Всі інформація по поверненню Tax Free на товари з Польщі

Якщо товар був куплений на території будь-якої країни ЄС і був вивезений за межі території ЄС, то покупець має право на повернення податку на додану вартість VAT. Це і є Tax Free тобто покупка товару без податку.

Зміст:

Загальна інформація по Tax Free в Польщі

Якщо ви раптом вирішили купити якусь дорогу річ на території ЄС, наприклад в Польщі, можна істотно заощадити, якщо повернете собі податок VAT (ПДВ), який нараховується майже на всі товари, а це від 5% до 23% в разі покупки товарів в Польщі. Tax Free - це окремий документ, в якому продавець вказує перелік всіх товарів, на які буде здійснюватися повернення податку, обов'язково вписує дані вашого паспорта (ім'я, прізвище, серію і номер паспорта, адреса проживання), а також прикріплює касовий чек.

Магазини або торгові мережі не повертають податок по Tax Free відразу в момент здійснення покупки. Для повернення коштів ви повинні спочатку вивезти товар за межі кордонів ЄС-підтвердженням цьому будуть печатки митних органів на документі Tax Free, які проставляються на кордоні

Згідно із законодавством Європейського Союзу (ЄС), якщо товар був куплений на території будь-якої країни ЄС і був вивезений за межі території ЄС, то покупець має право на повернення податку на додану вартість (VAT). Це нормальна практика для будь-якої країни, оскільки, як правило, податок ПДВ (VAT) нараховується всередині країни, а при реалізації товарів за межі країни (експорт), застосовуються ціни нетто, тобто без ПДВ (без VAT).

Польське законодавство дає можливість повернення податку від товарів і послуг (ПДВ, або VAT) мандрівникам — так званий TAX FREE. Завдяки цьому туристи, які відвідують Польщу, мають можливість повернути сплачений при покупці податок.

З 1 січня 2022 р. всі продавці, які виставляють іноземцям документи для повернення податку VAT за куплені в Польщі товари, повинні обов'язково робити це в електронній формі. Для цього необхідно зареєструватися на електронній платформі податкових та митних послуг (PUESC).

Обіг паперових документів для Tax Free ліквідовано. Нововведення має запевнити підприємцям швидкий і простий доступ до даних про операції в системі tax free і полегшити розрахунки як з покупцями з-за кордону, так і з податковою. Виграти мають і іноземці, які купуватимуть товари у Польщі. Для них нова система означає Скорочення часу обслуговування, адже електронні документи автоматично потраплятимуть до прикордонної служби, а також швидке відшкодування сплаченого VAT за безготівковими операціями, онлайн доступ до Tax Free.

Умови для повернення VAT по TAX FREE

Отже, щоб отримає повернення грошей (податку vat) при вивезенні товару з ЄС по tax free, потрібно виконати необхідні законом умови:

 1. Ви повинні мати статус мандрівника-мандрівником є особа, чиє постійне місце проживання знаходиться в країні не є частиною Європейського Союзу. При цьому місце постійного проживання визначається на підставі його паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
 2. Придбаний в Польщі товар повинен бути вивезений за межі ЄС - Товар не може бути змінений, що означає, що будь-які пошкодження упаковки можуть розглядатися як порушення товару (точніше, його використання), а це викликає відсутність можливості отримання повернення податку. Крім того, товар повинен бути вивезений в особистому багажі.
 3. Вивіз товару з Польщі повинен бути здійснений в певний термін - мандрівник повинен вивезти куплений товар за межі Європейського Союзу не пізніше, ніж в останній день третього місяця, наступного за місяцем, в якому ви зробили покупку. Наприклад, якщо товар був придбаний в липні, вивіз повинен бути здійснений не пізніше 30 жовтня.
 4. Придбані товари повинні бути відповідним чином задокументовані - всі необхідні документи вам повинен надати продавець товару. Документи можуть оформлені бути тільки в день покупки товару.
 5. Вартість покупки у одного продавця повинна бути більше 200 злотих. Сума 200 злотих діє після зміни правил з 1 серпня 2017 року.
 6. Товар повинен бути призначений для особистого використання а не для подальшого продажу.
 7. Повернути кошти по Tax Free можна до 10 місяців з моменту покупки. Однак варто звернути увагу, що 10 місяців - це максимальний термін, встановлений законодавством Польщі. Різні магазини або оператори Tax Free можуть встановлювати власні, більш короткі терміни з моменту покупки, протягом якого вам віддадуть гроші. Це можуть бути і 6 і 7 місяців (як у випадку повернення коштів через оператора Global Blue). Обов'язково уточнюйте терміни повернення Tax Free у продавця в момент виписки документів.

Також врахуйте, що:

 • повернення по Tax Free неможливо отримати при покупці палива. Тому навіть не намагайтеся вимагати виписки вам документів по Tax Free на польських заправках. Нічого у вас не вийде.
 • повернення по Tax Free не поширюється на оплачені в Польщі послуги. Це може бути, наприклад, проживання в готелі, тощо.

Види Tax Free

Податок VAT (ПДВ) можливо, повернути повністю або частково (з комісією), це залежить від того виписує магазин свій документ Tax Free, або користується послугами глобальних операторів з повернення коштів Tax Free. І один і другий варіант мають свої переваги і недоліки.

Магазини або торгові мережі не повертають податок по Tax Free відразу в момент здійснення покупки. Для повернення коштів ви повинні спочатку вивезти товар за межі кордонів ЄС - підтвердженням цьому будуть печатки митних органів на документі Tax Free, які проставляються на кордоні.

Повернення 100% податку ПДВ

Можливий якщо магазин виписує свій документ Tax Free. Тобто ви, після вивезення товару, отримаєте від магазину 100% податку на додану вартість (VAT або PTU в Польщі), яка вказана в документі Tax Free і касовому чеку. В цьому випадку ви отримаєте документ, часто на фірмовому бланку магазину, де будуть вказані ваші паспортні дані, товари які ви купили, і буде прикріплений касовий чек. Ці документи можуть відрізнятися за своєю структурою і способом заповнення в різних магазинах або торгових мережах. Однак, обов'язковими повинні бути поля, де вказані ваші особисті дані, а також місце для печаток на кордоні.

Основним недоліком такої системи Tax Free є те, що за поверненням коштів потрібно знову повертатися до Польщі, а дуже часто в той же магазин, де була здійснена покупка. Так як магазин повертає вам податок готівкою. Тобто, якщо ви часто їздите за покупками в Польщу, і купуєте в тих же магазинах - тоді це для вас не проблема. Однак якщо ви зробили разову покупку в магазині далеко від кордону і найближчим часом не плануєте знову там бути, то є загроза що ви не зможете отримати свої кошти, так як закінчиться термін повернення. А спеціально їхати до Польщі ще раз, щоб повернути невелику суму, може бути просто фінансово не вигідно.

Повернення податку по Tax Free за допомогою глобального оператора

Можливий, якщо магазин користується послугами глобальних операторів з повернення коштів Tax Free. Цей варіант вигідний буде саме тим подорожуючим, які не планують повертатися в той магазин, де була здійснена покупка. В цьому випадку у вас буде можливість повернути кошти по Tax Free в пунктах видачі грошей цього оператора, або його партнерів. Дуже часто, здійснивши покупку за кордоном і отримавши в магазині документ Tax Free глобального оператора, кошти по Tax Free можна отримати в Україні в банку партнері або у туроператора-партнера. У цьому випадку вам не потрібно повертатися в той магазин, де ви купували товари. Також пункти видачі грошей глобальних операторів працюють на великих митних переходах, аеропортах і в великих торгових центрах. Ця інформація зазвичай доступна на сайті оператора або в інформаційному буклеті, який Ви отримаєте разом з документом Tax Free. Однак ця схема має один значний недолік-оператор за повернення коштів по Tax Free бере комісію і ця комісія може досягати 40-45% від суми нарахованого податку.

Основними операторами є-Global Blue, Global Refund, Premier Tax Free і CashBack. У більшості польських магазинів працює оператор Global Blue. Отже, якщо магазин працює по поверненню Tax Free через оператора, то після здійснення покупки Ви отримаєте документ Tax Free на фірмовому бланку оператора, в якому так само будуть заповнені всі ваші паспортні дані, зазначені товари, які ви купили, буде прикріплений касовий чек , а також, в окремому полі буде вказана сума, яку ви зможете повернути собі готівкою - вона буде менше суми нарахованого податку. Як і в попередньому випадку, для повернення коштів, на ньому ви повинні поставити печатки митного органу країни, з якої Ви виїжджаєте.

Мінімальна вартість товару по Tax Free для повернення податку (ліміт tax free)

З 1 червня 2016 року мінімальна загальна вартість покупок у одного продавця, при якій пасажир може претендувати на повернення ПДВ, сплаченого при придбанні ним товарів, була збільшена з 200 до 300 злотих, але вже з 1 серпня 2017 року вона знову становитиме 200 злотих.

Починаючи з 1 серпня 2017 року, в Польщі знижена до 200 злотих мінімальна вартість покупок, при якій іноземні туристи можуть претендувати на повернення ПДВ за системою Tax Free.

Розпорядження (Dz. U. poz. 1248) про зменшення мінімальної загальної вартості покупки, при якій громадяни країн не членів Європейського Союзу можуть претендувати на повернення податку (VAT) на товари і послуги було підписано міністром фінансів Польщі 23 червня 2017 року. Відповідний документ був опублікований 27 червня в офіційному бюлетені Dziennik Ustaw.

Таким чином, для покупок зроблених до 01.08.2017, буде діяти норма в 300 злотих (~ 71,5 Євро або 2100 грн), а після цієї дати можна буде претендувати на повернення коштів за системою Tax Free при закупівлях на суму від 200 злотих (~ 47,5 Євро або 1400 грн).

Відсоток ставки VAT на різні товари для TAX FREE

У ціні кожного товару, який продається в магазині, обов'язково включена вартість податку VAT (аналог ПДВ). У Польщі ставки цього податку є різними для різних товарів. Базова ставка податку VAT, що діє в даний час в Польщі - 23%. Однак на деякі товари можуть нараховуватися ставки податку 8% і 5%.

Ставки VAT для кожного продукту будуть вказані в товарному чеку. Однак якщо ви плануєте повертати TAX Free, то вигідніше купувати по максимуму товарів, що мають найвищу ставку податку VAT. Важливо розуміти, що податок VAT нараховується на вартість товару нетто (тобто без податку), а ціна вказана на ціннику, як правило, брутто (тобто вже з податком). Тобто, якщо ціна товару 100 злотих то при ставці VAT 23%, вартість нетто становитиме 100 / 1,23 = 81,30 злотих. Тоді, як сума чистого податку становить 100-81,3 = 18,70 злотих. Тому, якщо ви хочете знати відсоток від ціни брутто, який вам може бути повернутий, то він складе 18,7% (підкреслюю, від ціни брутто, тобто ціни вже з податком).

Нижче наведені основні товари, для яких нараховуються відповідні ставки податку в Польщі.

Ставка VAT 23%

 • товари для дому;
 • побутова техніка;
 • комп'ютери та електроніка;
 • мобільні телефони;
 • будівельний матеріал;
 • Будівельні інструменти;
 • посуд;
 • Музичні інструменти;
 • побутова хімія;
 • меблі;
 • одяг та взуття (в т. ч. дитячі);
 • Парфумерія та косметика;
 • Спортивні товари;
 • дитячі іграшки;
 • алкогольні та слабоалкогольні напої;
 • шоколад і шоколадні вироби.

Ставка VAT 8%

 • тропічні фрукти і цитрусові (ананаси, апельсини, мандарини, грейпфрути та ін.)
 • дитяче харчування;
 • одноразові підгузники;
 • консервовані овочі.

Ставка VAT 5%

 • соки фруктові;
 • сире м'ясо та вироби з м'яса, птиці (в т. ч. сосиски, сардельки, м'ясні консерви);
 • риба;
 • молоко і молочні продукти (сметана, йогурти, масло).
 • Олія соняшникова;
 • хліб і борошняні вироби, макарони;
 • книги та журнали, інша друкована продукція;
 • овочі та фрукти (наприклад. картопля, яблука, гранати);
 • ягоди, гриби, горіхи.

Обмеження за кількістю товару на tax free

Вам можуть відмовити у виписці фактури Tax Free, якщо продавець запідозрить, що товар не призначений для особистих цілей (власних, сім'ї, подарунків), а буде використовуватися в комерційних цілях.

У 2016 році податкові органи Польщі в судовому порядку опротестували документи Tax Free, які надав продавець і відмовили йому компенсувати податок VAT (ПДВ) у зв'язку з тим, що на їхню думку, заявлені кількості товару перевищували кількості для особистого користування і товар був призначений для подальшого продажу. Відповідно, в цьому випадку необхідно було застосовувати процедуру звичайного експорту, а не повернення VAT для мандрівників. Купівля товарів у великих кількостях, а також часті покупки однакового товару означає, що товари не призначені для особистих цілей, а покупець не може розглядатися в якості мандрівника (як вимагає того закон про ПДВ). Таке рішення адміністративного суду Кракова від 12 січня 2016 року. Суд вважає, що для того, щоб застосувати спеціальну процедуру повернення ПДВ на товар, який вивозиться за межі ЄС, цей товар повинен міститися в особистому багажі пасажира.

У зв'язку з цим прецедентом, не всі зможуть відшкодувати ПДВ при перетині кордону. Тобто, якщо продавець запідозрить, що товар, який ви купуєте призначений для подальшого перепродажу, то вам можуть відмовити у виписці документа Tax Free.

Як правильно оформити документи для Tax Free

При вивезенні товарів за межі ЄС є можливість отримати назад частину вартості товару у вигляді повернення VAT. Це і називається оформлення товару за процедурою tax Free (без податків).

Що для цього потрібно?

 • Купувати товари потрібно в офіційних магазинах. В офіційних магазинах ви можете отримати документи на Tax Free, що підтверджують здійснення покупки - касовий чек, фактуру VAT (виписується для юридичних осіб).
 • Запитати продавця, чи виписують в цьому магазині фактури Tax Free. Запитати продавця про фактуру Tax Free слід ще перед покупками. Врахуйте, що часто документ Tax Free можна отримати не у всіх магазинах однієї мережі. Наприклад, в Tesco і Auchan Tax Free виписуються тільки в магазинах, розташованих близько до кордону з Україною, Білоруссю, Росією. У містах Перемишль, Жешув, Люблін, Бялисток та інших містах поблизу від кордонів. Наприклад, в Кракові або Катовіце в Tesco або Auchan ви документа Tax Free не отримаєте. Однак, наприклад, Ikea виписує документ Tax Free в будь-якому магазині Польщі. Тому радимо вам з'ясувати це на стійці обслуговування клієнта, ще до початку здійснення покупок.
 • З'ясуйте умови, при яких вам такий документ випишуть. Ці умови, дуже часто, в різних магазинах різні. Особливо це важливо, коли ви робите покупки у великих супермаркетах. Там є ряд обмежень і вимог, порушивши які, вам документ Tax Free не випишуть. Наприклад, в супермаркетах Tesco умовою для отримання документа Tax Free є здійснення покупки на суму не менше 300 злотих кількість артикулів в чеку не більше 14. Причому різна кількість того ж товару вважається одним артикулом (тобто, якщо ви купуєте 10 упаковок однакового йогурту, то це один артикул). Ви повинні контролювати кількість артикулів в чеку самі, або попросити касира, щоб він вам порахував правильно, тому що вам потім потрібно буде фактуру Tax Free виписувати. У Auchan, при мінімальній сумі покупки 300 злотих, кількість артикулів в чеку може становити до 50.
 • Оплачуючи товар, попросіть оформити Вам Tax Free. Tax Free - це окремий документ, в якому продавець вказує перелік всіх товарів, на які буде здійснюватися повернення податку, обов'язково вписує дані вашого паспорта (ім'я, прізвище, серію і номер паспорта, адреса проживання), а також прикріплює касовий чек. Тому, продавцю, який буде виписувати Вам Tax Free потрібно буде надати свій закордонний паспорт.
 • Перевірте ваші дані, які вносяться в документ. Будьте уважні, в разі помилки вам можуть не поставити печатку на кордоні, або не повернуть кошти.
 • Зробіть Електронну реєстрацію всіх ваших документів Tax Free. Зареєструватися слід перед відправкою на кордон - це дозволить вам заощадити час. Для прискорення проходження процедур оформлення Tax Free на кордоні бажано зареєструвати ваші фактури в електронній системі польської митниці "повернення ПДВ для мандрівників" на сайті: www.granica.gov.pl. Подробиці будуть описані нижче.

Перетин кордону та вивезення товару з Польщі за Tax Free

Ви купили товари в Польщі, вам виписали документи Tax Free і ви їдете з ними додому. Для повернення коштів по Tax Free необхідно поставити печатки на кордоні, причому з польської сторони. Якщо ви повертаєтеся автомобілем то практично на кожному пункті пропуску є спеціальні вікна куди потрібно звернутися з вашим документом, Польський Митник, після перевірки даних і внесення їх в комп'ютер, поставить вам печатки. Крім того, в більшості пунктів пропуску є окремі смуги для автомобілів перетинають кордон з фактурою Tax Free, тому уважно дивіться в яку смугу вам заїжджати.

Для прискорення проходження процедур оформлення Tax Free на кордоні бажано зареєструвати ваші фактури в електронній системі польської митниці "повернення ПДВ для мандрівників" на сайті: granica.gov.pl. Нічого складного немає, потрібно всього лише вписати NIP продавця (це як код ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер). Вписувати назву продавця самому не потрібно, проте необхідно вибрати зі списку в наступному полі саме той магазин, в якому ви здійснювали покупку, далі ввести номер свого паспорта і номер документа Tax Free. Також необхідно вказати вид продукції наявної в рахунку. Якщо ви купили в одному магазині різноманітний асортимент товарів, тоді вкажіть максимально можливу кількість видів продуктів. Після введення підтверджуючого коду, тиснемо кнопку" Відправити " і ваша фактура тепер зареєстрована. Це дає вам можливість на кордоні вибрати смугу руху "Tax Free / E-Service", де зазвичай менше машин (вона є на пунктах Краковець-Корчова, Шегині - Медика, Рава-Руська - Гребенне). Ця смуга для тих, хто оформив фактури в електронному вигляді, тому що офіцер митниці буде витрачати, значно менше часу реєструючи ваші документи. Якщо у вас кілька фактур Tax Free, то реєструвати потрібно кожну окремо. Електронну реєстрацію фактури tax Free без проблем можна здійснити з мобільного телефону (смартфона).

Оскільки режим Tax Free передбачає вивезення товару за межі ЄС, то польські митники перевіряють, чи є у вас в наявності товар, який вписаний в документи Tax Free. Якщо товару у вас не виявилося, а ви подаєте документи для Tax Free то можуть бути проблеми з накладенням на вас штрафу в сумі повної вартості товару, якого немає в наявності. Цей штраф доведеться заплатити безпосередньо на кордоні, в іншому випадку ви не зможете перетнути кордон, а також можуть виникнути проблеми з польською поліцією. Товари на кордоні повинні бути в тому ж стані як були куплені в магазині, тобто в оригінальній не розкритою і не пошкодженої упаковці (в разі габаритних товарів або оргтехніки). Продукти дозволяється перевозити в пакетах з супермаркету.

Під час перетину кордону ЄС необхідно показати митнику товар в цілості й схоронності, а також касовий чек і документ "повернення ПДВ для мандрівників" (Zwrot VAT dla podróżnych), виданий вам в магазині.

Зверніть увагу на те, щоб Митник поставив печатку про вивезення товару на документ "повернення ПДВ для мандрівників", а також вписав місце і дату вивезення.