Як підтвердити українські документи про освіту в Польщі: апостиль, визнання та нострифікація диплома

При вступі до закладу вищої освіти у Польщі, або при пошуку роботи за спеціальністю, багато українців зустрічаються з вимогою надати документи, що підтверджують раніше здобутий диплом в Україні. Залежно від ситуації, таким документом може бути апостиль, довідка про визнання диплома або його нострифікація. Розповідаємо, кому потрібно робити нострифікацію, а для кого вистачить лише апостилю, а також де та як підтвердити українські документи про освіту.

 

Зміст:

Апостиль

Апостиль – це спеціальний штамп на державних документах, що підтверджує їхню автентичність, та розміщується або на самому документі, або на окремому аркуші, що скріплюється з документом. Апостиль замінює процес легалізації документів за кордоном для держав-підписантів Гаазької конвенції 1961 рокуГаазька конвенція 1961 року або Гаазька конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 5 жовтня 1961 року. Україна приєдналась до Конвенції у 2003 році, Польща — у 2004.. Іншими словами, якщо у вас є документи, видані державними органами в Україні, а ви хочете користуватись ними за кордоном, зокрема, у Польщі, у вас можуть вимагати поставити на цих документах апостиль.

В Україні апостиль можуть надати Міністерство юстиції (для документів що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України), Міністерство освіти і науки (для документів, що стосуються сфери освіти і науки) та Міністерство закордонних справ України (для інших видів документів).

Апостиль для документів про освіту – атестатів про середню освіту або дипломів про вищу освіту – це найпростіший спосіб їхнього підтвердження. Однак він підійде лише тоді, коли ви плануєте навчатись у Польщі. 

Польські вищі навчальні заклади можуть вимагати апостиль у таких випадках:

 • при вступі на бакалаврат або обʼєднану магістратуру – тут апостиль потрібно поставити на виданий в Україні атестат про повну загальну середню освіту або інший рівноцінний документ;
 • при вступі на магістратуру – тут апостиль ставиться на отриманий в Україні диплом бакалавра або рівнозначний йому;
 • при вступі на аспірантуру – тут апостиль ставиться на отриманий в Україні диплом магістра або рівнозначний йому.

Звертаємо увагу, що кожен з університетів Польщі має свої вимоги для вступу, тому перед оформленням документів слід обовʼязково звернутись до обраного вами вишу та безпосередньо там уточнити, які документи вони вимагають. Також зверніть увагу на те, що атестат/диплом та додаток до нього – це два окремі документи. Апостиль можна поставити або виключно на атестаті/дипломі або на атестаті/дипломі та додатку до нього. Який варіант потрібно саме вам – краще запитати у конкретному університеті, куди плануєте вступати. 

Більше про вищу освіту в Польщі читайте у наших матеріалах про вступ на бакалаврат та магістратуру, та в аспірантуру.

Для того, щоб поставити апостиль на свої документи про освіту, слід звернутись до Міністерства освіти та науки України. Це можна зробити як самостійно, так і за допомогою посередників. Зазвичай, фірми, що пропонують завірений або ж присяжний переклад, мають також послугу подачі документів у Міністерство для проставлення апостиля. Якщо обираєте такий варіант, варто врахувати, що фірма-посередник може взяти додаткову оплату за цю послугу.

Документи до Міністерства можна подати й самостійно. Прийом документів для проставлення апостиля здійснюється в понеділок, вівторок, середу та четвер з 9:30 до 13:00 за адресою: м. Київ, вул. В’ячеслава Чорновола, 25. Перед візитом до слід обовʼязково створити персональний кабінет на сайті Інформаційно-іміджевого центру МОН України та записатись там до електронної черги. З переліком необхідних документів можна ознайомитись тут. Документи можна подати особисто або відправити поштою (більше про це у розділі «Дистанційна подача документів»). Час вироблення апостиля від 2 годин до 10 днів, не враховуючи час на доставлення документів. Вартість послуги у міністерстві варіюється залежно від швидкості виконання послуги. Терміни та ціни доступні за посиланням.

Зверніть увагу, що апостиль заповнюється українською мовою. Тому спочатку слід зробити його, а вже потім віддати документи на переклад.

 

Визнання диплома

Ще одним способом підтвердити здобуту в Україні освіту є процедура визнання диплома. Визнання диплома може знадобитись при вступі на магістратуру, аспірантуру або післядипломне навчання, а також для працевлаштування. Щодо продовження освіти у Польщі, то тут тільки конкретний навчальний заклад може сказати, які документи він вимагає від своїх іноземних вступників – апостиль, визнання чи нострифікацію. 

У випадку з працевлаштуванням ситуація є такою: визнати або нострифікувати диплом зобовʼязані представники так званих регульованих професій / zawody regulowane – професій, які вимагають певної освіти та рівня кваліфікації. Перелік регульованих професій кожна держава складає окремо. Зі списком регламентованих професій у Польщі у 2024 році можна ознайомитись за посиланням.

Щодо представників інших професій, то тут все залежить від рішення працедавця. Наприклад, вчителі у школах та викладачі у вишах не належать в Польщі до переліку регульованих професій, однак для роботи у школі чи університеті навчальний заклад вимагає від кандидатів на роботу визнання або нострифікацію диплома.

Звертаємо увагу, що лікарі, лікарі-стоматологи та медсестри мають окрему процедуру підтвердження кваліфікації. Про це ми напишемо в окремому матеріалі.

Визнання диплома можливе лише для дипломів спеціаліста та магістра, які були видані в Україні до 19 червня 2006 року. Ця процедура є безплатною та її проводить польська Національна агенція академічних обмінів / Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Документи для визнання диплома подаються онлайн. Термін очікування результату – 60 днів і більше.

Для визнання диплома потрібно підготувати такі документи:

 • диплом та додаток до нього;
 • попередній документ про освіту, на підставі якого вас взяли на навчання, та додаток до нього (наприклад, диплом бакалавра або спеціаліста, якщо збираєтесь робити визнання диплома магістра);
 • документ, що посвідчує особу;
 • документ, що посвідчує зміну прізвища (наприклад, свідоцтво про одруження) (за потреби);
 • документ, що підтверджує статус біженця (тут йдеться про українців, що мають PESEL UKR).

Зверніть увагу, що переклад для документів, виданих українською, російською та англійською мовою, не потрібен.

Заявка на визнання диплома складається онлайн у системі SYRENA від NAWA. Детальна інструкція українською доступна за посиланням.

Якщо ви сумніваєтесь, що саме вам потрібно – визнання чи нострифікація – то можете перевірити свій диплом у системі Kwalifikator. Там достатньо ввести країну видачі диплома, навчальний ступінь та обрати коли саме документ було видано (до чи після 19 червня 2006 року). У випадку, коли достатньо визнання диплома ви побачите  таке повідомлення: UWAGA: potwierdzenie równoważności z odpowiednim polskim dyplomem – zgodnie z informacjami na stronie «Wydawanie informacji o zagranicznych dyplomach».

Нострифікація 

Нострифікація – це процедура визнання іноземних документів про освіту в країні, де ви плануєте продовжити освіту чи працевлаштуватись. У випадку з українськими дипломами в Польщі, нострифікація полягає на порівнянні здобутих в Україні компетенцій до вимог, встановлених для конкретної професії, у Польщі. Іншими словами, під час процесу нострифікації відбувається не тільки перевірка автентичності ваших документів про освіту, але також вся навчальна програма – предмети, кількість годин, які ви пройшли під час навчання в Україні. 

За результатами такої перевірки вам можуть відмовити у визнанні диплома; визнати диплом на нижчому рівні (наприклад, ваш диплом магістра прирівняти до польського диплома бакалавра); визнати лише одну з декількох спеціалізацій, які ви маєте (наприклад, якщо ви в Україні мали диплом вчителя математики та інформатики, то в Польщі можуть визнати його лише як диплом вчителя математики); визнати диплом з вимогою пройти додаткові курси; визнати диплом без жодних вимог та застережень.

Нострифікацією дипломів займаються вищі навчальні заклади, які мають наукову категорію А+, А чи В+ з дисципліни, до якої належить ваш диплом. 

Для того, щоб подати заявку на нострифікацію диплома, потрібно самостійно знайти виш, де є потрібна вам спеціальність. Більшість університетів у Польщі мають у відкритому доступі інформацію щодо своїх навчальних програм. Тому можна самостійно порівняти програму навчання у польському виші з тією, яку ви проходили в Україні, та знайти максимально подібний варіант.

Після вибору університету, потрібно конкретно в ньому уточнити перелік необхідних документів. Зазвичай до них входить: 

 • диплом та додаток до нього разом з перекладом на польську мову;
 • попередній документ про освіту, на підставі якого вас взяли на навчання, та додаток до нього (наприклад, диплом бакалавра або спеціаліста, якщо збираєтесь робити визнання диплома магістра) разом з перекладом на польську мову;
 • документ, що посвідчує зміну прізвища (наприклад, свідоцтво про одруження) (за потреби);

Процедура нострифікації від моменту подачі заявки в університет до прийняття рішення про визнання або невизнання диплома триває 90 днів та більше. 

Нострифікація є платною та не може перевищувати 50% від ставки професора (станом на лютий 2024 року ставка професора складає 7210 злотих). Ціну визначає кожен університет окремо. Існує можливість отримати компенсацію за нострифікацію у місцевій службі зайнятості (urząd pracy).

Більше інформації про нострифікацію на сторінці NAWA.

 

 

 

Радимо прочитати:

На початку року в Чехії потрібно подати так зване daňové přiznání (податкова декларація) за минулий рік. Це...

Розстрочка у Польщі — це один з найпопулярніших видів споживчого кредитування, особливо коли це стосується...

Заняття з релігії в польських школах дедалі частіше стають предметом дискусії серед батьків у соціальних...

Покупки у розстрочку в Польщі така ж сама звичайна процедура, як і в усьому світі. Адже розстрочка — це один з...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...