Наукові гранти та стипендії для українських студентів та науковців в Польщі у 2024 році

Польські наукові установи, університети та фонди щорічно пропонують студентам та дослідникам з України різноманітні дослідницькі та навчальні стипендії та гранти. Ми підібрали для вас стипендії, набір на які триває протягом січня-березня 2024 року. Можливості є як і для студентів та випускників вишів, так і для аспірантів та досвідчених науковців. 

Thesaurus Poloniae

Тримісячна стипендійна програма Міністра культури та національної спадщини, яка реалізується Міжнародним центром культури у Кракові. Програма адресована іноземним науковцям, які займаються дослідженням історії та культури Польщі та Центральної Європи. 

Стипендію можуть отримати кандидати, що займаються історією, мистецтвознавством, соціологією, етнографією, культурною антропологією та іншими спорідненими науками, а також не мають польського громадянства.

Програму реалізують у двох категоріях: програма «Senior» для професорів і викладачів вищих навчальних закладів із науковим ступенем кандидата наук і програма «Junior» для аспірантів.

Крім щомісячної стипендії (4500 злотих для «Senior» та 3500 злотих для «Junior»), стипендіати отримують також одноразовий грант у розмірі 1500 злотих на придбання книг і навчальних посібників. Також центр надає доступ до своєї бібліотеки та архівів. Учасники програми забезпечуються житлом у Кракові.

Кінцевий термін подачі заяви –  30 січня 2024 року. На електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. слід надіслати резюме, рекомендації від двох наукових керівників (при подачі заявки на участь у програмі «Junior») та опис дослідницького проєкту, який стипендіат реалізовуватиме в рамках стипендії в Кракові (до 500 слів).

Більше про програму за посиланням. 

Нагорода ім. Івана Виговського

Нагорода ім.Івана Виговського – це 12-місячне науково-дидактичне стажування у 6 польських університетах для науковців з гуманітарних дисциплін, а також 4-місячні дослідницькі стажування у 2 польських університетах для представників соціальних, точних, економічних та технічних наук, а також у дослідників сільського господарства, теологів, релігієзнавців та бібліотечної справи.

Лауреати нагороди отримують щомісячну стипендію у розмірі 3 500 злотих (для осіб з науковим ступенем доктора наук або вченим званням професора) або 2 500 (для осіб з ступенем кандидата наук або магістра), проживання на період реалізації стажування, можливість відвідувати заняття з польської мови, підтримка наукового керівника у кожному з університетів та надання книг університетських видавництв.

Заявки, що містять опис заслуг і досягнень кандидата – від університетів, інститутів, організацій, установ, асоціацій тощо. або приватних осіб, а також заявки від тих, хто претендує на здобуття премії (за умови, що кандидата підтримує університет, інститут, інша наукова установа) мають бути надіслані до Центру східноєвропейських студій до 15 лютого 2024 року на Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Більше про програму за посиланням. 

Навчальна стипендія ім. Лейна Кіркланда

Програма адресована молодим лідерам з України, а також Білорусі, Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану та Узбекистану, які зацікавлені в розвитку демократії, економіки та громадянського суспільства у своїх країнах і регіонах. Реалізація програми відбувається в рамках двосеместрового навчання в одному з чотирьох вищих навчальних закладів Польщі (Варшава, Краків, Вроцлав,, Люблін) та 2–4-тижневих професійних стажувань у державних або приватних установах.

До участі в програмі організатори запрошують кандидатів, що представляють середовища: держслужбовців та працівників міського самоврядування, юристів, підприємців, громадських діячів та керівників ГО у сфері культури, освіти, ЗМІ, охорони навколишнього середовища, охорони здоров’я та бізнесу, викладачів вищих навчальних закладів, журналістів. 

Стипендіати отримують безплатний доступ до занять та супровід тьютора, а також стипендію у розмірі 22 500 злотих, що виплачується 9 частинами протягом 9 місяців. Організатори програми забезпечують кандидату житло, кошти подорожі до Польщі, візові витрати, участь у підготовчих заняттях та курсах польської мови, страховку, проїзд в громадському транспорті та можливість купівлі допоміжних наукових матеріалів. Покриваються витрати вартістю до 5000 злотих на місяць. 

Перевага буде надаватись кандидатам, активним у своїй сфері та таким, що вже мають професійні досягнення. Також перевага буде у тих кандидатів, що раніше не навчались в Польщі. 

Кінцевий термін подачі документів – 1 березня 2024 року.

Заповнити заявку про участь та детальніше ознайомитись з вимогами програми можна за посиланням. 

Дослідницька стипендія ім. Лейна Кіркланда – Kirkland Research

Польсько-американський фонд свободи та фонд «Лідери змін» оголошують відкритий конкурс для на отримання стипендій імені Лейна Кіркланда Kirkland Research. Це 4-місячна стипендія на проведення наукового дослідження в Польщі. Стипендія призначена для кандидатів з науковим ступенем з України, Білорусі, Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану та Узбекистану. 

Галузі, в яких можна проводити дослідження в рамах стипендії:

 • економіка та управління;
 • управління в бізнесі, ГО, культурі, навчанні, службах охорони здоров’я;
 • публічна адміністрація;
 • право, зокрема, права людини в умовах міграції;
 • соціальні науки;
 • політологія та міжнародні відносини;
 • охорона навколишнього середовища;
 • питання безпеки та цифрової безпеки;
 • кризовий менеджмент;
 • політика розвитку та гуманітарна допомога;
 • галузі, повʼязані з відбудовою знищених війною теренів, наприклад, урбаністика.

Стипендійна програма передбачає науковий візит до одного з польських університетів протягом одного навчального семестру. Результатом візиту повинна стати наукова стаття, підготовлена під керівництвом наукового керівника. Також стипендіати матимуть можливість відвідувати заняття в університеті та курси польської мови. 

Учасники програми отримають щомісячну стипендію у розмірі 2700 злотих (протягом 4 місяців) та одноразовий грант у розмірі 3500 злотих на закупівлю навчально-дидактичних матеріалів. Додатково організатори програми покривають кошти проживання в Польщі, користування громадським транспортом, приїзду до Польщі, медичної страховки та додаткових курсах, зокрема, з польської мови. 

Критерії для кандидатів:

 • громадянство та постійне місце проживання в одній із зазначених країн або в  Польщі. У конкурсі можуть також брати участь українці, які опинились у Польщі після повномасштабно російського вторгнення 24 лютого 2022 року;
 • вік до 45 років;
 • ступінь кандидата наук або відповідний йому інший науковий ступінь;
 • досвід наукової діяльності мінімум 4 роки;
 • наукові досягнення, публікації;
 • знання польської або англійської мови на рівні В2. У випадку володіння англійською на рівні В2, польська може бути на рівні А1.

Кінцевий термін подачі документів – 1 березня 2024 року.

Заповнити заявку про участь та детальніше ознайомитись з вимогами програми можна за посиланням. 

Стипендійна програма від уряду Польщі для молодих науковців

Кандидатами стипендійної програми можуть бути вихідці з України, Білорусі, Молдови, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Вірменії, Азербайджану та Грузії. Перевага буде надаватись тим аплікантам, які вже мають певні наукові досягнення або займаються іншою діяльністю, і знання, отримання під час стажування, будуть необхідні їм у продовженні своєї кар’єри. 

Стипендійна програма триває 10 місяців. У 2024/25 н.р. вона розпочнеться 1 вересня 2024 року і триватиме до кінця червня 2025 року. Під час стажування, кожен кандидат отримує стипендію розміром 1 500 злотих щомісяця, яка покриває вартість проживання, харчування та страховку.

Вимоги до кандидатів:

 • закінчена вища освіта (чотирьох- або п’ятилітнє навчання, що закінчилось захистом бакалаврської, дипломної чи магістерської роботи) у першу чергу – гуманітарна (історія, міжнародні відносини, політологія, журналістика, соціологія, етнологія, культурознавство, адміністрація та управління, право тощо;
 • вік до 35 років;
 • загальні знання в одному з вищеперелічених напрямів, особливо у ХІХ-ХХ столітті;
 • знання польської мови, достатні для розуміння лекцій та відповідної літератури. В особливих випадках є можливість прийняття кандидатів без знання польської мови. Такі стипендіати зобов’язані самостійно розпочати вивчення мови та у серпні пройдуть додатковий курс польської мови.

Зверніть увагу, що кандидатами не можуть бути особи, які навчаються в Польщі, або вже проходять тут стажування або отримують стипендії.

Заявки на участь у відборі необхідно надіслати на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. до 1 березня 2024 року.

Більше інформації за посиланням.

Зимова школа Східноєвропейських студій Варшавського університету

Східна зимова школа – це двотижневий захід, організований Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету. Програма школи складається з лекцій і семінарів, які проводять як професори з польських академічних і дослідницьких центрів, так і з-за кордону – серед них випускники Східної літньої школи, нині відомі дослідники, які тепер читають лекції для своїх молодших колег. Тематика Східних зимових шкіл базується на широкому розумінні проблем історії та сьогодення Центральної та Східної Європи. Обов’язком кожного учасника школи є представлення доповіді на основі своєї дипломної роботи.

Вимоги до учасників школи:

 • студент/студентка останнього року навчання на гуманітарних напрямках, не старший/а 25 років;
 • готує бакалаврську або магістерську роботу, присвячену історії або сьогоденню Центрально-Східної Європи. Це можуть бути роботи з історії, політології, міжнародних відносин, соціології, культурології, етнології, географії, права або економіки;
 • походить з країн Центрально-Східної Європи, зокрема з України та Польщі, балтійських країн, Балкан, Центральної Азії та Кавказу;
 • знання англійської та польської мов на рівні достатньому для розуміння лекцій і участь у навчанні;

Організатори школи зобов’язуються для кожного з учасників покрити кошти на проживання, харчування, участь у семінарах, лекціях та додаткових заходах. Також, для осіб, що не навчаються в Польщі, є можливість часткової компенсації коштів за проїзд.

Заявки на участь у школі приймаються до 25 січня 2024 року. 

У 2024 році Східна зимова школа проходитиме протягом 29 лютого – 14 березня.

Більше інформації на сторінці Східної зимової школи.

«Східна стипендія» на магістерську програму Варшавського університету

Стипендія на дворічну магістерську програму зі східних студій Варшавського університету призначена для кандидатів з України, Білорусі, Молдови, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Вірменії, Азербайджану та Грузії. Перевага буде надаватись тим аплікантам, які вже мають певні наукові досягнення або займаються іншою діяльністю, і знання, отримання під час навчання, будуть необхідні їм у продовженні своєї кар’єри. 

Стипендія покриває навчання в університеті на магістерській програмі «Східні студії» (2 роки – 4 семестри). Також кандидати отримують щомісячну винагороду у розмірі 1500 злотих протягом академічного року (9 місяців в році), курси польської мови та курси з мови регіону. 

Програма навчання охоплює питання історії та сьогодення Центральної та Східної Європи, Росії та всього посткомуністичного простору, фокусується на історії, національності та політичних науках, але також включає елементи історії мистецтва, літератури, культури, соціології, географія, демографія, економіка та інше. Програма також передбачає вивчення однієї регіональної мови. Навчання здійснюється за наступними напрямами: Східна Європа, Центральна Європа, Балкани, Росія, Кавказ та Центральна Азія.

Стипендію можуть отримати громадяни вищезазначених країн віком до 35 років, які мають повну вищу освіту (ступінь магістра або рівноправний) та володіють польською мовою на рівні В2.

Відбір проходить у два етапи: технічний (перевірка документів) та тест і співбесіда.

Заявки приймаються до 10 квітня 2024 року.

Більше інформації про стипендію за посиланням.

 

Радимо прочитати:

На початку року в Чехії потрібно подати так зване daňové přiznání (податкова декларація) за минулий рік. Це...

Розстрочка у Польщі — це один з найпопулярніших видів споживчого кредитування, особливо коли це стосується...

Заняття з релігії в польських школах дедалі частіше стають предметом дискусії серед батьків у соціальних...

Покупки у розстрочку в Польщі така ж сама звичайна процедура, як і в усьому світі. Адже розстрочка — це один з...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...