Державний іспит з польської мови як іноземної: хто, коли, де та як може його скласти?

Однією з вимог під час вступу до університету або працевлаштування у Польщі може бути підтвердження знань польської мови. Документом, що засвідчує рівень володіння мовою, є державний сертифікат з польської мови. Його можна отримати на підставі закінченої освіти у Польщі, або склавши державний іспит. Розповідаємо більше про державний іспит з польської: де та коли його скласти, як зареєструватись та як підготуватись. 

 

Державний сертифікат з польської мови – що це?

Сертифікат знання польської мови / Certyfikat znajomości języka polskiego – це єдиний державний документ, що засвідчує рівень володіння польською мовою та видається відповідною Державною комісією. Сертифікат можна отримати на підставі успішно складеного іспиту або в інших випадках, передбачених Законом про польську мову (наприклад, сертифікат без іспиту можуть отримати іноземці-випускники польських середніх та вищих навчальних закладів). 

Сертифікат можуть отримати як іноземці, так і громадяни Польщі, які на постійній основі проживають за її межами. Офіційне підтвердження знання польської може знадобитись у таких ситуаціях:

 • є обовʼязковим при подачі заявки на отримання польського громадянства або карти довготермінового резидента ЄС – мінімальний рівень В1;
 • є обов’язковим для окремих професій – наприклад, для медсестер вимагається рівень мінімум В1, для держслужбовців – мінімум В2;
 • може знадобитись під час вступу в університет на бакалаврат, магістратуру  або аспірантуру – у цьому випадку зазвичай державний сертифікат є одним з варіантів підтвердження знання польської, а навчальні заклади можуть проводити свої внутрішні іспити для кандидатів. Залежно від університету та спеціальності вимагають рівень В1-В2. Звертаємо увагу, що ті іноземні студенти, які хочуть навчатись у польських ВНЗ безплатно повинні мати державний сертифікат на рівні С1;
 • може знадобитись під час пошуку роботи у Польщі, особливо на посадах, які вимагають високі знання польської мови.

Державна комісія видає сертифікати, що підтверджують такі рівні знання мови:

 • середній – średnio zaawansowany – В1;
 • вище середнього – ponad średnio zaawansowany – В2;
 • просунутий – zaawansowany – C1;
 • досконалий – biegły – C2.

Сертифікат не має терміну дії, тобто отримавши його один раз він буде дійсний довічно.

Державний іспит з польської мови – що це?

Найбільш поширеною формою здобуття сертифіката є написання іспиту. Його декілька разів на рік проводить Державна комісія з атестації знання польської мови як іноземної / Państwowa Komisja do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Іспит можуть написати іноземці, а також громадяни Польщі, які на постійній основі проживають за її межами. Іспит має дві форми, залежно від віку кандидатів: іспит для дітей та молоді призначений для осіб віком 14-17 років; особи, яким на день проведення іспиту виповнилось 18 років, вже повинні писати іспит для дорослих.

У разі негативного результату іспит можна написати ще раз вже під час наступної екзаменаційної сесії. Кількість спроб є необмеженою.

Однак варто памʼятати, що державний іспит є платним.

Ціни за державний іспит з польської мови:

 • 90 євро за іспит для дітей та молоді для рівнів В1 та В2;
 • 150 євро за іспит для дорослих для рівнів В1 та В2;
 • 180 євро за іспит для дорослих для рівнів С1 та С2.

Варто памʼятати, що у разі негативного результату гроші за іспит не повертаються. Також після успішного складання іспиту потрібно буде заплатити 20 євро за видачу сертифіката.

Зверніть увагу, що процес перевірки екзаменаційних завдань може тривати 3-4 місяці. Тільки після цього вам повідомлять про результати іспиту та попросять внести оплату за сертифікат. На сам документ також доведеться чекати 1-1,5 місяця. Усі сертифікати виготовляють у Варшаві, а потім розсилають в осередки по всій Польщі, які проводили іспит. Далі сертифікат можна забрати особисто у місці, де ви писали іспит, або попросити, щоб документи вислали поштою. В останньому випадку також варто врахувати, що доставлення сертифіката може зайняти додаткові декілька днів. Усі ці терміни важливо враховувати під час планування терміну здачі іспиту.

«Дуже важливо розуміти, що між днем здачі іспиту і днем отримання сертифіката може пройти до пів року. Тому варто заздалегідь подумати для чого вам потрібен цей документ. Наприклад, я складала іспит з польської для вступу в аспірантуру і всі документи, включно з сертифікатом, мусила подати в університет до кінця серпня. Тому я вирішила писати іспит наприкінці березня. І скажу, що й так ледве встигла подати всі документи вчасно, адже сертифікат прийшов до мене вже в останній тиждень вступної кампанії», – розповідає для «Нашого вибору» Анастасія. Дівчина складала іспит на рівень В1 у березні 2022 року.

Також варто врахувати таку можливість, що ви можете не скласти іспит з першого разу і тоді доведеться чекати наступної екзаменаційної сесії й знову 3-4 місяці на оголошення результатів.

Де та коли можна скласти державний іспит з польської мови?

До повномасштабного російського вторгнення у лютому 2022 року, державний іспит з польської можна було також в Україні. Однак зараз такий іспит проводиться виключно на території Польщі. Зазвичай іспит відбувається на базі вищих навчальних закладів, рідше – мовних шкіл. Список осередків, де можна скласти іспит публікується на сторінці certyfikatpolski.pl за 2-3 місяці до конкретного терміну. Наприклад, станом на січень 2024 року доступний перелік осередків для іспиту, що відбудеться 4-5 лютого (реєстрація на ці дати уже завершилася). Відтак іспит можна скласти не тільки у Варшаві, де є найбільше осередків, але також у Білостоці, Бєльсько-Бялій, Бидгощі, Хелмі, Гданську, Катовіце, Кракові, Любліні, Лодзі, Ополе, Познані, Жешуві, Перемишлі, Сєдльсе, Слупську, Щецині, Торуні, Вроцлаві та Зеленій Гурі.

Приблизно у жовтні кожного року Державна комісія публікує терміни іспитів на наступний рік. У 2024 році іспити відбудуться:

 • 4-5 лютого – на рівні В1 та В2 для дорослих;
 • 20-21 квітня – на рівні В1 та С1 для дорослих;
 • 22-23 червня – на рівні В1 та В2 для дорослих та на рівні В1 та В2 для дітей та молоді;
 • 16-17 листопада – на рівні В1, С1 та С2 для дорослих.

Як зареєструватись на іспит?

Зверніть увагу, якщо інформація про місце та дати проведення іспитів публікується на сайті Державної комісії (certyfikatpolski.pl), то реєстрація на іспит відбувається безпосередньо у тому осередку, де ви плануєте цей іспит складати. 

Отже, щоб зареєструватись на іспит потрібно:

 1. обрати потрібний для вас термін та місце – варто памʼятати, що перелік осередків публікується приблизно за два місяці до іспиту і саме тоді розпочинається реєстрація. Наприклад, реєстрація на іспит 4-5 лютого завершилась ще у грудні минулого року, а інформація про наступний іспит повинна невдовзі зʼявитись на сайті Держкомісії;
 2. перейти за посиланням на сайт осередку, де плануєте скласти іспит та вже там зареєструватись. Зазвичай реєстрація відбувається за допомогою онлайн-анкети або електронної пошти;
 3. отримати підтвердження від осередку, що вас зареєстровано (може прийти через декілька днів після реєстрації) і тоді оплатити іспит.

«Важливо максимально заздалегідь слідкувати за місцями, де проводиться іспит. Як тільки на сайті Держкомісії зʼявився перелік, варто одразу зайти на потрібний для вас сайт і перевірити дати реєстрації. Зазвичай осередки зазначають не тільки дату, але й конкретну годину, коли відкриється реєстрація. І в цьому є сенс, адже місця на іспит обмежені й закінчуються у перші 3-5 хвилин. І це не перебільшення, – радить Анастасія та додає. – Варто заздалегідь поставити собі нагадування про початок реєстрації, зайти на потрібний сайт за 5 хв до початку та підготувати всю необхідну інформацію, щоб максимально швидко заповнити анкету. Я реєструвалась у Любліні й вже за 3 хвилини реєстрацію було закрито».

Як підготуватись?

Для того, щоб скласти державний іспит з польської не обовʼязково проходити додаткові курси або формальне навчання. Тобто, закінчений мовний курс не є вимогою для допуску до іспиту. 

Підготуватись до іспиту можна як на курсах, так і самостійно. Однак у будь-якому випадку під час підготовки варто звернути увагу на такі речі:

Час написання іспиту

Іспит має обмежений час написання. Наприклад письмова частина іспиту на рівень В1 для дорослих не може тривати більше ніж 190 хвилин. За часом слідкують екзаменатори. Також кожен блок тесту має свої часові рамки, після яких екзаменаційні аркуші забираються.

Структура іспиту

Незалежно від рівня знання мови, кожен іспит складається з письмової та усної частини. Саме тому іспит триває два дні – у перший день письмова частина, у другий – усна (часто осередки дають можливість скласти іспит в один день за бажанням). Нижче більш детально розглянемо структуру іспиту на рівень В1 для дорослих, оскільки це найбільш популярний іспит. Структура іспитів на вищі рівні відрізняється лише кількістю і складністю завдань. Більше про це за посиланням.

Письмова частина іспиту своєю чергою складається з чотирьох блоків:

 • розуміння зі слуху – на виконання цієї частини дається 30 хвилин. Тут потрібно прослухати текст та виконати завдання до нього – це може бути вибір правильної відповіді, встановлення співвідношення, правильного порядку або вставлення пропущених слів;
 • розуміння написаних текстів – у цій частині перевіряється наскільки людина розуміє прочитане. До кожного завдання йде текст, з яким потрібно ознайомитись, а потім виконати відповідні завдання. На цей блок виділено 40 хвилин;
 • граматика – ця частина покликана перевірити, наскільки людина володіє граматикою. Завдання можуть полягати на тому, щоб обрати або вписати правильно граматичну форму слова. На виконання цієї частини є 45 хвилин;
 • письмо – найбільший та найскладніший блок письмової частини іспиту, на виконання якого виділяється 75 хвилин. У цьому блоці потрібно два розгорнутих тексти: зазвичай один короткий – наприклад, оголошення, привітання або запрошення; та один довгий – есе, оповідання, розгорнутий опис події або людини.

Усна частина іспиту триває 15-20 хвилин включно з часом на підготовку. У цій частині є три завдання: опис картинки, розповідь від першої особи та діалог з одним з екзаменаторів щодо якоїсь побутової ситуації. Також екзаменатори можуть ставити питання і до інших завдань (не тільки до діалогу).

Вимоги до завдань

Завжди слід уважно ознайомитись завданням. Це особливо стосується усної частини іспиту та блоку «Письмо», адже тут легко втратити бали за невиконання формальних умов. Наприклад, якщо у письмовій частині вам потрібно написати привітання з днем народження для керівника фірми, де ви працюєте. У цьому тексті обовʼязково повинно бути дата та місце, звертання у третій формі однини (Pan, Pani), саме привітання та підпис. Також варто дотримуватись формального стилю, а усі складові тексту розмістити на сторінці у відповідних місцях (наприклад, підпис повинен бути у правому нижньому кутку).

«Підпис, дата, розміщення тексту на сторінці – це дуже дрібні речі на які часто не звертають уваги, однак варто памʼятати, що вони також коштують балів. Можна написати ідеальний текст з точки зору граматики, але не звернути увагу на стилістику – і ви вже втратили 1/3 від усіх балів за це завдання. Також варто памʼятати, що екзаменаційний аркуш має свої поля та лінії, за які не можна виходити. Так, це також буде рахуватись як помилка. Писати можна тільки ручкою, чітко та розбірливо, але не друкованими літерами. За це також можуть зняти кілька балів», – ділиться порадами Анастасія. 

Так само формальні вимоги є і до усних відповідей. Приклади завдань, а також пояснення до них, формальні вимоги до змісту та структури письмових та усних відповідей можна знайти на сайті Державної комісії на сторінках Zbiory zadań та Przykładowe testy. Також на цьому ж сайті є перелік літератури та навчальних матеріалів, які можуть знадобитись у підготовці до іспиту.

 

Радимо прочитати:

Сколько зарабатывают украинцы в других странах Европы.

Совет министров Польши принял постановление о размере минимальной заработной платы и размере минимальной...

Польща, країна з багатою історією та динамічним економічним зростанням. Стабільна економіка, різноманітні...

У Польщі розпочався період складання податкових декларацій на дохід для фізичних осіб (PIT) за 2023 рік. Він...

Щомісячний внесок в ZUS є зобовʼязанням індивідуального підприємця у Польщі. Платіж має здійснювати не...