Українські школи у Польщі: де шукати?

Шкільна освіта у часи війни для багатьох українців стала проблемною. Для іноземців, які виїхали за кордон дуже важливо знайти хорошу школу для своєї дитини. Для цього є українські школи у Польщі, де діти можуть продовжувати вивчати рідну мову, історію та літературу. 

Українські школи є у польському місті Краків. Саме про них ми і поговоримо далі у статті. Ми розповімо де та як ви зможете отримати українську освіту, якщо ви проживаєте в Кракові. 

Українські школи у Польщі 

Відкриваючи глобальні освітні горизонти, українські школи за межами рідної країни стають своєрідним мостом між культурами. Міністр освіти та науки України, Оксен Лісовий, розповідає, що за межами України навчається величезна кількість учнів, що перевищує півмільйона людей, а значна частина з них навчається саме у Польщі.

Давайте тепер розглянемо детально поняття “українська школа”. В Польщі це не завжди окремий навчальний заклад, який суворо дотримується української системи освіти і приймає лише учнів з України. Варіанти здобуття середньої освіти для українських учнів за кордоном включають як очне навчання у школах приймаючої країни, так і комбінацію очного навчання в них із онлайн-освітою в українських школах. 

Крім того, існують установи або класи, організовані українською громадою у приймаючій країні, які надають освіту за українською навчальною програмою, у співпраці з Державною середньою школою “Міжнародна українська школа”.

Практично українські учні в Польщі можуть навчатись у місцевих школах, а потім доповнювати свою освіту вивченням українських предметів онлайн чи відвідуванням спеціально створених українських шкіл. Також є навчання в українських суботніх школах або вечірніх класах. Проте слід пам’ятати, що це форми освіти додаткові і замінюють повноцінного середньої освіти у звичайних школах.

Слід зазначити, що у Польщі обов’язковими є 8 років шкільного навчання. Тому навчання в українських школах чи класах, за українською програмою, не звільняє від цього обов’язку і може розглядатися лише як додаткова освіта.

Де у Кракові можна знайти українську школу? 

На сьогоднішній день школи, які приймають українців та проводять навчання по українській програмі, знаходяться у декількох містах Польщі. Серед цих міст є і місто Краків, де наразі проживає велика кількість біженців з дітьми шкільного віку. 

Перша українська школа у Кракові 

Перша українська школа знаходиться у Кракові, за адресою: вул. Świętego Filipa 25. Вона була створена Фондом “Незламна Україна”. Це один із трьох подібних навчальних закладів у країні, ще два перебувають у Варшаві та Вроцлаві.

У цій школі учні проходять навчання з 1-го до 11-го класу згідно з українською навчальною програмою, з акцентом на вивченні польської та англійської мов. В рамках додаткових занять надається можливість участі у гуртках за інтересами та спортивними секціями, а також проведення освітніх заходів. Після закінчення навчання випускники отримують державні атестати. Навчання у школі є платним. Ціна — 700 злотих на місяць, харчування оплачується окремо.

Навчальна програма відповідає українським стандартам освіти та вимогам Міністерства освіти України. Після закінчення навчання у Першій українській школі у Польщі учням не потрібно додатково складати іспити для вступу до українських навчальних закладів наступного рівня.

Українська школа-студія Kingdom

Ще одним український навчальний заклад у Польщі — це школа-студія “Kingdom”, яка знаходиться за адресою: вул. Капеланка, 17. Це приватний заклад, який працює з 2012 року в Києві. На початку вона функціонувала як мовна школа для дітей та дорослих. Крім того, тут проводилися творчі майстер-класи та заняття з мистецтва, арту та дизайну.

Проте, з лютого 2023 року школа “Kingdom” відчинила свої двері у Кракові, ставши тримовною (українською, англійською, польською) початковою школою та школою-студією. У розпорядженні дітей 5-6 років знаходиться підготовче відділення, що пропонує комплексну програму, що включає заняття з англійської, української та польської мов, математики, науки, спорту та психології.

Навчання у початковій школі Kingdom орієнтоване на глибоке вивчення мов. Щотижня учні 5 занять з англійської (для 5-6 класів – 5+4 уроки), 4 – з української та 3 – з польської мови. Освітня програма поєднує найкращі практики української та польської систем освіти, а також методики Oxford. Додатково пропонується поглиблений курс математики, заняття з науки, спорту, психології, арту та технологій. Після навчання учням видають відповідний документ українського зразка.

Тепер поговоримо про ціни. Вартість навчання у школі складає 3100 злотих на місяць (без харчування). Для бронювання місця необхідно внести вступний внесок у розмірі 2000 злотих. Цей платіж покриває витрати на придбання зошитів, підручників, канцтоварів та обладнання, необхідного для навчання у Kingdom.

Суботні українські школи у Польщі 

Влада Польщі намагається надати якісно освіту українським дітям, проте не завжди вистачає місць для школярів. У відповідь на нестачу місць в українських школах з’являються варіанти позакласних занять у вихідні. Мета таких програм – допомогти дітям зберегти зв’язок із українською культурою, мовою та традиціями.

Ці заняття можуть бути чудовою альтернативою для сімей, які не можуть записати своїх дітей до українських шкіл у Польщі. Незважаючи на їхній факультативний характер, вони надають унікальну можливість поринути в українську культуру та мову.

Нижче представлені адреси різних організацій у Кракові, які проводять суботні та недільні заняття для українських дітей та молоді:

 • Parafia Greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża w Krakowie (Греко-католицька парафія Воздвиження Чесного Хреста у Кракові). Знаходиться заклав на вул. Wiślna 11. 
 • Klub Ukrainski w Krakowie — Fundacja Zustricz. Адреса: вул. Karmelicka 34/100
 • Związek Ukraińców w Polsce – Kraków (Об’єднання українців у Польщі – Краків). Можна відвідати за адресою: вул. Wiślna 11. 
 • Płast Kraków (Краківський центр Пласту – Української скаутської організації у Польщі.)
 • Internationaler Bund Polska. Знаходиться на вулиці al. Daszyńskiego 22.
 • Fundacja Kocham Dębniki. Розташована на вул. Konfederacka 4/5
 • Fundacja «Jedność» (Громадська організація «Єдність»). Адреса: pl. Wszystkich Swiętych 11.

Ці організації надають різноманітні культурні та освітні заходи, які допоможуть українським дітям зберегти свою ідентичність та зв’язок із рідною культурою.

Українські класи для біженців 

Крім вищезазначених шкіл у Кракові ви також можете знайти діючі класи для іноземних учнів. В тому числі класи підходять для українських школярів. 

 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 w Krakowie. Школа знаходиться на ul. Strąkowa 3A
 • XV Liceum Ogólnokształcące im. Marri Skłodowskiej-Curie. Адреса розташування: al. Dygasińskiego 15
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 w Krakowie im. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Можна відвідати за адресою: ul. Wacława Lipińskiego 2
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka. Адреса: al. Kijowska 3
 • Szkoła Podstawowa nr. 97 w Krakowie im. Joachima Lelewela. Заклад розташований за адресою: ul. Doktora Judyma 10

Чи можуть українські діти відвідувати місцеві школи у Польщі?

Польське освітнє відомство запровадило нову вимогу для українських дітей, які перебувають на території Польщі: з 1 вересня 2024 року вони мають обов’язково відвідувати місцеві школи. Це рішення було ухвалено після діалогу між урядами обох країн.

Однак, щоб забезпечити збереження української культурної та мовної ідентичності, у польських школах можуть бути запроваджені спеціальні заняття з української мови. Для цього запрошуватимуть вчителів із України. Їхні дипломи будуть визнані в Польщі за спрощеною процедурою нострифікації.

Ці заходи спрямовані на інтеграцію українських дітей до польського освітнього простору із збереженням їх культурних та мовних традицій.

Питання про те, де здобувати середню освіту вашим дітям залишається вкрай значущим. Ви можете обирати між українськими та польськими школами відповідно до індивідуальних уподобань, життєвих орієнтирів, планів на майбутнє та, звичайно, фінансових можливостей своєї сім’ї.

Цей вибір має серйозне значення, оскільки від нього залежить не лише якість освіти, а й відповідність навчальної програми іноземним мовам та культурним аспектам. Деякі батьки вважають за краще, щоб їхні діти вивчали рідну мову та культуру в контексті української школи, тоді як інші вважають, що інтеграція до польської системи освіти забезпечить кращі перспективи у майбутньому.

Таким чином, це рішення має бути ретельно зважено, враховуючи всі фактори, що можуть вплинути на навчальний процес та подальшу кар’єру дитини.

Радимо прочитати:

Система оподаткування у Польщі — це дуже важлива частина процесу для створення бізнесу індивідуальними...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з...

Індивідуальне підприємство — це перший крок до розвитку бізнеса. Пройшовши всі організаційні питання варто...