в державній системі соціальної підтримки, на це біженці не мають права. Але все, що пов’язано з працевлаштуванням та оплатою медичного страхування, за цим можна звернутися до центру зайнятості та спробувати оформити”, — розповіла Тереза Ібрагім.

Тому потрібно насамперед звернутися до центру зайнятості, принести всі необхідні документи та порадитися, яку допомогу можна отримати.

Як це вплине на отримання постійного місця проживання чи громадянства в Чехії?

Отримання виплат по безробіттю може вплинути на оформлення чеського громадянства в майбутньому, тобто стати причиною відмови. Юристи радять користуватися цією послугою центру зайнятості до двох місяців, щоби це не стало перешкодою для отримання чеського громадянства.

Водночас у випадку подання заявки на оформлення постійного місця проживання до уваги беруть останні декілька місяців, а також на момент подачі документів потрібно довести фінансову забезпеченість, тобто людина повинна мати стабільну роботу або заощадження.

“Це не так суворо, якщо людина оформить якусь допомогу, то не отримаєте громадянство чи посвідку на постійне проживання, це ні”, — розповіла юридична консультантка.

 
 

Які документи потрібно, щоб стати на облік?

 • дійсне посвідчення особи (посвідчення, паспорт) або документ, що його замінює, за допомогою якого клієнт може підтвердити свою особу та місце постійного проживання;
 • підтвердження припинення трудових відносин;
 • для випускників — підтвердження про найвищу закінчену освіту.

Як отримати?

 • До трьох робочих днів варто звернутися в центр зайнятості за місце проживання та подати заяву на отримання допомоги по безробіттю, як шукач роботи;
 • У центрі зайнятості необхідно заповнити дві заяви та надати низку документів. Заяви можна заповнити вдома самостійно, що зекономить час.

Які документи потрібно надати в центр зайнятості для отримання допомоги?

 • заяви,
 • довідка про пенсійне страхування (evidenční list důchodového pojištění),
 • підтвердження з місця роботи (potvrzení o zaměstnání (zápočtový list),
 • підтвердження роботодавця про середній заробіток (potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku),
 • підтвердження провадження іншої прибуткової діяльності (doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti),
 • у випадку самозайнятої особи підтвердження про тривалість участі в пенсійному страхуванні, нарахування внесків на соціальне страхування та внесків на державну політику.

Скільки місяців центр зайнятості виплачує допомогу?

 • до 50 років — 5 місяців;
 • від 50 до 55 років — 8 місяців;
 • старше 55 років — 11 місяців.

Вирішальним для тривалості періоду підтримки є вік, досягнутий шукачем роботи на дату подання заяви про допомогу по безробіттю.

Які суми?

Сума допомоги залежить від заробітку на останньому місці роботи й становить:

 • перші два місяці періоду підтримки 65%
 • наступні два місяці 50%
 • на період, що залишився, 45% середньомісячного чистого заробітку за останнім місцем роботи.

Максимальний розмір допомоги по безробіттю має стелю. Ця сума змінюється щороку. Актуальний максимум повідомляють в центрі зайнятості.

У випадку самозайнятих осіб центр зайнятості бере до уваги останню базу нарахування за відповідний період у перерахунку на один календарний місяць.

Якщо особа, перед тим, як стати на облік, сама звільнилася з останньої роботи без поважних причин або за домовленістю з роботодавцем, то допомога по безробіттю за весь період становитиме 45% середньомісячного чистого заробітку за останнім місцем роботи.

Упродовж часу, коли особа перебуває на обліку в центрі зайнятості, вона може отримувати додатковий дохід на неконфліктній роботі (nekolidující zaměstnání) на основі трудової угоди, трудових або службових відносин і якщо місячний валовий заробіток не перевищує половини мінімального заробітна плата (з 1 січня 2024 року ця сума становить 9 450 крон). У разі кількох видів діяльності місячні прибутки сумуються. Якщо заявник отримує допомогу по безробіттю, центр зайнятості призупиняє виплати на момент такої роботи. Після закінчення роботи, виплати поновлюють.

Радимо прочитати:

Сколько зарабатывают украинцы в других странах Европы.

Совет министров Польши принял постановление о размере минимальной заработной платы и размере минимальной...

Польща, країна з багатою історією та динамічним економічним зростанням. Стабільна економіка, різноманітні...

У Польщі розпочався період складання податкових декларацій на дохід для фізичних осіб (PIT) за 2023 рік. Він...

Щомісячний внесок в ZUS є зобовʼязанням індивідуального підприємця у Польщі. Платіж має здійснювати не...