Карта побиту: чому треба чекати так довго на документ? 

Найнеприємніший етап під час оформлення карти побиту — це очікування. Звичайно термін встановлено на законодавчому рівні, однак на сьогоднішній день цього рідко дотримуються. Через що бажана карта побиту потрапляє до іноземця через декілька місяців або навіть років. 

У нашій статті ми поговоримо більш детально про карту побиту та розглянемо варіанти, які допоможуть пришвидшити процес отримання виду на проживання. 

Зміст:

Як відбувається процес отримання карти побиту? 

Давайте згадаємо, як саме відбувається процес оформлення карти побиту. Ось основні кроки: 

 • Перш за все потрібно заповнити анкету.
 • Наступний крок — збір документів. Сюди ж входить надання фото та страхування.
 • Далі вам потрібно буде сплатити гербовий збір.
 • Після чого документи потрібно буде подати до уженду за допомогою звичайної пошти.
 • Далі на вас чекає розгляд питання під час якого у вас можуть запросити додаткові документи. 
 • Наступний крок — здача біометричних даних.
 • Серед останніх кроків — винесення рішення.
 • І останнє — оплата, виготовлення та безпосередньо отримання пластикової карти побиту. 

Найскладнішим моментом є розгляд запиті. Він же найдовший в очікуванні. Однак за цей час ви можете донести документи, яких не вистачає. 

Скільки часу треба чекати на рішення по карті побиту? 

Наприкінці 2021 – початку 2022 років у Польщі було внесено поправки до законодавства щодо термінів розгляду запитів на отримання різних видів карток побуту. Відповідно до цих поправок встановлено жорсткі часові рамки: до 60 днів на розгляд запиту на тимчасове перебування і до 180 днів на запити на постійне перебування.

Однак, незважаючи на це законодавче регулювання, головна проблема полягає в тому, що багато запитів залишаються без відповіді або розглядаються суттєво довше за встановлені терміни. Це викликає невдоволення серед заявників та призводить до звинувачень у неефективності роботи відповідних державних органів.

Більше того, було запроваджено відповідальність чиновників за перевищення встановлених термінів розгляду запитів. Однак ця норма, здається, не спрацювала належним чином, оскільки її було скасовано протягом дуже короткого часу після введення.

В результаті, багато громадян залишаються у невіданні щодо термінів отримання своїх документів та зустрічають труднощі при плануванні своїх подальших дій та обов’язків.

Строки, які діють зараз

В Польщі після лютого 2022 року влада ухвалила Спеціальний закон, який, крім іншого, зняв відповідальність із чиновників за недотримання термінів розгляду запитів. Незважаючи на тимчасовий характер цього заходу, він продовжувався вже неодноразово і діє нині.

Обмеження відповідальності не означає, що можна не робити нічого або затягувати розгляд. Норми часу залишаються чинними, тому немає підстав для уповільнення процесу, навіть для справ, розпочатих до 24.02.2022.

Практика показує, що терміни розгляду значно різняться: близько трьох місяців до більше року. Очікування може бути непередбачуваним.

У 2024 році Верховна контрольна палата Польщі провела перевірку кількох воєводств щодо швидкості та правильності розгляду запитів на карти побуту. У 60% випадків було виявлено порушення, включаючи затягування процесу.

Встановлено, що у деяких воєводствах тривалість розгляду перевищувала розумні межі. Наприклад, у Лодзинському воєводстві середній час розгляду заяв варіювався від 384 днів у 2021 році до 171 дня у 2023 році. У Сілезії ситуація не змінилася: 2021 року термін становив 381 день, а 2023 року – 365 днів. Проте у Лодзинському воєводстві спостерігаються позитивні зміни.

Виявлено інші порушення, такі як повторне надання документів або неправильне інформування іноземців про їхні права. У результаті перевірки Верховна контрольна палата вимагала виправити недоліки та прискорити процес.

 

Як можна подати до суду за довга очікування? 

Якщо спроби прискорити процес за допомогою нагнітання чи інших методів не мали успіху, звернення до суду може стати останнім кроком. Це серйозна та тривала процедура, іноді пов’язана з додатковими витратами, особливо у контексті мінливого законодавства.

Давайте розглянемо, як можна подати до суду через довге очікування картки побуту:

 • Перед тим, як подати позов, важливо визначитися із судовою юрисдикцією. У більшості випадків справи про прострочення видачі документів зазвичай розглядаються в адміністративних судах або загальних судах загальної юрисдикції, залежно від конкретних обставин та законодавства вашої країни.
 • Також, перед тим, як звернутися до суду, необхідно підготувати відповідні документи. Це може включати копії всіх листів, надісланих до установи, відповіді (або їх відсутність) від установи, свідоцтва про заподіяні збитки або обмеження ваших прав через затримку та інші докази.
 • У деяких випадках може бути корисно звернутися до адвоката або правового консультанта, щоб отримати професійне керівництво та допомогу у підготовці справи.
 • Після підготовки необхідної документації ви можете подати позов до суду. У вашому позові слід чітко викласти всі факти, обставини та вимоги, пов’язані з простроченням розгляду вашого запиту на картку побуту.
 • Після подання позову вам доведеться брати участь у судових процедурах, включаючи надання доказів, виступи на слуханнях тощо. Важливо дотримуватись усіх термінів та вимог, встановлених судом.
 • За наслідками розгляду справи суд винесе рішення. Це рішення може включати зобов’язання установи видати вам картку побуту в певні терміни, а також компенсацію за заподіяні збитки або обмеження ваших прав.

Запам’ятайте, що процес подання до суду може бути тривалим і складним, але в деяких випадках це може бути єдиним способом захистити свої права та досягти справедливості.

У завершення можемо додати, що термін розгляду заявки на карту побиту не має наразі ніякого регламенту. Ніякі жорсткі рішення щодо установлення фіксованого часу, не були прийняті.

Як ми вже зазначали раніше, законні механізми пришвидшення цього процесу звісно ж є, однак немає гарантії, що вони спрацюють. Найкращим варіантом вже ж залишаються лише судові процеси з владою. 

Радимо прочитати:

Стоимость проживания в разных землях и городах Германии сильно отличается. Например цены в Мюнхене в...

Купівля машини в Європі притягує багатьох наших співвітчизників які заробляють в 5 разів менше ніж жителі...

Цього року літо видалось дуже жарким. Робота у Польщі в таку жару несе велику загрозу для здоровʼя...

Шукаєте україномовного лікаря у Вроцлаві або російськомовного? Нижче знайдете контактні дані фахових...

У Польщі можна лікуватися в державних медичних установах (безкоштовно) або приватних (платно). Щоб...