Лікарняний в Польщі, Медичне страхування NFZ ZUS

Лікарняний в Польщі, Медичне страхування NFZ ZUS

Все про страхові внески, Медичне страхування та лікарняні листи в Польщі. Що таке ZUS і NFZ.

Зміст:

Що таке ZUS

ZUS (Zaklad Ubiezpieczen Spolecznych) — це управління соціального страхування. Управління соціального страхування є державною організацією яка займається збором внесків на соціальне та медичне страхування громадян (і тих хто платить внески до ZUS), а також видачею допомог (таких як пенсії, пенсії по інвалідності, допомоги по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах) у розмірі та на умовах, встановлених у загальноприйнятих положеннях.

Соціальне страхування - це один з компонентів трудового права, яке дозволяє отримувати гарантовані державою виплати, якщо в силу різних обставин, людина втратила можливість працювати.

Сайт ZUS – www.zus.pl

Послугами ZUS (управління соціального страхування) можуть скористатися як поляки, так і іноземці легально проживають на території Польщі. Іноземці, які працюють в Польщі, обов'язково повинні бути застраховані і платити внески до відповідного фонду. На підставі трудового договору всі особи повинні охоплюватися системою соціального страхування. Однак у Польщі вона досить складна.

Що таке NFZ

Національний фонд здоров'я (Narodowy Fundusz Zdrowia – NFZ) є державною установою, що фінансує Медичні послуги з внесків, що вносяться особами, застрахованими в НФЗ, тобто особи застраховані платять внесок в NFZ, a натомість отримують безкоштовне медичне обслуговування.

Існує два види страхування в Національному фонді Здоров'я (NFZ) – обов'язкове і добровільне. Державним медичним обслуговуванням на тих же принципах можуть користуватися обидві групи застрахованих в Національному фонді Здоров'я (NFZ)

Державним медичним обслуговуванням можуть користуватися іноземці, які належать до однієї з наступних груп:

 1. У Польщі, всі особи, легально працевлаштовані-в тому числі іноземці, охоплені обов'язковим медичним страхуванням. Це означає, що працівник і його сім'я (чоловік, діти, які не охоплені обов'язковим страхуванням, так як, наприклад, не працюють) можуть безкоштовно користуватися медичними послугами в державних і недержавних медичних установах.
 2. Члени сімей застрахованих, у тому числі члени сімей працевлаштованих. Кожен застрахований зобов'язаний застрахувати членів своєї сім'ї, якщо вони не мають медичного страхування (наприклад, не працюють). Таке страхування полягає в передачі даних членів своєї сім'ї своєму роботодавцю. Якщо хтось страхується добровільно(дивись "добровільне медичне страхування"), повинен після укладення договору про добровільне медичне страхування з воєводським відділенням НФЗ (NFZ), сам застрахувати в управлінні соціального страхування (ZUS) членів своєї сім'ї. Членами сім'ї застрахованої особи, які можуть користуватися медичними послугами на тих же підставах, що і застрахований, це:
 • дитина (власна дитина, дитина чоловіка, усиновлена дитина, онук, дитина, по відношенню до якої застрахована особа є юридичним опікуном або прийомним батьком) - до виконання нею 18 років або продовження навчання до 26 років; якщо ж дитина має висновок про інвалідність-без вікових обмежень;
 • подружжя;
 • батьки, дідусі, бабусі - якщо вони ведуть із застрахованою особою спільне господарство.

Інші категорії іноземців які можуть користуватися медичним обслуговуванням в Польщі: біженці (статус біженця повинен бути визнаний в Польщі), безробітні, зареєстровані в центрі зайнятості. Страхуванням можуть бути охоплені також члени сімей зареєстрованого безробітного, якщо вони не застраховані, священнослужителі, діти шкільного віку, в рамках опіки, яку гарантує школа, навіть якщо перебування їх батьків у Польщі незаконно, особи, позбавлені волі (перебувають у в'язниці або під арештом), особи, які перебувають на території Польщі і застраховані в державах Європейського Союзу або Європейської асоціації вільної торгівлі.

Решта іноземців, які легально перебувають у Польщі можуть користуватися державним медичним обслуговуванням, якщо застрахувалися добровільно. Умовою добровільного медичного страхування в НФЗ (NFZ) є факт законного проживання на території Польщі. Це означає, що іноземець повинен мати як мінімум, дозвіл на проживання в Польщі на певний термін.

Види соцстрахування

Внески, що сплачуються в ZUS, з зарплати призначаються для фінансування різних виплат зі сфери соціального страхування

 • пенсійне страхування (ubezpieczenie emerytalne) - за яким пізніше виплачується пенсія
 • страхування по інвалідності/у зв'язку з втратою годувальника (ubezpieczenie rentowe) - однією з умов отримання виплати є наявність відповідного страхового періоду (в залежності від віку, максимально до 5 років). У цьому випадку, згідно з договором між Польщею та Україною, існує можливість обліку періоду внесків в Україні з метою отримання виплат у Польщі.
 • Медичне страхування (ubezpieczenie chorobowe) - виплати в разі хвороби або материнства, нижче буде розглянуто докладніше
 • страхування від нещасних випадків (ubezpieczenie wypadkowe) - виплати в разі професійного захворювання або нещасного випадку на робочому місці

Хто сплачує внески медичного страхування?

 • За легально працевлаштованих співробітників відрахування робить роботодавець
 • За особу, яка виконує роботу на підставі договору доручення або іншого договору про надання послуг, внески оплачує замовник
 • Кожен, хто займається підприємницькою діяльністю (A це, наприклад, власник фірми), відраховує внески медичного страхування самостійно (сам за себе)
 • Особи, застраховані добровільно, відраховують внески медичного страхування самостійно. Для цього людина повинна подати відповідну заяву до воєводського відділення NFZ за місцем проживання. Щомісячний внесок, сума якого змінюється щокварталу, зараз така сума становить 395,15 злотих
 • За безробітних внески оплачує Центр зайнятості
 • За біженців, охоплених спеціальним захистом, якщо вони беруть участь в інтеграційній програмі, протягом 12 місяців внески відраховує центр допомоги сім'ї повіту.

Іноземець може виконувати роботу в Польщі на підставі різних договорів. Від того, який договір укладено, буде залежати, які внески повинен платити працівник на соціальне страхування.

Трудовий договір (umowa o pracę)

Особи, які працевлаштовані на підставі трудового договору, змушені сплачувати внески на всі види соціального страхування (тобто пенсійне страхування, страхування у зв'язку з інвалідністю, хворобою та від нещасних випадків), а також медичне страхування.

Процентні ставки внесків в Польщі при роботі за трудовим договором (від суми зарплати брутто)

 • 19,52% - пенсійне страхування
 • 8% - страхування по інвалідності
 • 2,45 % - Медичне страхування
 • 0,4 - 3,6% - страхування від нещасних випадків (оплачується роботодавцем)

Договір доручення (umowa zlecenie)

Особи, які виконують роботи виключно на підставі договору доручення, повинні сплачувати внески соціального страхування (пенсійне страхування, страхування у зв'язку з втратою працездатності та від нещасних випадків) та внески на медичне страхування. Натомість страхування на випадок хвороби для них є добровільним (однак, якщо укладено більше одного договору доручення в один і той самий час, ці умови змінюються).

Договір підряду (umowa o dzieło)

Працівники, які уклали договір підряду, не зобов'язані платити внески на соціальне та/або медичне страхування.

До 15 дня кожного місяця всі внески повинні бути сплачені Вами або роботодавцем. Останній зобов'язаний передати вам звіт про сплату внесків (виставити рахунок - для договору доручення.підряду), на якому буде позначена, яка частина вашої заробітної плати пішла на покриття витрат на соцстрахування.

Як перевірити, чи платить роботодавець за працівника податки в ZUS

Часто в іноземців в Польщі з'являється питання: чи платить мій роботодавець податки і внески в ZUS за мене?

Є кілька варіантів перевірки:

 • Варіант перший-на початку кожного року (до кінця лютого) працівники повинні отримувати інформацію від роботодавця, що підтверджує суму внесених внесків. Ці дані вказані у формі PIT-11 або IFT-1R. ця форма включає суми податків та внесків, сплачених до ZUS за кожен відпрацьований місяць попереднього року.
 • Варіант другий-працівники, які хочуть упевниться, в тому чи оплачує їх роботодавець страхові внески, можуть перевірити це в будь-якому відділі ZUS. Потрібно просто показати документ, що посвідчує особу, і працівник ZUSа перевірить, чи надав роботодавець документи, що повідомляють про Ваше соціальне і медичне страхування, і про те, чи виплачує він належні внески в розрахункові документи.
 • Третій варіант - через Інтернет за допомогою Платформи електронних послуг. Якщо у вас є обліковий запис у PUE, ви можете перевірити все самостійно. Посилання - http://www.zus.pl/pue . Все, що вам потрібно зробити, це Створити безкоштовний профіль на платформі електронних послуг. У цьому випадку можна не тільки отримати інформацію про те, чи сплачує роботодавець премії, але й дізнатися, чи надходять внески до Відкритого пенсійного фонду на ваш вибір та чи фінансують вони ваш рахунок ZUS.

Види виплат у разі хвороби

Допомога у разі хвороби (zasiłek chorobowy) звичайний больнічний - призначається для осіб, які втратили працездатність через хворобу під час дії страхування на випадок хвороби. Становить вона від 70% до 100% середньої заробітної плати за останні 12 місяців перед хворобою. Максимальний період виплати допомоги — 182 дні (у тому числі перші 33 або 14 днів фінансуються роботодавцем/замовником як заробітна плата під час хвороби).

Реабілітаційна допомога (świadczenie rehabilitacyjne) призначається для осіб, які вичерпали можливість отримувати допомогу по хворобі (тобто після закінчення терміну 182 дня), але в подальшому є непрацездатними, а подальше лікування або реабілітація передбачають повернення працездатності. Виплачується така допомога максимально протягом 12 місяців.

Одноразова виплата ("becikowe") при народженні дитини - це одноразова фінансова допомога в розмірі 1000 PLN, що виплачується батькам, у яких дохід нетто на одну особу в домашньому господарстві не перевищує 1922 PLN. Умовою отримання цієї виплати є постановка на облік в медичному закладі з 10 тижня вагітності. Заяву про отримання виплати слід подавати у відповідному управлінні гміни або в міському Центрі соціальної допомоги, на території яких проживає дана сім'я, протягом року з дня народження дитини. При подачі заяви слід представити медичні документи, які підтверджують, що з 10 тижня вагітності мати дитини перебувала під наглядом акушера-гінеколога або акушерки.

Допомога у випадку материнства (zasiłek macierzyński) виплачується особам, які в період страхування на випадок хвороби народили дитину або прийняли на виховання дитину віком до 7 років. Період виплати залежить від кількості дітей, народжених під час одних пологів, і триває від 20 тижнів (за умови народження однієї дитини) до 37 тижнів (за умови народження п'ятьох і більше дітей під час одних пологів).

Допомога по догляду (zasiłek opiekuńczy) за дитиною виплачується протягом 60 днів на рік у зв'язку з доглядом за здоровою дитиною до 8 років або за хворою дитиною до 14 років. У разі догляду за іншим хворим членом сім'ї — максимально протягом 14 днів на рік.

Оплата лікарняного L4 в Польщі

З 2016 року лікарі зможуть виписувати електронні лікарняні l4 (e-ZLA). Співробітнику не потрібно буде надавати його роботодавцю особисто - це зробить лікар, інформація надійде в управління соціального страхування (ZUS) ще до того, як пацієнт покине клініку, а той передасть її роботодавцю.

У законодавстві передбачена також видача лікарем і передача пацієнтові лікарняного листа на бланку, роздрукованому з системи, з підписом і печаткою лікаря, коли e-ZLA не буде можливо, наприклад, через відсутність доступу в інтернет під час візиту. Такі паперові довідки пацієнт повинен надати роботодавцю або ZUS. А лікар повинен протягом 3 робочих днів (з дати надання довідки або припинення причин, що обмежують надання лікарняного), надіслати їх в електронному вигляді до управління соціального страхування (ZUS).

Для оплати лікарняного листа в Польщі використовується наступна форма розрахунку - зарплату за останній рік роботи ділять на 365, і за кожен календарний день на лікарняному людина отримує 80% від отриманого середньоденного заробітку.