Карта побиту і блакитна карта, оформлення ВНЖ в Польщі

Однією з важливих при імміграції особливостей Польщі від інших країн Євросоюзу є відносно проста процедура отримання ВНЖ для іноземців. Вид на проживання в Польщі (zezwolenie na pobyt czasowy) — це відсутність кордонів для переміщення в Шенген зоні, офіційне працевлаштування (але не з усіма видами ВНЖ), доступ до медицини та освіти і перший крок до громадянства в європейській країні.

Зміст:

Документ, що підтверджує статус ВНЖ являє собою пластикову карту (як будь-який біометричний документ європейського зразка) і виконує кілька функцій:

 • посвідчення особи іноземця;
 • підтверджує і вказує терміни терміни дії;
 • дає право безперешкодно виїжджати і жити (але не працювати) в країнах Шенгенської зони протягом 90 днів у півріччі;
 • дає право на покупку рухомого і нерухомого майна;

Ще один цікавий момент! Іноземці в статусі ВНЖ і ПМЖ можуть подавати документи для откыти візи в консульства США і Великобританії (відсоток відмов серед заявників у Польщі не перевищує 4-5%. Для порівняння в Україні ця цифра вище 45%)

ПМЖ і ВНЖ - в чому відмінність?

ВНП в Польщі (zezwоlenie na zamieszkаnie na czas okreslony) – тимчасовий вид на проживання дає право іноземцю проживати і офіційно працювати на території Польщі протягом від 3 місяців до 3 років (в залежності від терміну дії дозволу, дозвіл може бути продовжено по його закінченню).

У Польщі є кілька видів ВНЖ, які дозволяють легальне проживання на території країни:

 1. канрта тимчасового (часовего) побиту-karta pobytu czasowego
 2. блакитна карта - Niebieska Karta
 3. карта резидента ЄС-karta rezydenta długoterminowego UE

У цій статті ми будемо розглядати, в основному, питання стосуються карти тимчасового побиту (далі, просто карта побиту)

ПМЖ в Польщі (zezwolenie na osiedlenie sie, karta stałego pobytu, карта сталего побиту) - дозвіл на постійне місце проживання на території рп. Резрешение видається безсрокове, але саму карту потрібно міняти раз в 10 років.

Хто має право на ВНЖ в Польщі?

Офіційною підставою для присвоєння статусу ВНЖ (отримання Карти побиту) в Республіці Польща є:

 • навчання на стаціонарі у вузі або на річних мовних курсах
 • ведення підприємницької діяльності або власний бізнес в Польщі
 • працевлаштування (Робота) на підставі довгострокового трудового контракту
 • шлюб з громадянином Польщі
 • намір іноземця на возз'єднання з сім'єю (якщо ваш чоловік / дружина знаходяться в статусі ПМЖ, ви можете отримати ВНЖ на 3 роки за даною програмою)
 • священик / монах або особа, задіяна при виконанні обрядів і таїнств у костелах;
 • жертва торгівлі людьми (у разі перебування в Польщі та співпраці з органами провідними слідство у даній справі)
 • інші обставини

Грубо кажучи, отримати ВНЖ в Польщі може будь-яка людина, яка має підстави для легального перебування в країні протягом більше 3 місяців, має дохід і житло (у власності або оренді).

Ознайомитися з детальною інформацією з першоджерела, по темі отримання ВНЖ можна на офіційній сайті управління у справах іноземців за посиланням: www.udsc.gov.pl/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/

Необхідні документи для оформлення ВНЖ в Польщі

Найактуальніший список документів завжди можна знайти на офіційному сайті уженда: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/zezwolenia-na-pobyt2

Список документом може розрізнятись в залежності від підстави на якому ви подаєтеся - робота, навчання, возз'єднання сім'ї.

Незалежно від підстави для отримання Карти Побиту, вам потрібно надати такі документи:

 • Заповнена анкета заяву на надання ВНЖ (скачати можна тут — Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy) Заповнюється в двох примірниках
 • 4 фотографії 3,5 cm x 4,5 cm-фото не старше 6 місяців на момент подачі документів (зробити можна на місці - 20/25 злотих);
 • Закордонний паспорт-оригінал і 2 копії всіх сторінок — можна зробити на місці);
 • Квитанція (чек) про оплату збору за розгляд документів — 440 зл.
 • Медична страховка (при робочому контракті вам роботодавець повинен надати виписку, тому що страхування в Рольше обов'язкове)
 • Підтвердження наявності регулярного і достатнього для проживання в Польщі джерела доходу. (розрахунок проводиться виходячи з суми в 800 PLN на одного члена сім'ї, додатково віднімається вартість оренди, якщо така має місце бути). Можна надати виписку про стан банківського рахунку

Вимоги за документами можуть різнитися залежно від воєводства. Слід бути готовим до наступних додаткових вимог:

 • договір оренди житла (umowa najmu). Для студентів-підтвердження від адміністратора гуртожитку.
 • прописка (zameldowanie) - ця адреса буде вказана на зворотному боці вашої картки побиту

Крім описаних вище документів, необхідно надати обгрунтування для отримання ВНЖ і в кожному конкретному випадку, ці документи можуть відрізнятися, наприклад:

 • для студентів вузів і слухачів мовних курсів-підтвердження про зарахування (zaswiadczenie o przyjeciu na studia)
 • при возз'єднання з сім'єю — копію карти побиту чоловіка і свідоцтво про шлюб.

ВНЖ в Польщі на основі офіційного працевлаштування

Набагато складніше йдуть справи при отриманні ВНЖ в Польщі на підставі працевлаштування в країні. В цьому випадку заявник повинен представити крім вищеописаних документів ще й підтвердження що:

1. Заявник офіційно працевлаштований в країні. Також в договорі повинен бути прописаний розмір заробітної плати. Підтвердженням може виступити:

 • запрошення від роботодавця на основі якого у вас відкрита піврічна робоча віза (Oswiadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy)
 • будь-який варіант трудового договору або договору про найм (umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o swiadczenie uslug, umowa o dzielo)

2. Договір з кадровим агентством - в разі, якщо ви шукали роботу не самостійно, а зверталися за допомогою в рекрутингове агентство

3. Аналіз ринку праці або підтвердження, що на дану посаду (на якій працевлаштований заявник) немає бажаючих або з якихось причин неможливо працевлаштувати безробітних поляків. Цей документ не потрібно, в разі:

 • ви працевлаштовані на підставі воєводського запрошення (zezwolenie na prace)
 • ви пропрацювали не менше 3-х місяців на одному місці
 • ви випускник польського вузу і можете працювати на тих же підставах, що і громадяни Польщі

У зв'язку з тим, що в Польщі рівень безробіття на рівні 16%, то отримати цей документ досить таки складно. Багато роботодавців просто відмовляються оформляти його. Тому, найкраще рішення-приїхати в країну і пропрацювати на посаді 3 місяці.

Але це ще не все. Залежно від воєводства, можуть знадобитися:

 • якщо ця робота не перша, можуть попросити надати swiadectwo pracy (Свідоцтво роботи) від попереднього роботодавця
 • заяви від роботодавця у вільній формі, що він готовий продовжити з вами трудовий договір (на термін, не менше того, на який запитується ВНП) після закінчення дії візи
 • документ-підтвердження, що заявник став на облік в ZUS (Zgloszenie do ZUS ) або рапорт про наявність всіх відрахувань в ZUS (raport miesieczny o naleznych skladkach i wyplaconych swiadczeniach ZUS). Підтвердження про виплату всіх необхідних податків роботодавцем за свого працівника / заявника

Порядок оформлення ВНП (Zezwolenie na pobyt czasowy)

Якщо ви відповідаєте одному з вищевказаних критеріїв і підготували повний пакет документів, вам необхідно з'явиться у Відділ по роботі з іноземцями «wydzial do spraw cudzoziemcow» воєводського управління «Urzad Wojewodzki». На місці сплатіть збір у розмірі 440 PLN І зверніться до одного з фахівців відділу.

Якщо до документів немає претензій, співробітник приймає їх і натомість видає підтвердження-довідку про те, що документи прийняті в роботу, при Вашому бажанні в закордонний паспорт проставляється штамп, що документи прийняті. З ним ви можете законно знаходиться в Польщі навіть, якщо термін візи закінчився, але не можете виїжджати і в'їжджати в країну.

Увага! Розгляд справи займає від 1 до 2 місяців (це офіційно, але в деяких воєводствах цей процес може займати і 6-8 місяців). Якщо ваша віза закінчується раніше цього терміну, попросіть співробітника поставити спеціальний штамп в паспорт, який дозволить вам знаходиться на легальних підставах в країні, навіть після закінчення дії візи.

Орієнтовно, через 7-4 днів ви отримаєте лист про те, що ваші документи прийняті в роботу і будуть вказані ім'я/прізвище та контактний телефон фахівця (йому до речі можна писати і дзвонити вам дадуть відповідь і все підкажуть), який буде вести вашу справу. У разі, якщо пакет документів неповний або за деякими з документів виникли питання, ви отримаєте лист з інформацією, що ще необхідно донести і терміни, протягом яких це необхідно зробити.

У разі позитивного результату, ви знову отримаєте лист про рішення у вашій справі і запрошенням в управління для підписання "децизії" (рішення). У разі відмови і за умови, що у вашої візи закінчився термін дії, вам дається 30 днів (від дати винесення рішення зазначеного в децизії) для того, щоб покинути територію Польщі. Якщо віза ще дійсна, можна залишатися в країні до закінчення її дії або навіть спробувати подати документи повторно.

Увага! Якщо вам відмовили в проханні про надання ВНЖ, ви можете написати заяву на повернення суми збору 440 PLN. Таку заяву можна подати протягом 5 років після отримання відмови на прохання.

Як перевірити стан справи на карту побиту

Стежити за ходом розглядом своїх заяв можна онлайн. На жаль, така можливість є не у всіх не у всіх воєводствах.

Нижче наведено список посилань на сайти ужендів Польщі, де можна перевірити статус документів на карту побиту:

Мазовецьке воєводство

Дізнатися про хід розгляду документів можна на сайті https://kontaktwsc.mazowieckie.pl/index.php/start/mam-sprawe.html

Потрібно вибрати тематику справи (тимчасове перебування, постійне проживання, дозвіл на роботу і т.д.), заповнити і відправити коротку анкету.

Великопольське воєводство

Перевірити статус документів можна, зайшовши на сайт https://www.poznan.uw.gov.pl/cudzoziemcy-stan/

Потрібно вписати номер справи і код. Сторінка доступна в тому числі російською та українською мовами.

Опольське воєводство

На якому етапі розгляду знаходиться справа, можна дізнатися тут: https://bipouw.e-wojewoda.pl/pl/c/stan-sprawy.html

Треба вписати потрібні номери і ввести верифікаційний код.

Куявсько-Поморське воєводство

Все перевіряється тут: https://bydgoszcz.uw.gov.pl:18888/ibok/KPUW/ver/loginform.php

Треба ввести тільки номер справи і код доступу.

Малопольське воєводство

Щоб перевірити стан справи, потрібно перейти за цим посиланням: https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=StanSprawy

Слід вписати отриманий код справи і все, більше нічого зайвого.

Люблінське воєводство

https://cudzoziemcy.lublin.uw.gov.pl/sprawdz-status-sprawy/

треба вибрати відповідну справу, а в новому вікні вказати його номер і дату подачі документів.

Поморське воєводство

Для перевірки статусу розгляду документів, треба перейти за посиланням https://klient.gdansk.uw.gov.pl

Потім ввести номер справи і пароль.

Підляське воєводство

Відстежити стан розгляду справи можна на сторінці https://uslugi.e-podlaskie.eu/#/stanSpraw

Потрібно вписати отриманий номер у відповідне поле і пройти стандартну перевірку, натиснувши "я - не робот".

Опцію відстеження онлайн мають лише половина ужендів воєвудських у Польщі. В інших, щоб дізнатися, на якому етапі знаходиться справа про надання дозволу на проживання, потрібно або дзвонити, або писати email до посадових осіб ужонда.

 

Отримання ВНЖ

Як було написано вище, отримавши позитивне рішення (decyzja), вам необхідно з'явитися у відділ, де ви подавали документи, сплатити збір в розмірі 50 PLN за виготовлення пластикової карти, зняти відбитки вказівних пальців для біометрії і підписати рішення. З цього моменту запускається процес виготовлення самої карти побиту. Процес виготовлення пластику займає від 2 тижнів до місяця.

ВНЖ для родичів, як зробити карту побиту для сім'ї

Хто має право отримає дозвіл на проживання в Польщі як члени сім'ї:

 • чоловік (шлюб повинен визнаватися польським законодавством);
 • неповнолітня дитина (а також не досягла 18 років) – не тільки біологічний, а й усиновлений, або інша дитина, що знаходиться на його утриманні, і над яким він здійснює фактичну батьківську опіку (напр., дитина його чоловіка від попереднього шлюбу).

Умови необхідні для возз'єднання сім'ї (щоб перевезти сім'ю до Польщі)

Щоб перевезти свою сім'ю легально в Польщу і зробити дозвіл на проживання (карту побиту) потрібно, щоб ви самі мали в Польщі один з наступних документів:

 • дозвіл на постійне проживання або дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС;
 • статус біженця, додатковий захист або дозвіл на проживання з гуманітарних міркувань;
 • вже не менше двох років дозвіл не тимчасове проживання, при чому останній дозвіл було видано на термін не менше, ніж на один рік;
 • дозвіл на тимчасове проживання, виданий для проведення наукових досліджень;
 • Блакитну карту ЄС (дозвіл на роботу за фахом, що вимагає високої кваліфікації).

Іноземець, який проживає в Польщі на підставі візи, не може возз'єднатися зі своєю сім'єю тільки на тій підставі, що він має право на проживання в Польщі. Члени сім'ї іноземця, який проживає в Польщі на підставі візи, можуть клопотати про отримання польської візи на загальних підставах.

Процедура отримання дозволу дозволу на тимчасове проживання для члена сім'ї іноземця

Дозвіл на тимчасове проживання надається за заявою іноземця, який вже проживає в Польщі. Така заява також може подаватися в Польщі від імені іноземця-члена сім'ї, який прибуває до Польщі (в такому випадку, після отримання позитивного рішення воєводи, іноземець, якого стосується дане рішення, звертається до польського консульства за візою для реалізації дозволу на тимчасове проживання по возз'єднанню сім'ї).

Дозвіл на тимчасове проживання для возз'єднання сім'ї видається на термін до дня закінчення терміну дії дозволу на тимчасове проживання, виданого іноземцю, до якого член сім'ї прибув, або з яким він проживає в Польщі;

або 3 роки-у разі, якщо іноземцю, до якого член сім'ї прибув, або з яким він проживає в Польщі, видано дозвіл на постійне проживання, дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС, надано додатковий захист, дозвіл на проживання з гуманітарних міркувань, або якщо йому було надано статус біженця в Польщі.

Список документів на дозволи на проживання по возз'єднанню сім'ї

 • заяви на видачу дозволу на тимчасове проживання, заповненого згідно з роз'ясненням
 • 4 актуальні кольорові фотографії
 • документи, що підтверджують ступінь спорідненості або властивості, які визнаються польським законодавством (акти цивільного стану: свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження) ;
 • документи, що підтверджують наявність у іноземця, з яким іноземець має намір проживати, необхідного дозволу на проживання в Польщі;
 • документи, що підтверджують наявність у іноземця, який бажає возз'єднатися з сім'єю в Польщі, стабільного і регулярного джерела доходу, достатнього для покриття витрат за власним утриманням і утриманням членів сім'ї-утриманців (дана умова може виконуватися шляхом надання інформації про заробітки іноземця, з яким іноземець возз'єднується)
 • документи, що підтверджують наявність медичного страхування в Польщі;
 • гербовий збір

Іноземець, з яким сім'я возз'єднується, повинен задокументувати, що він також має стабільне джерело доходу, достатнє для власного утримання та утримання своєї сім'ї, Медичне страхування та місце проживання. Дана умова не відноситься тільки до тих іноземців, які перебувають у Польщі під міжнародною охороною (статус біженця або додатковий захист) за умови, що заяву на видачу дозволу для сім'ї подано протягом 6 місяців з дня надання їм такого захисту.

Документами, що підтверджують наявність фінансових коштів можуть бути: кредитна карта, платіжна карта, довідка про наявність грошових коштів на рахунку.

Всі документи повинні подаватися польською мовою, оригінали або ксерокопії з оригіналами для ознайомлення, з офіційним посвідченням вірності копій;
якщо документи складені іноземною мовою-перекладені польською мовою присяжним перекладачем.

Рішення про видачу дозволу приймається протягом 1 місяця з моменту подачі комплекту документів. У певних випадках даний термін може бути воєводою продовжений.

У разі негативного рішення, його можна оскаржити, звернувшись до начальника управління у справах іноземців у Варшаві, за посередництва воєводи, який видав рішення. Оскарження слід подати письмово протягом 14 днів з дня отримання рішення.

Перенесення справи по карті побиту з одного воєводства в інше при зміні роботи або місця проживання

Якщо ви поміняли місце роботи під час розгляду справи на карту побиту, або якщо ви поміняли місце роботи і проживання на інше, то необов'язково починати всю процедуру спочатку. Можна написати заяви і внести зміни в свою заявку. Або взагалі перевести справу в інше воєводство.

Як отримати дубліката децизії по карті побиту

Нижче наведено бланк заяву на видачу дубліката децизії. За дублікат потрібно заплатити 10 злотих, номер рахунку можна дізнатися в уженде. Також потрібно подати заяву з проханням вислати копію децизії на Вашу адресу.

Що таке Карта Поляка

У вересні 2007 року був прийнятий Закон»Про Карту поляка", покликаний надавати всіляку допомогу і підтримку жителем країн СНД або Балтії, хто відносить себе до польського народу, але в силу обставин, що склалися проживає за межами Польщі.

Заява Президента Польщі Леха Качинського:

"...Сьогодні підписано доленосний документ - "Закон Про Карту Поляка" і тим самим ми виконали свій обов'язок перед мільйонами наших співвітчизників, які в силу непереборних обставин опинилися поза своєю батьківщиною. Незважаючи на заборони, можливість тюремного ув'язнення і втрати роботи, поляки населяють територію колишнього СРСР залишалися справжніми патріотами своєї землі, шанували традиції своїх предків і не забували свою рідну мову. Ці люди-частина польського народу.

Сьогодні ми повертаємо нашим Землякам їхні законні права. Відтепер у вас є всі права на роботу і навчання в Польщі. Ви звільняєтеся від обов'язку платити за видачу віз і можете приїжджати в будь-який час. Ви довгі роки зберігали Білого орла в своєму серці, сьогодні ми повертаємо ваш документ з орлом і він є доказом вашої приналежності до польського народу. Польща чекає на вас!

 

Радимо прочитати:

Українці в Чехії, як й інші іноземці, отримали листи-попередження, що дані про їх рахунки передадуть до...

Для українських сімей, що проживають або тимчасово перебувають у Польщі, процес оформлення закордонного...

Найнеприємніший етап під час оформлення карти побиту — це очікування. Звичайно термін встановлено на...

Сколько зарабатывают в Германии? От чего зависит зарплата и сколько может заработать иностранец. Обзор...

Перелік корисних та екстрених телефонів для українців в Німмечині