Все про блакитну карту в Польщі-blue card

EU Blue Card дає більше переваг-право на безкоштовну освіту дітей в польських ВУЗах, спрощене возз'єднання з сім'єю і забезпечення посвідки на проживання всім її членам. Члени сім'ї отримують дочірні карти з правом роботи і доступ до ринку праці. 

У жовтні 2007 року Європейська комісія прийняла два положення. Директиви з метою допуску високоосвічених мігрантів в країни ЄС, пізніше відомі, як директиви про блакитну карту ЄС, і директива для спрощення процедури міграції, яке надає заявникам єдину процедуру подачі заявки, директива єдиного дозволу. У травні 2009 року Європейська Рада прийняла директиву про блакитну карту ЄС. У грудні 2011 року була прийнята директива єдиного дозволу.

Разом вони створюють проект блакитної карти ЄС: дозвіл на проживання та роботу, зумовлені попитом.

Зміст:

Оновлення - рівень доходу для блакитної картки на 2021 рік у Польщі

Одним з найважливіших вимог є рівень заробітної плати фахівця, який претендує на отримання блакитної карти. Розмір необхідної зарплати це-не менше 150% від середньої заробітної плати в Польщі.

Рівень доходу для подачі на блакитну карту (zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji) в 2021 році — 7751,20 зл. брутто.

Також потрібно пам'ятати, що трудовий договір повинен бути підписаний мінімум на рік.

Підстава: Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 lutego 2021 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2020 r.

Сума необхідного доходу, порівняно з минулим (2020) роком зросла на 374 злотих.

Рівень доходу для подачі на блакитну карту (zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji) в 2019 році - 6877,54 зл. брутто, у 2020 році-7377 злотих.

Що таке блакитна карта ЄС

Блакитна Карта ЄС (Niebieska karta UE) покликана зробити Європу більш привабливою для високоосвічених осіб за межами Європейського Союзу. Всі країни-учасниці ЄС, за винятком Великобританії, Данії та Ірландії, беруть участь у проекті блакитна Карта ЄС.

У Польщі існує два посвідки на проживання: постійний і тимчасовий (так звана Karta pоbytu). Крім того, в Польщі, як на території ЄС, діє блакитна карта, або Blue card, також підтверджує вид на проживання і право на працевлаштування на території Шенгенської зони.

По суті, і Карта побиту, і блакитна карта надають ВНЖ з правом на роботу.

Як отримати Blue Card або просту карту побиту

Щоб оформити карту побиту або її аналогову карту (процедура однакова в обох випадках) слід звернутися до воєводського управління у справах іноземців. У багатьох воєводствах потрібно обов'язково узгодити дату свого візиту завчасно. Зробити це можна через спеціальну форму електронної черги на сайті відповідного воєводства.

Процедура подачі досить проста. Спершу заповнюється спеціальна форма (внесек), яку можна роздрукувати прямо з сайту воєводства. Анкета на карту тимчасового перебування представлена в декількох мовах, в тому числі, польською та російською. Її заповнюють в декількох примірниках (від руки або на комп'ютері) латиницею і разом з іншими документами подають до відділу по роботі з іноземцями.

Оформлення карти побиту вимагає певних фінансових витрат.

Іноземцям, які хотіли б отримати дозвіл на тимчасове проживання в Польщі, доведеться заплатити 340 зл за процедуру і 50 зл за саму карту. Документ, що передбачає і проживання, і роботу, коштуватиме 490 зл: 440 зл за обробку даних і 50 зл за виготовлення пластикової картки. У разі відмови заявник може клопотати про повернення сплачених грошей.

Терміни оформлення карти побиту

Офіційно процес розгляду заявок на карту побиту повинен відповідати суворим часовим рамкам: 1-2 місяці на розгляд обставин справи у воєводстві і 30 днів на перевірку особи заявника різними польськими службами (поліцією, прикордонниками і т.д).

Але на практиці, всі терміни дуже сильно залежать, від конкретного воєводства і уженд, а точніше від ступеня їх завантаження, з цього часто процес може затягнуться на невизначений час. Наплив бажаючих офіційно оформити своє перебування в Польщі такий великий, що Держслужби просто не встигають укластися в термін, визначений законом, і процес розтягується на довгі місяці.

Вимоги для отримання блакитної карти в Польщі

Для подачі заявки на отримання блакитної карти ЄС, вам необхідно відповідати трьом ключовим вимогам:

 • Ви не є громадянином ЄС
 • Ви здобули вищу освіту або маєте підтверджений досвід роботи за даною спеціальністю
 • У вас є чинний контракт на роботу або офіційна пропозиція щодо працевлаштування в ЄС
 • Ваша спеціальність включена в спеціальний реєстр високо кваліфікованих і затребуваних професій, регульований ст. 5 п. 4 Закону від 22 грудня 2015 року Про правила визнання професійних кваліфікацій отриманих в державах-членах Європейського Союзу
 • має медичну страховку

Відповідно до ст. 139 закону " про іноземців» — розмір мінімальної заробітної плати, необхідної для надання іноземцю дозволу на тимчасове проживання (Блакитний карти) повинен бути не нижче, ніж еквівалент 150% середньомісячної зарплати в попередньому календарному році, розрахованої на підставі даних Голови Центрального статистичного управління Польщі.

На 2017 рік розмір заробітної плати брутто на місяць, для отримання блакитної карти повинен бути не менше 5675,19 злотих.

Відмінності Blue Card від Karta Pobytu

Blue Card-це та ж сама Karta Pobytu, тільки з невеликими відмінностями.

EU Blue Card дає більше переваг - право на безкоштовну освіту дітей в польських ВУЗах, спрощене возз'єднання з сім'єю і забезпечення посвідки на проживання всім її членам. Члени сім'ї отримують дочірні карти з правом роботи і доступ до ринку праці. Blue Card не видається тим, хто має середню професійну освіту, на відміну від робочої візи, отримати яку може будь-який працівник, який уклав трудовий договір з роботодавцем в європейській країні. Тому, при невідповідності вимогам блакитної карти, ви можете подавати документи на звичайну робочу візу або Карту Побиту.

Переваги блакитної карти в порівнянні з картою побиту:

 • Можливість змінювати роботу з меншими витратами-не треба знову подавати повний пакет документів і платити 440 злотих, досить зробити Доповнення до старої децизії. (Art. 135. ust. 1)
 • Після 18 місяців роботи по блакитній карті в першій країні - право поїхати в іншу країну ЄС і, подавшись на карту в новій країні, відразу-ж приступати до роботи без необхідності отримувати візу, без очікування рішення у справі.
 • Після 5 років перебування в ЄС на підставі блакитної карти, при цьому останні 2 роки були в одній і тій же країні, можна отримати ПМЖ в останній країні перебування. (Art. 212 ust. 1 pkt. 1)
 • Можливо знаходиться в країні без роботи протягом 3 місяців, замість 1 Як на простій карті. (Art. 133. ust. 2. pkt. 1)
 • Протягом усього терміну дії блакитної карти (дозволу на перебування) можна бути без роботи не більше ніж 2 рази, в той час як на звичайній 0. (Art. 133. ust. 2. pkt. 2)
 • Подружжя власника блакитної карти можуть отримати дозвіл на тимчасове перебування (Карта побиту) до кінця дії Блакитний карти з вільним доступ до ринку праці (тобто: працювати без отримання додаткових дозволу, відкривати ІП а також вчиться у ВУЗах за рахунок бюджету держави). (Art. 87 ust. 2 pkt. 4 з Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy)
 • Головний заявник може подати документи на отримання ВНЖ сім'ї навіть без їх присутності в Польщі, а вже на підставі позитивного рішення вони отримають візи (якщо потрібні). (Art. 99 ust. 2 + Art. 159 ust. 1 pkt. h + Art. 168)

Номери і пункти законів в дужках-відносяться до Ustawa o cudzoziemcach, якщо не вказано інше.

Пересування всередині Європейського Союзу

Особа, яка законно проживає вісімнадцять місяців у першій державі-члені на основі блакитної картки ЄС, та члени її сімей можуть (за певних умов) переїхати до держави-члена, відмінної від першої держави-члена, для роботи за висококваліфікованою професією.

Отримання статусу довгострокового резидента ЄС

Згідно зі ст.16 Директиви, власник блакитної карти ЄС скориставшись опцією, передбаченою ст. 18 (згадується в пункті 4 «мобільність в межах Європейського Союзу») цієї Директиви, може поєднувати періоди перебування в різних державах-членах для відповідності вимогам тривалості перебування при дотриманні наступних умов: блакитна карта ЄС; і б) законне і безперервне перебування протягом двох років, безпосередньо передують подачі відповідної заяви на підставі блакитної карти ЄС, на території держави-члена ЄС, в якому було подано заяву на отримання дозволу на довгострокове проживання в ЄС.

Вищезазначені правила, що стосуються пункту "гнучкість" в отриманні статусу довгострокового резидента ЄС в Європейському Союзі, не застосовуються в Данії, Ірландії та Великобританії.

Зміна роботи в Польщі при наявності блакитної карти

В перше 2 роки перебування на підставі блакитної карти, щоб змінити роботодавця або посаду потрібно попросити воєводу внести зміни в децизію - змінити назву роботодавця, посаду, зарплату, робочі години і т.д. і тільки після того як воєвода це зробить, можна починати працювати.

Після 2-х років проживання в країні по блакитній карті, починають діяти інші правила:

 • не потрібно додаткових дію при зміні роботодавця, тільки повідомити повідомити уженд протягом 15 робочих днів про зміну роботи. Теж саме при зміні посади (Art. 134 + Art. 135 ust. 2)
 • не потрібен тест ринку праці (Labour Market Test/Opinia Starosty/думка старости). (Art. 127 pkt. 2 + Art. 129 pkt. 3)

Блакитна карта видається на термін 3 роки або менше.

Список документів для отримання блакитної картки

Список документів, які потрібні для оформлення карти побиту або блакитної карти. У тому числі і документи, які потрібні для Blue Card, але не потрібні для звичайної карти.

Запит на карту і документи подаються особисто здобувачем в Воєводський уженд. Попередній запис, як правило, здійснюється онлайн через сайт воєводства.

Подаються документи до воєводства, де знаходиться основне місце розташування роботодавця. Якщо таке встановити неможливо, подається за місцем фактичної роботи здобувача. Якщо не можна точно з'ясувати і таке розташування, то за місцем проживання іноземця, який претендує на блакитну карту.

Список документів, які готує співробітник:

 • Заповнена анкета (2 примірники)
 • 4 кольорові фотографії 3,5 х 4,5 см
 • Закордонний паспорт і копія всіх сторінок закордонного паспорта
 • Збір за розгляд заяви (440 злотих)
 • Оригінал та копія дозволу на роботу (Oświadczenie / Zezwolenie від вашого польського роботодавця)
 • Оригінал і копія договору оренди квартири
 • Оригінал і копія контракту з вашим польським роботодавцем - договір повинен бути мінімум на три роки, а краще з відкритою датою. Якщо ви ще на випробувальному терміні, то подавайтеся з тримісячним договором, а пізніше принесете повноцінний.
 • Оригінал і копія прописки (Meldunek), не обов'язково, часто його можуть перевірити в онлайн системі і роздруківка не потрібна
 • Оригінал та копія свідоцтва про народження+ оригінал та копія нотаріального перекладу на польську
 • Labour Market Test / Opinia Starosty (думка старости) - це підтвердження того, що краще за вас не знайшлося поляка на цю ж саму посаду. Потрібно не для всіх спеціальностей і залежить від місця проживання. Для карти побиту не потрібно зовсім.
 • Оригінал і копія диплома + оригінал і копія нотаріального перекладу на польську (тільки для отримання блакитної карти)
 • Оригінал і копія трудової книжки або (якщо даних недостатньо або немає в трудовій книжці) попередніх контрактів з іншими роботодавцями + оригінал і копія нотаріального перекладу на польську (тільки для отримання блакитної картки)
 • Збір за видачу карти побиту / Блакитний карти (50 злотих) - на другому етапі, після того, як буде прийнято рішення за Вашою заявою, тобто через пару місяців)
 • Підтвердження підключення до системи державної страховки ZUS ZUA, та інформація про відрахування за останні 3 місяці ZUS RMUA
  (це два документи - у вашій бухгалтерії або відділі кадрів вам дадуть їх)
 • Оригінал і копія свідоцтва про шлюб + перекладу на польську (тільки при подачі чоловіка / дружини)
 • Заява про понесення витрат польською мовою (тільки при подачі чоловіка/дружини і дітей)

В процесі розгляду заявки, вас можуть попросити надати ще якісь документи.

Зверніть увагу, що всі спочатку написані не польською мовою документи вимагають нотаріально завіреного перекладу на польську, і всього набирається чотири комплекти: сам документ, його копія, нотаріально завірений переклад, і копія цього перекладу.

Це не відноситься хіба що до закордонного паспорта. Його перекладати польською не треба.

В уженде у вас заберуть тільки копії. Всі оригінали залишаться у вас.

Якщо якогось документа у вас немає прямо зараз, не біда! Ви можете принести його пізніше і додати до справи. Потрібно знати тільки номер справи, ви його отримаєте поштою через кілька днів. Взагалі, подаватися можна тільки з анкетою, паспортом і оплатою, а решту можна принести пізніше. Інша справа, що і часу таким чином можна заощадити не так вже й багато.

Незабаром має прийти лист з повідомленням про те, що справу прийнято на розгляд. Збережіть його в надійному місці, воно може знадобитися. Крім цієї приємної новини також в листі може бути вказано, які документи потрібно донести. Наприклад, якщо ви подали ZUS rmua тільки за один місяць, тому що більше не встигли пропрацювати просто фізично, то на момент винесення рішення Ви вже будете три місяці в Польщі, і у вас попросять ще два документи ZUS rmua.

У цьому ж листі буде вказано довгий і заплутаний номер справи, з якого насправді потрібні чотири цифри між точкою і точкою. Якщо ви не знаєте, які саме це цифри, то при зверненні в офіс просто покажіть весь лист, а співробітники вже самі побачать те, що їм потрібно.

Майте на увазі, що при подачі документів ви в тому числі заповнюєте анкету на отримання пластикової карти, а також скануєте відбитки пальців. При отриманні "децизії" Ви оплачуєте 50 злотих за пластик і спокійно чекаєте 3 тижні, поки зроблять Вашу карту побиту. Коли вона буде готова, Вам прийде SMS.

Якщо ви подавали документи для родичів, то» децизію «забираєте особисто ви, але членам сім'ї потрібно з'явитися в» ужонд " (краще разом з вами), заповнити анкету на пластикову карту, відсканувати відбитки пальців і оплатити 50 злотих. Після цього можна розслабитися і 3 тижні чекати пластик.

Статус під час очікування рішення

Якщо документи прийняті ужендом, іноземцю повинні поставити штамп про це. Проставлення печатки в паспорт може здійснюватися не відразу, а тільки після здачі біометрії. До цього моменту штамп може бути присутнім на бланку заяви або окремій довідці.

Статус, що надається іноземцю під час очікування рішення по карті, вступає в силу в момент прийняття у нього документів. Тобто фактично наявність штампа в паспорті (що, безсумнівно, зручніше), на внесеке або довідці – значення не має.

За аналогією з іншими видами ВНЖ, штамп дозволяє перебування в Польщі весь період розгляду запиту, в тому числі і у випадках, коли інші документи відсутні (наприклад, Закінчилася Віза).