Пенсія в Польщі розмір, пенсійний вік. Пенсія для українців.

Пенсії в Польщі, хто може її отримати, пенсійний вік, як розраховується пенсія. Пенсія в Польщі для іноземців.

Зміст:

Польща старіє і це помітно навіть при знайомстві з країною.

Сеньйори-саме так в Польщі називають тих, кому за 60, хоча будь-якого правила, що визначає вікові межі цього терміна, немає. Зате є безліч програм, які так і називаються "60+". В основному, вони пропонують знижки-в транспорті, при покупці квитків в музеї. У супермаркетах проводять спеціальні "дні сеньйора", коли покупцям цієї вікової групи пропонують товари за зниженими цінами або нараховують підвищені бонуси на карту клієнта.

Подібні пропозиції є і в банках, і в страхових компаніях. Навіть у перукарнях влаштовують дні знижок, коли людей 60+ стрижуть за півціни. Словом, складається стійке враження, що пенсіонери Польщі цікаві своїй країні. Вони не витіснені з суспільства, більш того, являють собою дуже значимий сегмент споживачів, на який працює великий і малий бізнес. І не тільки фармакологічний. Польські бабусі і дідусі - цільова аудиторія, за яку борються маркетологи, Польський істеблішмент і католицька церква.

Цього року в Польщі знизили вік виходу на пенсію. Тепер жінки можуть йти на заслужений відпочинок в 60, а чоловіки - в 65. Поляки не дуже задоволені своїми пенсіями, тому не поспішають переходити в статус "емерити" (пол. emeryt-рус. пенсіонер).

Види пенсії в Польщі

У Польщі є два види пенсійних накопичень (з яких потім буде виплачуватися пенсія):

 1. державна пенсія, яку виплачує ZUS
 2. приватна пенсія, яку виплачує приватна компанія. Загалом, такі приватні пенсійні фонди в Польщі називаються PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe).

У цій статті ми будемо говорити тільки про державну пенсію (від ZUS).

Що таке ZUS

ZUS (Zaklad Ubiezpieczen Spolecznych) — це управління соціального страхування. Управління соціального страхування є державною організацією яка займається збором внесків на соціальне та медичне страхування громадян, а також видачею допомог (таких як пенсії, пенсії по інвалідності, допомоги по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах) у розмірі та на умовах, встановлених у загальноприйнятих положеннях.

Соціальне страхування - це один з компонентів трудового права, яке дозволяє отримувати гарантовані державою виплати, якщо в силу різних обставин, людина втратила можливість працювати.

Сайт ZUS – www.zus.pl

Послугами ZUS (управління соціального страхування) можуть скористатися як поляки, так і іноземці легально проживають на території Польщі. Іноземці, які працюють в Польщі, обов'язково повинні бути застраховані і платити внески до відповідного фонду. На підставі трудового договору всі особи повинні охоплюватися системою соціального страхування. Однак у Польщі вона досить складна.

Види соцстрахування

Внески, що сплачуються в ZUS, призначаються для фінансування різних виплат зі сфери соціального страхування

 • пенсійне страхування (ubezpieczenie emerytalne) - за яким пізніше виплачується пенсія
 • страхування по інвалідності / у зв'язку з втратою годувальника (ubezpieczenie rentowe)
 • Медичне страхування (ubezpieczenie chorobowe)
 • страхування від нещасних випадків (ubezpieczenie wypadkowe)

Іноземець може виконувати роботу в Польщі на підставі різних договорів. Від того, який договір укладено, буде залежати, які внески повинен платити працівник на соціальне страхування.

Особи, які працевлаштовані на підставі трудового договору, сплачують внески на всі види соціального страхування (тобто пенсійне страхування, страхування у зв'язку з інвалідністю, хворобою та від нещасних випадків), а також медичне страхування.

Процентні ставки внесків в Польщі від суми зарплати брутто

 • 19,52% - пенсійне страхування
 • 8% - страхування по інвалідності
 • 2,45 % - Медичне страхування
 • 0,4 - 3,6% - страхування від нещасних випадків (оплачується роботодавцем)

Пенсії в Польщі для українців

З 1 січня 2014 року набув чинності договір про соціальне забезпечення між Польщею та Україною (він був підписаний 18 травня 2012 року у Варшаві). Саме з цієї дати спеціальний орган у Польщі-Zakład Ubezpieczeń Społecznych розпочав реалізацію договору у сфері пенсійного забезпечення громадян України, які працювали у Польщі. Метою підписання зазначеного договору було полегшення отримання польських та українських пенсій (за віком, втратою працездатності і так далі), а також пенсій особам, які працювали в обох державах.

Завдяки цьому договору, люди, які в Польщі або в Україні не мають тривалих періодів страхування, необхідного для набуття права на пенсію за віком або по інвалідності, можуть отримати ці допомоги з урахуванням зарубіжних періодів страхування в іншій державі.

У таких випадках для цілей нарахування пенсії і в Польщі, і в Україні, будуть підсумовуватися періоди страхування в обох державах. Сума допомоги буде визначатися в розмірі пропорційному періоду страхування в тій державі, в якій працювала людина. Для отримання найменшої пенсії стаж роботи становить 20 років для жінок і 25 років для чоловіків.

У стаж включаються періоди виплати пенсійних внесків (коли людина працювала і платила відрахування в ZUS) і період несплати внесків (навчання в університеті). Однак сумарна кількість часу, з не оплатою внесків в ZUS, не може перевищувати одну третину періодів виплати внесків.

Крім того, даний договір стосується і пенсіонерів, які приїхали до Польщі на постійне місце проживання, тобто, якщо український пенсіонер переїде жити до Польщі, то право на виплату пенсії буде передано на нове місце проживання такої людини.

Для отримання права на пенсію необхідно дотримуватися законодавства тієї країни в якій призначається пенсія, а саме: вік, стаж роботи і так далі.

Приїхавши до Польщі українські громадяни повинні звернутися із заявою до територіальних органів, які займаються призначенням пенсій. Разом з ним подається паспорт з відповідним записом про ПМП і талон про зняття з реєстрації з колишнього місця постійного проживання.

Умови отримання пенсії в Польщі однакові як для поляків, так і для іноземців, і це: сплата внесків і досягнення пенсійного віку.

Для іноземців, які працювали в Польщі певний час і не напрацювали на мінімальний стаж діє наступна умова:

якщо хтось виплатив мало внесків (незалежно від причин) і з настанням пенсійного віку не виконав умови для отримання мінімальної пенсії, він отримає ту суму, яка йому належить, виходячи з обсягу накопичень, наскільки б низькою ця виплата не була.

Польські пенсії можуть нараховувати українцям тільки за періоди страхування в Польщі. Це означає, що пенсії можуть бути надані і виплачені ZUS тільки за періоди страхування на території Польща, тобто періоди, за які в польську систему соціального страхування були відраховані внески на пенсійне страхування

Свої роз'яснення з приводу польських пенсій дав заступник міністра в Міністерстві сім'ї, праці та соціальної політики Польщі Мартін Зеленецький:

З цього випливає, що працівники з України, які пропрацюють у Польщі лише місяць, не отримають 1000 золотих польської пенсії. Це узгоджується з принципом, згідно з яким кожна держава виплачує пенсії за періоди страхування, придбані відповідно до законодавства цієї держави. Людина, яка має періоди страхування, придбані в двох державах, може отримати пенсію з кожної з цих держав, якщо при цьому виконуються умови, необхідні для отримання права на виплати відповідно до законодавства відповідної держави.

Угода Польщі з Україною не регулює питання мінімальних пенсій і підвищення пенсій до мінімальних сум, що діють в даній державі. Сума збільшення залежить від суми призначеної польської пенсії та розміру іноземної пенсії, однак вона ніколи не досягне 1000 злотих. Крім того, будь-яке збільшення польської пенсії або закордонної призводить до зниження суми підвищення.

Якщо на момент виходу на пенсію людина буде проживати в Польщі, то виплати будуть здійснюватися на польський рахунок, якщо в Україні — переводитися до Пенсійного фонду України, а він вже буде додавати їх до суми української пенсії.

Людина, яка хоче отримувати польську та українську пенсію, має подати заяву за місцем проживання до відділу реалізації міжнародних договорів ZUS (Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych). Інформацію ви можете отримати також у Департаменті іноземних виплат ZUS у Варшаві (Departamencie Rent Zagranicznych ZUS).

Облік трудового стажу роботи в Польщі для отримання пенсії в Україні

Варто зауважити, що трудовий стаж роботи в Польщі не буде автоматично врахований в Україні і навпаки. Справа в тому, що районні пенсійні фонди в Україні як правило не знають про те, що людина легально працювала деякий час за кордоном. В даному випадку необхідно звертатися в міжнародний відділ Пенсійного фонду, який існує тільки у обласного відділення ПФ. І саме туди потрібно особисто звертатися для зарахування часу роботи в Польщі до трудового стажу.

Для цього необхідно надати два документи від польського роботодавця:

 1. виписка про те, що людина дійсно була працевлаштована в польській компанії (працевлаштування має бути офіційне з відрахуваннями в ZUS)
 2. довідка із зазначеним розміром щомісячної заробітної плати

Документи потрібно перекласти українською мовою у присяжного перекладача. Потім перекладені документи необхідно подати до обласного Пенсійного фонду за місцем проживання особисто або поштою

У разі якщо Польський роботодавець відмовляється надати документи, необхідно звертатися до юриста, а не в консульські установи.

Якщо людина планує отримувати пенсію в Польщі і хоче, щоб трудовий стаж, отриманий в Україні був врахований, необхідно в Україні взяти довідку з місця роботи, перевести її на польську мову у присяжного перекладача і надати в ZUS.

Саме таким чином стаж роботи в Польщі та Україні буде підсумовано.

Як дізнатися розмір своєї пенсії в Польщі

Найпростіший спосіб дізнатися, якою може бути ваша пенсія в Польщі, - скористатися калькулятором ZUS.

Щорічно ZUS висилає листи всім застрахованим жителям Польщі, в яких повідомляє про поточний стан пенсійного рахунку, його поповнення протягом останнього року і обсяг прогнозованої пенсії. Такі листи отримую всі, хто хоча б один раз перерахував внесок в цю організацію. Відповідний калькулятор також можна знайти на веб-сторінці ZUS.

Що впливає на розмір пенсії в Польщі? Нижче наведені приклади ситуацій в яких розмір майбутньої пенсії буде нижче в порівнянні з розрахунковим рівнем:

 • робота за договором підряду (umowa o dzieło). Цей вид договору не передбачає відрахувань до Пенсійного фонду
 • перебування на лікарняному. Коли людина перебуває у вимушеній відпустці через хворобу, виплати на пенсію не нараховуються
 • підприємницька діяльність. Люди, які займаються бізнесом, як правило, сплачують мінімальні внески на соціальне страхування.

Пенсія в Польщі: розміри пенсійних відрахувань

Внесок на пенсійне страхування становить 19,52% від валової зарплати (брутто). Розмір це ділиться на навпіл, при чому половину оплачує працівник, а другу половину – роботодавець.

З 1 лютого 2014 року до кінця червня 2014 року страховий внесок на пенсійне страхування в Польщі сплачувався в таких розмірах:

 • 12,22% - перебували на рахунку в ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, орган соціального страхування);
 • 4,38% - перераховувалися на субрахунок в ZUS;
 • 2,92% - вносилися на рахунок у відкритому Пенсійному фонді.

До 30 червня 2014 року розподіл пенсійного внеску та передача його частини у відкритий пенсійний фонд (OFE) було обов'язковим для осіб, народжених після 31.12.1968 року. Цим людям доводилося укладати договір з відкритим Пенсійним фондом. Якщо у особи не було такої угоди, то в даному випадку сам Орган соціального страхування (ZUS) встановлював випадковий Відкритий пенсійний фонд для застрахованої особи.

Починаючи з липня 2014 року, в залежності від вибору застрахованої особи, частина пенсійного страхування (а саме, що залишилися 2,92%), вносилася або у відкритий пенсійний фонд (OFE), обраний страхувальником, або на субрахунок ZUS (разом 7,3%).

У разі, якщо застраховані особи не вступають у відкритий пенсійний фонд, весь Пенсійний страховий внесок (19,52%) передається до Фонду соціального страхування і знаходиться на індивідуальному рахунку застрахованого.

Пенсійною системою Польщі покриваються випадки старіння і втрати працездатності (отримання інвалідності).

Формула розрахунку пенсії в Польщі

Пенсійні виплати в Польщі на поточний момент Уніфіковані і для їх розрахунку застосовується наступна формула:

Розмір пенсії = Розмір внесків на пенсійне забезпечення (з урахуванням індексації) / середня тривалість життя в пенсійному віці (в місяцях)

Підставою для розрахунку пенсії є сума пенсійних внесків з урахуванням індексації внесків, зареєстрованих в державних органах в кінці місяця, що передує місяцю, з якого пенсія буде виплачуватися.

Основи для розрахунку пенсії надаються центральним статистичним управлінням (GUS), підхід однаковий для обох статей, залежно від подальшої тривалості життя застрахованої особи.

Оплата пенсії здійснюється з установи соціального страхування (ZUS).

У разі смерті пенсіонера (у якого був відкритий пенсійний субрахунок в ZUS), протягом трьох років з моменту видачі пенсії, спадкоємці та особи, які перебувають на піклуванні померлого, мають право на отримання одноразової грошової допомоги (званого гарантованою виплатою).

Польська пенсія залежить від офіційної зарплати, яку отримувала людина і від внесків, які він виплачував протягом свого трудового життя в управління соціального забезпечення (ZUS). Сьогодні, Польський пенсіонер отримує близько 60 відсотків від своєї середньої зарплати або близько 2 тисяч злотих брутто. Надалі розмір пенсії від ZUS будуть знижуватися. Ті, хто вийде на пенсію протягом наступних 5 років, зможуть розраховувати на 40 відсотків своєї останньої зарплати. В середньому це сума складе близько 1,3 тисячі злотих.

Дострокова (часткова) пенсія в Польщі

Законодавством Польщі регулюється можливість отримання пенсій не досягаючи зазначеного вище віку. Такі пенсії називаються частковими, оскільки у разі недосягнення пенсійного віку, однак сплати необхідних страхових платежів, передбачено варіант виплати часткових платежів.

Право на часткову пенсію мають чоловіки, які досягли 65 років, і мають більше 40 років страхового (а, відповідно, і трудового) стажу. Для жінок вік отримання часткових пенсій встановлений як 62 роки, при цьому їм необхідно мати 35 років страхового стажу.

Розмір часткової пенсії становить 50% від розрахункового розміру пенсії з Фонду соціального страхування (fus). Після досягнення особами встановленого пенсійного віку, вони мають право на отримання повного розміру пенсії. Однак, він буде пропорційно знижений на розмір часткової пенсії, яку застрахований вже раніше отримав.

Пенсійний вік у Польщі

Більше половини поляків, або 54%, планують продовжувати роботу після виходу на пенсію. При цьому соціологи помітили, що більш високий дохід є найбільш частою мотивацією для того, щоб не йти з роботи після настання пенсійного віку.

Нові правила виходу на пенсію вступили в силу в Польщі 1 жовтня 2017. Тепер жінки зможуть піти з роботи у віці 60 років, а чоловіки - 65 років. Зниження пенсійного віку стало ключовою передвиборчою обіцянкою нині правлячих у Польщі консерваторів.

Вони скасували пенсійну реформу 2012 року попереднього, більш економічно ліберальним урядом, який врешті-решт збільшив би пенсійний вік до 67 для обох статей. Інститут соціального страхування Польщі (ZUS) прогнозує, що 331 000 людей можуть вийти на пенсію в останньому кварталі цього року. Міністр сім'ї, праці та соціальної політики Елжбета Рафальська, висловила надію, що багато поляків вирішать відкласти вихід на пенсію і залишаться професійно активними, незважаючи на нові правила

Пенсійна реформа яка була скасована в цьому році передбачала наступне:

У Польщі в останні роки був встановлений новий пенсійний вік — 67 років, але до певного моменту він залежить від дати народження.

Кожна застрахована особа може подати заяву про отримання пенсії по досягненню пенсійного віку. Пенсійний вік залежить від дати народження і до 2040 року буде відрізнятися для чоловіків і жінок.

Зрештою, вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок становитиме 67 років. Однак, жінки досягнуть цієї вікової позначки в 2040 році, а чоловіки – в 2020 році.

Максимальний пенсійний вік (67 років) застосовується для чоловіків з жовтня 1953 року народження і пізніше, для жінок – з жовтня 1973 року народження.

Пенсія в Польщі: мінімальний і середній розмір

Розмір середньомісячної пенсії в Польщі досяг 2 100 злотих. що становить 502 євро за нинішнім курсом НБУ (1 Євро = 4,18 злотих). При цьому 50% польських пенсіонерів отримують щомісячну пенсію, яка не перевищує 1800 злотих.

З 2024 року розмір мінімальної пенсії в Польщі у збільшується до 1780 злотих.

Чи можна в Польщі працювати на пенсії?

У Польщі не сьогодні немає закону, яким була б заборонена робота для тих, хто вже на пенсії, хоча ще до 2000 року такий тут діяв. Саме тому багато людей похилого віку вважають за краще тут працевлаштовуватися, працюючи хоча б кілька годин на день, щоб забезпечувати більш високий рівень життя собі, а також допомагати своїм дітям або онукам.