Карта побиту: куди можуть виїжджати іноземці з польськими документами? 

Одна з переваг, які надає карта побиту у Польщі, це можливість вільно відвідувати країни шенгенської зони. Проте все не так просто, як здається. Для того, щоб подорожувати, іноземцю потрібно відповідати певному переліку умов. Якщо умови не будуть виконані, людину можуть навіть депортувати. 

У нашій статті ми розкажемо, куди може їздити іноземець, який має карту побиту у Польщі. А також розглянемо, що треба, для того, аби здійснювати подорожі без проблем. 

Країни, які можуть відвідувати іноземці з картою побиту

При наявності карти побиту ви маєте можливість відвідувати країни Шенгенської зони протягом 90 днів у будь-які 180 днів. Це право, передбачене частиною 1 статті 21 Конвенції та діє для всіх держав-учасниць зони.

Власники діючої посвідки на проживання можуть вільно переміщатися країнами-учасницями в рамках цього періоду, відповідаючи правилам в’їзду кожної з них. Важливо пам’ятати, що відсутність вашого імені у списку осіб, яким заборонено в’їзд, є обов’язковою умовою.

Які країни входять до Шенгенської зони? 

Зі списком країн, які входять до Шенгенської угоди, ви можете ознайомитись за цим посиланням. Також важливо знати, що з квітня 2024 року до шенгенської угоди доєднались ще дві країни, а саме Болгарія та Румунія. 

Ще один момент, на який треба звернути увагу, це те, що є країни, які не є членами Європейського союзу, проте також входять до шенгенської зони. Мова йде про Норвегію, Ірландію, Ліхтенштейн та Швейцарію. 

Як ми вже зазначали вище, термін перебування в цих країнах, при наявності у іноземця карти побиту, становить 90 днів. 

До яких країн можна подорожувати за межами Шенгенської зони? 

Власники карти побиту у Польщі зберігають свої права, притаманні їхньому громадянству, у тому числі щодо в’їзду в країни за межами Шенгенської зони. Якщо можливість в’їзду в якусь країну надано за міждержавними угодами, власник карти побиту може без проблем скористатися цим правом, незалежно від наявності посвідки на проживання.

Вʼїзд до Великобританії з польською картою побиту 

Так, як Великобританія не входить до шенгенської зони, власники польської карти не можуть відвідати країну без британської візи. Візу необхідно отримати у британському посольстві чи консульстві у вашій країні проживання. 

При поданні заяви на візу вам можуть знадобитися певні документи, такі як запрошення, квитки, підтвердження фінансової спроможності та мета вашого візиту. Перевірте заздалегідь вимоги та процедуру оформлення візи, щоб уникнути затримок або непорозумінь.

Вʼїзд на Кіпр при наявності карти побиту 

Плануючи поїздку на Кіпр з картою побиту, важливо знати, що цей острів не є частиною Шенгенської зони. Однак існує можливість відвідування Кіпру для громадян третіх країн, які мають діючу візу категорії D або посвідку на проживання в Європейському Союзі або країнах Шенгенської зони, за винятком Великобританії та Ірландії. Для в’їзду на острів також потрібен паспорт і можливість підтвердити мету поїздки та наявність достатніх фінансових коштів.

Тривалість перебування на Кіпрі обмежена 90 днів протягом кожні 180 днів. Важливо також зазначити, що громадян Турецької Республіки та Азербайджанської Республіки необхідно отримання національної кіпрської візи перед відвідуванням острова. Таким чином, перед плануванням поїздки рекомендується ознайомитися з вимогами та правилами в’їзду на Кіпр, щоб уникнути можливих непорозумінь чи затримок.

Безвізовий режим для власників карти побиту 

Обговоримо ще один важливий аспект: деякі громадяни, а саме з України та Молдови, мають право на безвізове перебування в Шенгенській зоні без карти побиту чи іншого дозволу, наприклад візи. Як це враховується?

Європейське законодавство розглядає безвізове перебування та перебування на підставі карти побиту як однакові типи короткострокового перебування. Це означає, що час перебування на одній із цих підстав враховується у загальний термін перебування. Наприклад, якщо ви провели 90 днів за картою побиту, ви не можете очікувати ще 90 днів безвізового перебування.

Умови, на яких можна відвідувати країни шенгенської зони з картою побиту 

Відкриття дверей до нових пригод у країнах Шенгенської зони для власників польської карти побиту залежить від кількох ключових факторів. Перед тим, як планувати ваш наступний заїзд, погляньмо на ці важливі критерії:

 • Пер за все вам необхідно мати проїзний документ, який залишається дійсним не менше трьох місяців після передбачуваної дати виїзду з держав-членів. Зверніть увагу, що в разі крайньої необхідності ця вимога може бути змінена.
 • Ваш проїзний документ має бути виданий протягом останніх 10 років.
 • Окрім того, вам потрібно мати обґрунтовану мету та план вашого перебування.
 • Також обовʼязково забезпечте наявність достатніх коштів для перебування або доведіть можливість їх законного отримання.
 • Важливо, щоб ваше перебування не становило загрози державній політиці, внутрішній безпеці, громадському здоров’ю або міжнародним відносинам будь-якої держави-члена.
 • Переконайтеся, що ваші дані не внесені до національного списку попереджень про заборону в’їзду до країни-члена.

Хоча на практиці деякі аспекти можуть не піддаватися строгому контролю при перетині кордону через відсутність постійного спостереження, важливо пам’ятати, що законодавство вимагає дотримання зазначених умов. У разі перевірки ваших документів вам може знадобитися надати підтвердження їхньої відповідності.

Крім того, відповідно до законодавства, іноді іноземці з третіх країн можуть бути допущені до місця проживання в країні Шенгену, де вони мають дозвіл на проживання, навіть без виконання вищезгаданих умов, якщо вони прямують через іншу країну Зони транзитом або по гуманітарних причин.

Фінансова спроможність: скільки треба грошей, щоб поїхати в бажану країну? 

Плануючи своє фінансове забезпечення для поїздки до інших країн з польським посвідкою на проживання, важливо мати уявлення про необхідні кошти. Хоча точні суми можуть відрізнятися залежно від конкретного місця призначення, загальні принципи визначено регламенті.

Оцінка необхідних засобів для існування залежить від тривалості перебування, мети вашої поїздки, а також від очікуваних витрат на харчування та проживання у відповідній країні чи країнах. Ці витрати множаться на кількість днів, які ви плануєте провести там.

Основою для оцінки можуть бути готівка, дорожні чеки та кредитні картки, що знаходяться у вашому розпорядженні. На додаток до цього, заяви про спонсорство або гарантійні листи від осіб, які приймають вас у країні призначення, можуть використовуватися як доказ наявності достатніх засобів для існування відповідно до національного законодавства.

Страхування для подорожі з картою побиту 

За умовами, наведеними вище, необхідність страховки не є обов’язковою вимогою. Однак її відсутність може вимагати додаткових фінансових ресурсів з огляду на можливі витрати на медичне обслуговування за межами Польщі.

Система страхування NFZ, що наразі діє у Польщі, поширюється на деякі інші країни Європейського Союзу та Європейського економічного простору. Тим не менш, більшість з них вимагає спеціального підтвердження цього факту у вигляді картки EHIC. Отримання цієї картки є безкоштовним, але вимагає попередньої підготовки до початку поїздки.

Робота з картою побиту у іншій країні 

Ще одне питання, яке цікавить іноземців, що мають карта побиту, це те, чи можна працювати маючи цю посвідку. Однозначно ні. Ви можете відвідувати інші країни шенгенської зони виключно як турист або у гостьових цілях. 

Якщо ви плануєте працювати у іншій країні, тоді ви маєте попередньо ознайомитись з правилами працевлаштування. Тому що корда країна має свої правила для надання роботи іноземцям. 

Резидентство Європейського Союзу може вам можливість на отримання роботи, проте це питання варто вивчати більше детально. 

Карта побиту це посвідка на проживання? 

Питання про те, чи є картка побуту посвідкою на проживання, відкриває важливу тему в юридичному контексті. У світі є кілька різновидів карти побуту, але стандарти європейського законодавства чітко визначають, що саме вважається посвідкою на проживання. 

У рамках європейського законодавства є спеціальний документ, відомий як Practical Handbook for Border Guards. У ньому містяться переліки різних видів проживання кожної країни, визнаних всіма державами-членами. У контексті Польщі, за винятком певних спеціальних випадків (таких як документи для дипломатів, громадян Великобританії та інші), цей перелік включає таке:

 • Карта тимчасового перебування.
 • Карта постійного проживання.
 • Дозвіл на поселення.
 • Карта довгострокового мешканця ЄС.
 • Дозвіл на перебування за гуманітарними обставинами.
 • Міжнародний захист (статус біженця та додатковий захист).
 • Цифрова ідентифікаційна карта DIIA-pl (для осіб із тимчасовим захистом).
 • Свідоцтво про тимчасовий захист – тимчасовий захист для осіб, які не мають на неї права в загальному розумінні, наприклад, для іноземців, які мають ВНЖ України).

Таким чином, більшість поширених типів картки побуту, а також DIIA-pl та свідоцтво про тимчасовий захист, можна розглядати як види на проживання, які можуть використовуватися для поїздок до інших країн Шенгенської зони за умови дотримання відповідних умов.

На завершення додамо, що більша типів карт побиту дає змогу виїзду та перебування у країнах Шенгенського договору. Проте іноземці, які мають таку посвідку на проживання, мають відповідати заявленим умовам, а ціль їхньої поїздки до іншої країни точно не повинна переслідувати ціль заробітку. Памʼятайте, що для цього вам може знадобитись навіть окремий дозвіл. 

Радимо прочитати:

Комітети бюджету і державних фінансів, інфраструктури та законодавчої комітет схвалили підготовлену...

Однією з вимог під час вступу до університету або працевлаштування у Польщі може бути підтвердження знань...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Если иностранец в Польше легально работает на основе рабочей визы, то изменение работодателя не требует...

Мінімальна заробітна плата в Польщі c 1 січня 2024 року становитиме 4242 злотих (приблизно 976 Євро), погодинна...