Важке життя і робота українців у Польщі, сумний досвід

Важке життя і робота українців у Польщі, сумний досвід

"Гірше, ніж у в'язниці". Як українці стають рабами в Польщі.

У польських ЗМІ все частіше пишуть про трудові табори для гастарбайтерів, де ті змушені працювати тільки за їжу і нічліг

З новою міграційною хвилею все більше українських заробітчан потрапляють в Європі в кабальні умови, які важко уявити в XXI столітті.

Найчастіше неприємності з ними трапляються в сусідній Польщі, найпопулярнішою серед наших трудяг країні через великий вибір вакансій від чорноробів до айтішників.

Сотні тисяч українців їдуть до поляків, спокусившись зарплатою в три-п'ять разів вище, ніж на батьківщині. Але на ділі все складається вдало далеко не у всіх.

У деяких життя перетворюється на пекло через рабську працю та постійний страх бути покараним.

Декому або не доплачують, або взагалі тримають в чорному тілі і змушують працювати за миску супу і нічліг в кімнатах по 20 чоловік в кімнаті або в забитих хостелах.

Перед цим відбирають паспорти під виглядом "оформлення" і погрожують депортацією через напівлегальну роботу.

Про те як правильно шукати роботу читайте тут - https://www.rupoland.com/workinpoland

За статистикою, з проблемами при працевлаштуванні в Польщі зіткнулися 60% українських заробітчан. Часто аферистами виявляються українці, які колись самі були заробітчанами, але нерідко наших роботяг обманюють польські підприємці.

За словами Дмитра Горбаня, першого секретаря з консульських питань посольства України в Польщі, останнім часом збільшилася кількість звернень українців у зв'язку з порушенням їх прав недобросовісними роботодавцями, в основному через невиплат зарплат.

"Звертаються і ті, у кого роботодавці забрали паспорти. Це по суті злочин у сфері торгівлі людьми", - говорить Горбань.

Експерти визнають: заробітчан все частіше "кидають" ще на етапі пошуку роботи і вже на місці. "Багато хто працює нелегально, їх обдурити найпростіше", - каже співголова профспілки українців у Польщі Петро Островський.

Після введення безвізу до Польщі можна в'їхати за біометричним паспортом без дозволу на працевлаштування і знайти роботу вже на місці. Але це не позбавляє від необхідності отримувати все той же дозвіл.

Що треба робити, щоб не було проблем

Ошуканим українцям в посольстві радять, по-перше, оформляти трудовий договір, а якщо щось пішло не так, скаржитися в територіальну інспекцію праці.

Якщо не було трудового договору, радять звертатися до суду. Але потрібні хоч якісь документи на зразок паперу від роботодавця з кількістю робочих годин.

Але бувалі не вірять в ефективність скарг. "Тут така мафія і проплачені в поліції свої люди, що ні чорта ви не доведете. Жодна організація в Польщі вам не допоможе. Вони всі вимагають масу паперів і доказів. А які? Якщо 90% рабів орють "на чорно", ще, буває, в кінці і самі гроші винні - нібито за штрафи", - ділиться досвідом львів'янин, який нещодавно повернувся із заробітків у Польщі.

"Польська поліція у цих справах працювати не буде, і українське консульство теж. Аналогічна ситуація по Чехії та Румунії. Українські працівники надані самі собі", - переконаний інший заробітчанин.

Багато працівників розповідають, що зіткнулися за кордоном з обманом при розрахунку, або з рабськими умовами праці.

"Я влаштувався на фабрику під Варшавою фасувати ковбасу. Мало того, що довелося тягати мішки по 50 кг, працювати по 18 годин на добу, так ще й з грошима надули. - розповідає франківчанин Олег. - Господар обіцяв платити по 8 злотих (52 грн) на годину, в місяць виходило на наші гроші близько 9-10 тис.грн. Жити повинен був за рахунок фірми в гуртожитку і є в їх їдальні безкоштовно. Спочатку зарплату затримали, а через два місяці виплатили лише третину обіцяного. Пояснили, що зняли за житло та їжу. Виявилося, що за такою схемою кидають багатьох заробітчан, там велика текучка. Ще одна схема-обіцяють повну зайнятість, і за фактом працюєш три дні на тиждень, так що за місяць виходить менше грошей".

Інший заробітчанин розповів, що йому не доплатили 800 злотих (6 тисяч грн) за півроку роботи.

Польські видання цього року розповідали не одну історію про "українських рабів".

"Їм іноді погано платять, вони працюють протягом багатьох годин без додаткової оплати, їх розміщують в умовах, що суперечать відчуттю доброчесності і людській гідності. Вони працюють без договору, без страхування. У них забирають закордонні паспорти і шляхом різних фінансових покарань не доплачують", - написав Dzienniku Gazecie Prawnej

Навесні цього року на польському телеканалі TVN 24 показали сюжет про трудовий табір для українців.

Репортер програми "Superwizjer" опублікував відео, на якому одна з українок розповіла про те, як потрапила в справжнє рабство.

Жінка на ім'я Оксана повинна була працювати на підприємстві з виробництва продуктів харчування, де їй обіцяли 1 тис.доларів на місяць. Але вона не побачила не тільки обіцяних грошей, все виявилося набагато гірше, ніж вона могла собі уявити. У жінки відразу ж все відібрали:

"Залишили тільки мій одяг. Телефон забрали, щоб нікому не дзвонила. Працювати довелося "нон-стоп". Залишалося сподіватися, що якщо буду слухняна, то, може бути, мені щось заплатять",-згадувала Оксана в інтерв'ю TVN 24.

Жінки, які працювали на підприємстві, за її словами, виглядали так, як в Україні ті, хто повертається з війни.

"У їхніх очах був страх, такі як машини, як зомбі", - розповідає вона.

На роботу Оксану піднімали стусанами: "о четвертій ранку мене розбудив пан ногою в спину зі словами:"Вставай, не прикидайся". Штовхнув, як тварина, а не людину". А коли стала обурюватися, пару раз вдарив по спині. Годували теж як звірів-покидьками.

Погрожували вирізати сім'ю за втечу

Оксані вдалося втекти від" рабовласників", але пізніше вона зіткнулася з погрозами.

"Заходжу на" Фейсбук " і бачу повідомлення від людини, яка знайшла мені роботу. Мовляв, якщо я піду в поліцію, то він виріже мою сім'ю", - з жахом зізнається жінка.

Оксана проходить процедуру включення її в програму захисту жертв торгівлі людьми. Журналісти поки не змогли знайти місце, в якому її утримували. На момент її втечі на цьому підприємстві перебувало близько півсотні жінок з України.

За матеріалами https://strana.ua/articles/analysis/108383-rassledovanie-strany-kak-ukrainskie-zarobitchane-stanovjatsja-rabami-v-polshe.html

У той же час перший секретар консульського відділу посольства України в Польщі, згадав, що в основному проблеми, з яким стикаються в Польщі українські трудові мігранти, стосуються часткової невиплати заробітної плати. Однак випадки так званого трудового рабства рідкість і на них досить жорстко реагує польська поліція. Поодинокі випадки відбирання паспортів і примусу українців до рабської праці. У таких випадках в основному українці самі звертаються в поліцію, оскільки це є кримінальним правопорушенням.

Минулого року польська поліція ініціювала 96 кримінальних проваджень у справах про торгівлю людьми, в яких постраждалими є громадяни України. У першому півріччі цього року зафіксовано 24 таких виробництва.

Випадки, коли зарплата взагалі не виплачується, рідкість. Якщо взяти загальну кількість наших громадян, які працюють на території Польщі, то відсоток випадків порушення їх трудових прав не настільки значний. Важко підрахувати, скільки трудових мігрантів з України перебувають сьогодні в Польщі. Все тому, що більшість українців працюють за цивільно-правовими договорами, і це практично ніде не реєструється.

Що буде якщо працювати в Польщі нелегально, на чорну

Ось один з варіантів розвитку подій, який стався в січні 2018 року, з людьми які приїхали до Польщі по безвізу і працювали нелегально:

Добрий день ми з сестрою поїхали по безвізу до Польщі і працювали нелегально, але нам робили воєвудське запрошення. Але сталося нещастя-сестра захворіла лежить в Познані в лікарні у важкому стані. Пан, на якого ми працювали відмовився від нас повністю. До роботи мене більше не допустив, воєвудське запрошення звичайно не дав. Що мені робити я не знаю - сестра в лікарні, я без роботи і житла, і ще закінчуються дні по безвізу. Треба виїхати з Польщі до 5 лютого. Сестру залишити не можу, чи можна знайти роботу в Познані, щоб зробили карту побиту, щоб я могла залишитися з сестрою? Буду вдячна якщо хтось щось підкажіть.

Робіть висновки - працювати потрібно лише офіційно, мати підписаний договір і не потрапляйте в подібні ситуації.

Більше інформації тут: https://www.rupoland.com/workinpoland