Дозвіл на роботу в Польщі-zezwolenie na prace, oswiadczenie

Щоб легально приїхати на роботу до Польщі і не мати проблем із законом, потрібно не так вже й багато. У цій статті ми розглянемо основні документи для життя і роботи в Польщі.

Для легального проживання та працевлаштування в Польщі вам буде потрібно наявність робочої візи. А для отримання робочої візи, вам потрібно офіційне запрошення на роботу від польського роботодавця-zezwolenie na pracę для іноземного працівника. Навіть у разі якщо ви приїхали по безвізу, то для легального працевлаштування, вам все одно потрібно отримати дозвіл на роботу в Польщі.

Зміст:

Офіційне працевлаштування має ряд переваг, над нелегальним-ви точно знаєте, що отримаєте зароблені гроші, ви платите податки з цього можете користуватися безкоштовною медициною, відвідувати лікарів, отримати оплачуваний лікарняний і так далі. Також ви робите відрахування до Пенсійного фонду, з цього можете розраховувати на пенсію.

Що таке oswiadczenie

Oświadczenie (освятчення переводитися як заява – - цей документ (повна назва Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) дозволяє працювати громадянам Грузії, України, Росії, Білорусії, Вірменії та Молдови не роблячи зезволеніе (детальніше нижче). Працювати по ньому можна тільки протягом 180 днів на рік , тобто після закінчення 6ти місяців доведеться зробити зезволеніе або їхати додому, і повертатися через пів року.

На основі такого документа, роботодавець може укладати з вами такі типи трудових договорів як: умова про працю, умова злеціння або умова про справу. Заява повинна бути зареєстрована в біржі праці до початку роботи іноземця.

Оформлений за всіма правилами документ дозволяє оформити робочу візу для в'їзду в Польщу або ж почати процедуру виготовлення карти тимчасового побиту на основі роботи.

Що таке дозвіл на роботу (Zezwolenie na pracę, воєводське запрошення)

Zezwolenie na prace-документ, який дає право іноземцю на роботу в Польщі.

Zezwolenie na pracę майбутній роботодавець іноземця реєструє у Воєводському управлінні - W urzędzie wojewódzkim (wydział zezwoleń na pracę) за місцем проживання або знаходження роботодавця. З цього такий дозвіл ще називають воєвудським запрошенням (wojewodzkie zaproszenie, або просто - воєвуда). До заяви роботодавець повинен додати тест ринку праці (test rynku pracy), якщо потрібно (докладніше нижче).

Найчастіше мова йде про zezwolenie na pracę typu A - іноземець працевлаштований на підставі трудового договору.

У zezwoleniu вказується роботодавець і особа, якій довіряється виконання роботи і посаду або вид роботи, яку іноземець повинен виконувати і умови його зайнятості. Іноземець має право виконувати тільки ту роботу, яка була вказана в zezwoleniu.

Розмір винагороди, яка буде визначена в договорі (o pracę lub cywilnoprawnej) з іноземцем, не може бути нижчою за заробітну плату інших працівників, які виконують аналогічну роботу або на відповідній посаді. У разі працевлаштування іноземця на основі трудового договору (umowy o pracę) на повний робочий день зарплата не може бути нижчою, ніж мінімальна зарплата.

Дозвіл видається в трьох примірниках-один примірник роботодавець залишає у себе, а другий примірник роботодавець зобов'язаний передати іноземцю, для якого цей дозвіл отримав.

Якщо ви змінюєте роботу і будете прийняті іншим роботодавцем, то він повинен отримати новий дозвіл на роботу!

Види дозволів на роботу в Польщі

Дозволів на роботу в Польщі воно ж Zezwolenie na pracę буває наступних видів:

 • Тип А - іноземець працевлаштований на підставі трудового договору в компанії, яка знаходиться на території Польщі;
 • Тип В - іноземець працевлаштований в польській ТОВ і перебуває на території Польщі більше 6 місяців на рік
 • Тип З - іноземець відправлений у відрядження до філії іноземної компанії на території Польщі на термін більше 30 днів
 • Тип D - іноземець працевлаштований в іноземній компанії, у якої немає філії в Польщі, але відправлений сюди у відрядження з метою виконання тимчасових доручень
 • Тип Е - іноземець працевлаштований в іноземній компанії і був відправлений до Польщі на термін більше 3 місяців (якщо не підходять типи A-D)

Дозвіл на роботу тип А або воєводське запрошення

Що таке "опиния старости" і тест ринку праці

Тест ринку праці, опінія старости, інформацією старости-всі ці терміни позначаю одне і теж (точніше опиния видається після проведення тесту ринку праці).

Щоб отримати zezwolenie na pracę cudzoziemca, роботодавцю необхідно надати свідчення, що на дану вакансію немає претендентів поляків, це називається "опінія старости".

Тест ринку праці, також часто називають "опініея старости", - це процедура отримання інформації про ситуацію на місцевому ринку праці, підтвердження відсутності можливості працевлаштування на дані посади громадянина Польщі або громадянина ЄС. Це означає, що іноземець може отримати дозвіл на роботу у конкретного роботодавця в ситуації, коли виявиться, що серед людей, зареєстрованих на Польській біржі праці немає таких, які можуть задовольнити вимоги роботодавця (виходячи з кваліфікації, навичок, розміру заробітної плати, робочого часу).

Як отримати "опинию старости"

Перше, що потрібно знати - саме роботодавець повинен займатися питанням отримання опіньї старости.

Роботодавець повинен подати заявку в управлінні праці за місцем знаходження роботодавця (Powiatowy Urząd Pracy). У заявці вказати назву і код необхідної спеціальності. Коди і найменування спеціальностей і професій можна знайти на сайті https://www.praca.gov.pl

Далі управління праці перевіряє, чи є в реєстрі громадян Польщі, які шукають роботи, люди підходять під вимоги роботодавця. Якщо в реєстрі значиться достатня кількість осіб, які підходять під висунуті роботодавцем вимоги, то організовується набір серед безробітних і шукають роботу. Відповідь видається не пізніше 21 дня з дня подачі заявки.

Якщо з аналізу реєстрів безробітних і тих, хто шукає роботу, не випливає можливість організації підбору персоналу, то староста приймає рішення про неможливість надання кандидатів на роботу за затребуваними параметрами (не більше ніж через 14 днів з дня подачі заявки).

Коли тест ринку праці (опінья старости) не потрібен

Не кожна робота вимагає проведення отримання тесту ринку праці. Тест ринку праці НЕ потрібен в таких випадках:

 • робота, яка повинна виконуватися, знаходиться в списку дефіцитних професій;
 • роботодавець подає заявку про продовження Дозволу на роботу для того самого іноземця на тій же посаді;
 • громадянин Республіки Вірменії, Республіки Білорусі, Республіки Грузії, Республіки Молдова, Російської Федерації або України, виконує роботу медичного персоналу або надає допомогу на дому на користь фізичних осіб в домашньому господарстві;
 • це стосується громадянина держави, що межує з Польщею або держави, з якою Польща співпрацює у сфері міграції (тобто громадяни Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови, Росії та України), якими в період, що безпосередньо передує подачі заяви, виконувалася робота протягом не менше 3 місяців у того ж роботодавця на підставі заяви про намір доручити виконання роботи (oświadczenia-піврічне запрошення — - за умови подання підтверджуючих це факт документів;
 • іноземець має дозвіл на роботу (zezwolenia na prace) і подається від того ж роботодавця;
 • іноземець звільнений від обов'язку отримувати дозвіл на роботу;
 • інші випадки, наприклад, тренери, спортсмени

Важливо знати:

 1. Терміни дії тесту / опинии - Тест ринку праці дійсний протягом 180 днів з дня виписки, тобто не з дня отримання її вами, а саме з того моменту як вона виписана "центром зайнятості". Саме в такі терміни після видачі цього паперу можна встигнути податися на дозвіл на роботу або дозвіл на тимчасове перебування в Польщі.
 2. Скільки коштує отримання тесту ринку праці для іноземця - Послуга безкоштовна як для іноземця, так і для роботодавця.
 3. З 1 січня 2018 року освядчення з наміром доручити роботу іноземцю реєструватимуть тільки в разі не сезонних робіт. Водночас буде можливість подати заяву про видачу дозволу на сезонну роботу - до 9 місяців у календарному році.

Що таке Воєводське запрошення (zaproszenie dla cudzoziemca)

Воєводське (воєвудське) запрошення-це документ-запрошення для іноземця на роботу в Польщі. Воєводське запрошення дає власнику такі переваги в порівнянні з освядчением:

 • Людина має право жити і працювати в Польщі цілий рік (360 днів)
 • 90 днів в півріччя іноземець має право перебувати в країнах зони Шенгену
 • людина не отримає відмову в отриманні візи (консул підпорядковується воєводі)

Воєводське запрошення на території Польщі можуть оформити:

 • компанії, які потребують послуг іноземних працівників;
 • громадяни Польщі або Євросоюзу, які проживають на території країни;
 • іноземні громадяни, які протягом 5 років живуть в країні на законних підставах.

Запрошуюча сторона повинна довести, що зможе забезпечити іноземного працівника гідною заробітною платою, необхідною страховкою, забезпечити гідні житлові умови для найманого працівника, покрити витрати, пов'язані з перебуванням і виїздом іноземного працівника з Польщі.

Всі зазначені дані ретельно перевіряються управлінням. Для оформлення Воєвудського запрошення Польський роботодавець повинен надати:

 • заповнена заява у встановленій формі;
 • документ, що підтверджує особу;
 • документи, що підтверджують джерело доходів або наявність власних коштів;
 • документи, що підтверджують право власності на житло або здатність забезпечити житлом іноземця (бронь);
 • квитанцію про оплату гербового збору.

У разі позитивної відповіді, Оформлене запрошення потрапляє на підпис воєводі протягом 24 робочих днів. Там же воно завіряється печаткою воєвода. Воєводське запрошення стає дійсним з моменту внесення його до реєстру запрошень.

Дозвіл може бути видано тільки, якщо виконані всі умови:

 • величина зарплати іноземця, не буде нижче зарплати, яку отримують інші працівники, що займають подібну посаду;
 • роботодавець не зміг знайти працівника на дану вакансію, серед зареєстрованих безробітних. Ця умова не стосується осіб, які:
  • 3 роки попередніх початку клопотання про видачу дозволу на роботу закінчили ВУЗ в Польщі, Швейцарії або будь-якій іншій країні Європейської Економічної Зони,
  • 3 роки попередніх початку клопотання про видачу дозволу на роботу, легально перебували в Польщі,
  • є членами сімей дипломатів, співробітників консульства, міжнародної організації або її представництва, що діє на території Республіки Польща, на підставі міжнародних домовленостей,
  • працюють в якості помічників по дому у представників дипломатичної місії, консульських працівників, працівників міжнародних організацій або їх представництв,
  • збираються працювати за професією, яка знаходиться в списку професій, які не потребують тесту ринку праці (список професій складає воєвода),
  • є представниками закордонного підприємця у відділі або філії його фірми на території Польщі,
  • є громадянами країн, що межують з Польщею, або країн, з якими Польща підписала угоду про трудову міграцію в рамках партнерства для мобільності, узгодженого між одним з цих держав і Польщею, і виконують роботу з опіки або допомагають в домашньому господарстві фізичних осіб,
  • є громадянами країн, що межують з Польщею, або країн, з якими Польща підписала угоду про трудову міграцію в рамках партнерства для мобільності, узгодженого між одним з цих держав і Польщею, які мінімум 3 місяці до моменту подачі заяви на видачу дозволу на роботу працювали у того ж самого роботодавця і на тій же посаді (на підставі письмової заяви роботодавця про намір працевлаштувати іноземця), на роботі на якій хочуть отримати дозвіл.
  • є лікарями або стоматологами, які проходять стажування, або беруть участь в різних програмах за своєю спеціалізацією,
  • та цього моменту працювали у того ж самого роботодавця, на тій же посаді,
  • необхідність тесту ринку праці може бути скасована спеціальними постановами.

Роботодавець, який бажає отримати або продовжити дозвіл на роботу для іноземця повинен подати заявку не пізніше 30 днів перед планованою датою початку роботи іноземця, в ситуації продовження Дозволу - не пізніше 30ти днів до моменту закінчення попереднього дозволу на роботу.

Щоб отримати дозвіл, необхідно надати наступні документи:

 1. заповнена заявка для отримання дозволу на роботу
 2. копія документа іноземця
 3. копії документів, що підтверджують, що іноземець виконав всі умови, пов'язані з цією роботою (якщо це необхідно)
 4. копія квитанції оплати
 5. документи, що підтверджують виконання всіх умов, які записані в окремих постановах, необхідні для розгляду заяви
 6. додаток до заявки, що стосується польської класифікації підприємницької діяльності (PKD фірми) і штатний розклад

Крім цього, до заяви на видачу дозволу типу А необхідно надати:

 1. актуальну виписку з Державного судового реєстру (KRS), або будь-якого іншого реєстру, що підтверджує реєстрацію підприємницької діяльності; або копію документа, що посвідчує особу (всі сторінки з даними) якщо роботодавцем виступає фізична особа; або договір про створення Товариства з обмеженою відповідальністю( в ситуації якщо це ТОВ); або копії нотаріальних документів в ситуації з відкритим акціонерним товариством,
 2. інформація від старости, про те, що немає можливості працевлаштування на дану посаду зареєстрованого безробітного (якщо ця інформація необхідна) - опінію старости

Вартість оформлення:

 • 50 zl - на період часу не перевищує 3х місяців
 • 100 zl - на період більше 3х місяців
 • 200 zl - за експертпослуги

При продовженні дозволу на роботу, оплата становить половину суми.

Все це оплачує роботодавець.

Якщо заяву було віддано вчасно і з повним комплектом документів, то розгляд триває місяць, у виключно складних ситуаціях - два місяці. Розгляд заяви може бути продовжено, про що ходотайствующая сторона інформується в письмовому вигляді.

У разі відмови у видачі дозволу на роботу, можна опротестувати рішення, написавши в Міністерство праці та соціальної політики, за посередництва воєводи. Оскарження слід вислати протягом 14 днів з моменту отримання відмови. В оскарженні необхідно написати, що ви не погоджуєтеся з рішенням і вказати свої аргументи.

Річна польська робоча національна віза категорії D 07, яка оформляється на підставі запрошення від воєводи (zezwolenie na pracę). Перевага цієї візи-можливість безвиїзно перебувати на території Польщі протягом календарного року (360/360). Це офіційний доказ того, що польська сторона запрошує його власника для здійснення трудової діяльності. Таке запрошення має конкретне місце реєстрації, як правило, це розташоване за місцем проживання (або реєстрації фірми) воєводське управління у справах іноземців.

Що важливо, власнику справжнього воєводського запрошення (zezwolenie na pracę) не може бути відмовлено в оформленні візи. Консул фактично знаходиться в підпорядкуванні у воєводи, а тому зобов'язаний видати візу власнику запрошення від нього.

Як оформити воєводську візу в Польщу на основі запрошення?

Для отримання річної робочої візи необхідно підготувати повний пакет документів і звернутися в Консульство РП або візовий центр за місцем проживання (офіційної роботи або навчання).

Повний пакет документів передбачає:

 • запрошення від воєводи, оформлене і завірене відповідним чином;
 • анкета, заповнена та підписана відповідно до вимог польською, англійською або українською мовою;
 • копію та оригінал медичної страховки, оформленої на весь період перебування в країні, тобто на рік;
 • фотографії 3,5 х 4,5 см в кількості двох штук;
 • копію та оригінал громадянського паспорта;
 • оригінал і копію тих сторінок закордонного паспорта, на яких є шенгенські та польські візи.

Воєводська віза в Польщу може бути поставлена в будь-який закордонний паспорт, навіть в той, в якому відсутні будь-які позначки. Така віза оформляється протягом тижня і тільки в консульстві Польщі.

Що робити робити якщо ви хочете залишитися в Польщі на тривалий термін?

По закінченню 3 місяців роботи на запрошення, вам необхідно звернутися до відділу у справах іноземців Вашого воєводства (Wydzial Spraw Obywatelskich i Cudzoziemcow Urzedu Wojewodzkiego) і ініціювати процес отримання ВНЖ (дозвіл на тимчасове проживання або карта побиту) яке дає право на роботу в Польщі. Термін розгляду справи займає від 2 місяців, тому не варто затягувати. Вартість оформлення карти побиту становить 440 PLN. Якщо ваша спеціальність входить в список висококваліфікованих робіт, то ви можете отримати "блакитну карту".

Які документи потрібні для оформлення карти побиту

Необхідні документи для оформлення ВНЖ в Польщі

 • Заповнена анкета заяву на надання ВНЖ (скачати можна тут — Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy) Заповнюється в двох примірниках
 • 4 фотографії 3,5 cm x 4,5 cm-фото не старше 6 місяців на момент подачі документів (зробити можна на місці - 20/25 злотих);
 • Закордонний паспорт-оригінал і 2 копії всіх сторінок — можна зробити на місці);
 • Квитанція (чек) про оплату збору за розгляд документів — 440 зл.
 • Медична страховка (при робочому контракті вам роботодавець повинен надати виписку, тому що страхування в Польщі обов'язкове)
 • Підтвердження наявності регулярного і достатнього для проживання в Польщі джерела доходу. (розрахунок проводиться виходячи з суми в 800 PLN на одного члена сім'ї, додатково віднімається вартість оренди, якщо така має місце бути). Можна надати виписку про стан банківського рахунку

Радимо прочитати:

Заработки украинцев в Польше в три раза выше, чем в Украине?

Европейские страны, готовясь к следующей волне пандемии, ужесточают ограничения.

Порядка 20% мигрантов, которые пробовали свои силы на рынке труда Польши, больше не намерены возвращаться и...

Хотя многие жители Германии считают, что все очень дорого,  по сравнению с другими европейскими странами...

Німецький інтернет: якість, огляд провайдерів, підключення до домашньої мережі, зміна постачальника....