Документи для легального проживання в Польщі від візи до громадянства

Карта побиту, карта Поляка, сталий побит, резидент ЄС, громадянство Польщі - що це таке і в чому різниця.

Для того щоб легально знаходиться і працювати в Польщі іноземцям необхідно мати будь-якої документ, який дає право на проживання ( і можливо роботу) на території Польщі. Існує кілька типів таких документів, в цій статті коротко будуть розглянуті всі з них, в чому між ними різниця, і який підходить у вашому випадку.

Зміст:

Спочатку варто розібратися в типах, а точніше термінах, перебування в країні ЄС, в даному випадку в Польщі:

Короткострокове перебування - це коли ви перебуваєте в іншій країні, наприклад, під час відпустки. Прийнято вважати, що короткострокове перебування тривати не більше 3 місяців (90 днів). Це пов'язано з тим, що за умовами Шенгенської угоди, громадяни країн, які не беруть участь в Угоді, мають право перебувати в зоні Шенгену не більше 90 днів у півріччі. Це відноситься в тому, числі і до безвізових поїздок для громадян України. Головне, що ви не можете знаходиться в країні (по візі або безвізу) більше 90 днів за попередні 180 днів (звичайно якщо у візі не вказано інше), і не можете офіційно працювати.

Тривале перебування - це, якщо ви, наприклад, хочете якийсь час вчитися або працювати в іншій країні. Можуть бути й інші причини – в кожній країні це регламентується внутрішнім законодавством. Мається на увазі, що вам потрібно легально перебувати в країні більше, ніж три місяці. Це, так часто зустрічається, Вид на проживання. Але, щоб не заплутатися – Вид на проживання є двох видів – тимчасовий Вид на проживання і постійний Вид на проживання. Тільки що ми говорили про тимчасовий. Ви тимчасово (більше 90 днів) , можете перебувати в іншій країні. Зазвичай ВНП видається від півроку до 3 років. Потім, при необхідності ви повинні повторити процедуру і отримати новий документ дозволяє ваше перебування в Польщі.

Постійне перебування - можна перебувати в країні стільки років, скільки хочете. Це як громадянство, ось тільки є деякі відмінності в правах тих, хто є громадянином країни і тих, хто не Громадянин, але має право там постійно перебувати.

Види документів для проживання в Польщі

Тепер розглянемо які документи ви можете отримати конкретно в Польщі, щоб проживати в країні легально.

Карта побиту

Це той документ, який дозволяє іноземцю перебувати в Польщі більше 90 днів у півріччі, це і є Вид на проживання. А оскільки, вид на проживання буває тимчасовим і постійним, то і Карта побиту може давати дозвіл на тимчасове перебування (Карта тимчасового побиту, Karta czasowego pobytu) і постійне (Карта сталего побиту, Karta stalego pobytu).

Але, після вступ Польщі до складу ЄС, з'явився ще один документ, на підставі якого ви можете перебувати в Польщі постійно-це дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС

Карта побиту виглядає наступним чином:

Вид на проживання (Карта побиту) виконує наступні функції:

 • засвідчує особу іноземця, поки той перебуває на території Польщі;
 • разом з чинним закордонним паспортом дає право на перебування в Польщі і можливість без отримання віз перетинати кордон Польщі;

Маючи Карту Побиту, ви має не тільки право безвізово перетинати кордон Польщі, але також їздити без віз в інші країни Шенгену, але перебувати там не більше 90 днів у півріччі, також ви не можете працювати в інших країнах Європи.

На карті також може бути позначка:

 • вчений - дозвіл на тимчасове проживання, виданий для проведення наукових досліджень;
 • Блакитна карта Євросоюзу-дозвіл на тимчасове проживання видано з метою роботи за професією, що вимагає високих кваліфікацій;
 • доступ до ринку роботи - у разі виданого дозволу для іноземця, який має право працювати в Польщі або звільнений від обов'язкової наявності дозволу на роботу;


У децизії (рішення у вашій справі в Упревлении у справах іноземців в Польщі) також вказується тип дозволу на проживання:

 • Zamieszkanie na czas oznaczony - дозвіл на тимчасове проживання
 • Pobyt Staly-дозвіл на постійне проживання
 • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE-дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС

Карта тимчасового побиту або Karta pobytu na czas okreslony, Karta czasowego pobytu, Pobut czasowy

Її може отримати іноземець, який планує перебувати в Польщі більше 3 місяців, має на це законну причину і може її підтвердити. Раніше його можна було отримати його максимум на 2 роки, але згідно зі змінами до «Закону про іноземців» від 08.11.13, які вступили в силу з 01.05.2014, тепер тимчасовий вид на проживання в Польщі видається максимум на 3 роки. Зазвичай, перший раз видають на рік, а вже при повторному зверненні дають ще 2-3 роки. Дозвіл не продовжується автоматично, для продовження необхідно знову подавати всі документи.

Якщо ми говоримо, про тимчасове проживання для студентів в Польщі, то спочатку його видають на 15 місяців (1 рік і 3 місяці). Якщо навчання продовжується, то і Вид на проживання вже дадуть на 3 роки, а не, як раніше, на 1. Також, завдяки новим поправкам, то після навчання ви можете ще на рік продовжити перебування по карті тимчасового побиту, якщо плануєте шукати і влаштовуватися на роботу.

Підстави для отримання тимчасової посвідки на проживання в Польщі (карти тимчасового проживання) можуть бути такі (перерахую найпопулярніші):

 • початок або продовження роботи на території Польщі;
 • виконання роботи за спеціальністю вимагає високих кваліфікацій;
 • виконання роботи іноземцем, відрядженим іноземним роботодавцем до Польщі;
 • ведення підприємницької діяльності в Польщі;
 • початок або продовження навчання у вузі в Польщі;
 • проходження підготовчого курсу перед початком навчання у ВНЗ на ступінь ліценціата, магістра або аспірантурі польською мовою;
 • проведення наукових досліджень у Польщі;
 • приїзд до членів сім'ї громадянина Польщі або члена сім'ї іноземця;

Карта сталего побиту stały pobyt, karta pobytu na czas niokreslony

Карта сталего побиту-це дозвіл на постійне проживання в Польщі або ПМЖ.

Власник такої карти може перебувати в Польщі без обмежень у часі. Але є невеликий нюанс - сама карта має термін дії в 10 років. Це означає, що через 10 років потрібно буде її поміняти на нову, якщо, звичайно, на той час ви не отримаєте якийсь інший статус (наприклад, громадянство або Вид на проживання довгострокового резидента ЄС).

Маючи карту сталего побиту ви можете легально жити, працювати і вчитися в Польщі, а також подорожувати без візи по країнах Шенгену (не більше 90 днів у півріччі). Працювати в інших країнах Європи ви не маєте права.

Яким чином можна отримати ПМЖ в Польщі?

Якщо ви є власником карти поляка і маєте намір переїхати до Польщі на постійне місце проживання, або перебуваєте в шлюбі з громадянином Польщі, або є дитиною громадянина Польщі, і ще кілька менш поширених варіантів.

У зв'язку зі вступом Польщі в ЄС, трохи змінилися правила і тепер після 5 років постійного проживання в Польщі, по ВНЖ (карті побиту), ви не можете претендувати на Карту сталего побиту. Згідно з новими правилами, в даному випадку, ви зможете отримати посвідку на проживання в ЄС довгострокового резидента (дозвіл на проживання довгострокового Резидентство ЄС).

Через 3 роки, постійного проживання в Польщі зі сталим побитом або статусом резидента ЄС, вам може бути присвоєно громадянство Польщі. Якщо ви протягом 3 років або більше перебуваєте в шлюбі з громадянином Польщі і останні 2 роки, на цій підставі постійно там проживали, то подавати на громадянство можна вже після закінчення цих двох років.

Процедура отримання Карти сталего побиту (ПМЖ в Польщі) практично ні чим не відрізняється від отримання карти тимчасового побиту. Зупинятися на цьому не будемо.

Дозвіл на проживання в ЄС довгострокового резидента Rezydent Unii Europeyskie, дозвіл на проживання довгострокового Резидентство ЄС

По суті це той же самий постійний вид на проживання в Польщі. Ви маєте практично ті ж самі права і пільги, що і по карті сталого побиту. Відмінність полягає в можливості отримання, терміні дії, і деяким правам в інших країнах ЄС.

"Держави-члени ЄС надають довгостроковий вид на проживання для громадян третіх країн, які проживають законно і постійно на його території протягом п'яти років, що безпосередньо передують подачі відповідної заяви», – Директива Ради 2003/109/EC від 25 листопада 2003 "про статус громадян третіх країн".

Тобто, прожили легально в Польщі 5 років-отримали Резиденство ЄС. Але, якщо ви легально проживали, маючи посвідку на проживання на підставі навчання, то один рік навчання буде зараховуватися за півроку (2 роки – це 1 рік при підрахунку років, для отримання резидентства ЄС). Це перша відмінність від карти сталего побиту-її не отримаєте на підставі просто легального проживання по роботі чи навчанні.

Рішення про видачу дозволу на проживання видається на невизначений термін. Сам вид на проживання дійсний 5 років, що означає, що через 5 років вид треба обміняти. На підставі дозволу на проживання довгострокового резидента ЄС, виданого в Польщі, іноземець не має права працювати в іншій ніж Польща, країні. Дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС дає право іноземцю подорожувати в інші країни Шенгенської зони до 3 місяців протягом півроку тільки в туристичних цілях. Але наявність статусу резидента ЄС значно полегшує працевлаштування в інших країнах Європейського Союзу.

Карта Поляка

Карта Поляка-це документ, який підтверджує приналежність іноземця до польського народу. Карта Поляка-це не віза і не вид на проживання. Сама по собі вона не дає права перетинати кордон Польщі.

Тобто, для того, щоб поїхати в Польщу людині, у якого є карта Поляка потрібно отримати польську візу і він Безкоштовно може отримати відразу довгострокову національну польську візу (Тип Д) безкоштовно. Просто зібрав потрібний пакет документів, заніс у візовий центр і через кілька днів отримав візу. З вступом в дію безвізового режиму між Україною та країнами Шенгенської угоди, для короткострокових поїздок візу взагалі отримувати не потрібно, достатньо наявність біометричного паспорта, але для тривалого перебування на території Польщі, все одно буде потрібно віза.

Карта поляка дає право на безкоштовне навчання в Польщі, право на отримання Карти сталего побиту, і знижки на проїзд і відвідування музеїв на території Польщі. Повний список пільг по Карті поляка можна знайти в статті за посиланням нижче.

Хто може претендувати на отримання Карти поляка?

Громадянин однієї з країн колишнього СРСР, у якого хоча б один з батьків або дідусь чи бабуся або прадід і прабабуся (увага! один з бабусь або дідусів або обидва прабатька) були за національністю поляками і мали польське громадянство. Або ж надасть довідку від польської організації за місцем проживання, що підтверджує його активну участь у діяльності на користь польської мови і культури або польської національної меншини протягом принаймні останніх 3 років.

Так само цьому громадянину необхідно продемонструвати хоча б базові знання польської мови і те, що він шанує і підтримує польські традиції. Це йому належить зробити при особистій співбесіді з консулом. Після успішної співбесіди консул надає для підпису заявнику декларацію приналежності до польського народу.

Термін дії Карти Поляка - Карта поляка дійсна протягом 10 років. За 3 місяці до закінчення її терміну дії Карту необхідно продовжити. Якщо ви отримали дозвіл на постійне проживання в Польщі або ж громадянство РП, то Карта Поляка стає недійсною.

Як отримати громадянство Польщі

Нижче наведені спрощені покрокові інструкції як отримати громадянство Польщі для найбільш поширених ситуацій. Більш детально з умовами отримання громадянства можна ознайомиться тут:

Польське громадянство якщо у вас польське коріння:

 1. отримати карту Поляка
 2. отримати національну польську візу (або приїхати за безвізом)
 3. обміняти карту Поляка на карту сталего побиту
 4. отримати громадянство після мінімум одного року проживання по ПМЖ(став побит)

Польське громадянство якщо ви навчаєтесь у Польщі:

 1. Національна / студентська віза
 2. карта тимчасового побиту (через 1 рік і і 3 місяці навчання)
 3. після закінчення навчання знайти роботу і отримати карту тимчасового побиту по роботі
 4. отримати статус резидента ЄС після 5 років проживання в Польщі
 5. отримати громадянство після 8 років сумарного проживання в Польщі

Польське громадянство якщо ви приїхали до Польщі на роботу:

 1. дозвіл на роботу (освядчення, зазвоління)
 2. національна віза або безвіз
 3. карта тимчасового побиту
 4. статус довгострокового резидента ЄС (після 5 років проживання за ВНП)
 5. отримати громадянство після 8 років проживання в Польщі

Польське громадянство якщо ви одружуєтеся з громадянином Польщі:

 1. Віза на запрошення від громадянина Польщі
 2. відразу по приїзду в Польщу, отримає карту тимчасового побиту
 3. отримати сталий побит після 3 років шлюбу
 4. отримає сталий побит після двох років проживання зі сталим побитом

Корисно знати:

 • рішення про надання громадянства Польщі, може видавати не тільки президент Польщі, але ще і воєвода.
 • президент Польщі має право надавати громадянство Польщі кому завгодно, без необхідності прожити в Польщі якийсь термін.
 • Польща не вимагає відмовлятися від попереднього громадянства.