Вища освіта в Польщі. Вступ до польського вишу 

Здобуття вищої освіти у Польщі протягом останніх років набирає все більшої популярності серед українців. Чи заплановано, чи вимушено (як у випадку студентів, що опинились у Польщі, рятуючись від російської агресії), кількість українських студентів у польських вишах зростає. Згідно з останніми даними від Центру обробки інформації, опублікованими Міністерством національної освіти, у Польщі навчається понад 48 тисяч студентів з України. Розповідаємо більше про систему вищої освіти у Польщі та особливості вступу для українців. 

 

Система вищої освіти у Польщі

Система вищої освіти у Польщі складається з трьох рівнів: перший рівень, який завершується здобуттям ступеня бакалавра (пол. licencjata) або інженера, другий рівень – магістратура, третій – аспірантура (пол. studia doktoranckie). Крім того, польські вищі навчальні заклади, а також наукові та інші освітні установи пропонують широкий вибір програм післядипломної освіти.

Навчання на перших двох рівнях відбувається у державних та приватних вищих навчальних закладах, які можуть мати різні назви – університет, академія, політехніка (вищий навчальний заклад, що проводить навчання з щонайменше двох технічних або інженерських дисциплін) або вища школа. Всього у Польщі функціонує понад 400 державних та приватних вишів. Щороку освітня фундація «Perspektywy»/«Перспективи» публікує рейтинги закладів вищої освіти Польщі.

Для своїх студентів виші пропонують декілька форм навчання: стаціонарна, заочна, вечірня. Зверніть увагу, що на відміну від заочної форми в Україні, у Польщі навчання студентів відбуваються у вихідні, а їхня частота залежить від конкретного навчального закладу.

Навчання на першому рівні або бакалавраті – пол. Studia I stopnia або studia licencjackie – у Польщі триває зазвичай 3 роки (6 семестрів), інженерські можуть тривати 3,5 або 4 роки. Навчання закінчується захистом дипломної роботи та наданням ступеня бакалавра чи інженера. Далі можна продовжити навчання в магістратурі або піти працювати.

Навчання другого рівня або магістратура – пол. studia II stopnia або studia magisterskie у Польщі триває 1,5 або 2 роки та закінчується написанням дипломної роботи і здобуттям ступеня магістра, магістра інженера або іншого відповідного ступеня залежно від спеціальності.

Також на окремих спеціальностях у Польщі існує так звана обʼєднана магістратура – пол. studia jednolite magisterskie. Тут навчання триває від 4,5 до 6 років без потреби написання бакалаврської роботи та окремого вступу потім на магістратуру. Обʼєднана магістратура є на таких спеціальностях, як акторська майстерність, консервація та реставрація творів мистецтва, канонічне право, лікарська справа, право, медицина, фармакологія, ветеринарія, психологія, теологія. Навчання закінчується написанням дипломної роботи та здобуттям ступеня магістра або рівнозначний (для окремих спеціальностей).

Випускники з дипломом магістра або рівнозначним можуть продовжити навчання в аспірантурі. З 2019 року навчання на третьому рівні, тобто в аспірантурі у Польщі відбувається у докторських школах – пол. szkoła doktorska.

Вступ до польського вишу. Загальні умови

Всі рівні вищої освіти у Польщі доступні як для польських громадян, так і для іноземців, зокрема, українців. Нижче розповідаємо про особливості вступу для іноземців.

Вступна кампанія

Вступна кампанія до вищих навчальних закладів у Польщі розпочинається на початку травня – саме тоді випускники шкіл складають випускний іспит – матуру (польський аналог ЗНО) – та триває до кінця вересня. Сама вступна кампанія має декілька етапів.

Перший  – це конкурсний відбір – триває з початку травня до першої половини липня (точні дати конкурсного відбору встановлює кожен університет окремо). В цей час абітурієнти повинні подати заявки на навчання. На відміну від України, в Польщі не існує єдиної системи, в якій можна обрати декілька університетів і подати заявку на вступ – тут необхідно реєструватись у кожному окремому університеті і через їхні електронні системи подавати документи. Так, до середини липня необхідно зареєструватись в електронній системі університету, надіслати скани необхідних документів та внести оплату за вступ / opłata rekrutacyjna – 85 злотих за кожну заявку на навчання у випадку вступу без іспитів; 100 злотих у випадку, коли вступ передбачає проведення додаткових іспитів, співбесід. Зверніть увагу, що ця оплата вноситься всіма абітурієнтами, незалежно від громадянства і вибору форми навчання. Також, у випадку, якщо випускник не вступить до даного університету, кошти з вступного внеску не повертаються.

Терміни вступної кампанії кожен університет визначає самостійно. Зазвичай реєстрація абітурієнтів в онлайн-системі розпочинається у травні-червні, а набір на конкурсній основі триває в середньому до середини липня. Однак точні терміни подачі документів варто перевіряти в кожному окремому університету. Під час конкурсного набору враховуються результати матури (у випадку українців – результати ЗНО або НМТ, заздалегідь перекладені на польську), середній рівень атестата, результати вступних випробувань (якщо такі є). Також в цей час проводяться співбесіди з іноземцями, під час яких перевіряють рівень знання польської (детальніше про рівень польської, необхідний для навчання нижче).

Приблизно до 20-х чисел липня університети оголошують результати конкурсного набору. Ті абітурієнти, яких зараховано на навчання, повинні підтвердити своє рішення в електронній системі.

З кінця липня і до середини вересня в польських університетах відбувається друга хвиля набору – на вільні місця. Тут вже не враховуються бали, а лише черговість подачі заявок. Зверніть увагу, що друга хвиля набору відбувається виключно на наявні вільні місця, тобто на ті спеціальності, куди не було багато охочих на вступ на конкурсній основі. Тому шанси потрапити на такі популярні спеціальності як «журналістика», «бізнес та адміністрація», «англійська філологія», «міжнародні відносини» та інші дуже низькі.

 

Вартість навчання

Загалом вища освіта в Польщі для іноземців є платною. Це стосується навчання як у приватному, так і в державному виші. Завжди платним (для польських громадян також) буде також навчання англійською мовою.

Однак, окремі групи іноземців можуть претендувати на безплатне навчання:

 • власники Карти поляка;
 • громадяни однієї з країн ЄС або громадяни Великобританії;
 • особи, що мають дозвіл на постійне перебування або статус довготермінового резидента ЄС;
 • чоловік/дружина громадянина Польщі;
 • особи, які отримали у Польщі тимчасовий захист або статус біженця (не йдеться про утікачів від війни з України; про особливості вступу для українців, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року читайте нижче).

Також на безплатне навчання польською мовою можуть розраховувати ті іноземці, які володіють польською мінімум на рівні С1 і можуть це підтвердити за допомогою державного сертифіката.

В інших випадках навчання для іноземців буде платним (виняток становить навчання в аспірантурі). Вартість навчання відрізняється від університету, обраної спеціальності та рівня навчання.

Також варто памʼятати, що іноземці можуть брати участь в університетських або загальнопольських конкурсах на одержання стипендії.

Знання польської мови

Всі іноземці, які планують навчатись у польських вишах польською мовою повинні володіти нею на рівні В1-В2. Точний рівень визначає кожен університет окремо. Як підтвердити рівень знання польської мови, також залежить від правил набору студентів конкретного вишу: зазвичай під час співбесіди під час вступу. Від такої перевірки звільняються ті, хто закінчив середню школу в Польщі або річний мовний підготовчий курс. Також рівень володіння польською можна підтвердити за допомогою державного сертифіката з польської мови як іноземної. Деяким вишам вистачає наявність сертифіката про знання мови від будь-якої мовної школи. Загалом університети вимагають від вступників рівень В1-В2 для вступу на бакалаврат та рівень В2 для вступу у магістратуру.

Нагадаємо, що наявність державного сертифіката з польської мови як іноземної на рівні С1 дає право на безплатне навчання.

Вступ на бакалаврат та обʼєднану магістратуру

Як ми писали вище, вступ на бакалаврат та на обʼєднану магістратуру (studia jednolite magisterskie) починається на початку травня. Конкурсний набір триває приблизно до 7-15 липня. Точні дати залежать від конкретного університету.

Вступ на бакалаврат та на обʼєднану магістратуру відбувається на основі атестата про повну середню освіту. Під час конкурсного набору враховуються оцінки з атестата та бали ЗНО/НМТ – всі ці бали перераховуються та прирівнюються до польської матури. Згідно з останніми змінами до випускних іспитів у Польщі, тут запровадили звичайний та розширений рівень матури. У випадку іноземців оцінки з атестата будуть прирівнюватись до звичайного рівня матури, а оцінки з ЗНО/НМТ до розширеного.

Зверніть увагу, що розширена матура необхідна для вступу на окремі спеціальності. Наприклад, для вступу на медичний необхідно мати розширену матуру з біології. В такому випадку, вступник з України повинен мати результати ЗНО/НМТ з біології – оцінки з атестата тут не підійдуть. Також варто памʼятати, що в Польщі приймають результати ЗНО/НМТ будь-якого року написання.

Подача документів на вступ до університету відбувається в онлайн формі – за допомогою спеціальної електронної системи кожного університету. Якщо вступник планує подати документи до кількох вишів, то повинен зареєструватись у системі кожного з них. Під час вступу в електронну систему необхідно завантажити скани документів. Зазвичай від іноземців вимагають наступні документи:

 • скан атестата або іншого документу, який дозволяє здобувати вищу освіту. Зверніть увагу, що документи видані за кордоном повинні бути обовʼязково перекладені на польську, а сам переклад завірений нотаріусом (так званий присяжний або завірений переклад); деякі виші вимагають апостиль (спеціальний штамп на документі, що підтверджує автентичність диплома та надається Міністерством юстиції, Міністерством освіти і науки та Міністерством закордонних справ України). Зверніть увагу, що у цьому випадку спочатку необхідно зробити апостиль, а вже потім віддавати диплом на переклад. .
 • скан закордонного паспорта (сторінка з фото);
 • сертифікат про знання польської мови (якщо такий є);
 • сертифікат про знання англійської мови (у випадку навчання англійською мовою);
 • фотокартку;
 • дипломи конкурсів і олімпіад, якщо такі є, тощо;
 • одноразову оплату за реєстрацію

Детальний перелік документів завжди варто уточнювати в конкретному університеті – на сайті або у приймальній комісії.

Вступ у магістратуру

Вступ у магістратуру у Польщі відбувається на основі базової вищої освіти, тобто необхідно мати ступінь бакалавра або відповідний йому. Продовжувати вищу освіту в Польщі можна маючи як польський, так й український дипломи. Під час набору на конкурсній основі будуть враховуватись середній бал додатка до диплома та/або результати вступних іспитів. Окремі університети можуть вимагати додаткові іспити, якщо вступник планує навчатись на магістратурі за іншою спеціальністю, ніж та з якої має диплом бакалавра.

Вступна кампанія у магістратуру починається на початку травня і триває до липня-вересня, залежно від університету.

Як і під час вступу на бакалаврат, подача документів відбувається в електронному вигляді. Вступники-іноземці повинні надати наступні документи:

 • диплом бакалавра або інший рівнозначний. Український диплом та додаток до нього повинні мати апостиль (спеціальний штамп на документі, що підтверджує автентичність диплома та надається Міністерством юстиції, Міністерством освіти і науки та Міністерством закордонних справ України) та завірений переклад на польську мову. Зверніть увагу, що спочатку необхідно зробити апостиль, а вже потім віддавати диплом на переклад.
 • скан закордонного паспорта (сторінка з фото);
 • сертифікат про знання польської мови (якщо такий є);
 • сертифікат про знання англійської мови (у випадку навчання англійською мовою);
 • фотокартку.

Детальний перелік документів завжди варто уточнювати в конкретному університеті – на сайті або у приймальній комісії.

Вступ до польського вишу. Пропозиції для українців, які приїхали в Польщу після 24 лютого 2022 року

Навчання на однакових умовах з громадянами Польщі

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, уряд Польщі прийняв низку законодавчих рішень, які полегшують перебування та навчання українських втікачів від війни, які знайшли прихисток в Польщі. Тут, зокрема, йдеться про спецзакон про допомогу громадянам України. Згідно з цим спецзаконом, українці, які внаслідок російської агресії опинились у Польщі, на час дії тимчасового захисту (згідно з останніми даними цей термін має бути продовжено до 30 вересня 2025 року) мають право на отримання вищої освіти на таких самих умовах, що і громадяни Польщі. На практиці це означає, що ті українці, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року та мають номер PESEL зі статусом UKR, мають, на рівні з польськими громадянами, право на безоплатну вищу освіту протягом періоду дії тимчасового захисту. Зверніть увагу, що таке право не звільняє українців від виконання формальних вимог для вступу – наявності атестата про середню освіту, результатів ЗНО/НМТ/матури, знання польської мови (в цьому випадку українцям не потрібно отримувати сертифікат на рівень С1, а достатньо пройти співбесіду в університеті).

 

Радимо прочитати:

У Польщі можна лікуватися в державних медичних установах (безкоштовно) або приватних (платно). Щоб...

Более 2 лет украинцы пользуются безвизовым режимом. Иногда незнание элементарного не позволяет...

Багато хто з нас звикли до так званої прописки, яку іноді досить отримати без вагомих підстав. У Польщі...

Заняття з релігії в польських школах дедалі частіше стають предметом дискусії серед батьків у соціальних...

Список праздничных, выходных и нерабочих дней в Польше на 2021 год.