Чи можливо перевезти до Польщі батьків пенсіонерів?

Чи можливо перевезти до Польщі батьків пенсіонерів?

Багато хто, хто переїхав до Польщі на тривалий термін, цікавляться питанням - А як забрати з собою батьків? Розглянемо кілька варіантів.

Таке питання все частіше виникає, адже велика кількість українців і громадян інших країн переселяються до Польщі з сім'ями надовго (або назавжди), в Україні залишають батьків, про яких з часом нікому піклуватися. І варто було б їх запросити до Польщі.

Насправді це досить важко, правових підстав і механізмів на поточний момент не існує. Але є кілька варіантів вирішення цієї проблеми.

Оновлення 2023:

Після початку війни, Польща дозволила легалізуватися тим хто приїхав з Україні. Для цього треба отримати PESEL Ukr. І потім можно буде отримати карту побита.

Подробиці тут: 

PESEL UKR - кaк и гдe пoлyчaть, инcтpyкция 2023

Kapтa пoбытa для бeжeнцeв из Укpaины в Пoльшe

Польський закон про іноземців не передбачає дозволу на перебування у зв'язку ні з чим. Щоб отримати дозвіл на перебування (karta pobytu), треба обґрунтувати мету проживання в Польщі. Найчастіше це робота, навчання, возз'єднання з сім'єю (відноситься до подружжя і до малолітніх дітей) тощо. Не передбачено, щоб людина приїхала і просто жила в Польщі або відпочивала на пенсії.

Залишаються загальні підстави, вони все не дуже підходять:

 1. Воєводське (гостьове) запрошення: воєвода видає його максимум на рік і за умови, що той, хто запрошує має достатньо коштів і житлових умов. Запросити може тільки іноземець, який має дозвіл на постійне перебування (або довгостроковий резидент ЄС), або перебуває в Польщі мінімум 5 років. І хоча запрошення може бути на рік, то немає ніякої гарантії, що консул дасть візу на рік, тому що часто дають на 3 місяці.
 2. Pomoc domowa. Можна залучити бабусю і дідуся для допомоги у вихованні їх онуків. І для домашніх робіт. Однак треба буде оформити офіційне працевлаштування і платити податки і соціальне страхування, також зарплату батькам і воєвода буде перевіряти - так дійсно відбувається.
 3. "Гуманітарне" перебування. Це вже для тих, хто сильно любить азарт. Уявімо собі, що до вас в гості приїжджають батьки похилого віку і ... залишаються після закінчення всіляких документів (Віза, безвізовий режим тощо), одним словом стають «нелегалами» і підлягають депортації. Поки вони сидять вдома і ніхто на вас не донесе, то їх не чіпатимуть. Але раптом відвідає вас прикордонна служба і батьки отримають наказ про видворення. Але його не виконують добровільно. І тоді починається тяганина по судах і установах і ви намагаєтеся переконати всіляких чиновників, що враховуючи стан здоров'я, батьки не здатні навіть витримати переїзд. А далі: Заява, відмова, оскарження, суд, Верховний суд, нова заява (з новою довідкою про стан здоров'я), Нова видомова суду, Верховний суд, і так далі, і так далі. Це вимагає залізних нервів.
 4. Якщо у дітей є гроші і вони знають бізнес-процесах, то є варіант зробити батьків засновниками і членами правління польської фірми, але фірма повинна працювати і виконувати норми "корисності" фірми - із закону про іноземців.
 5. Отримання Карти Побиту для літніх батьків на підставі -  inne okoliczności. Деталі нижче.

Після того, як батьки приїхали до Польщі, можна їх легалізувати. Для цього можна отримати карту Побиту на підставі inne okoliczności.

Подача на карту побиту для літніх батьків

Існує можливість подачі (і отримання) Карти Побиту (тимчасового) для родітеоея на підставі - inne okoliczności, pobyt z synem/córką (16 пункт у внеске на карту при заповненні).

Основні вимоги, які повинні бути виконані для того, щоб отримати карту Побиту для батьків:

 • у вас є карта побиту (тимчасова, постійна) або ви тільки її очікуєте, або зібралися подаватися на карту;
 • батьки повинні проживати з вами за однією адресою;
 • батьки бажано повинні бути підписані на в ваш ЗУС (відповідно внески в ZUS повинні відрахуються з вашої зарплати);
 • батьки не повинні працювати, вчитися, відкрити бізнес поки йде розгляд справи по карті побиту
 • у вас повинно вистачати офіційного доходу на утримання всіх членів сім'ї + батьки. Для 3 членів сім'ї-більше 1584 зл./ нетто, для 4 членів сім'ї-більше 2112 зл./ нетто (на 2020 рік);
 • батьки повинні бути пенсіонерами. Якщо не пенсійного віку, то медичними довідками потрібно доводити, що потрібна допомога за станом здоров'я.

Список документів для отримання Карти Побиту:

 1. Стандартний внесок 
 2. Паспорт, фото, оплата 340 злотих
 3. Договір оренди/умова ужичения/власне житло ваше / довідка власника по житлу.
 4. Ваше підстава перебування в Польщі (карта побиту , якщо є + децизія)
 5. Свідоцтво про народження ваше + Присяжний переклад
 6. Свідоцтво про шлюб (якщо дівоче прізвище було інше) + Присяжний переклад
 7. Страховка (ідеально включити в свій ЗУС, як члена сім'ї і взяти підтвердження у вигляді формуляра ZUS ZCNA
 8. Підтвердження вашого доходу (умова про працю/злеціння / дзело / бізнес)
 9. Довідка про доходи за останні 3 місяці + підтвердження оплати Зусів за цей же період)
 10. Легальність вашого доходу(зезволеніе / освядченіе)
 11. Умова ренти (wzór umowy renty), яку просто потрібно запевнити в уженде скарбовому. Сума щомісячної ренти-виходячи з мінімального рівня доходу, який повинен бути у іноземця, який проживає в сім'ї, тобто на сьогоднішній день це більше 528 злотих нетто в місяць.
 12. Пенсійне свідоцтво батьків з рідної країни + присяжний переклад
 13. Освядчення про кількість осіб на утриманні у вас (Wniosek oilości osob na utrzymaniu)
 14. Заяви у вільній формі про покриття витрат на утримання та проживання батьків на час перебування в Польщі.
 15. Заяви у вільній формі від батьків, де вони описують і аргументують, чому повинні проживати з сином/дочкою в Польщі. Писати потрібно про самопочуття, підтверджених діагнозах, відсутність інших дітей, потреба щоденної опіки і допомоги більш молодих рідних.

Особливості, які варто знати:

 • приєднати і подати на карту батьків можна навіть якщо у вас карта по возз'єднанню від чоловіка / дружини або ж з інших обставин отримана від чоловіка і дружини;
 • дохід на утримання мами можна показати не тільки свій, але і чоловіка (зятя мами);
 • у більшість випадків карта видається на 1 рік. Винятком є (на 3 роки), в разі, якщо у дітей став побит, громадянство Польщі або ЄС;
 • не варто писати в заяві, що карта потрібна батькам, щоб допомагати дітям з онуками, водити їх по садочках, готувати їсти і взагалі займатися господарством поки діти на роботі (в такому випадку буде відмова).