Що робити, якщо український банк заблокував картку?

З початком війни увага до фінансових операцій українців зросла. Чому так? Збільшився ризик відмивання доходів, можливого фінансування тероризму, несплати штрафів та податків. Щоб вчасно зафіксувати випадки порушення законів, українські банки проводять масові перевірки. Якщо банк заблокував картку, це означає що фінансова операція здалася працівникам підозрілою та треба довести походження та рух коштів. Як розблокувати картку та запобігти подальшим блокуванням.

 

Зміст:

За фінансовий моніторинг відповідає Національний банк України. Такий фінмоніторинг стосується не лише юридичних осіб та ФОПів, а й звичайних громадян. НБУ встановлює вимоги для інших субʼєктів ринку та слідкує за дотриманням банківськими установами відповідних правил. Банки, своєю чергою, мають виявляти порушення відразу та не допускати подальші незаконні фінансові операції.

Що робити, якщо банк заблокував картку?

На 100% захиститись від блокувань практично неможливо. Єдиний варіант — уникати маркерів “підозрілості”, аби зайвий раз не потрапити під фінмоніторинг.

Якщо у банку все ж виникли питання до ваших фінансових операцій, треба бути готовими оперативно та в деталях відповісти на питання, які стосуються:

 • транзакції, яка зацікавила банк;
 • походження коштів, залучених в такій транзакції;
 • всіх залучених у ній сторін.

Як запобігати блокуванню? Микола Вачевський, автор партнерського сайту про Monobank, порадив, перш ніж здійснювати значний переказ коштів, підготувати документи, що підтверджують законність доходів, і надіслати їх банку. Це можуть бути:

 • документи про оплату праці, призи, премії або гонорари;
 • договір, про отримання кредиту або про виплачені відсотки з депозиту;
 • виписки з рахунків інших банків;
 • довідки з державних податкових органів;
 • копії документів, що підтверджують джерела доходів родичів.

Варто розуміти, що проблеми з карткою можуть виникнути, навіть якщо сума операції відносно незначна. Треба бути уважним та конструктивним у спілкуванні із банком, ні в якому разі не ігнорувати вимоги про надання додаткової інформації.

Чому банки блокують картки

Причини блокування можуть бути різні: від не проведеної вчасно ідентифікації банку до арешту рахунку, накладеного на вимогу виконавчої служби (через заборговані аліменти, прострочений штраф, не виконане судове рішення тощо). Також останнім часом банківські картки дедалі частіше блокують і через “ухилення від мобілізації”.

Банк може кваліфікувати ці операції як підприємницьку діяльність. Також це стосується ситуації, коли бізнес зареєстровано, але оплата за послуги або товари йде поза підприємницьким рахунком.

Важливо! Під фінмоніторинг підпадають всі транзакції на 400 тис. грн та більше.

Окрема проблема — це торгівля криптовалютою на закордонних біржах, тут теж виникає чимало нюансів. Особливо на операції з криптовалютою та іншими віртуальними активами вище 30 тис. грн.

Сьогодні до фінансових операцій, що не потребують встановлення джерел походження коштів у період воєнного стану, входять зарахування на рахунки Збройних Сил України для надання допомоги ЗСУ, рахунок Міністерства соцполітики для благодійної допомоги, рахунки банків в Україні для придбання військових облігацій. Водночас неодноразово були прецеденти, коли банк блокував картки волонтерів, які збирали гроші для допомоги ЗСУ.

Як працює фінмоніторинг в Україні

Проведення фінмоніторингу покладається на спеціалізований орган — Державну службу фінансового моніторингу України.

Серед основних правил фінансового моніторингу Надія Чаленко, керівниця юридичного департаменту YouControl, виділила наступні:

 • ідентифікація клієнта та належна перевірка. Це включає збір та перевірку інформації про особу, походження її коштів, можливі фінансові зв’язки тощо;
 • періодичне оновлення інформації про клієнта. Банки та інші суб’єкти первинного фінансового моніторингу повинні регулярно оновлювати інформацію про своїх клієнтів;
 • моніторинг фінансових операцій. Банки та інші суб’єкти первинного фінансового моніторингу зобов’язані виявляти та аналізувати незвичайні чи підозрілі операції, в тому числі визначати та перевіряти їх вигодоодержувача;
 • зберігання документації. Банки та інші суб’єкти первинного фінансового моніторингу повинні зберігати документи та інформацію, пов’язану з фінансовими операціями клієнтів;
 • повідомлення про підозрілі операції. У разі виявлення підозрілих операцій (з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або операцій з фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення) суб’єкти первинного фінансового моніторингу зобов’язані негайно повідомляти Державну службу фінансового моніторингу та правоохоронні органи України.

 

Радимо прочитати:

Система оподаткування у Польщі — це дуже важлива частина процесу для створення бізнесу індивідуальними...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з...

Індивідуальне підприємство — це перший крок до розвитку бізнеса. Пройшовши всі організаційні питання варто...