Програма 500 + в Польщі, допомога на дитину

В рамках проекту " Rodzina 500+" — "Сім'я 500 +" батьки можуть розраховувати на допомогу на дитину в сумі 500 злотих.

Зміст:

Що таке програма 500+

Уряд Польщі реалізує програму з розвитку підтримки молодих сімей і направив частину податків на виплату допомоги, що призначаються батькам при народженні дітей.

У квітні 2016 року в силу вступила спеціальна програма «Сім'я 500+», якою можуть скористатися не тільки громадяни Польщі, але іноземці, які проживають в країні і відповідають необхідним умовам.

В рамках проекту "Rodzina 500+" - "Сім'я 500+" батьки можуть розраховувати допомогу в сумі 500 злотих, яка виплачується щомісяця на другу і кожну наступну дитину. При цьому розмір допомоги не залежить від щомісячного доходу, який отримує сім'я в Польщі.

Виплати на першого або ж на єдину дитину сім'я може отримати, якщо її дохід не перевищує 800 злотих на місяць на людину. Якщо дитина з обмеженими можливостями, то вказаний ліміт становить 1200 злотих на місяць.

Держава виплачує допомогу до досягнення дитиною 18-річного віку.

Станом на 17.01.2017 року, в програмі допомоги сім'ям до кінця грудня 2016 року взяло участь вже 3,8 млн дітей до 18 років. Понад 2,78 млн сімей отримали допомоги на загальну суму понад 17 млрд Польських злотих. Таким чином, бюджет, що закладається на програму (а це трохи більше 17 млрд злотих) був використаний цілком за призначенням. На 2017 рік закладено близько 22 млрд злотих на програму, тому не пропустіть свою можливість претендувати на допомогу від уряду країни.

Щоб отримувати виплати в новому періоді, що стартує 1 жовтня 2017 року, необхідно подати відповідну заявку. Краще зробити це до кінця серпня. Інакше, можуть бути затримки з нарахуванням грошей, або повна втрата виплат за перші місяці нового етапу 500+.

Зміни до Закону про виплати 500+ з 2022 року

З 1 січня 2022 року введено 3 головні зміни, про які слід знати батькам, які мають або мають право на щомісячну допомогу "500+".

 1. Виплатою одноразової щорічної допомоги "500 +" буде займатися ZUS, а не центри з виплати допомог і пільг в різних містах і воєводствах.
 2. Заяви на отримання допомоги в рамках програми "Сім'я 500+" можна буде подавати виключно онлайн (через платформу PUE ZUS). Паперові заявки більше не прийматимуться.
 3. Гроші будуть виплачуватися виключно на банківський рахунок того, хто буде подавати заявку на отримання допомоги. Готівку на руки, як можна було раніше, більше не даватимуть.

Зміни в законі про виплати 500 + від Квітня 2019

26 Квітня 2019 року Сейм Польщі прийняв поправки до Закону Про державну допомогу у вихованні дітей, скорочено «Rodzina 500+», які дозволять виплачувати грошові допомоги і за першу дитину без урахування критерію доходу сім'ї.

Тобто гроші на першу або єдину дитину можуть отримати всі польські сім'ї та сім'ї іноземців (при дотриманні певних умов), які проживають в Польщі.

В даний час, щоб отримати гроші для першого або єдиного дитини допомогу можуть отримати тільки ті, хто має фінансові труднощі. За умовами програми середній дохід на людину в такій сім'ї повинен становити не вище 800 злотих на місяць. Винятком є сім'ї, які виховують дітей з обмеженими можливостями-для них допомога виплачується при доході менше 1200 злотих на людину.

Згідно з поправками, допомога буде поширюватися на всіх дітей у віці до 18 років незалежно від доходу сім'ї. Гроші нараховуються не автоматично, а за запитом. Заявки в електронному вигляді можна подати з 1 липня.

Заявки на отримання допомоги за новими правилами (без критерію доходу) можуть подаватися в двох формах:

 • паперова форма-з 1 серпня 2019 року
 • електронна форма-з 1 липня 2019 року

У разі подання заявки в період липень-вересень 2019 року допомога буде надана з компенсацією з 1 липня 2019 року. Подача заяви після 30 вересня 2019 року означатиме надання допомоги за місяць подачі заяви, тобто без компенсації за минулі місяці - за липень і серпень.

Змінений закон вводить особливий тримісячний строк, який починається з дня народження дитини, протягом якого потрібно подати заяву на отримання дотації на утримання новонародженої дитини (наслідком подання такої заяви буде виділення допомоги з компенсацією коштів з дня народження дитини). В даний час Допомога 500+ — як правило — з місяця, в якому було подано заяву.

Проект також дозволить надавати-з безперервністю - батьківську допомогу іншому батькові дитини в разі смерті батька, якому допомога була надана на певний період або який помер до розгляду заяви. В даний час в цій ситуації інший батько повинен подати «свою» заяву на отримання допомоги.

6 мільйонів 800 тисяч сімей отримають вигоду від програми після внесених змін. Щороку державний бюджет на програму витрачає 20 мільярдів злотих. Поширення програми на першу дитину без критерію доходу значно збільшить ці витрати, приблизно до 40 млрд.злотих на рік, що ймовірно призведе до підвищення (прямого або непрямого) податків для всіх працюючих в Польщі, незалежно від того є у них дитина чи ні.

Хто може отримувати виплати за програмою 500+

На участь у програмі Сім'я 500 + мають всі громадяни Польщі а також іноземці проживають на території Польщі.

Право скористатися програмою 500 + отримують іноземні громадяни, які відповідають вимогам державних органів Республіки Польща.

Зокрема, на допомогу можуть розраховувати особи, які проживають з сім'єю і отримали ВНЖ з метою виконання роботи, що вимагає високої кваліфікації, тобто ті, хто має блакитну карту.

Підтримкою держави можуть також скористатися особи, отримали ВНЖ з позначкою "dostęp do rynku pracy" - "доступ до ринку праці" - і їх члени сім'ї. Документ з такою відміткою отримують громадяни іншої країни, які мають право працювати на території РП або ж офіційно не зобов'язані отримувати дозвіл на роботу.

Наприклад, на виплати може претендувати сім'я, в якій чоловік отримав ВНЖ на підставі роботи в Польщі, а дружина і діти по т.зв. «іншим обставинам» — як супроводжуючі особи.

Також допомогу можуть отримати: особи зі статусом біженця, особи, яким, відповідно до польського права, була надана т.зв. «додаткова Охорона» — ochrona uzupełniająca.

Навіть батьки, які перебувають у розлученні, можуть претендувати на участь у програмі. Єдиний нюанс полягає в тому, що допомогу отримуватиме батько, який здійснює реальну опіку над дитиною, і з яким ця дитина проживає. В іншому випадку, якщо батьки беруть участь в опіці над дитиною удвох однаково, то кожен з них має право подати заяву, при цьому сума допомоги ділиться між ними пропорційно в залежності від кількості часу опіки над дитиною.

Більш того, брати участь можуть навіть змішані сім'ї, в яких перебувають діти від різних шлюбів, але обов'язковою умовою в даному випадку буде наявність хоча б одного спільного дитини. При фінансування в облік береться загальна кількість дітей, які проживають з батьками.

Ці ж умови участі в програмі будуть поширюватися і на усиновлених дітей, які за даною програмою перебувають на рівних правах з біологічними дітьми.

500 + якщо карта побиту без-dostęp do rynku pracy

Ще восени 2018 року адміністративний суд Польщі вищої інстанції (Naczelny Sąd Administracyjny) виніс рішення, яке розширює коло осіб, які можуть претендувати на допомогу 500+, а саме: ті іноземці, які живуть в Польщі разом з дітьми, мають карту Побиту, на якій не написано "dostęp do rynku pracy", але при цьому вони мають Zezwolenie na pracę тривалістю більше 6 місяців, також відповідають формальним вимогам закону. Тобто, можуть отримати допомогу 500+.

Тому, якщо вам відмовили в допомозі 500 + лише на тій підставі, що на карті немає слів "dostęp do rynku pracy", але ви працюєте на підставі zezwoleniа, можете сміливо подавати оскарження і посилатися на рішення суду OSK 535/18 – Wyrok NSA

Щоб скористатися програмою, іноземцям необхідно протягом періоду виплати допомоги проживати на території Республіки Польща.

Хто не може скористатися посібниками 500+

Не можуть розраховувати на підтримку Міністерства Сім'ї та соціальної політики іноземці, які:

 • отримали дозвіл на роботу на термін, що не перевищує 6 місяців;
 • перебувають у Польщі з метою здобуття вищої освіти;
 • мають право працювати в Польщі, але перебувають в країні на підставі візи.

Список документів на участь у виплатах 500+

Щоб подати документи, вам потрібно заповнити спеціальні бланки заяви, квитанції або інші документи, що підтверджують доходи, а також надати Карти Побиту на підставі яких ви перебуваєте в Польщі.

* Тимчасову (ВМЖ),
* Постійну (ПМЖ) або ж
* Карту Резидента ЄС,

Оформити такі заяви і подати документи можна в спеціалізованих пунктах, в тому числі, у відділеннях пошти польської, а також через Інтернет в системі онлайн-банкінгу вашого банку.

Оформити участь у Програмі державної допомоги "Сім'я 500+" можна в електронній формі за допомогою онлайн-банкінгу або системи Emp@tia, ePuap та PUE ZUS. Також документи приймаються в паперовому варіанті від заявника особисто або поштою в гмінах і дзельницях за місцем вашого проживання, у відповідних відділеннях і делегатурах адміністрації міста і гміни.

У разі помилок в документах, що надійшли на розгляд інспекторів соціальної служби, заявник буде проінформований і після цього зможе внести поправки. Якщо заявник виявить неточності в поданій заявці самостійно, то він має право подати ще одну заявку способом, яким була оформлена попередня.

У 2016 році виплати за програмою стартувала з 1 квітня, при тому, що саму заяву можна було подати «заднім числом» до 1 липня 2016 року, і отримати гроші за попередні місяці (квітень і травень).

На поточний момент програмою передбачено, що виплати фінансової допомоги сім'ям будуть здійснюватися з того місяця, коли було подано заяву.

Важлива інформація-розрахунковий період програми " Сім'я 500 + » у Польщі становить від 1 жовтня до 30 вересня наступного року. Що це означає? А те, що в кожному році необхідно буде подавати заяву на участь в програмі в черговий раз.

Інформація, необхідна для подання заяви 500+

Інформація наведена, для випадку з подачею заяви через систему онлайн банкінгу одного з польських банків, але загальний принцип дійсний для всіх способів подачі заяви.

Нижче вказані дані, які знадобляться заявнику в процесі заповнення онлайн заяви:
 • PESEL кожної дитини.
 • PESEL дружина / дружини.
 • Номер банківського рахунку для виплат за програмою Сім'я 500+. Це може бути рахунок в будь-якому банку, не обов'язково в тому, де подається заява. Найважливіше в даному випадку, це мати активний банківський рахунок і не закривати його як мінімум до наступного року виплат за програмою.

Основні кроки оформлення заяви:

 1. Вибір банківського рахунку. Залежно від банку, де подається заява, цей етап може бути першим або зміщуватися, проте в будь-якому випадку необхідно буде надати номер рахунку, куди повинні виплачуватися грошові кошти;
 2. Дані заявника. Стандартний набір даних: ПІБ, адреса проживання в Польщі, поштовий код, місто, Сімейний стан, контактні дані (телефон і e-mail), і вибір гміни, яка відповідальна за збір заяв у Вашому регіоні.
 3. Інформація про дітей. Тут потрібно визначитися, чи подається заява про першого (або наступних) дітей. Залежно від вибору необхідно заповнити інформацію про дітей. Якщо ви не відповідаєте критерію малозабезпеченої сім'ї, заповнюйте інформацію відразу про другу і чергову дитину. Інформація про дитину стандартна, така ж, як і про заявника.
 4. Інформація про інших членів сім'ї. На даному етапі заповнюється інформація чоловіка / дружини і першої дитини.
 5. Заява та додаткові документи. Якщо подача здійснюється на загальних підставах для другої дитини (не малозабезпечена сім'я), то ніяких додаткових документів на даному етапі не буде потрібно. Ставляться галочки навпроти необхідних тверджень, з якими ми погоджуємося і натискаємо кнопку «Далі».
 6. Зберегти копію заяви. Рекомендуємо обов'язково це зробити і зберегти дублікат заяви в форматі pdf у себе на комп'ютері.
 7. Офіційне підтвердження отримання заяви з органів влади. Це останній і дуже важливий пункт. Має прийти офіційне підтвердження про отримання вашої заяви по електронній пошті. Про всяк випадок збережіть собі цей електронний лист.

Допомога Becikowe, 1000 злотих при народженні дитини в Польщі

У Польщі при народженні дитини передбачена матеріальна допомога в розмірі 1000 злотих (допомога becikowe) і всі батьки, в тому числі іноземці, мають право на дану виплату. Розмір допомоги фіксований-1000 злотих на дитину, виплачується один раз. Допомога не обкладається прибутковим податком.

Для отримання 1000 злотих необхідно виконати ряд умов.

Критерії отримання допомоги:

 • дохід на одного човна сім'ї не повинен перевищувати 1922 злотих нетто.
 • при подачі заяви на дану допомогу слід представити медичні документи, які підтверджують, що з 10 тижня вагітності мати дитини перебувала під наглядом акушера-гінеколога або акушера.
 • документи треба надати не пізніше, ніж через 12 місяців після народження дитини.

Хто може отримати допомогу Biecikowe

 • батьки новонародженого
 • Юридичний опікун-особа, якій суд доручив піклуватися про дитину
 • фактичний опікун-особа, яка взяла на себе турботу про дитину, і одночасно звернулася до суду з проханням про усиновлення дитини.

Для того, щоб отримати допомогу необхідно відповідати наступним умовам:

 • необхідно бути громадянином Польщі, який проживає в Польщі;
 • або іноземцем, які проживають в Польщі і відповідають одному з наступних критеріїв:
  • бути громадянином іншої країни Європейського Союзу (ЄС);
  • бути громадянином країни, що не входить в ЄС, але країна підписала угоду про соціальне забезпечення з Польщею, яке передбачає право на дану допомогу в Польщі;
  • мати постійний вид на проживання;
  • мати тимчасову карту побиту з позначкою " доступ до ринку праці»
  • мати дозволи на проживання довгострокового резидента ЄС;
  • мати тимчасову посвідку на проживання у зв'язку з виконанням робіт за спеціальністю, що вимагає високої кваліфікації;
  • мати тимчасову посвідку на проживання (інша країна ЄС надала йому дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС) і має намір працювати в Польщі, вести бізнес, навчатися та інше;
  • мати статус біженця або додатковий захист.

Документи, які необхідно надати для отримання допомоги:

 • Заява (wniosek o becikowe);
 • PESEL дитини
 • оригінал і копію карти побиту. Якщо мова про тимчасову карту, то з анотацією «доступ до ринку праці».
 • довідка від лікаря або акушерки,яка підтверджує, що ви стали на облік до 10 тижня вагітності. Довідку дану можна запросити у свого лікаря або акушера
 • письмова заява про те, що раніше ви не отримували цю допомогу на дитину
 • оригінал та копія свідоцтва про народження дитини
 • довідка про доходи членів сім'ї (PIT-37)

У кожній гміні є установа, до якої можна подати документи (наприклад, міське або районне управління, або центр соціального забезпечення).

Коли і як Ви отримаєте допомогу?

Це залежить від того, коли ви подаєте документи.

До кінця місяця-якщо ви доставите їх до 10-го числа місяця.

До кінця наступного місяця-якщо ви подасте всі документи після 10 числа місяця.

Як саме Ви отримаєте гроші, залежить від управління. Ви можете отримати їх: перерахуванням на рахунок, вказаний в заявці, поштовим переказом або в касі установи.