Купівля авто в Польщі, реєстрація та страховка

Купівля як нового, так і старого авто має свої плюси і мінуси.

Зміст:

Основною перевагою старих автомобілів є, звичайно ж, ціна. Популярні сайти з оголошеннями про продаж вживаних машин, такі як allegro.pl, otomoto.pl, olx.pl просто завалені пропозиціями старих машин будь-якої марки, ціни і стану. Ціни на б / у машини починаються від 400-600 злотих за повний мотлох і до десятків тисяч євро за майже нові авто.

Часті випадки коли незабаром після покупки дуже дешевого авто, щось ламається, і ремонт на автосервісі коштує дорожче, ніж ціна самого автомобіля. По тому, що вартість робочого часу в Польщі висока, звідси і висока ціна ремонту. І в результаті вигідніше віддати авто в металобрухт, ніж вкладати гроші в його ремонт.

А ось за ціну починаючи від 10 тисяч злотих в Польщі можна знайти цілком хороші варіанти авто.

З іншого боку, щоб взагалі не хвилюватися про стан машини і не витрачати зайві гроші на ремонт, є сенс в покупці нового автомобіля.

Наприклад нову Toyota Yaris 2016 року з гібридним двигуном в Польщі можна купити за 60 тисяч злотих. До того ж можна взяти машину в кредит на кілька років. Процентна ставка по такому авто кредиту буде в районі 3% річних. Перший внесок при покупці нової машини в кредит може починатися від 15% вартості машини, тобто, в даному прикладі - 10 тисяч злотих. До того ж в деяких автосалонах можна буде поміняти авто якщо воно з якихось причин вас не влаштовує - автосалон готовий його викупити і запропонувати Новий.

Також Нове авто не вимагає щорічного технічного огляду. У Польщі діє схема 3-2-1. Тобто, купивши новий автомобіль, перший техогляд дає право їздити три роки, після наступного огляду - два і потім щорічно.

У разі покупки вживаного авто, техогляд потрібно буде проходити щорічно.

Техогляд проводиться в спеціальних сертифікованих для цього установах - stacja kontrоli pojazdów. Такий огляд коштує від 90 злотих, але найближчим часом планується підвищення ціни до 126 злотих.

Для нових авто, часто перший перегляд є безкоштовним, а різні програми лояльності дозволяють економити на заміні шин, і інших авто послуги.

Купівля автомобіля в Польщі

Громадяни України та інших країн можуть вільно придбати в Польщі як новий, так і старий автомобіль. Після оформлення процедури купівлі-продажу транспортний засіб потрібно зареєструвати на нового власника. Протягом 30 днів той повинен звернутися до відповідного відділу в ужонде за місцем проживання з пакетом необхідних документів.

Купуючи зареєстроване в Польщі авто, ви повинні отримати від продавця техпаспорт (Dowód Rejestracyjny), так звану транспортну карту (Karta Pojazdu), договір купівлі-продажу (якщо продавець - це приватна особа) або фактуру VAT (якщо, продавець це фірма, наприклад, як у випадку з авто з комісійної автомайданчику - awtokomis).

У випадку з уживаним авто, обов'язково повинен бути ще й діючий страховий поліс ОСАГО (Polis Ubezpieczenia OC). Крім цього, якщо купувати у приватної особи, то доведеться заплатити в податкову збір у розмірі 2% від вартості. На це відводиться 14 днів.

При покупці авто за кордоном і реєстрації в Польщі, процедура трохи інша.

Реєстрація автомобіля в Польщі нового або б/у

Який би автомобіль ви не купили - новий або старий, після покупки автомобіля в Польщі у вас є один місяць, щоб його зареєструвати і оплатити акциз (Податок) у розмірі 2% від вартості авто.

Реєстрацію авто в Польщі можна зробити в ужонде за місцем проживання.

Необхідні документи для реєстрації авто в Польщі:

  • заява власника про реєстрацію транспортного засобу;
  • документи, що посвідчують особу іноземця: іноземець повинен перебувати в Польщі на легальних підставах, дійсний паспорт і підтвердження прописки в Польщі;
  • підтвердження права власності на автомобіль акт купівлі-продажу;
  • карта транспортного засобу, якщо раніше видавалася (техпаспорт);
  • технічний паспорт (dowód rejestracyjny) з актуальним терміном техогляду (у випадку старого авто)
  • номерні знаки (якщо такі є).

Щоб зареєстрували авто, вам потрібно мати прописку в Польщі (мельдунек) мінімум на місяць. Тільки в цьому випадку вам видадуть новий техпаспорт.

Вартість реєстрації авто в разі отримання нових номерів 180,50 злотих, якщо ви хочете залишити старі - 81 злотий.

Ще є варіант замовити індивідуальні номери за 1000 злотих.

Тут же на місці вам видадуть тимчасовий техпаспорт і нові номери. З тимчасовим тих паспортом ви можете їздити, поки не буде готовий постійний. Зазвичай це 2-3 тижні. Виїжджати за кордон з тимчасовим техпаспортом можна, але не всі прикордонники про це знають, і можуть виникнути проблеми. Перевірити стан оформлення Вашого постійного техпаспорта можна на сайті pwpw.pl, потрібно вказати номер VIN.

Якщо там написано, що ваші документи готові, ви можете піти в ужонд і забрати техпаспорт швидше. У загальному випадку, вам надішлють СМС повідомлення, про те, що техпаспорт готовий і можна його отримати.

Страхування авто в Польщі

Страхування на авто є трьох видів:

  1. обов'язкове-ОС ubiezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, аналог нашого ОСАГО, без нього ви не маєте право їздити на автомашині
  2. додаткове-АС автокаско
  3. Зелена карта-страховка для виїзду за межі Євросоюзу, наприклад в Україну

Ціни на обов'язкове страхування ОЗ, коливаються від декількох сотень до декількох тисяч злотих. На це впливає кілька факторів, зокрема, ваш досвід водіння, стан автомобіля, вид страхування.

Також впливає страхова історія-чи страхуєте Ви автомобіль в перший раз або вже є стаж безаварійного водіння. У деяких випадках вдасться підключити вашу історію з інших країн. наприклад якщо ви в Україні використовували PZU то в Польщі в PZU вони можуть підтягнути історію.

Ще однією зручною особливістю страхування автомобіля в Польщі, є можливість оформити страховку авто онлайн. Наприклад на сайті AXA можна купити Оформити і купити страховку ОС і АС - https://www.axadirect.pl/quote/start#/ потрібно заповнити всі дані водія а також всі характеристики автомобіля. Обов'язкову страховку ОС можна купити на сайті відразу без всяких додаткових дій, а для КАСКО потрібно призначити зустріч з агентом страхової, який приїде на Вашу адресу в зручний час і зробить огляд автомобіля.

Також зазвичай біля всіх ужондів, де є відділ по реєстрації автотранспорту, знаходяться представництва страхових компаній, які на місці зможуть вам порахувати вартість страховки і тут же ви зможете купити страховий поліс.

Виїзд на авто з польською реєстрацією в Україну

Згідно з чинним українським законодавством, автомобілі на польській реєстрації мають право перебувати в Україні БЕЗ РОЗМИТНЕННЯ не більше п'яти днів. Щоб цього уникнути, потрібно стати на консульський облік. Дізнатися необхідні документи можна на сайті Посольства України в Польщі або запитати особисто в консульській установі. Тому, будучи на консульському обліку, власник авто з польською реєстрацією має право перебувати 60 днів на рік без виїзду з України.

Слід пам'ятати, що при перетині кордону потрібно їхати на червоний коридор - оскільки ви декларуєте тимчасове ввезення транспортного засобу. У віконці українського митного контролю вам дадуть бланк декларації, який потрібно заповнити у двох примірниках. Потім при виїзді з України ви його повертаєте. Досвідчені водії радять в такому випадку обходити популярні пункти перетину, такі як Рава-Руська або Шегині, там процедура декларації може зайняти годину, а то й більше. Зате в маленьких пунктах, наприклад Грушів або Смільниця, все набагато швидше.