Сплата податків у Польщі. Як подати податкову декларацію PIT-37 та чому це важливо?

У Польщі розпочався період складання податкових декларацій на дохід для фізичних осіб (PIT) за 2023 рік. Він триватиме до 30 квітня 2024 року. Обовʼязок декларування своїх доходів стосується також іноземців, які офіційно працевлаштовані у Польщі та сплачують тут податки. Розповідаємо про те, як подати декларацію, що таке PIT-11 та PIT-37, хто і як може повернути повністю або частково податок на дохід, що таке «благодійні 1,5% податку», а також що буде, якщо не скласти декларації.

 

Що таке PIT та хто повинен складати податкову декларацію?

PIT (Personal Income Tax) – це податок на доходи для фізичних осіб, який складають польські податкові резиденти. Цим терміном також часто називають саму податкову декларацію, яку потрібно скласти у податковій службі.

Щоби отримати статус польського податкового резидента необхідно відповідати принаймні одному з двох критеріїв. Слід перебувати протягом податкового року на території Польщі мінімум 183 дні, або ж у Польщі повинні бути зосереджені життєві чи економічні інтереси (на практиці це найчастіше означає перебування родини – чоловіка/дружини та дітей – на території Польщі). 

Якщо іноземця визнано податковим резидентом, а він водночас залишається податковим резидентом свого рідного краю (наприклад, його/її родина залишається  в Україні, а він проводить більше ніж пів року в Польщі), конфлікт резидентства слід вирішити згідно з Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування, укладеною між обома країнами. Проте, як пояснює працівниця консультаційного пункту Українського дому Ірина Миронюк у коментарі для порталу «Наш вибір», на практиці ситуація й надалі залишається неврегульованою. «Польська податкова не буде бігати за вами й казати, щоб ви сплатили тут податок у Польщі. Якщо ви будете робити переказ коштів з українського на польський банківський рахунок, то може зʼявитися питання про їхнє походження, адже ви тут офіційно не працюєте. У таких випадках потрібно писати пояснення, що центр ваших життєвих інтересів знаходиться в Україні, а в Польщі ви проживаєте тимчасово, через війну. Теоретично, податок, який людина сплачує в Україні, мав би переходити до Польщі, бо там людина проживає і навпаки. Але, це дуже складна процедура і в такому випадку потрібно напряму консультуватися з представниками польської податкової служби».

Загалом, як зазначає Ірина Миронюк, незалежно від статусу іноземця, прибутки отримані за роботу, виконану на території Польщі, будуть оподатковані в Польщі.

Що таке PIT-11 та PIT-37?

Існують різноманітні види та типи податкових декларацій, однак найбільш поширеним формуляром є PIT-37. Такий податок зобовʼязаний сплатити кожен, хто офіційно працевлаштований в Польщі (за трудовим договором (umowa o pracę), договором підряду (umowa zlecenie) чи договором надання послуг (umowa o dzieło). Проте, щоб заповнити таку податкову декларацію потрібен ще один документ – PIT-11. Це спеціальний формуляр, який містить інформацію про суму доходів працівника за минулий рік у конкретного роботодавця, а також суму сплачених соціальних внесків, виплат на медичне страхування та податок на дохід. Саме з нього працівник буде переписувати інформацію до своєї податкової декларації PIT-37.

PIT-11 готує та надає працівнику його роботодавець незалежно від форми працевлаштування. Роботодавець зобов’язаний надіслати PIT-11 за 2023 рік до податкової інспекції до 31 січня 2024 року, а до працівників – до 29 лютого 2024 року. У випадку, якщо працівник не отримав PIT-11 від свого роботодавця, то це не звільняє його з обов’язку заповнення податкової декларації. Він може звернутися до бухгалтерії чи напряму до свого роботодавця з проханням надати йому такий документ (у паперовій чи електронній формі), або ж самостійно, після 15 лютого, знайти його у своєму особистому кабінеті на порталі e-Urząd Skarbowy – закладка Twój e-PIT – Dokumenty źródłowe. Вхід на портал відбувається за допомогою довіреного профілю або додатку mObywatel. 

Варто памʼятати, що PIT-37 стосується лише доходу, що був отриманий внаслідок роботи за трудовим договором, договором доручення чи договором підряду. Для інших видів доходів існують інші податки. Наприклад, для декларування доходу з самостійної господарської діяльності, найму нерухомості чи доходи з-за кордону заповнюють формуляр PIT-36, для доходу з приватного продажу нерухомості – PIT-39, для доходу з продажу цінних паперів – PIT-38.

Що таке недоплата або переплата податків?

Надання звітів податковій службі про отримані прибутки та сплачені податки є обов’язком кожної людини, яка працює в Польщі. Вони потрібні не тільки для того, щоб збирати фінансову інформацію про громадян, але й щоб перевірити та вирівняти можливі фінансові неточності в розрахунках із державою за попередній рік. Річ у тім, що частими є ситуації, коли роботодавець протягом року недоплачував або переплачував податок на дохід за свого працівника.

«Роботодавець кожного місяця сплачує за вас соціальні внески, виплати на медичне страхування та податок на дохід. І найцікавіша ситуація з податком на дохід адже, так насправді, він платить не сам податок, а завдаток на нього (zaliczka na podatek dochodowy). Він робить приблизні платежі, щоб постійно не розраховувати точну суму. Потім на кінець року виявляється, що, наприклад, він переплатив за вас 200, 300 чи 500 злотих. І держава вам ці кошти повертає. Це ваші гроші, адже роботодавець платив їх з вашої зарплати брутто, а ви протягом року у такому разі отримували меншу зарплату на руки (нетто). Проте, як ви розумієте, є й випадки, коли працівник мусить доплатити податок», – пояснює працівниця консультаційного пункту Українського дому Ірина Миронюк.

У разі «переплати» податкова має повернути відповідну суму протягом 3 місяців на банківський рахунок платника, який буде вказаний у податковій декларації PIT-37 (якщо платник написав свій рахунок) або за посередництвом Польської пошти на адресу, зазначену в річній декларації.

Якщо з податкової декларації виникає «недоплата» податків, треба врегулювати це питання не пізніше 30 квітня 2024 року. Для цього необхідно зайти в особистий кабінет на порталі e-Urząd Skarbowy, далі перейти у рубрику «Twoje dane» та вибрати «Mikrorachunek podatkowy». Саме на цей рахунок потрібно буде відправити кошти, написавши у меті переказу «Opłata za PIT 37, 2023 rok». Саму ж податкову декларацію можна буде надіслати перед оплатою чи вже після неї.

Податкова ставка і хто може скористатися звільненням від податку?

Податок на дохід у Польщі, як правило, прогресивний, тобто чим більший маємо дохід, тим більшу ставку податку платимо. Ставки прогресивного податку становлять 12% для доходу до 120 тисяч злотих за рік і 32% – для суми, яка її перевищує. 

Сума доходу, що звільнений від податку з 2022 року складає 30 тисяч злотих за рік. Тобто, якщо особа заробила до 30 тисяч злотих брутто за останній рік, то податок на дохід (12%) вона не сплачує (однак, скласти податкову декларацію зобов’язана у будь-якому випадку). Після розрахунку декларації держава має повернути суму податку, сплаченого вашим роботодавцем.

«Наприклад, я у липні 2023 року заробив 2867 злотих брутто, працюючи не на повну ставку за договором підряду (umowa zlecenie). З цієї суми мій роботодавець автоматично заплатив соціальний внесок (322,83 злотих), виплату на медичне страхування (228,98 злотих), а також податок на дохід (244 злотих). У кінцевому результаті я отримав на руки 2071,19 злотих. За весь 2023 рік мій офіційний прибуток брутто становив близько 28 тисяч злотих, тобто менше ніж сума вільна від податку (30 тисяч). У такому випадку держава повинна мені повернути податок на дохід (десь приблизно 2380 злотих). За один лише липень я мав би отримати 244 злотих», – ділиться своїм досвідом працівник одного з варшавських музеїв Дмитро.

Зауважимо, що у Польщі існує можливість подати спільну декларацію від подружжя, тобто одну на двох зі своїм чоловіком/дружиною. У таких випадках сума доходу, що звільнений від сплати податку, складе не 30 тисяч злотих, а 60 тисяч злотих на рік. Так само і з другим порогом податкової шкали, який складатиме не 120 тисяч, а 240 тисяч злотих для обох. Це вигідно лише у тому випадку, якщо обоє мають низькі доходи або якщо один з подружжя має високий дохід, а інший – низький. Наприклад, один з подружжя заробив 55 тисяч злотих на рік, а інший – нічого. Тоді вигідніше разом складати декларацію, адже загальна сума прибутку для двох осіб буде нижче 60 тисяч злотих, тобто суми звільненої від сплати податку.

Також існує декілька категорій осіб, звільнених від податку, якщо їхній річний дохід не перевищує 85 528 злотих. Це: особи до 26 років, родини 4+ (тобто родини, які виховують 4 і більше дітей), та пенсіонери, які працюють. Якщо ж дохід цих осіб перевищує визначену суму, то податки вони сплачують за загальною податковою ставкою (12% для доходів до 120 тисяч).

Відрахування та пільги

Крім цього, платник податків може скористатися відрахуваннями та пільгами, які дозволять знизити податок та додатково повернути частину коштів. Загалом, сам перелік пільг є доволі великий: наявність неповнолітніх дітей, пожертви для громадських організацій, витрати на інтернет, донорство, реабілітація, виплати на індивідуальний пенсійний рахунок, витрати на транспорт для доїзду до робочого місця, термомодернізація будинку тощо.

Проте, як зазначає Ірина Миронюк, більшість з них доволі важко отримати, адже вони пов’язані зі збором відповідної документації про це протягом року та перевищенням встановленого ліміту для отримання відшкодування різниці. Наприклад, щоб отримати часткове повернення коштів за доїзд до робочого місця потрібно, щоб видатки були вищими ніж 3600 злотих на рік, якщо особа доїжджає до роботи з іншої місцевості. Тоді держава покриє різницю у витратах при умові, що особа зможе додати до декларації усі квитанції, які підтверджують її видатки на громадський транспорт.

Натомість найчастіше люди оформлюють пільгу на дитину, адже її легко отримати Пільгами на дітей можна скористатися навіть тоді, коли вони постійно проживають поза межами Польщі (наприклад, в Україні). Для цього у податковій декларації потрібно подати номер PESEL дитини, а якщо його немає, то дату народження. «Якщо податкова служба буде мати якісь питання стосовно дитини, то вони можуть попросити принести свідоцтво про народження. У такому випадку потрібно принести його оригінал разом з присяжним перекладом на польську мову. Таке трапляється вкрай рідко і лише у тих випадках, якщо батьки вказують у декларації не номер PESEL, а дату народження дитини», – зауважує Ірина Миронюк. На першу і другу дитину держава повертає по 1112,04 злотих, натомість на третю дитину – 2000,04 злотих, а на четверту і кожну наступну – 2700 злотих.

Крім цього особа може зробити коригування минулорічних декларацій PIT за останні 5 років. Для цього вона повинна обов’язково мати PIT-11 з того року, в якому особа хоче провести коригування (або знайти її в особистому кабінеті на порталі e-Urząd Skarbowy). Цей процес є корисним тоді, коли людині належала якась пільга, якою вона не скористалася. Після коригування і затвердження податкова служба повторно розгляне декларацію і проведе повернення відповідної суми коштів, якщо вони належать людині.

Як і коли можна подати декларацію?

Загалом, існує три способи подачі річної податкової декларації:

  • через урядовий портал e-Urząd Skarbowy;
  • через безплатні комерційні сайти;
  • у паперовій формі.

Урядовий портал e-Urząd Skarbowy.

З 2019 року у Польщі діє послуга, за якою Державна податкова адміністрація (Krajowa Administracja Skarbowa – KAS) самостійно готує для кожного платника податків річну податкову декларацію. Всі необхідні дані податкова служба бере з електронної системи (куди мав подати PIT-11 ваш роботодавець до 31 січня 2024 року). Автоматичні податкові декларації доступні для індивідуальних осіб, подружжя та для осіб, які самі виховують неповнолітніх дітей. «Тобто, особа не повинна самостійно переписувати дані з декларації PIT-11 до PIT-37, адже система вже сама все заповнила. Потрібно просто переглянути і перевірити дані в декларації, а потім її затвердити. Це займе буквально кілька хвилин. Але, якщо людина має пільги, то їх потрібно вже самостійно додавати. Також, особа може не прийняти декларацію й самостійно скласти розрахунок податку», – пояснює Ірина Миронюк.

Для того, щоб скласти податкову декларацію онлайн, достатньо ввійти на портал e-Urząd Skarbowy. Зробити це можна за допомогою довіреного профілю або додатку mObywatel. Після входу необхідно обрати послугу Twój e-PIT або Złóż PIT. На порталі ви можете ознайомитись з PIT-11, які отримали від свого працедавця чи працедавців, ознайомитись з автоматично складеною декларацією, а також самостійно оформити декларацію. У цьому випадку необхідно буде внести дані з PIT-11 (якщо у вас їх декілька, то цифри сумуються) до відповідного формуляру. Біля кожної графи формуляра написана підказка звідки необхідно брати інформацію. Наприклад, «poz.96 z PIT-11» означає, що у цій графі необхідно вказати дані, які зазначені у графі 96 у формулярі PIT-11.

Безплатні комерційні сайти

Такі сторінки дають змогу самостійно сформувати податкову декларацію. «Ми в Українському домі найчастіше користуємося двома безплатними сайтами: Pitax та E-pity, адже іноді трапляються технічні проблеми з урядовим сайтом, а з цими комерційними сторінками таких проблем я особисто не мала. Наприклад, люди хочуть скористатися з пільги на дитину та отримати 1112,04 злотих. На сайті e-Urząd Skarbowy обираємо ту пільгу та вписуємо PESEL дитини. Коли переходимо до затвердження PIT то бачимо, що цієї пільги немає. Так часто трапляється. Можливо, це якась технічна помилка чи проблема», – зазначає Ірина Миронюк. Загалом, такий спосіб є хорошим для досвідчених користувачів або для тих, котрі мають проблеми із заповненням декларації на урядовому порталі.

Паперова форма

Для того, щоб скласти декларацію у паперовій формі, необхідно прийти до найближчої податкової адміністрації / Urząd skarbowy або надіслати заповнений та підписаний формуляр PIT-37 звичайною поштою (Poczta Polska). Формуляри можна завантажити за посиланням, а найближчу податкову адміністрацію можна знайти за допомогою сервісу e-pity. Зверніть увагу на те, щоб ваша декларація прийшла до податкової перед закінченням терміну подачі документів (30 квітня 2024 року).

 

Зазвичай термін складання податкових декларацій триває від 1 січня до 30 квітня наступного року. Тобто, для декларацій за 2023 рік термін закінчується 30 квітня 2024 року. Виняток становить урядовий портал e-Urząd Skarbowy, через який декларації можна подавати лише з 15 лютого 2024 року, проте система вже автоматично сформує саму декларацію до затвердження на основі отриманих від роботодавців PIT-11.

Зауважимо, що якщо людина хоче подавати декларацію самостійно поштою чи через комерційні сайти, то спочатку необхідно отримати PIT-11 від усіх роботодавців за попередній календарний рік. «Навіть якщо ви попрацювали один десь в якійсь фірмі та заробили 300 злотих, ви все одно повинні отримати PIT-11 від цього роботодавця, адже він сплатив за вас податок і ви повинні це показати у своїй декларації», – зазначила Ірина. Потім при пересуванні даних потрібно сумувати цифри з усіх формулярів PIT-11.

Перераховуючи найпоширеніші проблеми під час заповнення декларації, Ірина Миронюк згадує про неуважність під час переписування чи введення даних, а також про те, що люди не пам’ятають загальну суму прибутку, яка була написана у попередній податковій декларації. «Щоб правильно заповнити декларацію потрібно подати суму усіх прибутків з попередньої декларації PIT-37. Для цього потрібно просто знайти стару декларацію. Якщо особа минулого року не працювала у Польщі та не подавала жодних декларацій, то просто у цьому полі потрібно буде вписати “0”. Система буде бачити, що справді така людина не працювала і не платила податків».

Крім цього працівниця консультаційного пункту звертає увагу на те, що під час заповнення декларації потрібно подати адресу актуального місця проживання. «Колись потрібно було подавати адресу проживання станом на 31 грудня того календарного року, з якого мав розраховуватися PIT. Тепер це змінили і ви просто подаєте свою теперішню адресу проживання», – зазначила Ірина Миронюк.

1,5% податку на благодійність

Всі особи, які сплачують податок, мають можливість переказати 1,5% свого річного податку на дохід для громадської організації. Кожен може самостійно зазначити в податковій декларації благодійну організацію, на користь якої він хотів би переказати ці кошти. Зауважимо, що ці кошти не відраховуються додатково, а беруться вже з того податку, який ви сплачуєте державі. Таким чином Польща дала можливість своїм платникам податків самостійно скерувати частину грошей, які йдуть до держбюджету. Якщо ви не хочете перераховувати 1,5% податку на якусь благодійну організацію, то ці кошти потраплять до державного бюджету. 

Що станеться, якщо не скласти декларацію вчасно?

З 2019 року система e-Urząd Skarbowy має функцію автоматичної подачі декларації, яку підготувала Державна податкова адміністрація. Тобто, якщо ви пропустили термін подачі декларацій, система зробить це за вас. «У такій ситуації людина не зможе скористатися пільгами, якщо вони їй прислугують, не отримає повернення податку у разі його переплати, а також не зможе вибрати кому саме потрібно перерахувати 1,5% свого податку на благодійність», – пояснює Ірина Миронюк. Працівниця консультаційного пункту також наголошує, що у випадку автоматичної подачі декларації людина також не дізнається про наявність недоплати податків: «Податкова почне вас шукати, а сума боргу буде рости у розмірі 8% на рік».

До кого звертатися у разі питань?

У разі виникнення будь-яких питань чи складностей зі складанням податкової декларації PIT можна звертатися до громадських організацій, які надають безплатні консультаційні послуги. Серед них – консультаційний пункт Українського дому у Варшаві, який  працює за адресою вулиця Андерса, 29 / Andersa 29 з понеділка по п’ятницю від 10:00 до 18:00 та щосуботи від 10:00 до 17:00. Отримати необхідну консультацію можна також за телефоном: +48 727 805 764, на сторінках у Facebook та Telegram, та написавши на електрону адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Поради надаються польською та українською мовами. Також, консультаційний пункт проводить онлайн-консультації, на які можна зареєструватися за посиланням.

Для того, щоб працівники консультаційного пункту могли ефективно та швидко допомогти зі складанням податкової декларації, необхідно обов’язково підготувати таку інформацію і взяти із собою на візит необхідні документи:

  • PIT-11 від усіх роботодавців, у яких працювала особа у 2023 році;
  • PIT-37 за 2023 рік, щоб переписати загальну суму прибутку (якщо особа офіційно працювала у Польщі у 2023 році);
  • Номер PESEL;
  • Номер банківського рахунку;
  • Теперішню адресу проживання.

«Закликаємо людей не відкладати на останній день подачу декларацій, адже в цей час може бути перевантажена система і часто виникають різні технічні проблеми з порталом», – наголошує Ірина Миронюк.

 

Радимо прочитати:

Комітети бюджету і державних фінансів, інфраструктури та законодавчої комітет схвалили підготовлену...

Однією з вимог під час вступу до університету або працевлаштування у Польщі може бути підтвердження знань...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Если иностранец в Польше легально работает на основе рабочей визы, то изменение работодателя не требует...

Мінімальна заробітна плата в Польщі c 1 січня 2024 року становитиме 4242 злотих (приблизно 976 Євро), погодинна...