Що передбачає безперервне перебування у Чехії?

Серед вимог для переходу з тимчасового захисту на довготривале проживання — перебування на візі ТЗ мінімум два роки. Редакція ProUkraїnu інтерпретувала цю умову саме, як безперервне перебування у Чехії, ґрунтуючись на тому, як це працює за стандартного перебування біженців. У соцмережах це викликало чимало питань та непорозумінь.

 

Зміст:

Наголошуємо, що наразі Lex Ukrajina 7 на етапі обговорення і точних деталей немає. Перехід стане можливий тільки навесні або влітку 2025 року. Що саме передбачає безперервне перебування у Чехії для отримання посвідки на постійне місце проживання? Чи можливі поїздки на декілька тижнів в Україну або відпустка за кордон? Та як рахуватиметься перебування для переходу на довготривале проживання для біженців?

Що саме передбачає безперервне перебування у Чехії для отримання ПМП?

Основний критерій для отримання дозволу на постійне проживання у Чехії — це час. При вирахуванні загальної тривалості безперервного перебування сумується загальна тривалість попередніх дозволів на перебування.

Дозвіл на довготривале перебування

Перш за все, враховується термін дії довготривалої візи або дозволу на довготривале перебування, наприклад, з метою працевлаштування, воззʼєднання родини тощо.

Зверніть увагу: рік дії дозволу на довготривале перебування з метою навчання при підрахунку “стажу” для ПМП рахується, як півроку. Принцип “рік за половину” визначає, що за фактичного проживання у Чехії з метою навчання протягом одного календарного року, людині буде зараховано півроку до тривалості безперервного перебування.

Біженці (азил)

Також до тривалості безперервного перебування зараховується час перебування на території Чехії у статусі отримувача міжнародного захисту (азилу) згідно з класичним законом про азил.

Серед іншого, час, протягом якого тривав розгляд заяви на отримання міжнародного захисту (азилу), якщо такий розгляд завершився позитивним рішення, так само рахується як “рік за половину”. Аналогічно за половину рахується період оскарження рішення. Лише у випадку, якщо розгляд заявки на отримання міжнародного захисту тривав понад 18 місяців, такий період зараховується повністю.

Зверніть увагу: йдеться про класичний закон про азил, не про закон Lex Ukrajina.

Члени сімей громадян ЄС

Закон також уточнює, що у випадку членів родин громадян ЄС до тривалості безперервного перебування зараховується також час проживання у Чехії на підставі перехідної посвідки на перебування (чеською povolení k přechodnému pobytu) і час розгляду заяви про її надання. Якщо дія перехідної посвідки закінчилася, принцип безперервного перебування зберігається у наступних випадках:

  • іноземцеві було видано дозвіл на довготривале перебування після закінчення терміну дії перехідної посвідки члена сімʼї громадянина ЄС;
  • іноземець подав заяву на отримання дозволу на постійне перебування впродовж терміну, установленого для виїзду з країни у звʼязку з припиненням дії перехідної посвідки члена сімʼї громадянина ЄС.

Перебування за кордоном

До тривалості безперервного перебування також зараховується період фізичної відсутності на території Чехії за двох умов:

  • людина була відсутньою менш, ніж 6 місяців поспіль,
  • відсутність не триває більше, ніж 310 днів за увесь розглянутий період.

Безперервність перебування також зберігається, якщо іноземець був відсутній на території Чехії більше, ніж 6 місяців поспіль — але менше 12 місяців поспіль — з поважних причин, наприклад, через вагітність і народження дитини, серйозну хворобу та навчання. Але період відсутності на території Чехії у такому випадку не враховується до стажу ПМП.

До часу безперервного перебування також зараховується час відсутності на території Чехії, якщо працівник перебував у відрядженні, якщо направив роботодавець. Проте така відсутність не може тривати більше 10 місяців поспіль або 560 днів.

Зверніть увагу: доба тривання відрядження не враховується, якщо іноземець виступає членом наглядової ради роботодавця.

Що не зараховується до безперервного перебування для отримання ПМП?

У деяких ситуаціях час фізичного перебування людини на території Чехії не зараховується до тривалості безперервного перебування. Зокрема наступні ситуації:

  • Іноземця було направлено у відрядження на територію Чехії іноземним роботодавцем або іноземною юридичною або фізичною особою.
  • Метою перебування іноземця на території Чехії було надання побутової допомоги за умови забезпечення харчування та проживання, а також надання кишенькових грошей для задоволення основних соціальних, культурних чи освітніх потреб людини. Тобто, коли ідеться не про роботу на території Чехії, але про участь у соціальних програмах або програмах культурного обміну, наприклад au pair.
  • Людина відбуває покарання у виді позбавлення волі. Безперервне перебування іноземця на території Чехії переривається днем початку відбування покарання.
  • Людина перебуває на території Чехії з візою понад 90 днів з метою сезонного працевлаштування або з надзвичайною робочою візою (видається для виконання конкретних ситуативних робіт у певних галузях).
  • Людина перебуває на території Чехії з візою толерантності (“віза стрпєні”, vízum strpění), котра видається на понад 90 днів. Втім, це правило не діє, якщо після закінчення дії візи толерантності іноземець отримав дозвіл на довгострокове перебування толерантності. Дозвіл на довгострокове перебування толерантності може отримати людина, котра перед цим понад рік перебувала у Чехії з візою толерантності, і продовжує залишатись у Чехії через тривання несприятливих обставин.

Зверніть увагу

Для того, щоби забезпечити безперервне перебування на території Чехії, дуже важливо не допускати перерв між термінами дії окремих дозволів на перебування. Тобто, необхідно вчасно подати заяву на продовження дозволу на перебування. Це означає, що іще до закінчення дії попереднього дозволу людина має звернутись до відповідного органу із заявою про бажання продовжити дозвіл на перебування або про бажання отримати дозвіл на постійне проживання.

У випадку, якщо термін дії одного дозволу закінчився, а людина ще досі не звернулася з проханням його продовжити, безперервне перебування буде анульовано, а людині доведеться подавати заявку на отримання нового дозволу.

Заяву на отримання дозволу на постійне проживання може також подати іноземець, який відповідає вищенаведеним критеріям, але перебуває за межами Чехії. У такому випадку заява подається у представництві Чехії.

Тимчасовий захист будуть враховувати

У МВС Чехії підтвердили, що тимчасовий захист враховуватиметься для отримання посвідки на постійне проживання у Чехії. Проте перебування рахуватиметься пів року за рік. Рік фактичного перебування дорівнює пів року для отримання ПМП.

Як рахуватиметься перебування для переходу на довготривале проживання?

Наразі немає чіткого визначення умови “předchozí pobyt na základě dočasné ochrany po stanovenou dobu (dva roky)”, що перекладається, як “попереднє проживання на підставі тимчасового захисту на визначений термін (два роки)”.

Проте навіть в умовах для отримання постійного проживання допустимі короткотривалі поїздки, якщо людина була відсутньою менш, ніж 6 місяців поспіль та відсутність не тривала більше, ніж 310 днів за увесь розглянутий період. Тому вже можна стверджувати, що це не стане перешкодою. Водночас довготривала відсутність у Чехії, скасування, та потім поновлення ТЗ, може стати на заваді для переходу на спеціальний довготривалий тип проживання.

 

Радимо прочитати:

Українці в Чехії, як й інші іноземці, отримали листи-попередження, що дані про їх рахунки передадуть до...

Для українських сімей, що проживають або тимчасово перебувають у Польщі, процес оформлення закордонного...

Найнеприємніший етап під час оформлення карти побиту — це очікування. Звичайно термін встановлено на...

Сколько зарабатывают в Германии? От чего зависит зарплата и сколько может заработать иностранец. Обзор...

Перелік корисних та екстрених телефонів для українців в Німмечині