Як вступити до польської середньої школи після завершення 9 класу української школи?

Учні, які завершили навчання у 9 класі української школи та отримали свідоцтво про здобуття базової середньої освіти, можуть вступити до польських середніх навчальних закладів (ліцеїв, технікумів та галузевих шкіл). На відміну від їхніх однолітків, які навчаються у польських школах, система вступу для учнів українських шкіл значно відрізнятиметься, адже вони не складатимуть іспиту восьмикласника і не братимуть участь в електронному наборі. Розповідаємо детальніше про сам процес вступу до державних середніх навчальних закладів, перелік і час подачі документів, а також про підготовчі відділення для іноземних дітей без знання мови та інші можливості навчання у середніх школах у Польщі.

 

 

Щороку у Польщі учні восьмих класів початкових шкіл наприкінці навчального року складають так званий іспит восьмикласника (екзамени з польської мови, математики та іноземної мови), який є обов’язковими для завершення початкової школи. Результати іспиту (разом з оцінками атестата) впливатимуть на те, в яку середню школу зможе поступити дитина.

Натомість ця процедура вступу не стосується учнів, які не навчаються у польській системі освіти. Українські учні, які завершили навчання у 9 класі української школи та отримали свідоцтво про здобуття базової середньої освіти, не складатимуть іспиту восьмикласника і не будуть реєструватися в електронному кабінеті вступника. Водночас для них існує кілька варіантів вступу до польських середніх шкіл для них: участь у вступній кампанії наприкінці її завершення, здача внутрішніх екзаменів в окремих школах і вступ на загальних засадах, вступ у підготовчі відділення шкіл чи продовження навчання в українських школах у Польщі.

Участь у вступній кампанії наприкінці її завершення

«У липні та першій половині серпня триває основна та додаткова сесія вступу для учнів, які навчаються у польських навчальних закладах. Після цих двох хвиль залишається вкрай мало вільних місць у середніх школах. І саме тоді, під час додаткової чи так званої третьої хвилі вступу, зможуть подавати документи діти з України», – пояснює у коментарі для порталу «Наш вибір» радниця консультаційного пункту Українського дому Наталія Шилова.

Дітям з українськими освітніми документами варто ще у липні розпочати процес вступу до польської середньої школи, вибравши разом з батьками чи опікунами кілька навчальних закладів, до яких хотів би вступити учень. Для цього можна скористатися офіційним рейтингом середніх навчальних закладів Польщі, у якому подано контакти та детальну інформацію про кожну школу.

Зауважимо, що у Польщі існують такі види середніх шкіл:

  • Загальноосвітній ліцей / liceum ogólnokształcące – дає гуманітарну освіту з акцентом на вивчення мови. Навчання триває 4 роки.
  • Технікум / technikum – надає технічну освіту з одночасним опануванням однієї професійної кваліфікації. Навчання триває 5 років.
  • Галузева школа / szkoła branżowa – заклад дає можливість опанувати конкретну професію. Навчання триває 3 роки.

«Зазвичай усі діти хочуть вступати у ліцеї або технікуми. Проте галузеві школи – це теж хороший варіант, особливо якщо у дитини не дуже добрі оцінки, або немає вільних місць у сусідніх ліцеях чи технікумах. Якщо дитина буде добре вчитися, то зможе потім перевестись, наприклад, у технікум», – зауважує Наталія Шилова.

Опісля того, як буде обрано кілька навчальних закладів, варто написати або особисто відвідати дирекцію шкіл та розповісти про свій намір вступу та занести завчасно копії документів. У другій половині серпня, коли триватиме останній додатковий набір учнів на новий навчальний рік, варто особисто відвідувати кожну з обраних шкіл, щоб перевіряти статус заявки та за необхідності занести оригінали документів. 

Перелік документів, які необхідні для вступу до польської середньої школи:

  • заява про прийняття дитини до школи (podanie). Кожна школа має свій зразок, який можна знайти на сторінці навчального закладу у рубриці «rekrutacja» czy «kandydat»;
  • свідоцтво про здобуття базової середньої освіти разом з додатком. Якщо його немає, то батьки чи опікуни дитини повинні написати заяву, де підтверджують факт, що дитина завершила мінімум 8 класів школи;
  • номер PESEL (у випадку його відсутності – свідоцтво про народження);
  • копії закордонних паспортів дитини та батьків (опікуна);
  • медична довідка та карта щеплень (не всі навчальні заклади вимагають);
  • 2 фотографії (30х42).

Зауважимо, що деякі школи вимагають переклад документів на польську мову, тому варто завчасно про це запитати у дирекції та зробити переклад у присяжного перекладача. Водночас адміністрація шкіл не потребуватиме від дитини жодних документів, які б підтверджували легальність її перебування у Польщі. Зауважимо, що навчання у державних школах є безплатним.

У випадку, якщо дитина проживатиме у Польщі без батьків, то потрібно надати також нотаріально завірений дозвіл на здійснення законної опіки над учнем третій особі, яка проживає у Польщі. Водночас батьки можуть знайти навчальний заклад, який матиме власний інтернат, де зможе проживати та харчуватися учень і який перебуватиме під наглядом шкільного опікуна.

Діти з іноземними освітніми документами не складають вступних іспитів (за винятком двомовних чи спеціалізованих шкіл), проте деякі навчальні заклади можуть проводити співбесіди з учнями, щоб перевірити їхній рівень знань з польської мови. Зауважимо, що до школи може бути прийнята дитина, яка має базові знання з польської мови, натомість під час самого шкільного року вона відвідуватиме додаткові заняття з мови (від 2 до 5 годин щотижня), з предметів, які вивчаються у школі (до 12 місяців), а також зможе користуватися допомогою українськомовного асистента-вчителя.

Якщо на одне місце у школі претендуватиме кілька кандидатів, то дирекція школи братиме до уваги оцінки учнів з атестатів. Якщо школа з тих чи інших причин не взяла учня на навчання, слід попросити про надання відмови у письмовому вигляді. Опісля потрібно звернутися з цією відмовою до місцевого відділу освіти / biuro edukacji, щоб отримати контакти тих навчальних закладів, де ще є вільні місця. Як зазначає Наталія Шилова, до 18 років навчання в Польщі є обов’язковим, тому діти однаково десь розпочнуть навчання. Зауважимо, що дитина може розпочати навчання в польській школі навіть посеред навчального року, проте у такому випадку варто одразу звертатися до відділу освіти, адже самостійно складно буде знайти школу, де було б вільне місце.

Внутрішні екзамени та вступ на загальних правилах

Деякі середні школи запровадили внутрішні екзамени для іноземних учнів. Наприклад, у VII ліцеї імені Юліуша Словацького у Варшаві наприкінці травня – на початку червня проводяться стаціонарні іспити з польської мови, математики та англійської, які є наближеними за своєю структурою до іспиту восьмикласника. «Ця вимога пов’язана з дуже великою кількістю абітурієнтів, які хочуть навчатися у нашій школі», – зазначено на сторінці закладу.

Як пояснили редакції порталу «Наш вибір» у секретаріаті школи, такі учні зможуть взяти участь у вступі на загальних умовах разом з іншими учнями польських шкіл, які подаватимуть документи до цієї школи.

Підготовчі відділення

У випадку, якщо дитина з України не знає польської мови, або володіє нею дуже погано, вона може вступити на підготовче відділення ліцею чи технікуму. Навчання у такому класі триває, як правило, один навчальний рік, але воно може бути скорочено або продовжено (але не більш як на ще один рік). Опісля завершення навчання на підготовчому відділенні учні автоматично переходять до першого класу обраного навчального закладу.

Проте кількість таких відділень з кожним роком зменшується. «Підготовчих класів є вкрай мало і всі охочі діти туди просто не потраплять», – підкреслює Наталія Шилова. За інформацією, яку редакція порталу «Наш вибір» отримала від відділу освіти міської ради Варшави / Biuro edukacji Warszawy, цьогоріч планується відкриття тільки одного підготовчого класу в XXIII ліцеї імені Марії Склодовської-Кюрі.

Щороку кількість середніх шкіл, де діють підготовчі класи, змінюється, тому експертка Українського дому рекомендує завчасно телефонувати до відділів освіти того чи іншого міста, щоб дізнатися, де будуть відкриватися нові підготовчі класи. Набір до цих класів розпочинається у другій половині травня разом із вступною кампанією до середніх шкіл.

Українські школи у Польщі

Українські діти можуть також продовжити навчання в стаціонарних українських школах, які працюють у Варшаві, Гданську, Вроцлаві, Кракові, Катовіце та Познані. Учні навчатимуться за програмою МОН України та отримають українські атестати, а випускники Варшавської української школи зможуть одержати як українські, так і польські документи про освіту. 

 

Радимо прочитати:

Стоимость проживания в разных землях и городах Германии сильно отличается. Например цены в Мюнхене в...

Купівля машини в Європі притягує багатьох наших співвітчизників які заробляють в 5 разів менше ніж жителі...

Цього року літо видалось дуже жарким. Робота у Польщі в таку жару несе велику загрозу для здоровʼя...

Шукаєте україномовного лікаря у Вроцлаві або російськомовного? Нижче знайдете контактні дані фахових...

У Польщі можна лікуватися в державних медичних установах (безкоштовно) або приватних (платно). Щоб...