ПМЖ в Польщі, як отримає і що таке karta stałego pobytu

ПМЖ або Karta Stalego Pobytu-це документ, який дає право людині без польського громадянства без обмежень жити і працювати на території Польщі. 

Зміст:

Підстави для отримання ПМЖ в Польщі

ПМЖ або Karta Stalego Pobytu (не плутати з Karta Czasowego Pobytu) – це документ, який дає право людині без польського громадянства без обмежень жити і працювати на території Республіки Польща. Можна сказати, що людина перебуває в статусі ПМП користується такими ж правами, як і громадянин Польщі, крім права участі у виборах. Документ виглядає як класична Пластикова ID карта з терміном дії в 10 років.

Таке дозволу видається безстроково, але карта видана на його підставі має обмежений термін дії 10 років. Це означає, що через 10 років потрібно буде її поміняти на нову, якщо, звичайно, на той час ви не отримаєте якийсь інший статус (наприклад, громадянство або Вид на проживання довгострокового резидента ЄС).

Маючи карту сталего побиту ви можете легально жити, працювати і вчитися в Польщі, а також подорожувати без візи по країнах Шенгену (не більше 90 днів у півріччі). Працювати в інших країнах Європи ви не маєте права.

Закони Польщі про ПМЖ

C 1 травня 2014 року в Польщі діє новий «Закон про іноземців» (Ustawa про cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 r ), який регулює всі питання, що стосуються правил проживання та легалізації іноземних громадян в Польщі а також правила надання ВНЖ і ПМЖ.

Відповідно до ст. 195 Закону "Про іноземців" для отримання дозволу на постійне проживання в Польщі (як її називають в просторіччі — карта сталого побиту або ZEZWOLENIE NA POBYT STALY) може бути надано іноземцю, якщо він:

 • є власником Карти Поляка і має намір переїхати до Польщі;
 • є дитиною громадянина Польщі або дитиною іноземця якому видано дозвіл на постійне проживання в Польщі або документи резидента ЄС і перебуває під опікою батьків. Але є обмеження, що дитина була народжена після отримання іноземцем вище зазначених дозволів, або в період дії дозволу на тимчасове перебування в Польщі
 • є поляком за походженням, може підтвердити цей факт документально і має намір переїхати до Польщі;
 • перебуває у законному шлюбі з громадянином Польщі як мінімум 3 роки і безпосередньо перед подачею заяви перебував безперервно на територію Республіки Польща не менше 2 років на підставі дозволу на тимчасове проживання, отриманого у зв'язку з перебуванням у шлюбі з польським громадянином
 • отримав офіційний статус біженця в Польщі.

Також варто мати на увазі, що в зв'язку зі змінами в законах, карту сталего побиту тепер не можна отримати на підставі проживання в Польщі по ВНП більше 5 років. В цьому випадку можна отримати Дозвіл на проживання довгострокового Резидентство ЄС.

Детальніше про всіх підставах для отримання ПМЖ і законах Польщі по легалізації можна прочитати тут - http://www.migrant.info.pl/razreshenie-na-postojannoe-prozhivanie.html

Як бачимо, підстав для отримання Karty Stalego Pobytu не так вже й багато, але все ж значний відсоток наших співгромадян задовольняє одне з вищенаведених вимог і може претендувати на отримання бажаного документа.

З чого ж почати процедуру отримання ПМЖ в Польщі

Питаннями легалізації в Польщі займається відділ у справах іноземців (Wydzial Spraw Obywatelskich i Cudzoziemcow) воєводського управління (Urzad Wojewodzki) у Вашому місті.

Покрокова інструкція по отриманню Карти сталего побиту:

 1. Піти в уженд за місцем вашого проживання, взяти там зразок анкети і заповнити його.
 2. Підготувати всі необхідні документи
 3. Сплатити збір у розмірі 660 злотих
 4. Подати заяву та зібрані документи на розгляд співробітникам уженду за дулами іноземців
 5. За запитом з уженда донести відсутні документи або прийти на співбесіду
 6. Дочекатися децизії (рішення) у вашій справі
 7. Отримати рішення, сплатити збір за випуск пластикової картки
 8. Отримає карту сталего побиту

Які документи потрібні для отримання Karty Stalego Pobytu

 1. внесек (заповнена анкета) на отримання Карти сталего побиту. Основні труднощі в підготовці пакету документів викликає заповнення анкети-заяви на надання ПМЖ іноземцю. Насправді, побоюватися помилок в заяві не варто, так як перед прийняттям його можна перевірити на правильність заповнення у співробітника, та й виправлення в документі допускаються. Бланк заяви можна отримати у Воєводському управлінні.
 2. 4 актуальних фотографії (найчастіше, сфотографуватися завжди можна прямо в будівлі Управління, вартість-20-25 PLN)
 3. оригінал + копії всіх сторінок закордонного паспорта;
 4. підтвердження (чек) про оплату збору за обробку документів у розмірі 640 PLN (у разі відмови, цей платіж повертається заявнику — - оплату також можна здійснити безпосередньо в управлінні;
 5. оригінали та копії документів, які є обґрунтуванням для присвоєння ПМП (Карта Поляка, оригінал і присяжний Переклад свідоцтва про народження, свідоцтво про шлюб, підтвердження статусу ВНП і т.д.).

Якщо термін дії вашої візи добігає кінця, співробітник управління, який прийняв ваші документи в роботу поставить спеціальний штамп в закордонному паспорті, де буде вказана дата прийняття документів в роботу. Даний штамп підтверджує легальність вашого перебування в країні (поки справа знаходиться на розгляді), проте не дає права перетинати кордон (тобто виїхати з країни ви зможете, а ось повернутися до Польщі на підставі цього штампа — вже немає).

Заповнення заяви на Staly Pobyt

Внесек-Заява заповнюється друкованими літерами польською мовою. Якщо ви не впевнені в правильності заповнення будь-якого поля, краще пропустити його. Будь-який співробітник Управління допоможе внести необхідні правки.

У правому верхньому куті першої сторінки вказуємо населений пункт (де подаємо заяву) і дату подачі ;

В поле "Do / для" вказуємо до воєводи якого воєводства адресовано заяву (наприклад, do wojewody malopolskiego / mazowieckiego / і т. д…

Розділ A. особисті дані заявника

 • Nazwisko / прізвище (аналогічно, як в закордонному паспорті)
 • Nazwisko (nazwiska) poprzednie / попередні прізвища: дівоче прізвище для жінок або ваша попередня прізвище, в разі якщо ви її змінювали коли або;
 • Nazwisko rodowe / родове прізвище: для заміжніх жінок — дівоче, для незаміжніх і чоловіків – без змін.
 • Imie (imiona) / Ім'я: ім'я аналогічно як в закордонному паспорті;
 • Imie poprzednie / попередні ім'я-якщо ви не змінювали своє ім'я, дублюємо попередній пункт;
 • Imie ojca / ім'я батька: Ім'я батька, як у його закордонному паспорті;
 • Imie matki / ім'я матері: Ім'я матері як в закордонному паспорті;
 • Nazwisko rodowe matki / дівоче прізвище матері-транскрипцію можна написати в довільній формі
 • Data urodzenia / Дата народження: у форматі Рік / місяць / день
 • Plec / Стать: М-чоловік, буква до-жінка.
 • Miejsce urodzenia / місце народження: населений пункт, в якому ви народилися
 • Panstwo urodzenia / країна народження: вкажіть країну, в якій ви народилися.Країна вашого народження;
 • Narodowosc / національність: POLAK / POLKA. Не попадіться на цей прийом-якщо ви подаєте документи на отримання ПМП за походженням, не здумайте написати, що за національністю ви українець/ росіянин, тільки-поляк / полька
 • Obywatelstwo / громадянство: громадянство заявника-UKRAINSKIE/ROSYJSKIE (UKRAINA / ROSJA).
 • Stan cywilny / Сімейний стан: Сімейний стан KAWALER / PANNA-не одружений (- та), ZONATY (mezatka) - Одружений (заміжня)
 • Wyksztalcenie / Освіта: середня-SREDNIE, вища – WYZSZE, бакалавр/неповна вища-niepelne WYZSZE.
 • Zawod wykonywany / виконувана Професія: Професія, для учнів – STUDENT.
 • Rysopis / словесний портрет: зростання (в см.), Колір очей( Карі — PIWNY, блакитні — NIEBIESKIE, зелені — ZIELIONY, сірі — SZARY), особливі прикмети (якщо немає, вказуєте — BRAK).
 • Numer / Номер PESEL: вказуємо якщо є, їли немає — BRAK.
 • Номер телефону: контактний номер телефону для зв'язку з заявником

Розділ B. Dokument Podrozy Cudzoziemca / Проїзний Документ Іноземця

 • Паспортні дані-Серія / Номер / Дата видачі / Дата закінчення
 • Виданий органом: вказуєте код органу (4 цифри) із закордонного паспорта, іноді можуть попросити дописати «WLADZE UKRAINY / ROSJi».
 • Liczba innych osob wpisanych do dokumentu podrozy / кількість інших осіб, вписаних у проїзний документ: вказуємо кількість неповнолітніх дітей,вписаних у ваш закордонний паспорт

Розділ С. Miejsce pobytu cudzoziemca / місце проживання

Часто задають питання-чи обов'язкова наявність прописки (zameldowanie) при оформленні Karty Stalego Pobytu? Відповідаємо - не обов'язково, але її наявність вітається. Те ж саме стосується і договору про оренду житла (umowa wynajmu). Є прецеденти отримання документа як з договором, так і без надання договору в одному і тому ж воєводстві.

 • Wojewodztwo воєводство-воєводство вашого проживання
 • POWIAT повіт / Gmina гміна / Miejscowosc / населений пункт — часто збігаються. У моєму випадку, у всіх пунктах вказували KRAKOW
 • Вулиця, номер будинку, квартира і Індекс - не повинно викликати труднощів

Розділ D. додаткова інформація / informacje dodatkowe

 • Dane dotyczace malzonka / дані чоловіка (- Гі): заповнюємо цей розділ, якщо ви перебуваєте в шлюбі. Всі поля аналогічні тим, які ви заповнювали в розділі а для себе. Для холостяків і незаміжніх дівчат — просто пропускаємо.
 • Pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej / перебування іноземця на території РП: попередні візити (періоди і підстави): вказуєте всі ваші минулі візити до Польщі і мета цих візитів, наприклад, 01.07.2014 – 27.09.2014. Wizyta do rodziny / Podjecie nauki/ Turyzm
 • Перебування в даний час на території Республіки Польща (позначити значком «Х» відповідну графу).
 • Чи перебуває пан (пані) на території Республіки Польща? Відзначаємо»так"
 • Дата останнього в'їзду-якщо в'їжджали по візі, то дата вказана на штампі в заграпаспорті про перетин кордону
 • З якою метою? - вказуємо POBYT STALY
 • На якій підставі? (відзначити значком " Х " відповідну графу)
 • Тип візи: Віза може бути національна (категорія D), тоді пишемо "KRAJOWA" або шенгенська (категорія з) - вказуємо " SZENGEN»
 • Серія / Номер / Дата видачі / Дата закінчення терміну дії / період перебування: Вся ця інформація міститься на самій візі (див. фото нижче)
 • Видана органом-Орган видачі вказаний на круглої печатки на візі. Найчастіше це KONSUL W KHARKOWIE / ODESSIE / LWOWIE і т. д.
 • Podroze cudzoziemca / закордонні поїздки іноземця протягом останніх 5 років (держава, період перебування): вкажіть останні поїздки (в т.ч. туризм) за кордон за необхідний період. Якщо поїздок не було, вказуємо — «BRAK».
 • Czy jest Pan (Pani) zatrzymany / затримували/ заарештовували / утримували під вартою вас за кордоном? Вказуємо» NIE " (якщо приводів не було).
 • Czy byl(a) Pan (Pani) karany sadownie na terytorium RP? Чи виносилося вам судове рішення / вирок на території Польщі (позначити «X» відповідну графу): якщо такі факти мали місце, слід зазначити коли, за яке порушення і який вирок був винесений.
 • Czy toczy sie przeciwko Panu (Pani) postepowanie karne? Чи ведуться проти вас судові тяжби на території Польщі? (позначити» X "відповідну графу): якщо "так", то описати, які саме
 • Wywiazuje sie Pan (Pani) z zobowiazan podatkowych wobec Skarbu Panstwa? Податкові зобов'язання в країні. Відзначаємо пункт»так".

Розділ E. зразок підпису / wzor podpisu

Ваш автограф повинен розміщуватися всередині рамки і не торкатися або виходити за її краю. Нижче проставте дату заповнення / подачі анкети і вкажіть своє ім'я та прізвище прописом.

Розділ F. обґрунтування заявки / uzasadnienie

Згідно законодавства Польщі, якщо ви власник Карти Поляка або можете підтвердити своє польське походження і виявили бажання переїхати до Польщі на постійне місце проживання, Ви маєте право на отримання Karty Stalego Pobytu. Але ви повинні не просто виявити своє бажання, а й чітко і лаконічно обгрунтувати його. Насправді, досить написати кілька рядків, в яких вказати свої справжні наміри. Наприклад, так:

Prosze o przyznaniu mi zezwolenia na pobyt staly ze wzgledu ze jestem Polakiem wedlug narodowosci, posiadam Karte Polaka (№######) i mam zamiar (wraz z moja rodzina) osiedlic sie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ojczyzna moich przodkow) na stale.

Додатки до заявки / Zalaczniki do wniosku

В даному розділі Вам необхідно вказати перелік документів (оригіналів або копій), які ви доклали до заяви. Крім обов'язкового списку документів, ви можете додати до справи будь-який інший документ, який на вашу думку може вказати на ваше бажання переїхати до Польщі і додати вам «балів» при винесенні рішення про надання ПМП.

Розділ G. Заява

Необхідно вказати дату заповнення заяви і ще раз залишити свій підпис (ім'я та прізвище прописом), підтвердивши тим самим, що ви ознайомилися з інформацією.

Як довго чекати рішення про отримання Karty Stalego Pobytu?

Згідно з нормами, рішення про надання дозволу на постійне перебування має бути винесено протягом 3-х місяців з моменту подачі заяви. На практиці, документи обробляються швидше-від 1 до 2 місяців.

Орієнтовно через 1-2 тижні ви отримаєте офіційний лист з управління, де буде вказано, що ваші документи надійшли на розгляд, ім'я та контактні дані фахівця, який розглядатиме справу. Якщо у фахівця виникнуть до вас будь-які питання або для вирішення не буде вистачати будь-якого документа, вам направлять ще один лист, з проханням з'явитися в управління особисто для співбесіди або донести відсутні документи.

Якщо протягом 7 днів (від зазначеної в листі дати / дати отримання листа в поштовому відділенні) ви не з'явилися на зустріч з фахівцем ваша заява буде залишена без розгляду.

Співбесіда на карту сталего побиту

Співбесіда може бути, а може і ні. Спеціаліст задасть кілька питань про Ваші подальші плани на життя після отримання ПМЖ і упевниться у вашому знанні розмовної мови.

При позитивному рішенні, ви отримуєте лист. Останнім часом також використовується SMS інформування заявника. Після чого вам необхідно повторно явити в управління, підписати одну копію рішення, отримати свій екземпляр і оплатити 50 PLN за випуск самого пластика Karty Stalego pobytu.

У момент видачі Karty Stalego Pobytu, Вашу Карту Поляка забирають і вона анулюється.

Якщо ви не хочете, щоб на вашій карті була вказана адреса проживання (прописки), необхідно в момент замовлення карти повідомити про це фахівця і написати заяву у вільній формі.

Що робити при відмові на карту сталего побиту

Іноземець, незадоволений рішенням воєводи, може звернутися з оскарженням до начальника управління у справах іноземців у Варшаві, за посередництва воєводи, який видав рішення. Оскарження слід подати в письмовому вигляді протягом 14 днів від дати отримання рішення. У провадженні щодо оскарження, справа повинна розглядатися протягом 1 місяця з дня отримання оскарження. На рішення Начальника управління у справах іноземців, іноземець може подати скаргу до адміністративного суду протягом 30 днів з дня вручення рішення.

Подання скарги до адміністративного суду не легалізує перебування. Це означає, що іноземець, який не має іншого, дійсного документа, який легалізує його перебування в Польщі, повинен в цьому випадку виїхати з Польщі.

У разі відмови про надання ПМЖ, у вас буде 30 днів щоб покинути територію Польщі. 30ти денний період вважається з дня видачі рішення (децизії). Для повторного в'їзду в країну, Вам необхідно буде повернутися на батьківщину і оформити нову візу.

Також можна повернути Збір, який ви сплатили на початку. Для повернення податкового збору 640 PLN необхідно написати заяву. В управлінні вам нададуть шаблон (зразок) для заповнення. Оплата може бути повернута протягом 5 років з моменту видачі негативного рішення.

Дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС

Дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС є дозволом, який дає право на постійне проживання в Польщі. Рішення про видачу дозволу на проживання видається на невизначений термін. Сам вид на проживання дійсний 5 років, що означає, що через 5 років вид треба обміняти. На підставі дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС, виданого в Польщі, іноземець не має права працювати в іншій ніж Польща, країні. Дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС дає право іноземцю подорожувати в інші країни Шенгенської зони до 3 місяців протягом півроку тільки в туристичних цілях.

Чим відрізняється дозвіл на постійне проживання в Польщі (Карта сталего побиту) і дозвіл на перебування резидента ЄС?

Дозвіл на проживання довгострокового резидента Євросоюзу (ЄС) може отримати іноземець, який:

 • перебував у Польщі легально і безперервно як мінімум 5 років - термін вважається безперервним, якщо жоден з перерв в ньому не перевищував 6 місяців і всі перерви не перевищили в цілому 10 місяців в період, що є підставою для надання дозволів.
 • має стабільне і регулярне джерело доходів протягом 3 років перебування в Польщі безпосередньо перед подачею заяви (у разі осіб, які мають блакитну карту потрібен період стабільного заробітку протягом 2 років)
 • має медичну страховку-ZUS або в приватній страховій
 • житло (нотаріальний акт, що підтверджує власність на квартиру або будинок, договір найму квартири або будинку)

Підставою для отримання Карти сталого побиту проживання протягом 5 років в Польщі не є ( всі підстави для отримання Карти сталого побиту Дивись вище).

Студентам зараховується тільки половина терміну перебування, тобто якщо ви на підставі навчання були в Польщі скажімо 5 років, то вам зарахують тільки 2,5 року. Але, зате студенти можуть отримати «карту випускника» на рік для пошуку роботи в Польщі.

Гербовий збір за початок провадження з отримання дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС становить 640 зл. Оплата ця повертається в разі негативної відповіді за письмовою заявою іноземця.

Радимо прочитати:

На початку року в Чехії потрібно подати так зване daňové přiznání (податкова декларація) за минулий рік. Це...

Розстрочка у Польщі — це один з найпопулярніших видів споживчого кредитування, особливо коли це стосується...

Заняття з релігії в польських школах дедалі частіше стають предметом дискусії серед батьків у соціальних...

Покупки у розстрочку в Польщі така ж сама звичайна процедура, як і в усьому світі. Адже розстрочка — це один з...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...