Карта довгострокового резидента ЄС, дозвіл на проживання довгострокового Резидента ЄС

Карта довгострокового резидента ЄС, дозвіл на проживання довгострокового Резидента ЄС

Дозвіл на проживання в ЄС довгострокового резидента Rezydent Unii Europeyskie, дозвіл на довгострокове Резидентство ЄС- що це і навіщо потрібно.

Зміст:

Що таке карта Резидента ЄС

Офіційно документ називається - Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. При отриманні такого статусу Ви отримуєте підтверджуючий документ-karta długoterminowego rezydenta UE.

Якщо розглядати карту побиту в Польщі як тимчасовий вид на проживання, то карта резидента ЄС - це постійний вид на проживання.

Карту резидента ЄС часто плутають з картою сталего побиту (karta stalego pobytu). Хоча права які дають обидва ці документи і схожі (дозволяють довгострокове проживання на території Польщі), але підстави для отримання цих карт зовсім різні.

 • Карта довгострокового резидента ЄС - її може отримати будь-хто, виконавши певні умови (деталі нижче)
 • Карта сталего побиту - можна отримати тільки при наявності польських коренів або довівши свою спорідненість з польським народом.

По суті це той же самий постійний вид на проживання в Польщі. Ви маєте практично ті ж самі права і пільги, що і по карті сталого побиту. Відмінність полягає в можливості отримання, терміні дії, і деяким правам в інших країнах ЄС.

"Держави-члени ЄС надають довгостроковий вид на проживання для громадян третіх країн, які проживають законно і постійно на його території протягом п'яти років, що безпосередньо передують подачі відповідної заяви», – Директива Ради 2003/109/EC від 25 листопада 2003 "про статус громадян третіх країн".

Щоб отримати статус і карту довгострокового резидента ЄС іноземець, повинен:

 1. перебував у Польщі легально і безперервно не менше 5 років
 2. протягом останніх 3 років мав регулярний і стабільний заробіток
 3. має медичне страхування

Щоб довести своє легальне перебування в Польщі протягом 5 років потрібно підрахувати всі перетини кордону і терміни перебування за межами Польщі. Це можна зробити за допомогою печаток в закордонному паспорті або ж звернутися до прикордонної служби з проханням надати інформацію про перетини кордону (але це довго и складно).

Поширений міф, що якщо хочеш отримати карту резидента, то виїжджати з Польщі не можна. Виїжджати з Польщі можна, але існують певні правила і терміни таких виїздів.

Для отримання картки, протягом останніх 5 років іноземець має право на перебування за межами Польщі не більше ніж 6 місяців безперервно, а загальна сума всіх перерв не може перевищувати 10 місяців.

Також, безперервним буде вважатися перебування, якщо заявник виїжджав за межі РП, але не залишав Євросоюз більш, ніж на 12 місяців, а сукупна відсутність за 5 років не перевищувала 18 місяців. Таке, допускається тільки для висококваліфікованих фахівців, які виконували за кордоном роботу.

Передбачені деякі винятки, наприклад, сімейні обставини, що послужили причиною тривалої відсутності в Польщі. Вони можуть бути прийняті до уваги при розгляді справи.

Тобто, якщо ви прожили легально в Польщі 5 років, маєте постійний дохід і не перевищили терміни по виїзду з Польщі (10 місяців) - то можете отримати Резиденство ЄС.

Але, якщо ви легально проживали на підставі навчання, то один рік навчання буде зараховуватися за півроку (2 роки – це 1 рік при підрахунку років, для отримання резидентства ЄС).

Це перша відмінність від карти сталего побиту - її не отримаєте на підставі просто легального проживання по роботі чи навчанні.

Є думка, що отримати карту резидента ЄС в Польщі можна тільки на підставі роботи в Польщі. Ні це не так. Отримати карту резидента можна якщо крім всіх умов, які необхідно для отримання Карти резидента (сертифікат знання польської мови, безперервне перебування в Польщі і т.д) є певний дохід і це не обов'язково дохід від роботи. Карту резидента, наприклад, може отримати Чоловік (Дружина) на підставі доходу вашої другої половини (чоловіка або дружини). Наприклад, сім'я, проживає в Польщі 5 років, чоловік працює, дружина ні. На карту резидента може подаватися чоловік і дружина.

Ще одна помилка - для отримання Карти резидента працювати потрібно в Польщі без перерв. Це не так. Подавати документи на карту резидента ви можете, навіть якщо не працюєте (наприклад як чоловік/дружина). А якщо ви плануєте подавати документи від роботи і наприклад протягом певного часу не працювали, то все одно можете подавати документи на резидента, важливо, щоб існуючих дохід перекрив той період, коли ви не працювали. Також не має значення якщо ви працюєте і по умові о праці і по умові злеценія і навіть по умові о дзело. При цьому важливо звернути увагу на те, що при працевлаштуванні по умові о дзело оплачуються тільки податки з доходу і ніяких довідок від ZUS ви не зможете надати в уженд, тому на період подачі заяви в уженд необхідно купити приватну страховку.

Також потрібно пам'ятати, що дохід повинен бути достатній для утримання себе і членів сім'ї. Якщо ви проживаєте один і подаєте документи в уженд на карту резидента від себе, то досить 776 злотих нетто в місяць.

Рішення про видачу дозволи на проживання резидента ЄС видається на невизначений термін. Сама карта, що підтверджує статус, дійсна 5 років, що означає, що через 5 років її треба обміняти (отримати нову, але всі документи подавати заново не потрібно) .

На підставі дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС, виданого в Польщі, іноземець не має права працювати в іншій ніж Польща, країні. Дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС дає право іноземцю подорожувати в інші країни Шенгенської зони до 3 місяців протягом півроку тільки в туристичних цілях. Але наявність статусу резидента ЄС значно полегшує працевлаштування в інших країнах Європейського Союзу.

Що дає карта резидента ЄС?

 • проживати в Польщі необмежений час
 • перетинати кордон без отримання візи або інших дозволів
 • працювати на території Польщі, не отримуючи дозвіл на працевлаштування (якщо відповідний статус прописаний в карті);
 • виїжджати в інші країни Шенгену в туристичних цілях на 90 днів за пів року
 • можливість отримати громадянство Польщі після 3 років перебування в статусі довгострокового резидента ЄС
 • дає майже всі права на рівні з громадянами Польщі (крім права голосування на виборах і деяких інших)

Карта резидента ЄС не дає права на роботу в інших країнах Євросоюзу, крім Польщі.

Хто може отримати статус довгострокового резидента ЄС

Дозвіл на проживання довгострокового резидента Євросоюзу (ЄС) може отримати іноземець, який:

 • перебував у Польщі легально і безперервно як мінімум 5 років
 • маючи стабільне і регулярне джерело доходів протягом 3 років перебування в Польщі безпосередньо перед подачею заяви (у разі осіб, які мають блакитну карту потрібен період стабільного заробітку протягом 2 років);
 • має медичну страховку
 • документ підтверджує, що іноземець має житло (своє або орендоване)

Як отримати дозволи на проживання довгострокового резидента ЄС

Для отримання цього дозволу, потрібно звернутися в Воєводське управлінні до відділу у справах іноземців за місцем проживання іноземця.

Заява має бути подана іноземцем, які перебувають у Польщі легально.

Список документів для отримання статусу довгострокового резидента ЄС:

 • заповнений бланк заяви польською мовою на отримання дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС
 • іноземний паспорт
 • 4 фотографії
 • документи, необхідні для підтвердження даних, що містяться в заяві і обставин, службовців підставою для клопотання про отримання дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС (підтверджують перебування в Польщі, наявність стабільних доходів і страховки)
 • договір власності або оренди житла
 • довідка, яка підтвердить джерело постійного доходу;
 • медична страховка;
 • підтвердження знання польської мови мінімум на рівні B1
 • квитанція про сплату гербового збору в розмірі 640 злотих

Розгляд заявки про видачу картки резидента ЄС відбувається в Urząd Wojewódzki w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Вважається, що рішення приймає особисто воєвода. Надалі, при продовженні карти, питанням займаються чиновники більш низького розряду.

В Urząd Wojewódzki за місцем реєстрації потрібно надаються всі зібрані документи.

У разі, якщо іноземець подає документи на довгострокового резидента ЄС під час його легального перебування в Польщі, воєвода ставить в паспорті іноземця штамп, що підтверджує подачу заяви на отримання дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС в строк. Перебування в Польщі на підставі штампа стає легальним (навіть у випадку, якщо термін дії візи або попереднього дозволу на проживання закінчиться) до дня видачі рішення по дозволу на проживання.

Увага! Штамп в паспорті не дає права подорожувати в інші країни Шенгенської зони. Маючи штамп, іноземець може виїхати в країну походження, але він не зможе на його підставі повернутися до Польщі. (щоб повернутися до Польщі треба отримати візу).

Гербовий збір за початок провадження з отримання дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС становить 640 зл. Оплата ця повертається в разі негативної відповіді за письмовою заявою іноземця. У разі позитивного рішення, іноземець повинен додатково заплатити 50 зл за видачу пластикової картки резидента ЄС.

Оплату можна здійснити в касі воєводського управління, в якому проходить процедура або здійснити переказ на рахунок установи.

Офіційно законом встановлено максимальний термін розгляду питання-три місяці. Однак є і норми про продовження цього періоду, з оповіщенням здобувача про причини затримки. Однак все залежить від ситуації – іноді терміни розтягуються і до року. Протягом цього періоду польські служби (поліція, прикордонники, агентства внутрішньої безпеки тощо) проводять перевірку даних заявника. Також в процесі можуть знадобитися додаткові документи, які іноземцю потрібно донести інспектору, який приймає рішення у справі.

Розмір дохід на карту резидента ЄС

Що стосується доходу, то він повинен покривати кошти для утримання себе і членів своєї сім'ї. Починаючи з 1 жовтня 2018 року, польським урядом визначено нові мінімальні рамки цих сум: 701 злотих для осіб які ведуть господарство самостійно і 528 злотих на кожну людину в сім'ї. Для підтвердження можна надати довідку про розмір зарплати. Також, для підтвердження стабільного доходу, можуть знадобитися розрахунки PIT за останні 2-3 роки.

Для того щоб підтвердити знання польської мови потрібно додати до пакету документів диплом з курсів або ж, у разі наявності такого, диплом про закінчення університету, школи польською мовою. Ця вимога не стосується осіб віком до 16 років.

Додатково для отримання картки іноземцю потрібно подати документи, що підтверджують дані, зазначені в заяві, а також обґрунтовують причини для отримання дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС (наприклад, договір працевлаштування).

Причини відмови по карті резидента ЄС

Найчастіше відмови приходять з наступних причин:

 • Перебування в Польщі незаконне
 • Знаходження в країні по Шенгену, виданому на підставі гуманітарних обставин.
 • Навчання в Польщі: як її початок, так і продовження, в т.ч. у ВУЗах і школах професійного навчання.
 • Є ВНЖ з гуманітарних обставин, в т.ч. біженці, захист, притулок.
 • Перебування в Польщі дозволено на короткий термін.
 • Знаходження в країні з прикордонного співробітництва (малий прикордонний рух).
 • Здобувач є працівником іноземного підприємства, що знаходяться в РП у відрядженні (т.зв. транскордонні послуги).
 • Іноземець-претендент затриманий, перебуває в СІЗО, в місцях позбавлення волі або має заборону залишати країну, в т.ч. за порушення правил перебування.
 • Наявність рішення про обов'язкове повернення при Не закінчення або продовження терміну добровільного повернення.
 • Відмова від надання біометричних даних. Аналогічно і по відсутності відбитків пальців з будь-якої іншої причини, крім фізичної неможливості їх надати.
 • Є припис, згідно з яким іноземець зобов'язаний покинути Польщу.
 • Знаходиться не на території РП. Відсутність заявника в Польщі є підставою для відмови у видачі карти довгострокового резидента ЄС.

Якщо у справі на видачу статусу довгострокового резидента ЄС прийшла відмова, рішення можна оскаржити. Розгляд апеляції проводить керівник управління по роботі з іноземцями, розташований у Варшаві. Подається апеляція через воєводу, який і приймав рішення, оспорюване іноземцем.

Термін подачі апеляції-не більше 14 днів з моменту отримання рішення. Термін розгляду - до двох місяців.

Оскаржити можна і рішення управління. Для цього протягом 30 днів можна ініціювати процес в адміністративному суді Польщі.

В процесі апеляції здобувач має право на перебування в країні за штампом. Наявність справи в суді такого права не дає. Іноземець повинен або оформити новий дозвільний документ, або покинути країну!