Як записати дитину до ясел, дитячого садка чи підготовчого класу у Польщі?

Щороку навесні та на початку літа у Польщі тривають записи до державних дошкільних закладів освіти: ясел, дитячих садків та підготовчих (нульових) класів. Українські діти приймаються до навчальних закладів на таких самих умовах, як і діти польських громадян, а навчання є безплатними для усіх. На відміну від однорічної дошкільної підготовки у дитячому садку чи у нульовому класі початкової школи, куди має ходити кожна дитина, якій виповниться 6 років, дошкільна підготовка дітей у яслах і дитячих садках не є обов’язковою.

Розповідаємо про те, як працює процедура запису дитини до державних дошкільних закладів, які терміни подачі заявок і що таке нульовий клас.

 

Зміст:

Ясла/żłobek

У Польщі дитина може відвідувати ясла у віці від 20 тижнів до трьох років.  «Дитина може розпочати відвідувати ясла у віці до трьох років включно. Але це стосується усього календарного року, коли їй виповнилося три. Неважливо, чи вона народилася у січні, чи у грудні», – розповідає у коментарі для порталу «Наш вибір» експертка Українського дому Олександра Пустова. Водночас, зазначає фахівчиня, частина ясел у Польщі не має груп для немовлят, тому вони приймають дітей лише від 1 року.

Як записати дитину до ясел?

В Польщі не існує однієї систематизованої процедури запису дитини до ясел чи стандартного пакета документів. Кожний населений пункт має свою електронну систему, через яку триває запис до закладів, та в якій подано всю важливу інформацію про спосіб реєстрації, необхідні документи, терміни реєстрації тощо.

Наприклад, у Варшаві реєстрація відбувається в онлайн форматі за посиланням. На сторінці спочатку потрібно створити обліковий запис за допомогою Довіреного профілю / Profil Zaufany та натиснути на клавішу «заповнити заяву». Щоб зареєструвати дитину в системі, потрібно мати номер PESEL дитини та батьків, а також дійсні закордонні паспорти. Якщо дитина не має номера PESEL, то замість нього можна вписати номер паспорта дитини.

Під час внесення особистих даних потрібно буде вибрати три навчальні заклади, куди батьки хотіли б віддати дитину, ставлячи на першому місці найбажаніший заклад. Після заповнення заявки на електронну пошту, вказану у формулярі, прийде лист із проханням її активації. Потрібно буде перейти за посиланням та підтвердити заявку, після чого вона буде офіційно внесена у систему.

Водночас у деяких гмінах набір до ясел проводиться у стаціонарному режимі. У такому випадку потрібно буде особисто звернутися до вибраного навчального закладу і заповнити необхідну заяву на місці.

Бали

У польській системі запису до ясел діти приймаються на підставі набраних балів, які нараховуються відповідно до певних критеріїв, які регулюються державними та місцевими документами. Заповнюючи електронну заявку до ясел батьки вказують, чи відповідають тим, чи іншим критеріям.

Наприклад, у Варшаві бали можна отримати за такі позиції:

 • сплата батьками дитини податків у Варшаві (від 15 до 30 балів);
 • дитина має інвалідність (2 бали);
 • дитина має неповнолітніх братів чи сестер (від 1 до 6 балів);
 • дитина має неповнолітніх братів чи сестер, які мають інвалідність (5 бали);
 • батьки з дитиною проживають у мікрорайоні, у якому знаходяться обрані батьками ясла (1 бал);
 • батьки є студентами (40 балів);
 • один з батьків має значну або помірну інвалідність (30 балів);
 • одиноке батьківство (40 балів);
 • батьки працюють і не використовують відпустку по догляду за дитиною  (40 балів);
 • обоє батьків працевлаштовані і щонайменше один з них використовує відпустку по догляду за дитиною (не декретну) (15 балів).

Зауважимо, що у столиці також діє правило, що батьки з дітьми мають проживати у Варшаві, якщо вони хочуть віддати дитину до міських ясел. Проте, не обов’язково мати прописку (meldunek) у Варшаві, натомість можна написати заяву, де буде вказано адрес проживання батьків або ж надано податкову декларацію PIT, де буде написано, що вони сплачують податки у столиці. Так само можна зробити і в інших містах, якщо там існує обов’язкова вимога проживання у тому населеному пункті.

Крім цього, щоб бути зарахованою до ясел у Варшаві, дитина обов’язково має мати довідку про наявність усіх необхідних щеплень. Детальніше зі списком вакцинацій можна ознайомитися за посиланням. Загалом, кожна гміна може мати свої додаткові правила, які потрібно перевіряти на офіційних сторінках населених пунктів.

Зарахування дитини до ясел

Терміни загальної реєстрації до ясел від нового навчального року залежить від конкретної місцевості. Наприклад, у Варшаві вона починається у середині червня (у 2024 році з 13 червня по 21 червня). Опісля 23 червня оголошуються списки зарахованих дітей до того чи іншого навчального закладу і батькам надсилаються електронні повідомлення з проханням підтвердити вибір тих ясел, до яких була зарахована їхня дитина. Для цього батьки повинні прийти до вибраного закладу із видрукованою заявою (яку раніше заповнювали у системі) та доєднати до неї інші документи, які підтверджують наявність балів. «Керівництво закладу може попросити лише деякі документи, які можуть підтвердити ті чи інші бали. Проте, все ж таки варто мати при собі усі можливі довідки та документи. У випадку, якщо ви не підтвердите володіння тими чи іншими пільгами, дитина може втратити місце у яслах. Якщо наявні документи написані українською мовою, то їх потрібно перекласти у присяжного перекладача», – зауважує Олександра Пустова.

У випадку, якщо дитина не була прийнята до жодного з зазначених трьох навчальних закладів, батьки можуть взяти участь у додатковому наборі, який буде відкритий у Варшаві 1 липня та знову заповнити документи в електронній системі.  Остаточний список прийнятих дітей до нових груп на новий навчальник рік публікується щороку 1 вересня.

Зауважимо, що запис до ясел можливий протягом цілого року, а не тільки у визначений період. Процес заповнення заявки виглядає так само. Після її заповнення та підтвердження батьки повинні очікувати повідомлення від ясел про зарахування дитини. Проте, у такому випадку дитина потрапить до вже існуючої групи, де буде вільне місце. Крім цього слід розуміти, що через брак місць може бути складно знайти ясла для дитини посеред навчального року. «Я чекала близько року, щоб записати дитину до ясел. Просто не було місць. А віддавати до приватного закладу не хотіла, бо це доволі дорого», – поділилася своїм особистим досвідом Олександра Пустова.

Дитячий садок / przedszkole та нульові класи / zerówka / oddział przedszkolny

Дитина може почати навчання у дитячому садку у тому календарному році, коли їй виповниться 3 роки, а саме навчання триватиме до 6-річного віку. Водночас у тому календарному році, коли дитині виповниться 6 років, вона обов’язково має пройти однорічну дошкільну підготовку у дитячому садку або у нульовому класі початкової школи. Після цього у 7-річному віці дитина йде до першого класу початкової школи (szkoła podstawowa).

Як зареєструвати дитину?

Як і у випадку з яслами, не існує однієї систематизованої процедури запису дитини до дитячих садків чи нульових класів початкових шкіл. Найчастіше населений пункт має свою електронну систему через яку відбувається реєстрація. Проте, на відмінну від ясел, запис до дитячого садка та нульових класів можливий лише у визначений час (зазвичай у березні-квітні) й триває близько двох тижнів. «Звісно ж, дитину можна записати до дитячого садочку під час навчального року, але тоді потрібно особисто ходити до директорів  дитячих садків з пакетом документів і питатися у них, чи є вільні місця у групах і чи вони можуть прийняти дитину», – зазначає Олександра Пустова.

У Варшаві реєстрація відбувається в онлайн форматі за посиланням і триває щороку на початку березня (у 2024 році з 5 по 20 березня). Сам процес електронної реєстрації відбувається приблизно так само, як у випадку з яслами. Різниця полягає тільки у тому, що у деяких населених пунктах можна вибрати не три, а необмежену кількість дитячих садків чи шкіл з нульовими класами підготовки, куди батьки хотіли б віддати дитину, зазначаючи на першому місці найбажаніший заклад.

Бали

Як і у випадку з яслами, діти приймаються до того чи іншого навчального закладу на підставі набраних балів. Загалом існує дві групи критеріїв:

 •       Загальнодержавні – спільні для всіх дитячих садків та шкіл і на основі яких відбувається першочерговий етап набору;
 •       Місцеві – регулюються документами тої чи іншої гміни і які використовуються на другому етапі відбору.

Загалом, існує 7 загальнодержавних критеріїв. За кожен з них можна отримати по 260 балів:

 •       багатодітність родини;
 •       інвалідність дитини;
 •       інвалідність одного з батьків дитини;
 •       інвалідність обох батьків дитини;
 •       інвалідність рідних братів і сестер дитини;
 •       одиноке батьківство;
 •       перебування дитини у патронатній сім’ї.

Що ж стосовно місцевих критеріїв, то у Варшаві їх 6 і вони мають різну вартість у балах:

 • діти, які мають пройти обов’язкову однорічну дошкільну підготовку і проживають на відстані до 3 кілометрів від навчального закладу (130 балів);
 • батьки з дитиною проживають у Варшаві та платять тут податки (64 бали);
 • наявність у дитини усіх щеплень (32 бали);
 • обоє батьків дитини працюють або навчаються (це стосується також одиноких батьків) (24 бали);
 • наявність братів чи сестер у тому навчальному закладі, де вчитиметься дитина (8 балів);
 • дохід у родині на людину менший або дорівнює 674 злотих (1 бал).

Зауважимо, що якщо батьки хочуть записати дитину до дитячого садка не за місцем проживання, а в іншому населеному пункті, то вони також можуть взяти участь у наборі, проте дитячий садок чи школа в першу чергу прийматиме тих дітей, які проживають у цій місцевості. Як і у випадку з яслами, не потрібно мати прописку у тому населеному пункті, куди батьки хочуть віддати свою дитину до садка чи до нульового класу школи. Можна написати заяву, де буде вказано, що батьки з дитиною проживають у тому місті або ж надати податкову декларацію PIT, де буде вказано, що батьки сплачують там податки. 

Зарахування дитини до дитячого садка чи нульового класу школи

Після заповнення заявки її потрібно буде подати до того навчального закладу, який був вказаний на першому місці у списку. Це можна зробити двома способами:

 • підписати заповнену заяву в електронному кабінеті через Довірений профіль / Profil Zaufany. Зауважимо, що це мають зробити обоє батьків. Перед тим заявники повинні завантажити до системи електронні копії усіх необхідних документів, які підтверджують у них наявність тих чи інших балів;
 • видрукувати, підписати та занести особисто заяву до навчального закладу у паперовому форматі, додавши до неї ксерокопії усіх необхідних документів. У цьому випадку заява теж має бути підписана обома батьками.

Зауважимо, що у деяких населених пунктах набір до навчальних закладів проводиться виключно у стаціонарному режимі. У такому випадку потрібно буде особисто звернутися до вибраного дитячого садка чи школи і заповнити необхідну заяву на місці, додавши до неї усі документи.

Наприкінці квітня – на початку травня оголошуються результати відбору і батьки мають 2 тижні, щоб в електронній системі підтвердити той навчальний заклад, до якого була зарахована їхня дитина. Опісля потрібно прийти до цього садка чи школи та занести усі документи, якщо дитина не потрапила до того закладу, який був вказаним першим у заяві.

Якщо дитина не була зарахована до жодного з вибраних закладів, то батьки можуть взяти участь у додатковому наборі, знову заповнивши електронну заявку. Наприклад, у Варшаві другий набір починається у середині червня і триває один тиждень.

Відтермінування шкільної освіти

Якщо батьки бачать, що дитина ще не готова іти до початкової школи, то вони можуть звернутися до педагогічно-психологічного центру (poradnia psychologiczno-pedagogiczna), який видасть документ про відтермінування шкільної освіти (odroczenie obowiązku szkolnego), де буде вказано, що дитина зможе почати навчання з 8 років. Після цього батьки повинні звернутися з цим документом до директора школи, де дитина буде розпочинати своє навчання у майбутньому. У такому випадку 7-річна дитина увесь наступний навчальний рік буде знову відвідувати нульовий клас.

Вартість перебування дитини у дошкільних закладах освіти

Навчання дитини у державних яслах, садках чи школах є безплатне. Батьки повинні оплачувати лише харчування дитини у яслах і садку, яке становить зазвичай 13–17 злотих на день (близько 300 злотих на місяць), а також забезпечити її шкільними приладдями.

Водночас батьки, які не змогли віддати дитину до державних ясел, можуть отримати дофінансування у розмірі 400 злотих, щоб дитина відвідувала приватний заклад. Таку заявку можна подати через платформу електронних послуг Управління соціального страхування (PUE ZUS). Детальніше про це за посиланням.

 

Радимо прочитати:

Система оподаткування у Польщі — це дуже важлива частина процесу для створення бізнесу індивідуальними...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з...

Індивідуальне підприємство — це перший крок до розвитку бізнеса. Пройшовши всі організаційні питання варто...