Нострифікація українського диплома у Польщі: покрокова інструкція

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з вимогою підтвердження свого українського диплома. Це можна зробити двома способами: або отримавши спеціальну довідку (стосується лише дипломів виданих до 19 червня 2006 року), або зробивши нострифікацію. Процедура нострифікації не є винятковою щодо українських дипломів – це загальносвітова практика визнання іноземних документів про освіту в країні, де особа планує продовжити освіту чи працевлаштуватись. Однак поширеність процедури не робить її ані швидкою, ані легкою. 

Зміст:

 

 

Нострифікація – що це?

Нострифікація – це процедура визнання іноземних документів про освіту в країні, де ви плануєте продовжити освіту чи працевлаштуватись. У випадку з українськими дипломами в Польщі, нострифікація полягає на порівнянні здобутих в Україні компетенцій до вимог, встановлених для конкретної професії, у Польщі. Іншими словами, під час процесу нострифікації відбувається не тільки перевірка автентичності ваших документів про освіту, але також вся навчальна програма – предмети, кількість годин, які ви пройшли під час навчання в Україні. 

За результатами такої перевірки вам можуть відмовити у визнанні диплома; визнати диплом на нижчому рівні (наприклад, ваш диплом магістра прирівняти до польського диплома бакалавра); визнати лише одну з декількох спеціалізацій, які ви маєте (наприклад, якщо ви в Україні мали диплом вчителя математики та інформатики, то в Польщі можуть визнати його лише як диплом вчителя математики); визнати диплом з вимогою пройти додаткові курси; визнати диплом без жодних вимог та застережень.

Хто проводить нострифікацію?

Процедура нострифікації проводиться у вищих навчальних закладах, куди заявник звертається особисто. Варто підкреслити, що виш, де ви хочете зробити нострифікацію, повинен мати наукову категорію А+, А чи В+ з дисципліни, до якої належить ваш диплом. Інформація про те, яку категорію має та чи інша дисципліна, можна знайти безпосередньо на сайті обраного університету.

Необхідні документи

Зверніть увагу, що остаточний перелік необхідних документів визначає кожен навчальний заклад окремо. Однак в переважній більшості для процесу нострифікації слід підготувати:

  • заяву на нострифікацію диплома про здобуття вищої освіти, де потрібно вказати дисципліну з якої ви отримали диплом. Приклад заяви доступний за посиланням;
  • свідоцтво про народження та його переклад на польську;
  • диплом про здобуття вищої освіти та додаток до нього (той, до якого ви робитимете нострифікацію) та переклад на польську;
  • довідка або інформація від Польського національного агентства академічних обмінів / Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) про можливість визнання у Польщі диплома про здобуття вищої освіти. Довідка формується особисто на сайті NAWA та є безплатною;
  • документи, які дозволяють оцінити перебіг навчання, досягнуті результати і тривалість навчання у вищому навчальному закладі в Україні та переклад цих документів на польську;
  • свідоцтво, диплом або інший документ, на підставі якого заявник був прийнятий на навчання та переклад на польську (наприклад, для нострифікації диплома магістра слід також подати диплом бакалавра);
  • за потреби, документ, що підтверджує зміну прізвища та переклад на польську мову.

Звертаємо увагу, що всі документи подаються разом з перекладом на польську мову. Зазвичай, достатньо звичайного перекладу. Однак окремі університети можуть вимагати також присяжний переклад. Тому про це слід дізнатись безпосередньо у тому навчальному закладі, де плануєте проходити нострифікацію. Диплом та інші документи про освіту можна подати у вигляді копій.

Вартість нострифікації

Нострифікація є платною та не може перевищувати 50% від ставки професора (станом на квітень 2024 року ставка професора складає 9370 злотих). Однак остаточну ціну визначає кожен університет окремо. 

Існує також можливість отримати компенсацію за нострифікацію у місцевій службі зайнятості (urząd pracy). Скористатись цією послугою можуть також громадяни України, які є безробітними або шукають роботу. Більше про це в «Покроковій інструкції» нижче.

Термін проведення нострифікації

Процедура нострифікації від моменту подачі заявки в університет до ухвалення рішення про визнання або невизнання диплома триває 90 днів та більше. Також слід врахувати час для пошуку необхідного університету та підготовки документів, зокрема, їхній переклад на польську мову.

Порядок проведення нострифікації: покрокова інструкція

Крок 1

Перевірити чи ваш диплом вимагає нострифікації та отримати відповідну довідку. Нагадаємо, що дипломи видані в Україні до 19 червня 2006 року не вимагають нострифікації, а лише визнання. 

Перевірити, чи вам потрібна нострифікація можна на сайті Польського національного агентства академічних обмінів / Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) на сторінці Kwalifikator NAWA. Там слід вибрати потрібну країну та відповідний диплом. 

«Я ввела країну, тобто Україна. Далі обрала свій диплом – магістр, отриманий після 20.06.2006 року. І система одразу сформувала потрібну довідку польською та англійською мовами», – ділиться своїм досвідом Анна Назарова, вчитель математики у Варшавській українській школі. 

Далі цю довідку слід видрукувати та зберегти для наступного кроку.

Крок 2

Пошук відповідного навчального закладу. На жаль, в Польщі не існує єдиної системи з переліком усіх навчальних закладів, де можна зробити нострифікацію. Тому університет для цього слід шукати самостійно. Найлегше почати з тих навчальних закладів, які знаходяться у вашому місці. Далі потрібно переконатись, що обраний вами виш має потрібну спеціальність, тобто таку, за якою ви вчились в Україні. 

«Для нострифікації свого диплома я обрала Варшавський університет. Прийшла до них у Відділ обслуговування навчального процесу / Dział kształcenia, де мені пояснили, що від мене вимагається. За [українським] дипломом я математик-інформатик, але мене попередили, що нострифікувати можна лише одну спеціалізацію. Адже в Польщі немає таких подвійних спеціальностей», – розповідає Анна Назарова.

Нагадуємо, що процес нострифікації полягає на порівнянні навчальних програм – тієї, за якої ви вчились в Україні, та тієї, за якою зараз викладають в обраному польському університеті. Тому, щоб переконатись, що польський виш вам підходить, можете заздалегідь самостійно звірити навчальні програми. В Польщі вони зазвичай доступні у відкритому доступні на сайті університету.

Крок 3

Підготовка документів. Вже після вибору відповідного вишу потрібно звернутись туди та уточнити потрібний перелік документів. Певні деталі можуть відрізнятись залежно від вишу, тому в будь-якому разі слід це уточнити. Загальний список документів ми публікували вище. Однак, обовʼязково варто дізнатись безпосередньо в університеті, який саме переклад документів на польську потрібен – звичайний чи присяжний, тобто завірений нотаріусом. 

«Крім звичайних документів, мені потрібно було вже в університеті заповнити заяву з місця проживання. Ось це якраз було дуже цікаво. В цій заяві слід вказати лише місце народження. І правильно буде написати лише назву населеного пункту – села або міста. Просто одним словом. А не так, як у нас звикли: село, такий-то район, область. Я написала так, як звикла, тому цей документ мені довелось переписати. Але я це зробила одразу на місці без жодних проблем», – ділиться своїм досвідом Анна.

Крок 4

Подача документів та внесення оплати. Коли всі документи, копії та переклади готові, потрібно написати в обраний вам університет та домовитись про подачу документів. Як розповідає Анна Назарова, у Варшавському університеті їй відповіли швидко і вже наступного дня призначили дату та час зустрічі. «Документи перевіряли ретельно, до кожної літери, кожного розділового знаку і тільки після цього повідомили, що моя заява вибрана», – говорить вчитель. 

Після подачі документів, університет повинен надіслати лист з даними для здійснення оплати нострифікації – wezwanie. У випадку Варшавського університету, лист надійшов звичайною поштою протягом 4 днів. Тому уважно перевіряйте адресу, яку вказуєте у заявці, а також поштову скриньку. Після отримання листа у вас є два тижні, щоб внести оплату. Якщо оплата не буде здійснена, то заяву не розглядатимуть.

Крок 5 (додатковий)

Отримання компенсації за нострифікації у службі зайнятості. Як ми писали вище, існує можливість отримати компенсацію вартості нострифікації диплома. Для цього слід звернутись у місцеву службу зайнятості / (urząd pracy). Там спочатку необхідно буде створити свій електронний кабінет на сайті praca.gov.pl

До служби зайнятості потрібно йти вже тоді, коли у вас є лист від університету про внесення оплати. Подбайте заздалегідь, щоб у вас була електронна копія цього листа (наприклад, зробіть фото або зіскануйте). У службі зайнятості вам допоможуть заповнити внесок про фінансування нострифікації. Якщо заявка буде розглянута позитивно, служба зайнятості самостійно сплатить необхідну суму університету. 

«Приблизно за тиждень мені зателефонували зі служби зайнятості та повідомили, що мою справу розглянули позитивно. Далі потрібно було приїхати самостійно та підписати договір. Коли я вже підписувала, то звернула увагу на один пункт договору, який стосується того, зо протягом 14 днів після отримання рішення по нострифікації, мені слід повідомити про це рішення службу зайнятості. На моє питання щодо цього, мені відповіли, що так, дійсно потрібно про це повідомити. Найкраще самостійно принести відповідні документи. Інакше всю суму доведеться повернути службі зайнятості», – розповідає Анна Назарова.

Крок 6

Очікування рішення. Після внесення оплати та підтвердження початку розгляду справи в університеті починається процес очікування. В офіційних джерелах вказується, що процес нострифікації триває до 90 днів від моменту подачі заявки. Однак на практиці час очікування може бути довшим. 

«Мені повідомили, що мою справу почнуть розглядати з початку вересня і що протягом 60 днів вже будуть результати. То ж я чекала. На початку листопада, коли вже пройшло 60 днів з моменту початку розгляду справи та 90 днів з моменту подачі заявки, я почала писати в університет і запитувати, що ж з моєю заявкою. На це я отримувала відповідь “Чекайте, ваша справа розглядається”. І так я писала що два тижні, і вже пройшло 120 днів. Лише після нового року мені написали, що справа закрита. Рішення повинно надійти звичайною поштою. Наприкінці місяця мені нарешті надійшов лист», – ділиться своїм досвідом Анна.

Крок 7

Отримання результатів нострифікації. На жаль, заздалегідь не можна з впевненістю сказати, чи розглянуть вашу справу позитивно, чи негативно. Після перевірки навчальних програм, порівняння предметів, кількості годин тощо, вам можуть відмовити у визнанні диплома; визнати диплом на нижчому рівні; визнати диплом з вимогою пройти додаткові курси; визнати диплом без жодних вимог та застережень.

«Коли я отримала рішення, там було 10 аркушів, в яких розписано те, що вони перевіряли предмети: які збігаються, які ні, яка є академічна різниця. І дивлячись на все це, вони все-таки визнають мій диплом, але з втратами. У мене був диплом магістра. Однак тут мене прирівняли до ліценцьята (licencjat – польський відповідник бакалавра – ред.). Фактично, це зниження. Але добре, що хоч якось визнали і цього достатньо для роботи в школі», – говорить Анна Назарова.

 

Радимо прочитати:

Сколько зарабатывают украинцы в других странах Европы.

Совет министров Польши принял постановление о размере минимальной заработной платы и размере минимальной...

Польща, країна з багатою історією та динамічним економічним зростанням. Стабільна економіка, різноманітні...

У Польщі розпочався період складання податкових декларацій на дохід для фізичних осіб (PIT) за 2023 рік. Він...

Щомісячний внесок в ZUS є зобовʼязанням індивідуального підприємця у Польщі. Платіж має здійснювати не...