Медицина в Польщі, медична страховка приватна і державна

У Польщі можна лікуватися в державних медичних установах (безкоштовно) або приватних (платно). Щоб скористатися безкоштовними медичними послугами, слід застрахуватися в Національному фонді Здоров'я (NFZ). Завдяки страхуванню в НФЗ (NFZ) можна також користуватися послугами приватних медичних установ.

Кожна людина в своєму житті стикався з необхідністю відвідати лікаря або купити ліки в аптеці. А вже якщо ви перебуваєте в іншій країні знати про медицину необхідно все ну або майже все.

Пацієнтів, повністю задоволених роботою медичних установ, ви не знайдете ні в одній, навіть найрозвиненішій країні. Нічого дивного, адже здоров'я для людини – це найцінніше. Медицина в Польщі теж відчуває деякі труднощі, але місцеве управління охорони здоров'я постійно працює над їх вирішенням. Головна проблема зараз-це нестача кадрів, яка через десять років може стати катастрофічною. Відгуки про роботу медустанов теж різняться. Критика зазвичай пов'язана з труднощами в записі на прийом: так, при застуді очікування може затягнутися на тиждень. Проте, при реальній загрозі здоров'ю вузькопрофільний спеціаліст прийме пацієнта позачергово. Безкоштовне обслуговування як для туристів, так і для поляків і володарів Карти поляка можливо тільки з оформленою медичною страховкою.

Зміст:

Перше, що помічають у Польщі вихідці з пострадянських країн – у лікарнях не почуєш грубощів на свою адресу. Тому похід до лікаря сприймається спокійно. Інша важлива перевага-це наявність всіх необхідних медикаментів. Будь-яке поводження із загальною проблемою починається з візиту до терапевта. Саме він виписує направлення до вузьких фахівців і на загальну діагностику. Для здачі аналізів або походу до іншого лікаря вас можуть направити в іншу установу. Тому вибирати лікарню, де ви маєте намір стежити за своїм здоров'ям, потрібно ретельно. Зміна лікаря і клініки можлива не більше двох разів на рік: інакше потрібно буде платити за це 80 злотих.

Обов'язкове Медичне страхування в Польщі

Медицина в Польщі істотно відрізняється від системи охорони здоров'я пострадянських держав. Перша і найістотніша відмінність полягає в тому, що фінансування системи охорони здоров'я в основному йде від платників податків. Всі працевлаштовані особи в Польщі, в тому числі іноземці, підлягають обов'язковому медичному страхуванню.

Це означає, що кожен місяць від їх заробітної плати відраховуються внески до НФЗ (NFZ). Медичними послугами застрахованої особи можуть також користуватися близькі члени його сім'ї після реєстрації в НФЗ, якщо вони не застраховані в іншому місці. Податок становить 9 % від заробітної плати. Сплачені кошти йдуть до Фонду NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia-Національний Фонд Охорони Здоров'я) і звідти вже розподіляються по регіонах і воєводствах.

Якщо людина (в тому числі іноземець) не застрахований в НФЗ (NFZ), він може користуватися медичними послугами, але тільки платно! Іноземці, які перебувають у Польщі на підставі візи не можуть користуватися безкоштовними послугами охорони здоров'я в Польщі.

NFZ укладає договори з медичними установами і відповідно, якщо ви як працівник платите 9 % від заробітної плати податку на медицину, то маєте право отримувати медичну допомогу безкоштовно в будь-якій поліклініці або лікарні, яка співпрацює з NFZ.

Також вашою страховкою мають право скористатися члени вашої родини. Наприклад, якщо чоловік працює, а дружина ні, то страховка на дружину так само поширюється і на дитину в тому числі.

Для того щоб скористатися послугами безкоштовної медицини Вам необхідно прийти в поліклініку або клініку (які співпрацюють з NFZ), пред'явити PESEL, вас знайдуть в базі даних і нададуть вам медичну допомогу. Якщо ж у вас немає номера PESEL, ви можете пред'явити паспорт.

Справа в тому, що влаштовуючись на роботу, ваш роботодавець протягом 7 днів вносить вас в загальну базу даних ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych - управління по соціальному страхуванню, таким чином ваші дані будуть автоматично знаходиться в розпорядженні польських державних органів і адміністратор поліклініки або лікарні легко знайде вас в своєму комп'ютері.

Внески до Фонду управління соціального страхування (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-ZUS) за працівника зобов'язані перераховувати роботодавці, а в разі втрати роботи – місцевий (щодо прописки) Центр зайнятості (Urząd Pracy). У карту обліку безробітного працівник центру зайнятості вносить всіх членів сім'ї, які мають право користуватися спільною з безробітним страховкою. На облік же по безробіттю мають право стати громадяни Польщі і володарі карти перебування – на поселення (Karty Pobytu — osiedlenie się).

Після звільнення з роботи або смерті застрахованого члена сім'ї правом скористатися його полісом медичної страховки, який діє ще 30 календарних днів.

Недолік державної страховки полягає в тому, що існують дуже великі черги в поліклініках, так само черги на планові операції і на прийом до рідкісних фахівців і т. д.

Приватне медичне страхування в Польщі

Окрім державної системи медичного страхування, існує безліч приватних компаній, які запропонують вам Медичне страхування (добровільне медичне страхування) за гроші.

Вартість стандартної страховки близько 400 PLN в місяць. Зверніть увагу на список страхових випадків, які прописані в договорі страхової компанії, з якою ви плануєте співпрацювати.

Якщо, наприклад, ви викупили страховку і захворіли, а вам знадобилося тривале лікування, а даний вид страхового випадку не вказано в договорі, готуйтеся оплачувати послуги з власне кишені. І як правило це не маленькі суми.

Якщо ж ви у вас немає державної страховки і не хочете купувати платну за 400 PLN можна скористатися послугами платних клінік без викупленої страховки. Це зробити дуже просто: вибрати клініку, лікаря і записатися на прийом і оплатити послуги. Вартість послуг різна і краще попередньо дізнатися прайс.

Крім страхових компаній, в Польщі існують приватні медичні компанії (клініки), які запропонують вам Послуги зі страхування або запропонують вам викупити абонемент на рік. Наприклад, для дітей, покупка абонемента на рік або на пів року обслуговування дуже поширена. Або покупка абонемента для ведення вагітності і т. д.

Купівля ліків в Польщі

У Польщі, на відміну знову ж таки від країн пострадянського простору, процес покупки ліків в аптеках не такий простий. Справа в тому, що дуже великий перелік ліків продається виключно за рецептами.

Те що можна купити, наприклад в Україні або Росії без рецепта, у Польщі вимагатиме рецепта і ніякі вмовляння фармацевта в аптеці про важливість цього препарату для вас не спрацюють. У Польщі дуже суворе законодавство.

Багато, приїжджаючи до Польщі, привозять велику кількість необхідних ліків з собою. Ціни на ліки істотно не відрізняються від тих, що ви звикли бачити вдома.

Хто може скористатися безкоштовними мед. послугами в Польщі

Державним медичним обслуговуванням можуть користуватися іноземці, які належать до однієї з наступних груп:

 • Особи, працевлаштовані в Польщі. У Польщі всі легально працевлаштовані особи, в тому числі іноземці, охоплені обов'язковим медичним страхуванням. Це означає, що працівник і його сім'я (чоловік, діти) можуть безкоштовно користуватися медичними послугами в державних і недержавних медичних установах. Роботодавець зобов'язаний новому працевлаштованому працівнику надати Медичне страхування. Про нового працівника роботодавець повідомляє в управління соціального страхування (ZUS). З цією метою роботодавець заповнює формуляр-заявку ZUS ZUA і ZUS ZZA. Далі, роботодавець щомісяця сплачує з доходів працівника внески на медичне страхування до НФЗ (NFZ).

 • Члени сімей застрахованих, в тому числі члени сімей працевлаштованих. Членами сім'ї застрахованої особи, які можуть користуватися медичними послугами на тих же підставах, що і застрахований, це:
  - дитина (власна дитина, дитина чоловіка, усиновлена дитина, онук, дитина, по відношенню до якої застрахована особа є юридичним опікуном або прийомним батьком) - до виконання нею 18 років або продовження навчання до 26 років, якщо ж дитина має висновок про інвалідність-без вікових обмежень;
  — подружжя;
  - батьки, дідусі, бабусі — якщо вони ведуть із застрахованою особою спільне господарство.

  Кожен застрахований зобов'язаний застрахувати членів своєї сім'ї, якщо вони не мають медичного страхування (наприклад, не працюють). Таке страхування полягає в передачі даних членів своєї сім'ї своєму роботодавцю. Якщо хтось страхується добровільно, то він повинен, після укладення договору про добровільне медичне страхування з воєводським відділенням НФЗ (NFZ), сам застрахувати в управлінні соціального страхування (ZUS) членів своєї сім'ї.

 • Біженець (статус біженця має бути визнаний у Польщі) та іноземці, охоплені додатковим захистом та інтеграційною програмою в угоді з центром допомоги сім'ї — така програма триває 12 місяців.

 • Безробітні, зареєстровані в центрі зайнятості. Страхуванням можуть бути охоплені також члени сімей зареєстрованого безробітного, якщо вони не застраховані.

 • Священнослужитель, внески за медичне страхування священнослужителі оплачують самі або це робить єпархіальний або чернечий орган.

 • Медичним обслуговуванням також можуть користуватися діти шкільного віку, в рамках опіки, яку гарантує школа, навіть якщо перебування їхніх батьків у Польщі незаконне.

 • Особи, позбавлені волі (перебувають у в'язниці або під арештом)

 • Особи, що знаходяться на території Польщі та застраховані в державах Європейського Союзу або Європейської асоціації вільної торгівлі (до складу якої входять Ліхтенштейн, Ісландія, Швейцарія та Норвегія).
Решта іноземців, які легально перебувають у Польщі, можуть користуватися державним медичним обслуговуванням, якщо застрахувалися добровільно. Умовою добровільного медичного страхування в НФЗ (NFZ) є факт законного проживання на території Польщі. Це означає, що іноземець повинен мати, як мінімум, дозвіл на проживання в Польщі на певний термін.

Куди можна звернутися за медичною допомогою в Польщі

У Польщі можна звертатися в наступні установи для отримання медичних послуг, званих медичними установами:

 • Лікарня.

 • Поліклініка / центр здоров'я / консультація / амбулаторія — для осіб, яким необхідна первинна та спеціальна медична допомога.

 • Швидка допомога надає допомогу в разі нещасного випадку, травми, пологів, раптової хвороби або раптового погіршення стану здоров'я з загрозою життю.
 • Медична діагностична лабораторія проводить дослідження і діагностичні аналізи на підставі направлення лікаря і стоматолога.
 • Кабінет стоматологічного протезування та ортодонтії надає послуги на підставі направлення стоматолога.
 • Установа лікувальної реабілітації надає медичні послуги на підставі направлення лікаря.

У Польщі діє страхова медицина. Для того що б отримати кваліфіковану медичну допомогу потрібно мати діючу страховку здоров'я (ubezpieczenie zdrowotne). Навіть не маючи номера песель (pesel) ви можете скористатися послугами всіх поліклінік і госпіталів, де є табличка, про укладений договір C Національним фондом здоров'я.

Якщо можете йти, йдете в поліклініку до терапевта, якщо справа термінова, наприклад перелом, їдете в госпіталь, ну а якщо з'явилася загроза життю, то викликайте швидку.

З собою потрібно взяти обов'язково документ підтверджує вашу особу і підтвердження сплати страхових внесків. Найпростіший варіант, це карта побиту, на якій написаний ваш песель. Якщо песеля немає-беремо паспорт і роздруківку про внесені оплати.

Суворої прив'язки до місця проживання тут немає, вибираєте поліклініку (przychodniu) на свій розсуд. У поліклініці підходите до реєстратури (rejestracji) і говорите що вам потрібно на прийом. Якщо ви перший раз, то вас попросять заповнити декларацію про вибір лікаря. Потім пізніше ви вже не зможете прийти і потрапити на прийом до будь-якого працюючого в цей момент лікаря, тільки до обраного. Далі отримуєте номерок і приходьте на прийом в призначений час.

Оплата лікарняного L4 в Польщі

З 2016 року лікарі зможуть виписувати електронні лікарняні l4 (e-ZLA). Співробітнику не потрібно буде надавати його роботодавцю особисто-це зробить лікар, інформація надійде в управління соціального страхування (ZUS) ще до того, як пацієнт покине клініку, а той передасть її роботодавцю.

У законодавстві передбачена також видача лікарем і передача пацієнтові лікарняного листа на бланку, роздрукованому з системи, з підписом і печаткою лікаря, коли надати e-ZLA не буде можливо, наприклад, через відсутність доступу в інтернет під час візиту. Такі паперові довідки пацієнт повинен надати роботодавцю або ZUS. А лікар повинен протягом 3 робочих днів (з дати надання довідки або припинення причин, що обмежують надання лікарняного), надіслати їх в електронному вигляді до управління соціального страхування (ZUS).

Для оплати лікарняного листа в Польщі використовується наступна форма розрахунку - зарплату за останній рік роботи ділять на 365, і за кожен календарний день на лікарняному людина отримує 80% від отриманого середньоденного заробітку.

Швидка допомога в Польщі

Якщо необхідна невідкладна допомога, краще викликати швидку. Дзвонити можна за внутрішнім номером 999 або європейським 112. Невідкладна допомога зобов'язана приїхати не пізніше, ніж через 7-10 хвилин з моменту виклику. Медпрацівники мають право надати першу допомогу на місці або госпіталізувати пацієнта. Всі фінансові питання вирішуються тільки після надання необхідної допомоги. Машини швидкої оснащені сучасною технікою для доставки тяжкохворих.

Конфігурація транспорту може відрізнятися в залежності від причини виклику. Особливість виклику державної невідкладної допомоги в Польщі-для цього потрібні аргументовані причини. Інакше вас проконсультують по телефону, порекомендувавши самостійно звернутися в клініку.

Наприклад, висока температура не буде приводом для приїзду бригади швидкої допомоги. Тому багато хто користується послугами приватних служб. Швидка допомога приїде тільки в наступних випадках:

 • втрата свідомості
 • гострий психічний розлад
 • судома
 • гострий раптовий біль у грудині
 • порушення серцевого ритму
 • гострий біль в черевній порожнині і поперековому відділі
 • ознаки гострого отруєння, блювота з кров'ю
 • масивна кровотеча

Прийом хворих цілодобово і в святкові дні можливий не скрізь: цим займаються лише окремі пункти.

Номери телефонів швидкої допомоги в Польщі:

 • Дзвінки зі стаціонарного телефону 999
 • Дзвінки з мобільних телефонів-код міста (наприклад, 22 для Варшави) і 999 або загальний екстрений номер 112

У Польщі передбачена можливість обслуговування звернень до центрів екстреної допомоги різними іноземними мовами: англійською, німецькою, українською, російською і т.д. англійською на розмовному рівні володіють практично всі оператори. Навіть, якщо потрібний фахівець відсутній на зміні, яка прийняла звернення, дзвінок перенаправлять в інший підрозділ або навіть в сусіднє воєводство, щоб якомога швидше порозумітися з іноземцем і направити медиків за місцем призначення.

При дзвінку в швидку ви зобов'язані повідомити наступні дані:

 • точна адреса, де ви знаходитесь
 • що сталося
 • кількість постраждалих
 • стан потерпілого
 • свій номер телефону та прізвище

Обов'язково скажіть місто, в якому ви перебуваєте. Не завжди комутатор відправляє дзвонить в швидку того міста де він є. Може бути так, що місцевий пункт зараз недоступний, і вас перенаправить, наприклад, в сусідній.

Ніколи не кладіть трубку першими, якщо після описаної вами ситуації черговий прийме рішення про те, що швидка виїде до вас, вам повідомлять: “Wezwanie przyjęte!”. Може бути і така ситуація, що ваш виклик не приймуть. У таких ситуаціях вам повідомлять що робити далі, і куди звернеться. Якщо у вас, скластися критична ситуація, не бійтеся дзвонити в швидку. Невідкладна медична допомога надається всім-не залежно від того яка у вас страховка, і чи є вона у вас взагалі.

1 жовтня 2017 року набули чинності нові правила надання медичної допомоги вночі та у святкові дні.

До впровадження змін, медична допомога вночі і в неробочий час (в тому числі, на свята) надавалася у відділах швидкої допомоги при лікарнях (пол. SOR). З 1 жовтня у відділах SOR надаватиметься допомога тільки тим, хто потребує негайного лікарського втручання. У всіх інших випадках хворі будуть направлятися в поліклініки (пол. рrzychodnia). Саме ці заклади мають здійснювати прийом пацієнтів у вікенди та у неробочий час з 18.00 до 8.00.

Більшість польських лікарень мають власні поліклініки. У разі, якщо в даному госпіталі поліклініки немає, персонал цього закладу перенаправить пацієнта за адресою найближчого закладу, де можна буде отримати необхідну допомогу. Слід зазначити, що пацієнт зможе сам вибирати, в яку саме поліклініку звернутися.

Державні поліклініки та медцентри в Кракові

* Поліклініка MSW (Przychodnia MSW)
вул. Kronikarza Galla 25, Краків
Тел. 12662 31 59

* Поліклініка при спеціалізованому госпіталі Ю. Дітла
(Przychodnia Przyszpitalna przy Szpitalu Specjalistycznym J. Dietla)
вул. Skarbowa 4, Краків
Тел. 12 62 70 687

* Поліклініка при Крайовій спеціалізованій дитячій лікарні ім. св. Людовика
(Przychodnia Przyszpitalna przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu
Dziecięcym im. św. Ludwika)
Вул. Strzelecka 2, Краків
Тел. 12619 86 15

Російськомовні лікарі в Польщі, як знайти?

Сайт для пошуку лікарів в Польщі у тому числі і російськомовних:

znanylekarz.pl - тут є інформація про лікарів: відгуки, володіння іноземною мовою, кваліфікація та ціни на послуги! На даному сайті можна записатися до лікаря електронно, тобто нікуди не дзвонити, а просто записатися через Інтернет! Але на сайті бувають глюки і не всі медичні центри співпрацюють з сайтом www.znanylekarz.pl тому краще підтверджувати візит дзвінком!

У червні 2017 року в Варшава було створено перший у Польщі Центр іноземних пацієнтів. У ньому іноземці можуть консультації та медичну допомогу рідною мовою. Сайт медичного центру для іноземців у Польщі - http://zalezynam.pl

медицина в Польше для иностранцев

Група ЦентерМед (Grupa CenteMed) - це Польська мережа приватних медичних центрів, яка працює з 1997 року. Зараз до її складу входять 19 поліклінік і 1 лікарня. Центри функціонують в 10 великих містах Польщі.
На даний момент центрі працюють кілька десятків фахівців, які знають англійську або російську мову мінімум на базовому рівні.

Кілька років тому приватним клінікам в Польщі, які підпишуть контракт з Національним Фордом Здоров'я (NFZ), дозволили надавати замість держави послуги базового медичного обслуговування. До цього такі послуги надавали тільки в муніципальних поліклініках, які відомі своїми величезними чергами, записом до лікаря через півроку і невисокому рівню сервісу. Група ЦентерМед має такий договір на надання послуг базового медичного обслуговування.

Базове медичне обслуговування центру іноземних пацієнтів включає в себе:

 • прийом у сімейного лікаря
 • сезонні щеплення
 • лабораторна діагностика
 • Діагностика серцево-судинної системи
 • направлення до лікарів спеціалістам
 • реабілітація
 • ведення вагітності
 • гематологічні дослідження
 • біохімічні дослідження
 • імунологічні дослідження
 • мікробіологічні дослідження
 • дослідження сечі і калу
 • ультразвукові дослідження
 • рентгенологічні дослідження

Всіма цими послугами безкоштовно можуть скористатися: студенти з картою Поляка, за яких внески до Фонду соціального страхування платить університет; працівники фірм і приватні підприємці, за яких внески до Фонду соціального страхування платить роботодавець; люди, добровільно застраховані в Національному Форді Здоров'я (NFZ), які самостійно відраховують внески; володарі ПМЖ.

Звернутися в центр можна через інфолінію за номером телефону: 22-100-42-62 або ж прийти за адресою ul. Waryskiego 10A у Варшаві. З собою необхідно взяти паспорт з візою або Карту Побиту. Якщо пацієнт працює або веде бізнес необхідно взяти з собою податковий ідентифікатор (NIP) роботодавця. Дуже добре якщо пацієнт має ідентифікаційний номер PESEL, це значно спростить процедуру. На місці вам запропонують заповнити 2 невеликих формуляра для вибору сімейного лікаря і медсестри. Після цього ви вільно можете йти на прийом, не чекаючи в чергах.

Які ліки від застуди є в Польщі

Найбільш популярні ліки які зазвичай використовують при застуді в Польщі. Не забудьте проконсультуватися з вашим лікарем перед вживанням.

 • АРАР / Paracetamol-Apap як і парацетамол знімає біль різного походження (головні болі, зубні, ревматичні болі, кістково-м'язові, кісткові та інші) і додатково ефективно бореться з лихоманкою.
 • Fervex / Gripex - обидва засоби мають знеболюючі та жарознижуючі ефекти, зменшують набряк слизових оболонок, пригнічують рефлекс чхання та запобігають почервонінню очей. Порошковим ліками наші західні сусіди замінюють чай.
 • Вітамін C - у Польщі дуже популярні різноманітні шипучі таблетки, з магнієм або вітамінами, які відносяться до біологічних добавок. Їх можна знайти на полиці кожного продуктового магазину. Шипучі таблетки вживають для підвищення загального тонусу організму і як профілактичний засіб різних простудних захворювань.
 • Rutinoscorbin (Рутіносікорбін) - знайти цей засіб можна в будь-якій аптеці і навіть в магазинах мережі Rossman або Super Pharm. Рутіносікорбін-це препарат, який поєднує в собі 2 взаємодоповнюючі елемента: рутин (рутозид) і вітамін С.приймати його слід при: дефіциті і підвищеної потреби у вітаміні з (під час застуди, вірусної інфекції, грипу). Крім того, в разі надмірної судинної проникності і як профілактичний засіб.
 • Aspiryna / Polopiryna (Аспірин) - Поляки приймають аспірин практично від усіх хвороб. Однак, слід бути обережним з його використанням, так як воно володіє не тільки жарознижувальними протизапальними властивостями, але і антиагрегантними (відповідає за зупинку кровотеч).
 • Tabcin Табцин-це препарат проти грипу у вигляді м'яких капсул з гелем. Капсули Tabcin ® розчиняються незабаром після прийому всередину. Містить парацетамол, хлорфенірамін, псевдоефедрин.

Дитяча медицина, що робити якщо захворіла дитина?

Медична страховка NFZ поширюється на дитину. Для цього потрібно тільки, щоб один з батьків попросив роботодавця включити дитину в його обов'язкову страховку.

Для страхування дитини разом з батьком потрібно надати своєму роботодавцю PESEL дитини і вказати його ім'я та прізвище. Більше нічого не потрібно робити для внесення неповнолітнього члена сім'ї в składki ZUS (щомісячна оплата страховки із зарплати).

У Польщі дитяча медицина організована інакше ніж в країнах СНД. Тут набагато спокійніше ставляться до простудних захворювань, і навіть жар не є приводом для виклику лікаря.

Польські педіатри не ходять за викликами додому. Дитяча поліклініка працює в такому ж режимі, що і "доросла", хіба що в святкові дні може чергувати лікар. Щоб потрапити на прийом, потрібно зателефонувати і записатися на вільний час — воно може виявитися завтра, або через пару днів, або через тиждень.