Агентури праці в Чехії. Реальні історії українців про досвід роботи з посередниками

Один з поширених варіантів пошуку роботи в Чехії — через посередників, так звані “агентури”. Але що насправді приховується за таким швидким працевлаштуванням? Ми провели власне розслідування та зібрали історії українців, які працювали з агенціями та мають досвід роботи, який важко назвати позитивним. Імена героїв змінені з метою захисту особистих даних.

 

Це не рекламна стаття про агентури праці, тому ми не використовуємо справжні назви, однак наведені компанії — реальні та ведуть свою діяльність у Чехії. Ми лише описуємо принцип роботи агенцій у Чехії та підкреслюємо, на що варто звернути увагу під час працевлаштування до такої компанії.

Агентура 1

Компанія пропонує роботу на так званих kabinkách та pokladnách у таких магазинах як RESERVED, MOHITO, CROPP, HOUSE, SINSAY. Робота на kabinkách передбачає, що працівник має розносити речі з приміряльних до головної зали або робити маркування одягу. Робота на pokladnách — це робота на касі. На перший погляд здається, що жодних проблем немає, можна самостійно обирати робочий графік. Однак наша неповнолітня читачка, назвемо її Ольга, розповідає, як це було насправді.

Ольга почала працювати ще в кінці 2022 року з заробітною платою лише 90 Kč за годину по 13 годин на день на kabinkách. За роботу на pokladnách платили 120 Kč за годину, але якщо працівник відпрацьовував більше ніж 80 годин, то оплату підіймали. Роботодавців не збентежив факт, що на момент початку роботи Ользі було 16 років, і вони додатково просили її виходити на понаднормові зміни, спочатку мотивуючи це як “ти нам дуже потрібна”, “ми без тебе не впораємося”, “ти наша остання надія”, а далі починалися погрози “якщо не вийдеш, я тобі більше не дам жодної зміни й ти залишишся жебракувати”. Фактом є також те, що цю агентуру тримають росіяни й таким чином наживаються на молодих українцях, яким потрібні додаткові доходи.

На початку 2023 року, очевидно, за Агентуру 1 взялися органи, заробітна плата за роботу на kabinkách піднялася до 110 Kč за годину. Втім, були випадки, коли зарплатня приходила не повністю. Коли наша читачка зверталася до менеджера з проханням переглянути її години, він просто відмовляв (так би мовити, у них все чисто і перевіряється декілька разів). Проте пізніше, і до моменту, коли Ольга перестала працювати на цю агентуру, зміни майже не пропонували. Вона могла працювати лише 2-4 дні на місяць, кожного дня пишучи менеджерові та прохаючи його дати хоч якусь зміну.

Агентура 2

Роботу від агентури пропонують у супермаркетах або гіпермаркетах BILLA, ALBERT, KAUFLAND та інших. Це робота переважно для чоловіків, адже доводилося тягати важкі полети та коробки, а потім розкладати товар на полицях. Як і у випадку з першою агентурою, графік роботи був понаднормовий та нестабільний. Один місяць наш читач Олег працював щодня (якщо він відмовлявся від якоїсь зміни, йому також погрожували), інший місяць доводилося благати про хоча б одну зміну. 

У контракті було прописано, що за вихід на роботу у вихідні або святкові дні Олег матиме надбавку до зарплатні. Натомість під час виплати грошей йому платили навіть менше, ніж було очікувано. Бо начебто якомусь магазину не сподобалося, як він працював, і вони просто не зарахували йому години. Іншого місяця виплачена сума ще більш суттєво відрізнялася від очікуваної зарплатні. І наш герой мусив постійно спілкуватися з агентурою, щоб довести свою правду та отримати чесно зароблені гроші.

Агентура 3

Склад магазину одягу, де з самого початку повномасштабного вторгнення працює дуже багато українців. Але тут вони їх сприймають як робочу силу, якій не потрібен час на сон та відпочинок. Працівникам навіть доводиться купувати екіпіровку за власні кошти.

Наш герой Владислав влаштовувався від агентури з умовою працювати 5 днів на тиждень по 8 годин на ранкові або вечірні зміни. Проте, уже в перший тиждень Владиславу повідомили, що він має працювати ще й 6-й день підряд. І поступово наш герой почав працювати 7 днів на тиждень без вихідних, не маючи можливості навіть відмовитися від такого графіку без негативних наслідків або взяти відпустку хоча б на день (це було можливим тільки у дуже важких випадках). 

Пропрацювавши там майже 3 місяці, Владислав повідомив менеджерові, що планує звільнятися. Тоді його запевнили, що покращать умови та вже підготували всі необхідні документи. Проте, коли ха місяць прийшов час отримувати зарплатню у 130 Kč за годину, йому повідомили — оскільки він не відпрацював повних 3 місяці, йому нарахували зарплатню у 120 Kč за годину.

Агентура 4 або “робота в Telegram у сфері продажу сувенірної продукції”

Мабуть, кожен, хто шукав підробіток у соціальній мережі “Telegram”, потрапляв на подібне оголошення. Посередники, на перший погляд, пропонують дійсно зручний графік, цікаву роботу та досить високий заробіток. Але важливо зауважити, що це зовсім неофіційний та зовсім не легальний спосіб заробітку. Робота полягає в тому, що поки люди сидять у ресторані на Староміській площі, працівник підходить до них і фотографує. Потім вже в сувенірній крамниці видруковується фото і клеїться на магніт. Працівник пропонує цей сувенір за 250 Kč і якщо туристи його купують, то комісія фотографу — 50 Kč з одного магніту.  За зміну у майже 7 годин працівники не можуть навіть присісти (хоча роботодавці перед початком роботи обіцяють, що відпочивати можна коли завгодно).

Зарплатня, як і обіцяється, раз на тиждень, платять тоді, коли зручно менеджерові. Якщо працівник не вийшов на один робочий день (причина не має значення) — має відпрацювати два дні безкоштовно. Менеджер — особа не дуже приємна, хоча, на перший погляд, намагається здаватися милою та доброю.

Висновки

Перед тим як обирати місце працевлаштування, варто декілька разів подумати. Перш ніж звертатися до будь-якої агентури, важливо ретельно зважити всі “за” і “проти”, а також звернути увагу на умови договору та права працівника. Таким чином, можна уникнути неприємних сюрпризів.

Радимо прочитати:

Комітети бюджету і державних фінансів, інфраструктури та законодавчої комітет схвалили підготовлену...

Однією з вимог під час вступу до університету або працевлаштування у Польщі може бути підтвердження знань...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Если иностранец в Польше легально работает на основе рабочей визы, то изменение работодателя не требует...

Мінімальна заробітна плата в Польщі c 1 січня 2024 року становитиме 4242 злотих (приблизно 976 Євро), погодинна...