Що таке “агентура праці”, як працевлаштовує, та як її перевірити

Агенції з працевлаштування досить розповсюджені у Чехії. Термін “агентура”, від чеського “agentura”, чула більшість бажаючих знайти роботу в Чехії.

 

Такі агенції закривають низку потреб як роботодавців, так і працівників, вирішуючи значну частину організаційних питань при працевлаштуванні іноземців.

Водночас агенції з працевлаштування також відомі багатьом як “клієнти” — і цей термін має негативне значення. Агенції часто викликають негативні асоціації, адже на чеському ринку зайнятості досить багато компаній з працевлаштування, які працюють у сірій зоні або й зовсім нелегально.

Для того, аби скористатись перевагами агенцій з працевлаштування та не потрапити у пастку шахраїв, необхідно розібратись у основних аспектах роботи таких компаній. 

Зміст:

Почнемо з головного — реєстрація

Натрапивши на агенцію з працевлаштування, рекомендуємо почати з основного — перевірити реєстрацію компанії. Дізнатись, чи має агенція офіційну реєстрацію та необхідні дозволи, можна на сайті Центру зайнятості.

Знайти компанію можна за назвою або ідентифікаційним номером, чеською IČO – identifikační číslo osoby. Як мінімум, необхідно переконатись, що агенція з працевлаштування:

  • офіційно зареєстрована
  • має діючий дозвіл на надання посередницьких послуг у працевлаштуванні, чеською povolení agentury
Скріншот з сайту центру зайнятості uradprace.cz

У цьому матеріалі ми розповідаємо про стандартну форму працевлаштування через агенцію, тож нас цікавитиме дозвіл типу b) — працевлаштування фізичних осіб з метою виконання робіт для користувача, під яким мається на увазі інша юридична або фізична особа, яка призначає працю та контролює її виконання.

Чеською це звучить наступним чином: zaměstnávání fyzických osob za účelem výkonu jejich práce pro uživatele, kterým se rozumí jiná právnická nebo fyzická osoba, která práci přiděluje a dohlíží na její provedení.

Звʼязок між роботодавцем, агенцією та працівником

Людина підписує з агенцією стандартний робочий контракт, тобто угоду між працівником і роботодавцем. За таким контрактом, людина стає саме працівником агенції. Водночас агенція укладає додаткову угоду про надання послуг з компанією-замовником.

Таким чином, участь в угодах беруть три сторони, і працівник та компанія-замовник не вступають у прямі стосунки.

Замовник надсилає агенції запит на закриття вакансій. Наприклад: на виробництво потрібно 10 слюсарів від 1 грудня. Агенція підбирає людей, заключає із ними трудові договори, після чого направляє працівників до компанії-замовника. 

Тип договору між працівником та агентурою — це класичний трудовий договір з обмеженим терміном дії, чеською pracovní smlouva na dobu určitou. Водночас підписується угода про тимчасове направлення до конкретного роботодавця, чеською dočasné přidělení. Трудовий договір із агенцією діє разом із угодою про тимчасове направлення. У випадку планованого або передчасного переривання направлення людини до замовника, трудовий договір з агенцією, як правило, перестає діяти.

Працівник також має отримати та підписати pokyn k dočasnému přidělení — офіційний документ із інформацією про вакансію: опис позиції та робочої доби, рівень зарплатні, надбавки, право на відпустку тощо. 

Робочі умови та рівень зарплатні мусять бути однаковими для усіх працівників компанії-замовника: “агентурних” і тих, хто працює “напряму”. Такі умови називаються “порівняльні”, чеською srovnatelné pracovní podmínky. Чеське законодавтво постановляє, що агенція праці зобовʼязана гарантувати своїм працівникам дотримання цих порівняльних умов.

У пакеті документів можуть також бути: медичний огляд (якщо цього вимагає позиція, компанія чи замовник), інструктаж з безпеки праці (може бути у онлайн або офлайн форматі), згода з обробкою персональних даних тощо. 

Але три перераховані вище документи — pracovní smlouvapokyn k dočasnému přidělení та srovnatelné pracovní podmínky — це основа вашої співпраці з агенцією працевлаштування.

Обовʼязки агенції

Саме агенція з працевлаштування є безпосереднім роботодавцем працівника та, відповідно, має обовʼязок зареєструвати працівника у медичній страховій компанії та в управлінні соціального забезпечення і сплачувати відповідні внески. Агенція також зобовʼязана забезпечити оплату праці згідно договору та порівняльних робочих умов. Саме на ці аспекти варто звернути увагу, щоби не натрапити на шахраїв.

Наприклад, ви побачите оголошення: «Робота на складі, 190 крон/год чистими, 12 год/зміна». Розглянемо, що це може означати на практиці.

“Чисті” та “грубі” гроші

“Чисті” – це зарплатня після вирахування усіх податків. Тобто, це фактично ті гроші, що заходять на рахунок працівника. 

“Грубі” – це зарплатня до вирахування податків з працівника. Саме цю частку буде вказано у договорі. 

Отже, перше на що потрібно звернути увагу в оголошенні — про який тип зарплатні ідеться. 

Адже, припустімо, якщо ви відпрацюєте за 190/год чистими, то за стандартний місяць роботи — з чотирма тижнями по 40 робочих годин у тижні, тобто за 160 годин на місяць — ви отримаєте 30 400 крон «чистими» на банківський рахунок. 

Втім, якщо ідеться про “грубих” 190/год, то у такий стандартний місяць із 30 400 “грубої” зарплатні на ваш рахунок надійде 25 066 крон. Це у стандартному випадку, без урахування знижок на дітей, стан здоровʼя, статус студента тощо.

Вирахувати “чисту” з “грубої” зарплатні, та навпаки можна в онлайн-калькуляторах, наприклад, за посиланням.

У робочому договорі, як правило, вказується місячна брутто заробітна платня, з розрахунку (погодинна ставка * середній місячний фонд годин).

Базова ставка, або наднормові?

Ставка у 190 крон на годину цілком реальна навіть для некваліфікованих професій. Важливо відрізняти: ідеться про основу вашої заробітної платні, про максимально можливу ставку, або середньостатистичну за місяць? 

Розберемо на простому прикладі. Вам пропонують 190/год “чистими” за роботу на складі. 

Варіант 1 

Вирахуємо, що може бути вказано в контракті, щоб ви гарантовано отримували 190 крон чистими на годину.

Скажімо, ви підписали трудовий контракт, згідно з яким місячний фонд годин становить 160 годин. Тобто, після відпрацювання стандарного місяця без понаднормових та інших бонусів, ви можете розраховувати на 30 400 крон “чистими”.

“Грубими” це становитиме приблизно 37 600 крон — саме таку частку має бути вказано у договорі. Памʼятаймо, у робочому договорі завжди вказано брутто, тобто “грубу” частку. 

(Зверніть увагу, перерахунок “грубої” та “чистої” заробітної платні залежить від врахування податкових знижок, наприклад, через дітей під опікою, пільг за станом здоровʼя тощо. У прикладах у тексті використано стандартний варіант без врахування знижок).

Тільки у такому випадку вам можуть дійсно гарантувати 190 крон на годин чистими. У інших випадках ідеться не про письмові гарантії, а про домовленості із замовником.

Варіант 2 

190/год також може бути максимальною, але не гарантованою погодинною ставкою. На неї ви можете розраховувати згідно встановлених законом доплат, чеською zákonné příplatky.

Деякі з них фіксовані. Наприклад, за роботу у державне свято — надбавка у 100% з середнього погодинного заробітку. А для деяких визначені рамки від-до. Наприклад, за роботу в нічну зміну — мінімум 10% у приватному секторі або 20% у державному секторі. 

Головне, як зазначалось вище: і ті, хто працює через агенцію, і ті, хто має прямий контракт іх компанією, мають однакове право на усі визначені законом бонуси у становленому компанією розмірі.

Розміри бонусів можуть переглядатись і варіюватись згідно законодавчих норм, тож конкретні частки варто уточнювати на момент підписання контракту або його перегляду.

Втім, важливо розуміти: іноді обіцяних 190 крон – це можлива частка. Скажімо, ви можете отримати її за роботу в нічну зміну (+10%) у вихідний день (+10%). Але кількість таких змін не гарантована договором. 

Агенція може мати усну допомвленість із замовником про очікувану кількість “дорожчих” змін та понаднормових.

Звертайте увагу на основний тариф та доступні надбавки для оцінки можливої зарплатні. Частки прописані у порівняльних робочих умовах, чеською srovnatelné pracovní podmínky, як правило у брутто, або “грубій” формі.

Варіант 3

Може настати ситуація, коли вам пообіцяють 190/год в середньому за місяць. 

Ваша базова ставка становитиме, наприклад, 150 крон на годину згідно порівняльних робочих умов, за роботу у стандартних 8-годинних змінах. Втім, якщо ви будете працювати 12 годинну зміну у державне свято, та ще й вночі, то за одну з годин можете отримати: 

150 + 100% = 300 за роботу у святковий день,

+10% від 150 = 15 за нічну зміну,

+25% від 150 = 37,5 за роботу у понаднормові години,

= аж 352,5 крони. 

Таким чином, з урахуванням понаднормових і роботи у вихідні, вам, можливо, і вдасться вийти на середньомісячних 190/год. Але, знову ж, скільки “дорожчих” понаднормових годин на місяць ви зможете відправцювати? 

Важливо усвідомлювати: ніхто не може гарантувати вам, що вдасться саме так налаштувати робочий графік. Адже гарантовані тільки цифри, прописані у договорі. Решта залежить від потреб виробництва, компанії, усних домовленостей тощо. 

Наприклад, виробництво може очікувати, що у них буде достатньо роботи для 12-годинних змін десяти працівників. Але у випадку порушення ланцюгів поставок та нестачі матеріалів, виробництво так само просто може повідомити: у звʼязку з ситуацією, у нас більше немає такого обʼєму роботи. Ми готові тримати 5 робітників, що працюватимуть по 12 годин, або 10 робітників на стандартних робочих змінах по 8 годин. 

Умови згідно закону

При “агентурному плацевлаштуванні” дуже важливо памʼятати про srovnatelné podmínky, тобто порівняльні робочі умови. Адже саме у них прописані гарантован частки. На практиці, з урахуванням надбавок та бонусів, заробітна плата може бути значно вищою від прописаного у контракті мінімуму. Але дуже важливо розуміти, що це не гарантовано законом та залежить від потреб замовника, кількості працівників тощо. Саме з такої позиції варто вести діалог із агенцією, обговорюючи потенційну зарплатню.

Штрафи та відрахування 

Тут наголосимо коротко: усі штрафи та відрахування повинні бути прописані у ваших договорах. Якщо це відрахування, ініційовані агенцією — то у трудовому договорі, який ви підписуєте з нею. Якщо це штрафи компанії-замовника, то в угоді про тимчасове розміщення.

Також, зверніть увагу: з вашої заробітної платні може вираховуватись частка — як правило, до кількох сотень крон на місяць — на страхування. Страхування покриває вашу відповідальність у випадку пошкодження майна компанії, до якої вас приділили на роботу.

Працювати “напряму” та через “агентуру”

Повертаючись до srovnatelných podmínek, повторимо: ті, хто підписував контракт напряму з компанією-замовником і ті, хто був приділений до нього через агенцію, мають працювати за однакових умов — це стосується умов праці, робочої доби, зарплатні, набавок і бонусів, а також штрафів та пенальті.

Чому “агентурні” працівники можуть заробляти більше тих, хто працює “напряму”? 

Найчастіше через агенції працюють іноземці, котрі приїжджають до країни працевлаштування саме на роботу. Тому вони мають бажання і можливість працювати понаднормові години та зголошуються на них більш охоче, ніж місцеві. 

Чому “агентурні” працівники можуть отримувати менше тих, хто працює за контрактом “напряму”? 

Через незнання принципів роботи з агенцією, а також власних прав та обовʼязків, прав і обовʼязків агенції та замовника. Таким чином, недобросовісні агенції можуть нараховувати “штрафи” та вираховувати гроші з працівників у ситуаціях, коли вони б не мали права цього робити.

Обійти сплату податків

Погляньмо також на ситуації, що виникають у “сірій зоні”, на межі між повністю правильним і нелегальним.

Компанія-замовник виплачує агенції гроші за відпрацьовані години робітників з урахуванням агентської комісії. Після цього агенція вираховує власну комісію та виплачує працівникам зарплати. Саме зароблена частка без урахування комісії має бути виплачена працівникові.

Але від розміру цієї частки залежить розмір податків, що агенція має сплатити за кожного працівника.

Тож на практиці, агенції часто підписують з працівниками декілька договорів. І так, вони дійсно виплачують зароблені гроші, але проводять їх по декількох договорах. Тобто, людина отримує повну частку, але у кількох виплатах.

Розглянемо на простому прикладі

У вашому договорі прописано, що стандартна робоча доба становить 5 днів по 8 годин та півгодини перерви на обід. Тобто 7,5 робочих годин на день у тризмінному робочому графіку. Стандартний тариф — 150 крон на годину (брутто). 

У жовтні 2022 року було 20 робочих днів. Тобто, це 150 годин по 150 крон за годину, що становить 22 500 крон брутто за даний місяць.

Втім, ви відпрацювали певну кількість понаднормових, нічних змін та вихідних і заробили 30 000 брутто. Агенція за свої послуги додає, скажімо, 10% до кожної години. Таким чином, замовник за вашу роботу має виплатити агенції 33 000 крон. 

З них 30 000 крон брутто — ваші. 

Якщо виплата проходить повністю за робочою угодою, основу оподаткування становить частка 30 000 крон. Станом на 22.11.2022, агенція має сплатити 10 140 крон за ваше медичне і соціальне страхування. 

Втім, деякі агенції пропонують працівниками підписати декілька угод. Як показує практика, це робочий договір та угода про виконання робіт, чеською dohoda o provedení práce, DPP. Робочий договір підписується на позицію робітника складу, а DPP, наприклад, на умовне прибирання. 

У такому випадку агенція виплачує базову частку згідно робочого договору, тобто 22 500 крон за роботу на складі. З них сплачує 7 605 крон за медичне і соціальне страхування працівника. 

Решту, 30 000 – 22 500 = 7 500 крон, виплачує на угоду про виконання робіт з прибирання, DPP. З цієї частки податки не сплачуються. 

Таким чином, людина отримує свої зароблені гроші двома частинами. Агенція економить понад 2 500 на медичному і соціальному страхуванні працівника. 

Це не зовсім правильно. Втім, і не зовсім нелегально. Це так звана «сіра зона», у якій працює велика кількість агенцій працевлаштування. 

Звісно, у тему можна заглиблюватись нескінченно. Але важливо знати принаймні основні моменти, аби тверезо оцінити можливості та ризики, і прийняти рішення. 

Для чого потрібні “агентури”?

На чеському ринку праці часто лунають скарги про агенції з працевлаштування — як від працівників, так і від замовників. З іншого боку — такі компанії вже довший час активно працюють у Чехії. Зокрема, коли це стосується працевлаштування людей з-за кордону, а особливо, з так званих “третіх країн”. 

На це є декілька причин. 

1. Бюрократія 

Свого часу складність та тривалість оформлення дозволів зіграла важливу роль у популяризації агенцій з працевлаштування. Сьогодні цей пункт менш критичний для українців із тимчасовим захистом, адже вони мають вільний доступ до ринку праці.

Втім, згідно стандартних правил, для працевлаштування іноземця з «третьої країни» необхідно пройти низку процедур та отримати певну кількість дозволів. На практиці, від моменту прийняття рішення про роботу в Чехії до першого робочого дня могло минути близько трьох місяців. 

При цьому перший дозвіл на роботу — короткострокова робоча віза — іноземцю з “третьої країни” видається всього лиш на три місяці. 

Цілком логічно, що чеські роботодавці не зацікавлені у тому, аби два-три місяці займатись оформленням документів для людини, яка рівно стільки ж у них пропрацює. Більш вигідно та зручно оплатити послуги агенції, що вирішить це питання. 

Так само і для зацікавлених у роботі, наприклад, українців, було непросто розібратись у формальностях отримання дозволів на роботу в Чехії. У цьому їм допомагали агенції.

2. Регулярність

Агенції з працевлаштування мають ресурси постійно підбирати нових людей. Фактично, агенції забезпечують можливість роботи іноземців з “третіх країн” у режимі 90*90: девʼяносто днів роботи у Чехії та девʼяносто днів перерви, по аналогії з класичною шенгенською візою. Адже короткострокова робоча віза – це, по суті, і є шенгенська віза. 

Агенції стараються підтримувати контакти з працівниками, аби після необхідних 90 днів днів перерви вони знову повертались на роботу. Документи для повернення часто починають готувати одразу після закінчення перших 90 днів. 

Втім, не кожен має бажання приїхати на роботу повторно, тож необхідно постійно проводити набір нових кандидатів на роботу. Крім того, потрібно знаходити заміну тим, хто перестав виходити на роботу. Це дуже великий обʼєм роботи, яка, до того ж, вимагає знання мов, а часто і звичаїв країн, у яких знаходять працівників.

Саме для цієї роботи чеські компанії, зацікавлені у працевлаштуванні іноземців, і співпрацюють з агенціями. Знову ж, це не стосується українців із тимчасовим захистом, але свого часу саме фактор кількості оброблених заявок був вирішальним для співпраці з агенціями.

3. Логістика: переїзд і житло

Агенції часто допомагають працівникам із дорогою до країни працевлаштування та пошуком житла. Часто дорогу та житло пропонують безкоштовно, а його вартість агенції вважають власними оперативними витратами, або враховують до комісії для замовників.

У будь-якому випадку, працівників забезпечують дорогою та житлом. Компанії-замовники отримують гарантії, що їх майбутні працівники дістануться місця роботи та матимуть де мешкати. 

Знову ж, без необхідності вирішувати це питання власними силами.

3. Координація

Агенції з працевлаштування, за потреби, забезпечують координацію працівників, яких направляють до компанії. Координатор, як правило, говорить однією мовою з працівниками та допомагають вирішувати питання на місцях.

Компанія ж має одну відповідальну людину, до якої може звернутись у разі проблем із працівником або складнощів у комунікації. Також від координаторів компанії очікують, що ті будуть вести облік відпрацьованих годин та вирішувати відсутність працівників на робочому місці, знаходити заміни тощо.

Резюмуючи

Працевлаштуватись за допомогою “агентури” цілком реально. Більш того, агенції можуть допомогти із вирішенням численних питань: оформлення документів, житло, координація та комунікація тощо.

Водночас, на ринку “агентурного” працевлаштування досить багато шахраїв, тому треба бути обережними та уважно вивчити документи, які ви підписуєте з агенціями працевлаштування. А також реалістично оцінити обіцяну заробітну плату.

 

Радимо прочитати:

Стоимость проживания в разных землях и городах Германии сильно отличается. Например цены в Мюнхене в...

Купівля машини в Європі притягує багатьох наших співвітчизників які заробляють в 5 разів менше ніж жителі...

Цього року літо видалось дуже жарким. Робота у Польщі в таку жару несе велику загрозу для здоровʼя...

Шукаєте україномовного лікаря у Вроцлаві або російськомовного? Нижче знайдете контактні дані фахових...

У Польщі можна лікуватися в державних медичних установах (безкоштовно) або приватних (платно). Щоб...