Перехід на Карту побита з Песель УКР: переваги та недоліки

Нині близько мільйона українців проживають у Польщі зі статусом PESEL UKR. Більшість із цих людей працюють, хоч і мають право на державну підтримку.

Однак наші співгромадяни не звикли ледарювати, та й виплат від держави не вистачає на всі потреби. Деякі працюють нелегально, перебиваються випадковими заробітками, але багато хто підписує трудові договори, що дає право на отримання карти побиту. Ба більше, після оголошення про те, що українці зі статусом Песель Укр з 1 квітня 2023 року можуть подавати документи на отримання такої карти, виник серйозний ажіотаж навколо цього питання. Але чи така вже хороша зміна статусу для українців, які рятуються в сусідній країні від війни? Спробуємо розібратися.

ЗМІСТ

PESEL UKR: що це, переваги та недоліки

Кожен громадянин України, який в’їхав до Польщі після 24 лютого 2022 року, має право на допомогу та захист. На них можна розраховувати, отримавши особливий статус UKR під час оформлення PESEL (аналог нашого ідентифікаційного номера платника податків). Процедура оформлення проста, документ видається безоплатно, проте відкриває шлях до багатьох можливостей. Нагадаємо, що наразі закон регламентує оформлення Песель Укр протягом 30 днів з моменту приїзду. Також особливий статус UKR призупиняється, якщо виїхати з території Польщі більше, ніж на 30 днів.

Переваги PESEL UKR:

 1. Право на безоплатне отримання медичної допомоги, на тих самих умовах, що й громадяни Польщі
 2. Отримання різного роду допомоги на території Польщі, зокрема, програма 40+, одноразова виплата в розмірі 300 злотих тощо.
 3. Нефінансова допомога у вигляді акцій і знижок, зокрема на послуги мобільного зв’язку або відвідування закладів культури.
 4. Можливість мати завірений профіль ePUAP, який дає доступ до електронних державних сервісів.
 5. Право на здійснення трудової діяльності в Польщі без дозволу, за умови повідомлення роботодавцем повітового управління праці.
 6. Можливість оформити карту побиту на особливих умовах.

Як бачимо, переваги очевидні, оскільки йдеться не тільки про легалізацію перебування в Польщі, а й про різноманітну державну допомогу в рамках тимчасового захисту українських біженців.

Чи є недоліки у статусу UKR?

Цей статус був продуманий для максимально комфортного перебування українських громадян, які втекли від війни, але він має свої мінуси. Наприклад, обмеження на перебування поза Польщею до 30 днів із втратою тимчасового захисту не всім підходить. Також дія цього статусу обмежена 4 березня 2024 року, тобто далі українці вже не можуть перебувати в країні легально. Можливо, цей термін може бути продовжено, якщо війна в Україні не закінчиться.

Зауважимо, що якщо громадянин України бажає оформити ідентифікаційний код без статусу УКР, то це цілком можливо, потрібно повідомити про своє рішення посадовця та заповнити інший вид анкети.

Карта побиту: що це, переваги та недоліки

Як писалося вище, з 1 квітня 2023 року кожен українець, який має статус PESEL UKR, може подавати на отримання карти побиту, у цьому разі на тимчасове перебування – каrta czasowego pobytu. Вона також дає право на легальне перебування, але тільки в разі офіційного працевлаштування.

Плюси карти побиту:

 1. Легальне перебування в Польщі довгострокове. Наприклад, коли закінчиться війна то статус УКР на 99% буде скасований.
 2. Робота без дозволу, але з обов’язковим повідомленням роботодавцем повітового управління праці.
 3. Строк дії збігається зі строком трудового договору, але не більше 3 років. Однак обмежень на отримання надалі дозволу немає, тобто його можна продовжувати.
 4. Можливість переміщення по країнах Шенгенської зони.
 5. Можливість отримання іпотечного кредиту на житло.

Як бачимо, з явних плюсів карти можна назвати фіксовані терміни перебування, які не залежать від ситуації в Україні. З іншого боку, потрібен трудовий договір на певний термін. Карту побиту може також отримати власник дрібного бізнесу, відкривши власну справу (така умова підходить далеко не всім).

Недоліки карти побиту (порівняно з PESEL UKR)

 1. Відсутність фінансової та нефінансової допомоги від держави.
 2. За оформлення карти потрібно заплатити.
 3. Якщо в карті прописано конкретний договір про роботу, то працювати в іншому місці не можна. Якщо ж такої прив’язки немає, то є терміни пошуку роботи, до 1 місяця.

Наші висновки

І в PESEL UKR, і в карти побиту є свої плюси і мінуси. Зміна статусу з тимчасового захисту на тимчасове проживання в кожному конкретному випадку має бути чітко обміркована, не потрібно піддаватися загальному ажіотажу. Коли, на нашу думку, рішення отримати карту побиту замість PESEL UKR виправдане:

 1. Є бажання затриматися в країні або в перспективі жити в Польщі постійно.
 2. Знайдено хорошу роботу, підписано трудовий договір, що дає право на довготривале перебування від 1 до 3 років.

У всіх інших випадках можна користуватися статусом тимчасового захисту і не витрачати сили, нерви і гроші на оформлення цієї карти. Тим паче що термін легального перебування українців у Польщі продовжено до березня 2024 року.

Думка автора статті

Давайте подумаємо логічно чи потрібно вам переходити зі статусу УКР на карту побиту. Що таке взагалі карта побиту? Це легальний дозвіл на перебування в Польщі, який у майбутньому відкриває можливість стати повноцінним резидентом, а через деякий час навіть отримати громадянство Польщі. Зараз люди зі статусом УКР знаходяться в Польщі лише як втікачі від війни, тобто під тимчасовим захистом зі сторони Польщі. Якщо ви плануєте повертатися до України, карта побиту вам НЕ потрібна. Багато людей за ці півтора роки вже влаштували своє життя в Польщі, народили дітей, віддали малюків до дитячих садочків, старших до школи, якась певна частина людей влаштувалися роботу, деякі навіть відкрили свій бізнес, загалом, адаптувалися до життя у Польщі. І у таких людей немає в планах повертатися до України. Тому такім особам, добре мати карту побиту вже зараз. До речі, однією з вагомих переваг карти побиту є можливість отримання кредиту на житло від польського банку.

Якщо ж ви не цікавилися жодним з цих питань, плануєте повернутися на Батьківщину, то карта побиту вам НЕ потрібна, бо вона не дасть вам ніяких переваг, навіть навпаки, отримавши карту побиту вам буде скасовано безоплатну державну медицину і інші пільги та допомогу. Але тільки вам вирішувати чи варто переходи з УКР на карту побиту чи ні.