Комунальні послуги в Польщі, вартість і тарифи на електрику, газ і квартплату

Хоча вартість комунальних послуг в Польщі і вище ніж в Україні, але варто розуміти, що і середній дохід в Польщі набагато вище. так якщо середньостатистичний українець віддає за комунальні послуги до 25% своєї зарплати, то в Польщі цей показник в 2,5 рази нижче, тобто витрати на комуналку не перевищують 10% доходу.

Комунальна система в Польщі працює не так як в Україні. ЖЕКів як таких тут немає взагалі, а функції посередника між мешканцями та постачальниками послуг виконують товариства мешканців типу знайомих нам ОСББ. На рівні держави існує національна рада кооперативів (Krajowa Rada Spoldzielcza), яка проводить політику розвитку даної сфери на загальнодержавному рівні.

Суспільство жителів може складатися з власників квартир декількох будинків або кілька їх десятків. Кожне обирає свого голову, бухгалтера, адміністратора, яким виплачують заробітну плату. Тут є різні виробники або постачальники електроенергії, газу, води. Ці великі компанії продають свій товар посередникам, які вже продають ці товари та послуги населенню. Потім товариства мешканців самі вирішують з якими посередниками (а вибір є) укласти угоди про постачання будинків світлом, газом, водою. Так само складаються Угоди про прибирання, ремонт, вивезення сміття і т.д. тому, звичайно, і якість цих послуг в Польщі відрізняється від звичної нам. Тому що тут є конкуренція і компанії вишукує можливості як запропонувати жителям кращі послуги за менші гроші, щоб привернути увагу клієнта.

Оскільки управління обслуговуванням і утриманням будинків вимагає певних знань і досвіду, якими не завжди володіють члени товариств, в Польщі навіть з'явилася Професія "Керуючий нерухомістю".

Зміст:

 

Квартплата або czynsz в Польщі

Чинж (або чинш, czynsz ) - це слово використовують для позначення обов'язкових експлуатаційних платежів (квартплати), які наймач повинен заплатити крім суми, яка йде виключно господареві приміщення.

Квартплата складається з двох частин:

  • ремонтний фонду-fundusz remontowy - в середньому 2-3 PLN за квадратний метр площі. гроші з ремонтного фонду використовуються на підтримку хорошого стану будинку-фарбування зовнішніх стін, ремонт покрівлі, ремонт в під'їздах та інші планові роботи
  • експлуатаційні послуги - сюди входять такі витрати: опалення, вода і каналізація, Вивіз сміття, охорона і прибирання території а також податок на землю на якій знаходиться Будинок

Розмір квартплати в Польщі дуже сильно залежить від року побудови будинку і його стану. Як правило, чим новіше будинок, тим менше витрати на його утримання і тим менше чинж. Ціни можуть відрізнятися навіть в межах одного району і навіть між сусідніми будинками. Чинж може також повністю бути відсутнім, але в такому випадку вода, Вивіз сміття та інші послуги оплачуються окремо. Зазвичай czynsz починається від 150 злотих на місяць і до 500 злотих для старих будинків

Також сильно розрізняються і витрати на опалення. Вартість залежить від виду опалення-центральне міське опалення, міні котельня на будинок, індивідуальне газове, індивідуальне електричне опалення.

 

Ціна газу в Польщі

Роздрібна ціна газу для населення Польщі відрізняється в різних воєводствах. У сучасних будинках спостерігається тенденція відходу від використання газу в побутових цілях. Електричні індукційні плити поступово витісняють газові. Але іноді навіть в нових будинках встановлюються газові котли для індивідуального опалення та підігріву води.

 

Ціна на електроенергію в Польщі

У Польщі є кілька енергокомпаній, які продають енергію посередникам, різні компанії пропонують енергію за різними цінами. Причому ціна складається з власне ціни виробленої електроенергії і плати за її дистрибуцію. Тому в різних посередників різні тарифи. Причому можна вибрати тариф середній або за часом доби. Таким чином платиш або однакову середню ціну за будь-який день або вдень дорожче, а вночі дешевше. Другий тариф вигідний для тих, хто більшість денного часу проводить поза домом.

В середньому вартість електроенергії в Польщі - 0,37 PLN за кіловат, але за доставку електрики також існує націнка - 0,28 PLN за кВт / год. У підсумку виходить 0,65 PLN / кВтг. Також є можливість встановити двозонний лічильник, і частину електроенергії оплачувати за пільговим тарифом, який діє – з 23:00 до 7:00 і з 14:00 до 16:00, Ціна за пільговим тарифом 0,27 PLN/кВтг.

Абонплата за лічильник становить - 13,4 PLN в місяць.

 

Інтернет та кабельне телебачення в Польщі

У Польщі існує безліч операторів, які надають послуги підключення Інтернету і телебачення. В середньому стандартний пакет з безлімітним інтернетом і швидкістю підключення від 100МБ плюс кабельне телебачення коштує від 50 до 100 злотих на місяць.

 

Орієнтовний список витрат на комунальні послуги

  • вивіз сміття - 25 PLN за людину
  • передоплата за холодну воду (2 - 4 м3) - 60 PLN (куб холодної води + оплата за відведення каналізаційних вод становить)
  • опалення - в залежності від виду опалення може змінюватися від 100 до 300 злотих на місяць за одне або двох кімнатну квартиру.
  • електроенергія - залежить від споживання, вартість з урахуванням доставки 0,65 PLN / кВтг, також може бути присутнім абонентська плата близько 13 злотих на місяць
  • газ - при наявності газової плити, середня вартість 1,6 PLN за кубометр + 9 злотих абонплати

 

Разом всі комунальні платежі в 2023 році, за одне або двокімнатну квартиру, при помірному споживанні газу та електрики будуть вийдуть від 300 до 500 злотих місяць.

Радимо прочитати:

Система оподаткування у Польщі — це дуже важлива частина процесу для створення бізнесу індивідуальними...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Польша долгое время остается популярным направлением для украинских работников. Близость к Украине,...

Багато українців з високою кваліфікацією, бажаючи продовжити роботу в Польщі за освітою, стикаються з...

Індивідуальне підприємство — це перший крок до розвитку бізнеса. Пройшовши всі організаційні питання варто...