Карта побиту для українців під час війни: хто має право

Польща внесла ряд змін у свою міграційну політику для біженців з України. Карта побиту стала ключовим питанням для багатьох українців. Хто з новоприбулих українців може подаватися на карту, а хто ні? За яких підстав біженець-українець може отримати карту побиту? Давайте розберемося в нюансах та особливостях цього моменту для українських біженців.

Хто з біженців українців МОЖЕ подаватися на карту побиту

12 березня 2022 року було прийнято Закон про підтримку громадян України через збройну агресію на їхній рідній землі. Згідно поправок від 27.01.2023, особи, які залишили Україну після 24.02.2022 і прибули до Польщі та отримали статус UKR, з 1 квітня 2023 року можуть подаватися на карту побиту лише за наступними трьома підставами:

 1. Офіційне працевлаштування.
 2. Робота на посаді висококваліфікованого спеціаліста (Blue card).
 3. Здійснення підприємницької діяльності (jednoosobowa działalność gospodarcza/spółka – наш аналог ФОП/ТОВ).

Таким чином, українці, які приїхали після зазначеної дати і мають статус UKR, можуть податися на карту побиту лише на підставі роботи, Blue card або відкриття власного бізнесу в Польщі.

Хто НЕ може подаватися на карту побиту серед біженців

Наступні категорії громадян, які прибули з України до Польщі після 24.02.2022, НЕ мають права на подання заяви для отримання картки побиту:

 • Діти на возз’єднання сім’ї чи за іншими підставами, незалежно від статусу батьків у Польщі. Простими словами, якщо у мами або у тата є карта побиту, то дитині НЕ буде видана карта побиту на підставі возз’єднання сім’ї. Можливо, у майбутньому відбудуться зміни в законодавстві, і така можливість з’явиться. Винятком можна вважати, якщо дитина народилася на території Польщі, у батьків які до 24.02.2022 посідали карту побиту.
 • Чоловіки та дружини власників карт побиту чи тих, хто планує їх отримання, як за відновленням родини, так і за іншими причинами.
 • Учні шкіл, ліцеїв, технікумів та поліцеальних навчальних закладів.
 • Студенти вишів та їх випускники.
 • Пенсіонери без роботи та ті, хто не веде підприємницьку діяльність.
 • Чоловіки та дружини громадян Польщі та особи, що перебувають у цивільному шлюбі.
 • Особи, які не мають статусу UKR, які прибули з України після зазначеної дати, а також ті, хто не може відновити цей статус.
 • Громадяни, які приїхали до Польщі з інших держав ЄС, шенгенської зони або третіх країн, і які не мають можливості отримати песель УКР або статус УКР.
 • Працівники компаній з інших країн, направлені до Польщі своїм роботодавцем у відрядження.
 • Вчені та дослідники.
 • Волонтери та сезонні робітники.

Перебування зазначених осіб під тимчасовим захистом у Польщі продовжено до 4 березня 2024 року.

Особливості оформлення карти побиту українцями біженцями

Не потрібно поспішати та намагатися щось робити у зв’язку з тим, що ваша сусідка може подаватися на карту, а ви – ні. Карта побиту – це не панацея і не священний грааль. Насамперед – це витрати та стрес, а потім довге очікування.

Без картки побиту власники статусу UKR можуть вільно пересуватися між країнами зони шенген і Україною, маючи тільки застосунок diia.pl, а також діючий закордонний паспорт.

Також отримувати всю соціальну допомогу.

Щоб не панікувати та не хвилюватися, зрозумійте головне – Польща не депортує з березня 2024 року всіх біженців, які не мають карт побиту або віз, а мають тільки статус UKR. Якщо війна й далі буде тривати, то будуть прийматися чергові закони про продовження терміну перебування українців під тимчасовим захистом.

Також є вірогідність, що подача на картки побиту осіб зі списку вище стане можливою через деякий час.

Просто всім одразу не могли дозволити подаватися на картки, так як така кількість заяв просто зупинила б роботу відділів імміграції та пошти. Ужонди не можуть впоратися одразу з такою великою кількістю справ.

Дуже цікавий момент також передбачений новим законом. Немає необхідності особистої подачі документів на карту побиту. Відбитки пальців Воєводі будуть передавати з реєстру Pesel, де раніше ці відбитки вже були надані Вами. У деяких випадках Воєвода може викликати іноземця для надання закордонного паспорта або його копії, або іншого документа, який посвідчує особу, якщо немає можливості отримати паспорт закордонний.

Дуже важливий нюанс, який стосується подачі на карту побиту. Оскільки законом передбачена подача тільки власників статусу UKR, то перед подачею обов’язково уточнюйте у відділі міста/гміни, чи маєте ви зараз статус або були позбавлені його при черговій поїздці до України. Рекомендую також перед подачею взяти свідоцтво з реєстру PESEL у тому ж відділі міста та його додавати до справи по карту побиту.

Увага! Навіть якщо є робота/бізнес, але статуса UKR немає з якої-небудь причини і зробити ви його не можете на підставі законів, то на карту згідно інформації вище подавати не можете.

Правова підстава: Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/1088