Як безкоштовно вступити до польського ВНЗ або технікуму

Існує кілька способів отримати безкоштовну вищу освіту в Польщі для українських студентів, а точніше поки не студентів а просто громадян України. Нижче наведено список всіх варіантів для вступу в польські вузи на безкоштовній основі для іноземця.  Польща займає одне з найперших місць за темпами розвитку в галузі освіти. З кожним роком зростає кількість студентів у польських ВУЗах. 

Однак варто мати на увазі, що безкоштовне навчання в Польщі ведеться польською мовою, якщо ви хочете отримати освіту англійською мовою в Польщі, то доведеться платити.

Зміст:

У більшості вузів Є центри з питань іноземців. Для себе потрібно визначити, як ви хочете поступати, на правах іноземця, але тоді потрібно бути готовим до того, що навчання платне, і ви не зможете отримувати стипендію, або ж на правах громадян Польщі, але це стосується тих українців, які мають карту поляка. Ці люди можуть вступати до ВНЗ на таких же правах, що і громадяни Польщі. Їм забезпечено безкоштовне навчання, вони можуть отримувати стипендію, але якщо вони обирають безкоштовний ВУЗ, який передбачає вступні іспити, то ця людина також нарівні з громадянами Польщі складатиме вступні іспити. Якщо вступати як іноземець, то в більшості вузів прийом здійснюється без вступних іспитів, максимум за співбесідою. Якщо це державний ВУЗ, то іноземці приймаються за конкурсом атестатів – Надходить той, у кого краще атестат. Якщо це приватний ВУЗ, то в нього приймають по черговості подачі документів. Є категорія вузів в Польщі, в яких всім потрібно здавати вступні іспити. Це заклади з напрямками мистецтва, архітектури, медицини, або ж це престижні вузи, як Краківський або Варшавський університети.

Навчання з картою поляка

Для іноземних студентів навчання у ВУЗах Польщі платне, але для іноземних громадян з картою поляка - безкоштовне.

Деякі державні та приватні вузи надають можливість безкоштовного отримання вищої освіти в Польщі для тих хто має польське коріння і отримав карту поляка. Крім того карта поляка дозволяє отримати безкоштовне навчання в технікумах Польщі після закінчення 9 класів школи; безкоштовне навчання в польських ВУЗах після 11 класів школи і право на отримання стипендії та іншої фінансової допомоги для студентів.

Навчання в Польщі при наявності посвідки на проживання ПМЖ

При наявності дозволу на постійне місце проживання ПМЖ, іноземець отримує також можливість безкоштовного навчання в університетах Польщі.

Безкоштовне навчання в технікумах Польщі після 9-10 класу, але тільки до 18 років

Для іноземців існує можливість вступити в один з польських технікумів, при вступі оплачується лише річне опікунство учнів - разова оплата, а також проживання та харчування в гуртожитку і страховка учня. Тривалість навчання в польських технікумах - 4 роки,, звичайно це не вища освіта, але після закінчення технікуму, ви отримаєте хорошу спеціальність і знання польської мови, що дає можливість знайти роботу.

Вступ до польських ВНЗ на конкурсній основі

Ця програма фінансується Європейським Фондом ETF-European Training Foundation, який виділяє кошти на навчання за спеціальностями, затребуваними в Західній Європі - це напрямки пов'язані з інформаційними технологіями, але на жаль в поточному році програма тимчасово припинена.

Брати участь можу всі бажаючі, які мають достатні знання. При вступі на бюджетні місця до ВНЗ, абітурієнти складають вступні іспити, що визначають рівень знань. Вступ на конкурсній основі-один з найдоступніших варіантів вступу до ВНЗ Польщі на безкоштовне навчання! Однак для вступу потрібно добре володіння польською мовою.

Список польських вузів, які надають безкоштовне навчання

У 2017 наступні вузи Польщі пропонують безкоштовне навчання для іноземців:

 • Сілезький університет в Катовіцах
 • Вроцлавський університет природооблаштування
 • Вища банківська Школа у Вроцлаві
 • Університет фінансів та бізнесу Вістула у Варшаві
 • Варшавська Політехніка
 • Лодзинська Політехніка

Умови вступу на безкоштовні місця у ВНЗ Польщі

Високий бал атестата (не менше 10)

Знання польської мови на високому рівні, не менше рівня В2. При наявності сертифіката про знання польської мови на рівні В1 або вище, виданого польською Державною комісією, абітурієнт звільняється від проходження тестування в Польщі. Тестування проводиться щорічно в Польщі та Україні. Дату і місце проведення екзаменаційного тестування в поточному році можна знайти в Інтернеті.

Перевірка знань польської мови проходить в обраному університеті, абітурієнти здають спеціальний тест, що складається з 3-х етапів:

 1. аудіювання
 2. письмовий іспит
 3. усна Співбесіда

Також потрібно пройти іспити з наступних предметів:

 1. математика
 2. Фізика / Хімія, а для гуманітарних спеціальностей історія / географія

Конкретні умови вступу залежать від обраного навчального закладу.

Список умов для безкоштовного навчання у ВУЗах Польщі для іноземців

Нижче представлені всі групи іноземців, які згідно зі ст. 4 п. 2 Закону Про вищу освіту мають право вступати до польських вищих державних навчальних закладів на безкоштовну форму навчання:

 • іноземці, які мають дозвіл на постійне перебування в Польщі;
 • іноземці, які мають дійсну Карту поляка;
 • іноземці з присвоєним у Польщі статусом біженця;
 • іноземці, які користуються тимчасовим захистом у Польщі;
 • іноземці, які є мігруючими працівниками, які є громадянами країни-члена Європейського Союзу (ЄС), Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) та члени їх сімей, якщо проживають у Польщі;
 • іноземці, які мають дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС, наданий у Польщі;
 • іноземці, які мають дозвіл на тимчасове перебування:
  для виконання роботи на посаді, що вимагає високої кваліфікації (ст. 127 Закону Про іноземців), для возз'єднання з сім'єю і є членом сім'ї іноземця, що проживає на території Республіки Польща (ст. 159 п. 1 Закону Про іноземців),
 • виходячи з інших обставин, в тому числі:
  має дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС, наданого іншою країною-членом Європейського Союзу (ст.186 п. 1 пп. 3 Закону Про іноземців) або є членом сім'ї такого іноземця (ст.186 п. 1 пп. 4 Закону Про іноземців).
 • іноземці, яким надано додатковий захист у Польщі;
 • громадяни країн-членів ЄС, ЄАВТ та члени їх сімей, які мають право на постійне перебування.

Якщо перераховані категорії іноземців є студентами програм, які є платними (наприклад, нестаціонарна форма навчання, післядипломна освіта, заняття, які проводяться на іноземних мовах), тоді вони оплачують навчання на таких же умовах і в такому ж розмірі, як і громадяни Республіки Польща.

Решта іноземців можуть навчатися в Польщі на платній основі.