Фінансова допомога в Чехії: які суми та хто має право

Як подаватися на фінансову допомогу в Чехії? Які суми? Хто має право? Які документи потрібні? Умови отримання? Що означає комплексна фінансова допомога?

 

Зміст:

Як податися на допомогу?

З липня 2023 року можна подаватися на виплати на життєві потреби та на житло тільки разом. Комплексна фінансова допомога вираховується спільно для всіх членів родини, що проживають разом. 

Також з липня на фінансову допомогу можна податися тільки онлайн. Як і раніше, на сайті для біженців потрібно зареєструватися через електронну ідентифікацію громадянина. Ця послуга доступна якщо: є документ з фотографією, бажано паспорт та видана чеська візова наклейка з машинозчитуваною зоною. Тобто всім біженцям, які продовжили тимчасовий захист та вклеїли візу або приїхали до Чехії нещодавно й отримали анологічну вклейку.

Як активувати банківську ідентифікацію та створити мобільний ключ?

Два найпростіших способи отримати електронну ідентифікацію – це або активувати Банківську ідентифікацію, або створити Мобільний ключ eGovernent.

Банківську ідентифікацію надають такі банки:

 • AirBank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB – Československá obchodní banka
 • Komerční banka
 • Fio banka
 • MONETA Money Bank
 • Raiffeisenbank
 • UniCreditBank

Необхідною умовою є відкриття рахунку в одному з банків. Мінпраці повідомляє, що українці, які відкрили рахунок у цих банках до 11 квітня 2022 року, можуть отримати банківську ідентифікацію. Необхідно звернутися до відділення банку та активувати свій Банківський ідентифікатор.

Другий варіант – створення Мобільного ключа eGovernment.

Які документи потрібні для подання на фінансову допомогу?

 • ідентифікаційні дані заявника;
 • адреса місця проживання;
 • інформація про надання тимчасового захисту;
 • дані про всі доходи заявника (ідентифікація рахунків заявника та дані про кошти на рахунках, декларація про майно);
 • інформація про роботодавця;
 • якщо заявник має витрати на житло в квартирі, яка зареєстрована в квартирному реєстрі, то необхідно надати ідентифікаційні дані власника цієї квартири.

Умови отримання виплат на житло

 • Витрати на житло виплачують разом із фінансовою допомогою.
 • Обов’язковою умовою є наявність підписаного письмового юридичного документу з власником житла про право використання квартири. Це здебільшого договір оренди.
 • Договір також можна укласти на майбутнє, тобто з 1 липня 2023, коли зміни набудуть чинності. Якщо вже є договір і він буде дійсний після 1 липня, немає необхідності укладати інший договір.
 • Повну суму можуть оформити ті, хто проживає в квартирі, яку власник внесе в реєстр житла. Інакше зарахують суму, зменшену до 80%.
 • До реєстру можна вносити лише квартири, наприклад, гуртожитки вносити не можна. Тому ті, хто надалі живатиме в гуртожитках і самостійно оплачуватиме проживання, зможе отримати суму, зменшену до 80%.
 • Щоб отримати допомогу, біженці повинні бути або працевлаштовані, або зареєстровані в Центрі зайнятості (не поширюється на людей, які не можуть працювати: особи з інвалідністю, вагітні, люди похилого віку).
 • У Мінпраці рекомендують уточнити у власника житла, чи він зареєстрував квартиру.
 • Якщо квартира не зареєстрована, а людина сплачує оренду, то не втратить підтримку, а будете мати право лише на зменшену суму.

Суми виплат

Біженці зможуть отримати фіксовані виплати на житло, не реальну суму оренди.

Якщо біженець не платить за житло, наприклад, проживає безкоштовно в екстреному житлі, то не має право на виплати на житло.

Як вираховуватиметься виплата?

З 1 липня комплексна фінансова допомога вираховуватиметься так: сума допомог усіх членів родини, що проживають разом + фіксовані витрати на житло – доходи всіх членів родини = різниця становить розмір допомоги.

Будуть враховані всі доходи, як в Чехії, так і в Україні, а також будь-які заощадження на чеських рахунках. 

Якщо спільний дохід нижчий за прожитковий мінімум, то біженець не має право на отримання фінансової допомоги. Точніше, якщо різниця 0 або менше 0, тоді особа не має права на фінансову допомогу. Якщо різниця більше 0, то особа має право на фінансову допомогу в розмірі різниці між витратами та доходами.

Oсоби, що проживають разом (наприклад, сім'я, партнери і так далі), рахуються разом і отримують одну фінансову допомогу на всіх членів.

Приклади від Мінпраці

Мати та двоє дітей (обидва старші 10 років) проживають у квартирі, що зареєстрована в реєстрі житла:

Дохід мами: 17 000 Kč. Фіксована вартість житла: 9 000 Kč. Сума фінансових допомог (за сьомий місяць): мати – 3 130 Kč, перша дитина – 3 490 Kč та друга дитина – 3 490 Kč (= 10 110 Kč).

Розрахунок допомоги: (сума фінансових допомог + фіксована вартість житла) – дохід. Допомога становить: (10 110 + 9 000) – 17 000 = 2 110 Kč (потім цю суму порівнюють із наявними заощадженнями).
Доросла особа, що зареєстрована в Центрі зайнятості та проживає в гуртожитку:

Дохід: 0 Kč. Фіксована вартість житла: 2 400 Kč. Фінансова допомога (за сьомий місяць): 3 130 Kč.

Розрахунок допомоги: (фінансова допомога + фіксована вартість житла) – дохід. Допомога становить: (3 130 + 2 400) – 0 = 5 530 Kč (потім цю суму порівнюють із наявними заощадженнями).
Двоє дорослих (одна особа з обмеженими можливостями, інша доглядальниця за цією особою). Вони проживають в екстреному помешканні (обидві безкоштовно після 150 днів):

Дохід: 3 000 Kč (наприклад, пенсія з України). Розрахункова вартість житла: 0 Kč (це особи, які безкоштовно проживають у екстреному житлі). Сума фінансових допомог (за п’ятий місяць): особа з обмеженими можливостями: 7 290 Kč; інша особа, що доглядає: 4 860 Kč (= 12 150 Kč).

Розрахунок допомоги: (сума фінансових допомог + врахована вартість житла) – дохід. Допомога становить: (12 150 + 0) – 3 000 = 9 150 Kč (потім цю суму порівнюють із наявними заощадженнями).Допомога по безробіттю від центру зайнятості в Чехії: чи мають право біженці?

Радимо прочитати:

Сколько зарабатывают украинцы в других странах Европы.

Совет министров Польши принял постановление о размере минимальной заработной платы и размере минимальной...

Польща, країна з багатою історією та динамічним економічним зростанням. Стабільна економіка, різноманітні...

У Польщі розпочався період складання податкових декларацій на дохід для фізичних осіб (PIT) за 2023 рік. Він...

Щомісячний внесок в ZUS є зобовʼязанням індивідуального підприємця у Польщі. Платіж має здійснювати не...