Номер PESEL в Польщі - як отримати іноземцю

Всі хто приїжджає жити в Польщу, рано чи пізно, але швидше рано, зіткнуться з тим, що деяким державним і приватним організаціям потрібно надати номер PESEL. 

PESEL-це унікальний ідентифікатор або номер платника податків. В Україні аналогом PESELя є ІПН. PESEL-це номер, що складається з 11 цифр.

Будь-які серйозні операції, такі як відкриття рахунку в банку, реєстрація автомобіля або навіть виклик швидкої допомоги вимагають надання особистого номера PESEL. Не кажучи вже про спробу взяти кредит в банку або покупку нерухомості.

 Зміст:

Номер pesel в Польщі

Відповідно до Закону від 24 вересня 2010 року «Про реєстр населення» — облік населення ведеться в загальній електронній системі обліку населення (Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności), тобто, скорочено PESEL.

Перший час в Польщі, цілком можна прожити і без pesel, але отримати його не так вже й складно, а бюрократичних проблем при його наявності стане значно менше.

Номер PESEL-це 11-цифровий код, який дозволяє швидко та легко ідентифікувати особу людини. Це аналог українського ІПН. Кожна з 11 цифр номера має своє значення (подробиці нижче).

З 2021 року PESEL або NIP обов'язково повинні бути вписані в PIT-11 для подання податкових декларацій.

Для чого потрібен PESEL

У Польщі номер песель потрібен, щоб:

 • користування медичними послугами від Фонду ZUS-державне медичне страхування. Якщо у вас є pesel, то ви можете отримати рецепт на ліки за ZUS і, наприклад, заплатити за нього не 212 злотих (100%), а тільки 3 злотих (в рамках страховки), інша частина буде оплачена через ZUS. Така ситуація відбувається тому, що система, яка генерує рецепти вимагає тільки номер PESEL і нічого іншого їй не підходить. Звичайно, кожна лікарня має кілька рецептів, які можна написати "від руки", але вони використовуються тільки в екстрених випадках.
 • отримання кредиту-процедура значно спрощується при наявності peselя
 • запис в автошколу для отримання прав на керування транспортним засобом;
 • Оформлення нерухомості
 • для подання податкових декларацій

Історія PESEL в Польщі

Дана процедура видачі номера була введена в Польщі ще в 1979 році і його в обов'язковому порядку отримують всі жителі країни. Крім громадян Польщі PESEL видається також людям отримали статус ВНЖ або ПМЖ в Польщі або karta pobytu.

Електронна система PESEL містить всілякі дані про людину. Дані включають інформацію про склад сім'ї громадянина країни, його близьких родичів. Якщо мова йде про іноземця, система містить дані про його карту перебування і багато додаткової інформації.

Як і в Україні В ІПН, в польському номері PESEL зашифрована певна інформація:

 • перші дві-останні цифри року, в який народилася людина;
 • наступні дві визначають місяць народження;
 • п'ятою і шостою цифрою позначається день місяця народження;
 • передостання цифра-стать (0,2,4,6,8-жіноча, 1,3,5,7,9-чоловіча);
 • остання цифра-контрольне число.

 

Як отримати PESEL у Польщі?

1 червня 2021 року набуде чинності поправка до Закону про принципи реєстрації та ідентифікації платників податків та платників у частині визначення платників податків (o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników), податковим ідентифікатором для яких є PESEL. Завдяки новим правилам, уженди гміни зможуть видавати номер PESEL іноземцям за їх запитом без реєстрації за місцем проживання (замельдованія).

Як отримати PESEL без реєстрації за місцем проживання (прописки) в Польщі

З 1 червня іноземці можуть подавати заяву на отримання PESEL для цілей оподаткування. Таким чином, якщо у вас немає можливості отримати PESEL на підставі прописки в Польщі (докладніше про цей спосіб написано нижче), ви можете це зробити для цілей оподаткування. Для цього необхідно при подачі заяви в уженде гміни за місцем проживання в обґрунтуванні вказати наступне:

art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. Poz. 170, z późn. Zm.), W związku z art. 7 ust. 2 iw zakresie określonym w art. 9 ust. 4 ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2021 r. Poz. 510).

Це формулювання міститься в рекомендаціях Міністерства фінансів.

Для чого прийняті дані зміни?

Для платників зміни в законодавстві дозволяють виконати обов'язок вказувати податковий ідентифікатор своїх співробітників-іноземців, які можуть подати заявку на отримання номера PESEL для цілей оподаткування

Нові правила дозволять податковим органам однозначно ідентифікувати платника податків (працівника). Це дозволить вам створити і розмістити податкову декларацію на сервісі Twój e-PIT на сайті podatki.gov.pl.

Таким чином, платникам податків простіше розраховуватися з податковою інспекцією: вони зможуть використовувати номер PESEL для входу в службу Twój e-PIT або подати податкову декларацію за допомогою безкоштовного додатку e-Deklaracje, доступного на podatki.gov.pl. для платників податків це також означає можливість скористатися податковими пільгами та відрахуваннями, а також отримати відшкодування податку.

До цих змін було два основних способи отримання песеля – з мельдованием (пропискою) і без можливості зробити мельдование. Процес отримання номера PESEL пройде значно легше і швидше при наявності польської прописки. Zameldowanie (з польської "реєстрація»прописка").

Спосіб 1. При можливості зробити мельдование в Польщі

Основною умовою отримання номера PESEL є оформлення тимчасової або постійної прописки - zameldowanie на території Польщі.

Присвоєння номера PESEL можна також запросити при подачі документів на прописку (реєстрацію) і не вимагає будь-яких додаткових дій (крім того, що повідомити про це). Відповідно, реєстрації необхідно мати дійсну візу або Карту Побиту і договір оренди житла на термін від 3 місяців.

Після реєстрації, потрібно лише подати заявку, що ви хочете отримати довідку зі своїм номером PESEL.

Другий необхідний документ-посвідчення особи. Йдеться про закордонний паспорт з візою або картою побиту, якщо вона є.

Нижче описана послідовність дій, які потрібно виконати в Ужонде (Urzad) щоб отримати PESEL:

 1. Потрібно зареєструватися в електронній системі - https://epuap.gov.pl
 2. Йдете в свій ужонд, де мельдовалісь
 3. Берете з собою ксерокс першої сторінки паспорта
 4. Заповнюєте анкету для отримання PESEL, яку можна взяти там же Wniosek o nadanie numeru PESEL
 5. Звертаєтеся до співробітників, з питанням, що хочете отримати PESEL, віддаєте анкету і ксерокс
 6. Співробітник вам папірець, де є ваш песель і відправляє в інший відділ, де потрібно зробити внесек (тобто занести цей номер в іншу систему)
 7. Співробітники перевіряють чи зареєструвалися ви в електронній системі epuap.gov.pl, і якщо так, то друкують вам внесек і ви йдете назад, щоб перший співробітник зробив копію.

Все, в результаті у вас на руках залишається бланк з печатками і підписами, де вказано ваш номер PESEL.

Всі оформлення займають кілька хвилин.

Спосіб 2. Полчение PESEL без прописки в Польщі

Відразу скажемо, спосіб непростий, і головна проблема в тому, що не всі чиновники взагалі обізнані про право іноземця отримувати PESEL без можливості реєстрації. Існує ймовірність, що доведеться доводити своє право.

 1. Роздрукуйте та заповніть заяву про присвоєння PESEL.
 2. Зверніться з ним в уженд.
 3. Дочекайтеся результату.

У разі неможливості надання відомостей про прописку є ще варіанти отримання ідентифікаційного номера PESEL:

Для отримання PESEL без мельдунка досить буде у внеске для отримання PESEL вказати наступну підставу правну:

ust. 2 § 4, ust.1 § 6 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 29 czerwca 2020 r. w sprawie profilu zaufanego i podpisu zaufanego

Посилання на закон - https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-dla-cudzoziemcow

Згідно з чинним у Польщі законодавством PESEL можна отримати за наявності соціального забезпечення або медичного страхування. Як правило, у осіб, які проживають в країні, медична страховка є. Сама процедура отримання PESEL таким способом досить туманна і якщо ви захочете піти таким шляхом, вам все одно доведеться звернутися в районне відділення (Urzad) свого міста за отриманням консультації.

Крім того, на законодавчому рівні в Польщі передбачена можливість видачі номера PESEL консулом. У цьому випадку заяву на надання номера необхідно писати міністру внутрішніх справ Республіки Польща. На практиці, подібні випадки практично невідомі.

PESEL або NIP що краще отримати іноземцю?

До недавнього часу іноземцям було можливо отримати обидва номери, проте правила змінилися, і тепер чітко позначено в яких умовах який з номерів оформляється:

 • Наймані працівники, які приїхали до Польщі з-за кордону, не є роботодавцями або підприємцями, повинні оформляти PESEL.
 • Якщо особа є бізнесменом / роботодавцем по відношенню до інших осіб, можуть отримати NIP

Вищеописана процедура була наведена на прикладі Кракова, можливо в інших містах є незначні відмінності.

Адреса ужонда в Кракові: Urząd Miasta Krakowa, Address: aleja Powstania Warszawskiego 10, 30-962 Kraków

У Познані: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu ul. Libelta 16/20, 60-101 Poznań

Також є можливість отримати номер PESEL без діючої реєстрації, цей спосіб складніше, з цього краще користуватися стандартною процедурою.

Підстава для отримання PESELя

До 2018 року полчити PESEL було складніше, потрібно було вказувати законну підставу для цього:

На даний момент (2017 рік), для отримання песеля, актуальна правова основа: «PARAGRAF 5 UST. 3, PARAGRAF 8 UST. 1 — ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI Z DNIA 5 PAŹDZIERNIKA 2016 R. W SPRAWIE PROFILU ZAUFANEGO ELEKTRONICZNEJ PLATFORMY USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, OPUBLIKOWANE W DZIENNIKU USTAW R.P. Z 2016, POZ. 1633».

Правовою підставою для отримання Песеля для дитини до 3-х років є:

USTAWA Z DNIA 4 LUTEGO 2011 R. O OPIECE NAD DZIEĆMI W WIEKU DO LAT 3, POZ. 235 ROZDZIAŁ 1, ART. 3A

Для дітей від 3 до 18 років, можна скористатися цією підставою:

USTAWA O SYSTEMIE OŚWIATY S DNIA 7 WRZEŚNIA 1991 R. (TJ. Z DNIA 31 PAŻDZIERNIKA 2016 R. DZ. U. Z 2016 R. POZ.1943) ART. 92K. UST. 2 PKT 2F

Також є можливість отримати номер PESEL для дитини, якщо він народився в Польщі і ще не отримав іноземного паспорта. Це зроблено для того, щоб у дитини був хоч який-небудь ідентифікаційний номер, поки немає посвідчує особу документа. Як тільки Ви отримуєте паспорт (навіть тимчасовий), ця можливість автоматично відпадає:

ART. 35 UST. 1 USTAWY Z DNIA 13 PAŹDZIERNIKA 1998 R. O SYSTEMIE UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ORAZ &1 UST. 1 PKT. 2) rOZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Z DNIA 23 PAŻDZIERNIKA 2009 R. W SPRAWIE OKREŚLENIA WZORÓW ZGŁOSZEŃ DO UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH I UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO, IMIENNYCH RAPORTÓW MIESIĘCZNYCH I IMIENNYCH RAPORTÓW MIESIĘCZNYCH KORYGUJĄCYCH, ZGŁOSZEŃ PŁATNIKA, DEKLARACJI ROZLICZENIOWYCH I DEKLARACJI ROZLICZENIOWYCH KORYGUJĄCYCH, ZGŁOSZEŃ DANYCH O PRACY W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH LUB O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE ORAZ INNYCH DOKUMENTÓW.

 

Отримання номера Pesel для іноземців

У Польщі не існує жодного законодавчого акту, що зобов'язує іноземця, який перебуває в країні з тривалим візитом за візою або в статусі ВНЖ/ПМЖ (незалежно від мети цього візиту), мати номер PESEL.

У Законі про обов'язкове соціальне страхування допускається використання номера закордонного паспорта, в разі відсутності номера PESEL у іноземця «... w przypadku jego braku dopuszcza podanie numeru dowodu osobistego lub paszportu ( art. 36 ust. 15 pkt 1)»

Так само можна і в банках, якщо співробітники вимагають номер PESEL посилатися на те, що ви як іноземець не зобов'язані його мати. Якщо співробітники державних або комерційних установ вимагають пред'явити номер PESEL, ви маєте право вимагати правове обгрунтування (нормативний акт), яким керується даний співробітник.

Але як вже було сказано на початку статті, отримання PESEL процедура не складна, але позбавить вас від безлічі бюрократичних проблем.

З 1 березня 2015 року процедура отримання номера PESEL для іноземців зазнала змін, вірніше були внесені зміни в правових актах про облік населення (ewidencji ludnosci).

З цього дня, при зверненні в районне управління необхідно додатково заповнювати бланк заяви (Wniosek) на присвоєння номера PESEL і що найважливіше — в заяві необхідно вказати «правове обгрунтування», тобто причину, по якій вам повинен бути присвоєний цей номер.

Радимо прочитати:

Комітети бюджету і державних фінансів, інфраструктури та законодавчої комітет схвалили підготовлену...

Однією з вимог під час вступу до університету або працевлаштування у Польщі може бути підтвердження знань...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Если иностранец в Польше легально работает на основе рабочей визы, то изменение работодателя не требует...

Мінімальна заробітна плата в Польщі c 1 січня 2024 року становитиме 4242 злотих (приблизно 976 Євро), погодинна...