Інтернет та мобільний зв’язок в Німеччині

Німецький інтернет: якість, огляд провайдерів, підключення до домашньої мережі, зміна постачальника. Мобільний зв’язок та інтернет у Німеччині: тарифи, порівняння з іншими країнами.

Українські мігранти, приїжджаючи до Німеччини, очікують на різке поліпшення якості життя. Тому нестабільність та низька швидкість німецького інтернету часами дратують та викликають розчарування.

Місце Німеччини у рейтингу швидкості з’єднання Speedtest Global Index — несподіваний результат для держави, що входить до п’ятірки найбільш економічно розвинених на планеті. Щороку німці опускаються в таблиці нижче.

Рік Місце у рейтингу
2022 26
2023 33
2024 45
Місце Німеччини в рейтингу Speedtest за швидкістю мобільного інтернету 2024.

Місце Німеччини в рейтингу Speedtest за швидкістю мобільного інтернету 2024.

Прикро, але факт: у Німеччині інтернет поганий та дорогий.

Швидкість доступу до сайтів звичайного споживача залежить від стану телекомунікаційних мереж. Споживачу доводиться обирати між цифровою абонентською лінією DSL, кабельним телебаченням, оптоволокном, мобільним зв’язком та супутником.

Причини поганого інтернету в Німеччині

Причина повільних швидкостей — мідний кабель, який досі залишається базовим матеріалом передачі даних у Німеччині.

Мідь – порівняно дешевий і доступний метал. Але швидкісна передача мегабайтів інформації з мідного проводу можлива лише на короткі відстані. Якщо шлях від модему до точки з’єднання з головною магістраллю далекий, швидкість автоматично знижується.

Вихід простий – замінювати застарілі частини інфраструктури оптоволокном. До речі в останні роки власне ця модернізація відбувається на державному рівні. Але й досі в Німеччині лише 1,6% домогосподарств підключено до інтернету за допомогою цього найсучаснішого способу зв’язку.

Магістральні комунікації у великих містах поступово перетворюються на оптоволокно. Але “останній кілометр” до німецького клієнта – це поки що царство рожевого металу.

Уряд Німеччини серйозно перейнявся проблемою. Повільний доступ до мережі не вкладається у грандіозні плани «Індустріі 4.0» — загальну діджіталізацію бізнесу та держави.

Місце Німеччини в рейтингу Speedtest за швидкістю домашнього (кабельного) інтернету 2024.

Місце Німеччини в рейтингу Speedtest за швидкістю домашнього (кабельного) інтернету 2024.

Deutsche Telekom AG

Проблема, як не дивно, у грошах. Найбільша частина телекомунікаційної інфраструктури Німеччини знаходиться в руках приватної компанії Telekom. Телеком називають напівдержавною, що не доречно, бо частка німецького уряду в акціонерному товаристві менше третини — 31,9%.

Довгий час компанія замість прокладання передового оптоволокна займалася оновленням мідних кабелів. Причина – відсутність зиску від переходу на нові технології.

Але прогрес неминучий – поступово волоконно-оптична експансія Telekom набирає обертів. Очікується, що найближчими роками компанія створюватиме оптоволоконні мережі на дедалі більшій кількості вулиць та населених пунктів країни.

Пізній старт Telekom спонукав багато регіональних компаній до активних дій. Тому існують конкуренти – Vodafone і багато дрібних регіональних провайдерів, що розвивають оптоволоконну мережу. Якість нічим не гірша, ніж у гігантів.

Що робити, якщо інтернет поганий в Німеччині

У 2021 за допомогою тестів швидкості Федеральне мережеве агентство BNetzA оцінило 168 000 з’єднань. Результат показав, що у більшості будинків інтернет занадто повільний — майже кожен п’ятий інтернет-користувач працює у вдвічі з меншою швидкістю. Тільки 1/3 отримує максимальну швидкість передачі.

Детальний аналіз умов абонентів показує, що провайдери в середньому гарантують 80% заявленої максимальної швидкості.

У 2021 році були внесені поправки до Закону про телекомунікації, згідно з яким можна поскаржитися на занадто повільний інтернет у Федеральне мережеве агентство. Однак «швидкий інтернет» описує якраз прийнятну нижню межу швидкості передачі даних:

Параметр Швидкість
Завантаження 10 Мбіт/с
Віддача 1,7 Мбіт/с
Час відповіді (затримка) 150 мілісекунд

У законі йдеться: «У разі зниження швидкості заявленої у договорі оплата має бути зменшена пропорційно до фактичної швидкості» ( розділ 57 (4) пропозиція 2 TKG ). Тобто маєте право платити лише за ту швидкість інтернету, що фактично отримуєте.

Приклад: якщо оплачуєте 40€ за інтернет, а отримуєте лише половину швидкості, яка прописана за договором, то потрібно заплатити лише 20€.

Але насправді це не так просто – треба довести зниження швидкості документально. До того ж, часто тариф включає щось ще, наприклад, фіксовану ставку для стаціонарних телефонів або опцію телебачення. Все має бути правильно розраховано та узгоджено з постачальником послуг.

Для розрахунку використовується форма , яку створив центр споживчих консультацій NRW – вносите свої дані та отримуєте розмір знижки.

Зважайте на те, що в низькій швидкості часто винні комп’ютери, а власне мережене обладнання таке як мережева карта або роутер. Тому перед тим, як скаржитися на постачальника, перевірте та виправте помилки на своїй стороні. Якщо впевнені, що проблема у провайдері, завантажте тест швидкості Федерального мережевого агентства на комп’ютер та проведіть виміри. Результати як доказ прикріпіть у форматі PDF до email або роздрукуйте та надішліть поштою.

Введіть назву провайдера та назву тарифу у тест швидкості, і система автоматично покаже, якими мають бути швидкості завантаження та вивантаження у нормі.

Спочатку рекомендується спробувати вирішити питання звернувшись до вашого провайдера. Але якщо той упирається і не реагує на пропозицію зниження ціни, пишіть у Федеральне мережеве агентство або центр консультації споживачів.

Коли інтернету немає більше доби, інтернет-провайдер повинен повідомити про збій. З третього повного дня збою можна відняти з рахунку 5 € на добу. З п’ятого – 10 € / добу .

Якщо хочете змінити контракт, заздалегідь займіться пошуками іншого постачальника, щоб зовсім не залишитися без інтернету.

Домашній інтернет у Німеччині

У Німеччині DSL – найпоширеніший спосіб підключення домашнього інтернету.

Послуги пропонують 4 великі німецькі компанії:

Поряд з ними в регіонах доступні менші провайдери. Наприклад, EWE у північній частині Німеччини або M-Net у Мюнхені.

Клієнтів цікавлять насамперед якість зв’язку та розмір абонентської плати. Але неможливо сказати однозначно, що краще. Все залежить від конкретної адреси та персональних потреб.

Пропозиції німецьких інтернет-фірм дуже схожі. З’єднання DSL супроводжується безлімітним онлайн доступом і телефонним зв’язком. Але швидкість інтернету та вартість сервісу разюче відрізняються.

Стандартна пропозиція німецького оператора – підключення через телефонну розетку. Клієнт отримує модем (роутер) з Wi-Fi, як правило, у безкоштовну оренду.

Умова укладається на певний термін, наприклад, 1 або 2 роки. Розірвати договір раніше без вагомих причин (наприклад, від’їзд із країни назавжди) неможливо.

Telekom

Лідер німецького телекомунікаційного ринку. Крім надання провайдерських послуг, також володіє основною частиною “заліза” та “проводки”, здаючи інфраструктуру в оренду.

Покриття Німеччини стовідсоткове.

Vodafone

Другий за величиною провайдер інтернету у Німеччині. Доступний у більшості населених пунктів. Володіє своєю комунікаційною мережею з урахуванням кабельного телебачення.

Провайдер прагне продавати вигідні DSL-контракти через свій кабель, комбінуючи пропозиції з телевізійними послугами.

Укласти договір можна з Vodafone або її партнером – Eazy або O2.

1&1

Позаду титанів починається парад середняків, очолює який 1&1. Компанія прагне конкурувати з лідерами, тому веде агресивну маркетингову та цінову політику.
З переваг – бажання підкорити потенційних клієнтів якісними безкоштовними моделями роутерів. Але жертвувати доводиться операційними витратами, тому якість саппорта, згідно відгуків користувачів, нижча, ніж у гігантів.

O2 – Telefónica

Провайдер привертає увагу клієнтів відсутністю часових рамок дії контрактів. Теоретично, залишити сервіс дозволяється через місяць дії договору. Хоча такі пропозиції суттєво дорожчі за звичайну дворічну угоду.

При виборі цього оператора слід звертати увагу на наявність Drosselung – обмеження кількості використаних гігабайтів на місяць (200-500Gb). При перевитраті зазначених за контрактом обсягів швидкість автоматично знижується до 2 Мбіт/с.

Німецькі інтернет-провайдери за кількістю клієнтів
Провайдер Клієнтів у мільйонах
Telekom 14,5
Vodafone 10,9
1&1 4,2
O2 2,2

Німецькі тарифи DSL інтернету

 • Швидкість. Стандартним вважається 16 Мбіт за секунду при звичайному з’єднанні або 50 Мбіт/с для VSDL. Високошвидкісні з’єднання доступні в містах і передаються телевізійним кабелем.
 • Наявність WLAN роутера. Безкоштовні моделі не відрізняються визначними характеристиками.
 • Вартість. У Німеччині нормально, коли однакові за змістом пропозиції різних фірм відрізняються за ціною вдвічі.
 • Бонуси для нового клієнта. Рекламні акції для новачків нерідко пропонують кілька сотень євро економії.
 • Опції телефонних дзвінків. Зазвичай розмови по мережі та на мобільні необмежені та входять до тарифу. Але кожну конкретну пропозицію треба перевіряти.

Підключення домашнього інтернету в Німеччині

У Німеччині замовляти підключення доведеться заздалегідь — ніхто не прискаче наступного дня і не забезпечить за 10 хвилин доступ до інтернет.

Технічний спеціаліст провайдера, якщо необхідна заміна розетки або налаштування станції на вулиці, прийде через кілька тижнів у кращому випадку. Прискорити процес не можна – запити обробляються по черзі. Жодних привілеїв за додаткові гроші клієнт не отримує.

Фірма називає день підключення інтернету, причому може призначатися пізніше терміну, зазначеного у контракті. У зазначену дату працівник надходить у конкретний час. Зворотного зв’язку зазвичай немає, доводиться сидіти вдома та чекати.

Модем працівник не приносить. Технік – службовець іншої фірми та відповідає за підключення квартири чи будинку до провайдера. Налаштовувати інтернет-з’єднання він не буде.

Роутер доставляється поштою після підписання контракту. Інструкція дозволяє підключити модем самостійно, якщо вже розетка працює.

У разі проблем дзвонять у саппорт та спілкуються зі службовцем підтримки. Готуйтеся морально довго чекати на відповідь оператора, стійко переносити «пінг-понг» між різними відділами і миритися з ймовірністю, що вирішити питання за день-другий не вийде.

Розірвання контракту з німецьким інтернет-провайдером

Про відмову від послуг необхідно повідомити письмово за 3 місяці до закінчення терміну дії. Інакше контракт продовжується автоматично.

З грудня 2020 року дозволяється розірвати автоматично продовжений контракт, попередивши за 1 місяць.

Письмова відмова – Kündigung – має містити:

 • ім’я та адреса,
 • ідентифікатор клієнта – Kundennummer,
 • номер контракту – Vertragsnummer,
 • дату відправлення,
 • підпис.

Але переїзд у Німеччині не завжди є причиною розірвання договору. Якщо провайдер доступний за новою адресою, послуга переїжджає разом із клієнтом.

Для контрактів DSL у Німеччині діє закон – Tele ­kommunikationsgesetz. По ньому клієнт має право розірвати договір до закінчення терміну дії, якщо провайдер не може надати телефон та інтернет за новою адресою.

Буквально закон повідомляє таке:

“Якщо неможливе надання послуг на новому місці проживання, клієнт має право розірвати контракт достроково, попередивши про це провайдера за 3 місяці”.

Але важливим є підтвердження фактичного переїзду – прописка в новому житлі. З моменту отримання копії з реєстрацією за новим місцем проживання провайдер ще 3 місяці має право стягувати абонентську плату.

Як варіант заощадити – попередити провайдера за 3 місяці до переїзду, щоб контракт перестав діяти якраз до моменту з’їзду зі старого житла. Деякі окремі працівники служб підтримки вважають закон несправедливим та анулюють договір. Але це вже виняток із правил.

Зміна постачальника стаціонарного інтернету в Німеччині

Розважливі німці раз на кілька років змінюють операторів, знаходячи вигідні пропозиції зі знижками. За півроку до закінчення поточного договору перевіряють пропозиції інших провайдерів. Якщо виявився конкурент із вигідним тарифом, треба:

 • Заздалегідь надіслати повідомлення про припинення чинної угоди.
 • Отримати письмове підтвердження, щоб уникнути непорозумінь.
 • Розпочинати підключення нового провайдера.

Підтвердження розриву договору паперовим листом або електронною поштою це дуже важливо.

Деякі німецькі провайдери пропонують послуги «переміщення» клієнта, беручи на себе клопіт із розривом старого договору.

Мобільний зв’язок з інтернетом у Німеччині

Реальних операторів мобільної мережі в Німеччині три:

 • T-Mobile (Deutsche Telekom)
 • O2
 • Vodafone

Решта операторів – віртуальні (WinSIM, Aldi, Blau та ін.), яку використовують мережу одного з реальних провайдерів.

У операторів є варіанти контрактного підключення на 1-24 місяці та передплаченого сервісу Prepaid. При контрактному підключенні пропонуються здавалося б цікаві тарифи, але, якщо придивитися, виявляється, що їх з часом переглядають. А розірвати контракт достроково – справа безнадійна.

Та й за терміном контракт не спливає сам, а автоматично продовжується на рік, якщо письмово не повідомити компанію про відмову від послуг.

У Німеччині переважна більшість планів підключення є «безлімітними». Наприклад, безлімітні дзвінки всередині мережі або на всі мережі або необмежену кількість SMS.

Стандартні тарифи щодо досягнення обумовленого ліміту передачі просто обмежують швидкість — до 64К, або навіть до 32К. Безлімітні тарифи гігантів та малих операторів іноді передбачають необмежене користування мобільним інтернетом.

Тарифи на мобільний зв’язок з передоплатою у Німеччині

Знайомитися з німецькими мобільними мережами краще за передплаченим зв’язком — це коли купуєте сім-карту, поповнюєте баланс на якусь суму і телефонуйте, пишете СМС-ки, використовуєте мобільний інтернет, до тих пір, поки гроші не закінчаться. Потім вносите знову оплату на баланс та користуєтеся телефоном.

З’ясуйте, який оператор забезпечує найкращий прийом у місці проживання. Наприклад, у Берліні в житлових районах часто мобільних антен мало, тому треба шукати, який оператор має найсильніший сигнал у конкретному будинку. Щоб не вийшло, що візьмете тариф по крутій акції, а ловити мережу буде лише на балконі. У цьому випадку попитайте сусідів та знайомих з вашого району якими операторами мобільного зв’язку вони користуються.

Підключитися до передплаченого сервісу легко. Сім-карта купується в будь-якому магазині мобільного зв’язку або у звичайному в супермаркеті. Тарифів зазвичай три чи чотири. Найдешевші без щомісячної оплати, але за кожен дзвінок чи смс треба платити окремо. Інтернет надається у таких підключеннях пакетом. Наприклад, 500 МБ на місяць за 10 €. Помегабайтна оплата можлива після використання основного ліміту за доплату.

Тарифи дорожчі з щомісячною оплатою, наприклад, 15€, включають пакет із 50-100 хвилин для дзвінків на будь-які мережі фіксованого зв’язку та мобільні, а також дзвінки всередині мережі безкоштовно. Плюс необмежені СМС та 200-500 МБ даних.

Найдорожчі тарифи на передплачений зв’язок надають необмежені дзвінки та SMS плюс пакет даних на рівні 500 МБ. За поодинокими винятками дають 5 ГБ трафіку.

Поповнювати рахунок треба ваучерами (скретч-картка), які продаються в автоматах із квитками на проїзд, супермаркетах, дрібних кіосках та на заправках. Або прив’язуйте в особистому кабінеті на сайті розрахунковий рахунок та сплачуйте з нього з банківського рахунку.

Якщо адреса передбачуваного проживання відома, є ще варіант отримати сім-карту. Замовляєте прямо на сайті оператора чи порталі агрегатора безкоштовно. Сімка прийде поштою протягом тижня. Тільки не намагайтеся замовити до вашого приїзду — для отримання треба, щоб на поштовій скриньці вже стояло прізвище отримувача.

Тарифи за контрактом

Через кілька місяців перебування в Німеччині краще подумати про перехід на контрактне підключення. Дізнайтесь, який оператор за якістю підключення найкращий у районі проживання.

Оскільки контракти оформляються на 1-24 місяці, залишається вибрати тариф, термін та оформити підключення онлайн або особисто в будь-якому з багатьох магазинів. Для підключення знадобляться паспорт та банківські реквізити.

Будьте готові, що підключення не є безкоштовним — сума залежить від тарифу, зазвичай у межах місячного внеску.

У лоукостерів — операторів, які використовують мережі «великих» братів, є дві переваги:

 • Пропонують ті ж послуги суттєво дешевше.
 • Часто користуються кількома мережами одразу, що забезпечує хорошу стійкість зв’язку.

Дозволяється залишити старий препейдівський номер за 25-30 євро. Хоча при переході оператори дають бонус, який і дорівнює вартості відкупу номера у попереднього оператора.

Є нюанси, про які багато хто дізнається тільки після підключення.

Наприклад, при підключенні пропонують за «невелику» плату 5€ на місяць взяти додаткові сімки для інших пристроїв – планшета чи другого мобільного. Обсяг послуг тарифного плану не змінюється, але витрачається із двох-трьох пристроїв. При надходженні дзвінка дзвонити починають усі пристрої. СМС приходять на картку, яка зареєстрована як основна за контрактом. Ще за 10€ зверху доступний додатковий пакет трафіку для планшета.

Мобільний інтернет окремо

Якщо до 2020 року мобільний інтернет без обмеження обсягу даних у Німеччині був рідкістю, зараз його стали пропонувати більш активно. Судячи з вартості та пропозицій конкурентів, створюється відчуття, що Німеччина дуже дрібними кроками намагається вирватися з кам’яного віку.

Вперше Telekom запустив необмежений мобільний інтернет восени 2016 року. Тоді з’явився продукт під назвою «Magenta Mobil XL Premium». Ціна виявилася шокуючою: €200 на місяць та укладання контракту на 2 роки.

Телекомунікаційна компанія робила кроки у нову еру та обіцяла зробити безліміт дешевше.

На 2023 Телеком має тариф з безлімітним інтернетом 5G MagentaMobil Prepaid Max вартістю 99,9€ на місяць. Максимальна швидкість отримання даних до 300 Мбіт/с, віддачі – 50 Мбіт/с.

У O2 також з’явилися плани з необмеженим трафіком, які коштують від 32 до 63 € на місяць, залежно від швидкості (3-500 Мбіт/с).

Vodafone також пропонує пакет GigaMobil XL з безлімітним ГБ – помісячно за високошвидкісний 5G доведеться платити 79 €.

Порівняння з європейськими країнами

Німеччина розташована десь у середині цінового рейтингу у світі. Британський аналітичний ресурс Cable вивчає вартість інтернету в різних країнах, і в його останньому щорічному звіті за 2022 видно: німецькі ціни за гігабайти одні з найвищих у світі, поряд зі США і Японією.

Тоді як у сусідній Італії середня ціна за 1 Гб – 0,12 $, у Німеччині – 2,67 $. Але у Греції, Швейцарії, Фінляндії та на Кіпрі ставки перевалили аж за 5$/Гб.

Ціни за мобільний інтернет на 2023 за 1 Гб

Країна Ціна 1 ГБ моб. інтернету в $
Швейцарія 7.29
Чехія 3.12
Німеччина 2.14
Угорщина 1.71
Нідерланди 1.71
Великобританія 0,79
Польща 0,37
Україна 0,27
Франція 0,20