Українці в Чехії отримали листи від банків: дані про їх рахунки передають податковій. Що чекає за нелегальні доходи?

Українці в Чехії, як й інші іноземці, отримали листи-попередження, що дані про їх рахунки передадуть до Спеціалізованого фінансового управління. Навіть зазначається термін: до 30 червня 2024 року.

 

Редакція ProUkrainu.cz почала отримувати тривожні дзвінки та повідомлення від українських біженців: поясніть, що відбувається? Що робити, якщо мав доходи, але не мав офіційної роботи? Яке покарання за те, що з карткою одного банку “стояв” на обліку в центрі зайнятості (уряді праці), а на картку іншого банку йшла зарплата від підробітку (офіційного або неофіційного)? Пояснюємо, що означає банківське попередження та які можуть бути наслідки за нелегальну роботу та нелегальні доходи в Чехії.

Зобов’язання звітувати про рахунки іноземців на банківські установи накладає Закон про міжнародну співпрацю в податковому адмініструванні (№ 105/2016 Зб.). Зрозуміло, що йдеться про виявлення нелегальної праці та інших порушень з боку іноземців на території Чехії (та і загадом на території ЄС). Найпоширеніше порушення – нелегальні доходи.

Скрин з офіційного листа одного з чеських банків / ProUkrainu.cz

В офіційних листах банки звертаються до своїх клієнтів та підкреслюють: “Ми переконані, що ви належним чином виконуєте свої податкові зобов’язання. Але це наш законний обов’язок повідомляти про іноземних резидентів. Запевняємо вас, що спеціалізоване фінансове управління та податкові органи за кордоном зобов’язані захищати ваші персональні дані”.

Навіщо банки це роблять?

Уявіть, що у вас є маленька кав’ярня, і ви маєте банку, де тримаєте всі гроші від продажів. Уряд, звісно, хоче знати, скільки ви заробляєте, щоб справедливо обкласти це податками. Тепер замініть цю банку на банківський рахунок. Ось тут на сцену виходять банки, коли мова йде про податки в Чехії.

 

Як це працює простими словами: Банки в Чехії, як і ваша кав’ярня, повинні повідомляти податковим органам про гроші, що проходять через їхні рахунки. Це не тому, що вони надто допитливі. Головна мета – аби всі платили свою справедливу частку податків, а нелегальні доходи – легко виявлялись.

Є велике правило в цьому масштабному процесі, яке називається Загальний стандарт звітності CRS. Простими словами, це низка вимог для збору податкової інформації. Банки повинні слідувати цим вимогам. Вони збирають базову інформацію, таку як ваше ім’я, де ви живете, та інші деталі, які повідомляють податковим органам, де ви повинні платити податки.

Чому уряди вимагають таку особисту інформацію про клієнтів банків? Це тому, що світ тепер більш з’єднаний, ніж коли-небудь. Люди мають банківські рахунки в різних країнах, заробляють гроші за кордоном. А податкові органи хочуть забезпечити повне розуміння ситуації. Це допомагає запобігти ситуаціям, коли люди приховують гроші за кордоном, щоб уникнути сплати податків.

Тепер ви можете запитати: “Але я живу та плачу податки в тій самій країні, де маю банківський рахунок, навіщо всі ці заходи?” Закон каже, що банки все одно повинні перевірити це, щоб утримувати все відкрито та прозоро. Але, якщо все збігається і ви платите свої податки там, де живете, то, як правило, ваша інформація просто залишається в системі й не використовується для додаткової перевірки.

Нелегальні доходи – це зрозуміло, а як же повага до приватного життя?

 

Банки звітують податковій не щодня, але мають дедлайни. Цього року такий термін позначено 30 червня 2024 року.

І якщо ви турбуєтеся про конфіденційність, існують суворі правила щодо того, хто може бачити цю інформацію та як вона захищена. Йдеться про баланс між потребою у справедливих податках (виявленням нелегальних доходів) і повагою до приватного життя людей.

По суті, чеські банки відіграють важливу роль у податковій системі, допомагаючи гарантувати, що кожен сплачує те, що повинен. Це частина глобальних зусиль, спрямованих, щоб зробити податки більш справедливими та прозорими. І таким чином  гарантувати, що уряди країн матимуть кошти, необхідні для роботи та надання послуг. Це впорядкованість.

Особливості чеської системи оподаткування

Чеська податкова система поділена на прямі та непрямі податки, основною інституцією, яка наглядає за оподаткуванням, є Фінансова адміністрація. Податкова система країни узгоджується зі стандартами ЄС та за своїми основними рисами схожа на системи інших європейських країн, особливо після вступу ЧР в ЄС у травні 2004 року. Це узгодження включає дотримання угод про подвійне оподаткування як з країнами ЄС, так і з країнами поза ЄС, аби забезпечити, що платники податків не сплачують податок на один і той же дохід у двох юрисдикціях. Докладно про податки в Чехії можна почитати на сайті Міністерства фінансів ЧР Ministry of Finance – Czech Republic.

 

У Чеській Республіці, як і в багатьох інших країнах, банки відіграють ключову роль у національній податковій системі. Вони не лише інституції для заощаджень та інвестицій. Банки виступають посередниками між платниками податків та державою, забезпечуючи точність та повноту фінансової інформації, яка звітується податковим органам. Ця роль критично важлива для запобігання відмиванню грошей та фінансуванню незаконної діяльності. Щоб допомогти боротися з ухиленням від сплати податків і захистити цілісність податкових систем, уряди в усьому світі запроваджують вимоги щодо звітності та збору інформації для фінансових установ. Це відоме як Загальний стандарт звітності (CRS). До речі, Україна теж приєдналася до виконання цього звіту. В нашій країнах перший звіт про рахунки за період, що розпочинається 1 липня 2023 року та завершується 31 грудня 2023 року, подається фінансовими агентами до 01 липня 2024 року.

Далі пояснимо, що це означає на практиці.

Яку інформацію банки передають податковій

 

Закони про банки, Податковий кодекс та інші акти ЧР (в Україні так само) регламентують, яку інформацію банки мають збирати від своїх клієнтів та звітувати фінансовим органам. Всі документи узгоджуються з міжнародними стандартами та директивами Європейського Союзу, що спрямовані на підвищення прозорості та боротьбу з фінансовими злочинами.

Чеські банки (як і банки в інших країнаї ЄС, а тепер і в Україні) зобов’язані звітувати податковим органам, включно з:

  • Ідентифікаційні дані: Банки зобов’язані перевіряти та звітувати про особу своїх клієнтів, включно з ім’ям, адресою та ідентифікаційним номером платника податків.
  • Інформація про рахунки: Деталі рахунків клієнтів, включаючи номери рахунків, баланси та типи володіння рахунками.
  • Дані транзакцій: Інформація про значні транзакції, особливо ті, що перевищують певні пороги або виявляють моделі, які можуть вказувати на ухилення від сплати податків або відмивання грошей.
  • Відсотки та дивіденди: Банки звітують про доходи від відсотків та дивідендів від імені своїх клієнтів, сприяючи точному визначенню податкових зобов’язань за доходами.

Відповідальність за нелегальну роботу та нелегальні доходи

У Чехії незаконна робота, така як зайнятість без дійсного контракту або іноземцями, які не мають належних дозволів, може призвести до штрафів та більш серйозних наслідків. Пояснює Центр EURAXESS.

За незаконну працю в Чехії передбачені штрафи для роботодавця та працівника. У випадку іноземців, які працюють незаконно, люди можуть отримати з депортацією. Специфічне покарання залежить від характеру порушення та визначається правоохоронними та судовими органами Чехії. Тому важко назвати точні суми або схарактеризувати, коли може бути призначена депортація, а коли все обійдеться фінансовим покаранням.

 

 

Радимо прочитати:

Комітети бюджету і державних фінансів, інфраструктури та законодавчої комітет схвалили підготовлену...

Однією з вимог під час вступу до університету або працевлаштування у Польщі може бути підтвердження знань...

Карта Поляка - це офіційний документ, що підтверджує польське коріння власника. Вона дає людині право...

Если иностранец в Польше легально работает на основе рабочей визы, то изменение работодателя не требует...

Мінімальна заробітна плата в Польщі c 1 січня 2024 року становитиме 4242 злотих (приблизно 976 Євро), погодинна...