Чи може дитина, яка народилася на території Чехії, у майбутньому обирати українське або чеське громадянство?

Які документи можна оформити дитині, яка народилася на території Чехії? Чи може вона у майбутньому обирати чеське або українське громадянство? Чи потрібно звертатися в Посольство України та повідомляти в чеські установи?

Зміст:

 

У Чехії тип дозволу на перебування дитини залежить від документів батьків

 • Якщо дитина народилася на території Чехії і один з батьків є громадянином країни, то відповідно до цього дитина також матиме право на громадянство.
 • Якщо батьки (чи один із батьків) мають короткотривалі візи, то зобов’язані подати заяву на отримання такої візи для дитини. Це потрібно зробити протягом 60 днів з дати народження у Департаменті поліції у справах іноземців (Odbor cizinecké policie) за місцем проживання.
 • Якщо батьки (чи один із батьків) мають довготривалі візи, то зобов’язані подати заяву на отримання такої візи для дитини. Це потрібно зробити протягом 60 днів з дати народження у відділеннях Департаменту з питань надання притулку та міграційної політики МВС Чехії (OAMP).
 • Якщо батьки (чи один із батьків) мають дозвіл на довготривале проживання, то зобов’язані подати заяву на отримання такого дозволу для дитини. Це потрібно зробити протягом 60 днів з дати народження у відділеннях OAMP.
 • Така сама процедура, якщо один із батьків має дозвіл на довготривале проживання, а інший — дозвіл на постійне місце проживання, але не йдеться про спільне проживання з законним представником із постійним дозволом на проживання, або заява на отримання дозволу на постійне проживання не була подана.
 • Якщо батьки (чи один із батьків) мають дозвіл на постійне місце проживання, то зобов’язані подати заяву на отримання постійного проживання для дитини. Це потрібно зробити протягом 60 днів з дати народження у відділеннях OAMP.
 • Якщо батьки (чи один із батьків) мають тимчасовий захист або в очікуванні візи, то можуть подати заяву на оформлення ТЗ і для дитини. Зробити це можна у відділеннях KACPU або ОAMP.

Що для цього потрібно

Після народження дитини в Чехії, необхідно оформити закордонний паспорт та дозвіл на перебування в Чехії (povolení k pobytu).

 • Найперший необхідно звернутися у Посольство (Консульство) України та оформити дитині закордонний паспорт. 
  • З собою взяти: свідоцтво про народження дитини та паспорти батьків. У Посольстві (Консульстві) потрібно взяти довідку про те, що вже подано заяву на оформлення паспорта для дитини. У довідці має бути вказана ймовірна дата видачі документа;
 • Після цього треба відвідати Департамент надання притулку та міграційної політики (Odbor azylové a migrační politiky — OAMP) та оформити дозвіл на перебування дитини в Чехії. 
  • З собою взяти: свідоцтво про народження дитини, паспорти батьків, а також зазначену вище довідку з Посольства (Консульства) й документ про медичне страхування дитини.

Умови для біженців

Якщо законний представник має тимчасовий захист або в очікуванні візи, то може подати заяву на оформлення ТЗ і для дитини. Зробити це можна у відділеннях KACPU або ОAMP. Також працівники установи радять перед подачею заяви звернутися до Посольства України в Чеській Республіці та оформити дитині український закордонний паспорт або вписати дитину в проїзний документ одного з батьків.

Що потрібно:

 • заповнити формуляр заяви на візу тимчасового захисту;
 • свідоцтво про народження;
 • дійсний проїзний документ дитини або одного з батьків, хто вписав дитину в проїзний документ;
 • підтвердження про проживання не вимагають.

Не обов’язково брати дитину з собою для оформлення візи. Заяву подає один з опікунів дитини (підтвердити це можна свідоцтвом про народження).

Чи може дитина, яка народилася на території Чехії, у майбутньому обирати чеське або українське громадянство?

Редакція ProUkraїnu проконсультувалася щодо цього питання з Терезою Ібрагім, юридичною консультанткою з Міжнародної організації з міграції.

“Це так не працює. У Чехії дитина отримує громадянство від своїх батьків. Те, що дитина народилася на території Чехії, не має ніякого значення, але значення має, якщо один із батьків має чеське громадянство”, — відповіла Тереза Ібрагім.

Серед іншого, податися на чеське громадянство можна, якщо предки були чехами або після п’яти років наявності посвідки на постійне місце проживання в Чехії. Але якщо особа не мала посвідки на постійне проживання, хоч і народилася на території Чехії, не зможе отримати громадянство.

 

Радимо прочитати:

Стоимость проживания в разных землях и городах Германии сильно отличается. Например цены в Мюнхене в...

Купівля машини в Європі притягує багатьох наших співвітчизників які заробляють в 5 разів менше ніж жителі...

Цього року літо видалось дуже жарким. Робота у Польщі в таку жару несе велику загрозу для здоровʼя...

Шукаєте україномовного лікаря у Вроцлаві або російськомовного? Нижче знайдете контактні дані фахових...

У Польщі можна лікуватися в державних медичних установах (безкоштовно) або приватних (платно). Щоб...