Дитяча медицина в Польщі, вагітність і пологи, поліклініки та лікарі

У Польщі дитяча медицина організована інакше ніж в країнах СНД. Тут набагато спокійніше ставляться до простудних захворювань, і навіть жар не є приводом для виклику лікаря.

Зміст:

Як вже було сказано в статті про медичне страхування в Польщі, існує два види медицини - безкоштовна державна і платна приватна.

Державна медична страховка NFZ на дитину.

Державна медична страховка в Польщі NFZ поширюється на дитину.

Для цього потрібно тільки, щоб один з батьків попросив роботодавця включити дитину в його обов'язкову страховку. Для страхування дитини разом з батьком потрібно надати своєму роботодавцю PESEL дитини і вказати його ім'я та прізвище. Більше нічого не потрібно робити для внесення неповнолітнього члена сім'ї в składki ZUS (щомісячна оплата страховки із зарплати).

У Польщі дитяча медицина організована інакше ніж в країнах СНД. Тут набагато спокійніше ставляться до простудних захворювань, і навіть жар не є приводом для виклику лікаря.
Польські педіатри не ходять за викликами додому. Дитяча поліклініка працює в такому ж режимі, що і"доросла", хіба що у святкові дні може чергувати лікар. Щоб потрапити на прийом, потрібно зателефонувати і записатися на вільний час — воно може виявитися завтра, або через пару днів, або через тиждень.

Ви можете викликати швидку допомогу до дитини, якщо його стан дійсно важкий. Причому висока температура не вважається достатнім приводом, по телефону вам спочатку зададуть питання і можуть не прийняти виклик. Підстави для виклику швидкої повинні бути дуже вагомими — це загроза життю (задуха, втрата свідомості, утоплення і т.п.). Навіть якщо у дитини жар 39+, їхати в лікарню доведеться самостійно. І, швидше за все, почекати в черзі під кабінетом.

Щоб потрапити до лікаря швидше, можете поїхати в приватну клініку або викликати приватного лікаря додому. Прийом приватного педіатра варто близько 100 PLN, виклик додому дорожче (уточнюйте в конкретній клініці). Крім того, в приватній клініці можна купити страховку — додатково до вашої основної страховки NFZ. Пакет страхування приватної клініки включає дзвінки педіатра додому, але в обмеженій кількості (наприклад, 2 дзвінки на рік).
Направлення на прийом до фахівця (гастроентеролога, кардіолога або ін.) видає педіатр або сімейний лікар (інший назва - "лікар першого контакту") в поліклініці. Потрібно спочатку прийти до нього на прийом, і лише потім — до потрібного профільного фахівця.

Більшість ліків у Польщі продають в аптеці лише за рецептом. Рецепт для дитини видає педіатр.

Дитячі щеплення в Польщі

Щеплення для дітей в Польщі розділені на обов'язкові та додаткові. Перше безкоштовні обов'язкові щеплення - БЦЖ і щеплення від гепатиту Б — роблять новонародженому ще в пологовому будинку. Всі наступні обов'язкові щеплення робляться в поліклініці (державної або приватної, на розсуд батьків). Стежити за графіком щеплень теж повинні батьки,про них не будуть нагадувати.

Обов'язкові щеплення в державній поліклініці безкоштовні, але доведеться почекати чергу. У приватній поліклініці теж можна робити обов'язкові щеплення, але за гроші. Додаткові щеплення в державній поліклініці не покриваються страховкою (за них потрібно платити), але вони дешевші, ніж аналогічні в приватній клініці. Можна купити "пакет" щеплень в приватній клініці. Є пакети і з базовими щепленнями, і розширені пакети з додатковими щепленнями.

Обов'язкові щеплення в Польщі і в Україні збігаються, але може відрізнятися вік, коли їх роблять (наприклад, одна і та ж щеплення робиться в Польщі в 5,5 років, а в Україні — в 6 років).

Для вступу в спортивну школу знадобиться довідка з поліклініки.

Лікарняний по догляду за дитиною в Польщі

В рамках NFZ передбачено лікарняний по догляду за дитиною ("zwolnienie lekarskie na dziecko", або "zwolnienie chorobowe na dziecko", або "zasiłek opiekuńczy").

Тривалість лікарняної відпустки залежить від віку дитини:

60 днів протягом календарного року, якщо ваша дитина віком до 14 років, або

14 днів протягом календарного року, якщо дитина 14 років, а також інший хворий член сім'ї.

Розмір лікарняної допомоги становить 80% від доходу (щомісячної зарплати). Повинен бути оплачений кожен день непрацездатності у зв'язку з необхідністю догляду, в тому числі і дні державних свят.

Якщо дитину госпіталізують, один з батьків може перебувати з нею в лікарні. Для батьків не передбачено харчування, але є кухня з мікрохвильовкою і холодильником. Ліжко надається тільки пацієнту (дитині), батько може постелити на підлогу поруч матрац (принести з собою або орендувати в лікарні).

Ведення вагітності в Польщі

Дуже часто в соціальних мережах, та й в житті виникають питання у майбутніх мам, які приїхали, або тільки планують приїхати до Польщі Про систему медичного обслуговування в Польщі. Зокрема про те, як в Польщі проходить ведення вагітності.

Варто відзначити відразу, що ставлення до вагітної жінки в Польщі як до кришталевої вазі: дуже дбайливе, уважне і тепле. Ставлення лікарів і медсестер так само дуже хороше і розуміє.

Медичне обслуговування для вагітних в Польщі

Жінка зобов'язана стати на облік до 12 тижня. Планово відвідувати медустанови, здаючи всі необхідні аналізи.

Такі як:

* аналіз на групу крові і резус-фактор
* загальний аналіз крові та сечі
* рівень глюкози натще
• цитологія
* РВ (кров на сифіліс), а так само на гепатит B
* аналіз на антитіла при негативному резус-факторі
* на 7-му місяці проводиться навантажувальний тест з глюкозою
* УЗД плоду за час вагітності проводиться тричі: на 11-14 тижні, на 18-22, на 28-32 тижні.

Всі ці обстеження здійснюються в рамках медичного страхування. Але можна спостерігатися і в платній клініці.

Якщо ви офіційно не працюєте, ваш чоловік може записати вас на роботу в NFZ і оплатити витрати на вашу медичну допомогу зі своїх податків. І пакети послуг в приватних клініках, звичайно, можна купувати для всієї родини. Народити ви так само можете безкоштовно по страховці чоловіка.

Як правило, в Польщі вагітність веде один лікар, а пологи приймає інший.

Громадянам Польщі безкоштовні пологи гарантує Державний Народний фонд здоров'я (Narodowy Fundusz Zdrowia), укладаючи договір з клінікою. Для того, щоб пологи в Польщі для іноземців були безкоштовними, необхідно, щоб майбутня мама офіційно там працювала і, відповідно, мала «ubezpieczenia» (Медичне страхування), або ж була вписана в страховку чоловіка.

Безкоштовні ліки для вагітних у Польщі

У Польщі з 1 липня 2020 року існує програма вагітність+ ("Ciąża+"), завдяки якій у жінок є можливість отримувати безкоштовні ліки, причому програмою можуть скористатися всі, незалежно від наявності страховки.

Основні принципи програми " вагітність + »

Метою державної програми є забезпечення вагітних жінок безкоштовними ліками. Однак це стосується не всіх ліків, а тільки тих, які Міністр охорони здоров'я оголосить за спеціальним списком. На підтримку не поширюються жодні обмежувальні критерії (наприклад, дохід чи вік).

Рецепт на компенсовані препарати (Препарати з позначкою «З») може виписати лікар або акушерка, у яких є контракт з Національним фондом охорони здоров'я, або інший лікар – на підставі довідки, що підтверджує вагітність.

Безкоштовні ліки будуть доступні жінці з моменту підтвердження вагітності і до 15 днів після запланованої дати пологів. Вагітність повинна бути підтверджена лікарем (фахівцем з акушерства та гінекології або в рамках даної спеціалізації), акушеркою первинної ланки або поліклініки акушерства та гінекології.

Як було сказано вище, незастраховані жінки також мають право отримувати безкоштовні ліки, оскільки вони мають право на медичні послуги під час вагітності.

Які ліки можна отримати безкоштовно

Список безкоштовних ліків затверджується окремо. У список входять такі групи препаратів як:

 • Група препаратів, що застосовуються при порушеннях згортання крові (дальтепарин, еноксипарин, надропарин).
 • Різні види інсуліну (як короткої, так і тривалої дії, швидкодіючі і повільнодіючі).
 • Левотироксин-гормон щитовидної залози.
 • Метопролол-кардіоселективний β₁-адреноблокатор, що застосовується при артеріальній гіпертензії.
 • Прогестерон-стероїдний статевий гормон.

З повним списком можна ознайомитися по ПОСИЛАННЯ.

Документи, необхідні для безкоштовних пологів у Польщі для іноземців

 • karta pobytu (документ, що підтверджує легальність і офіційність вашого перебування в Польщі).
 • Песель (можна тільки копію). Але можна документ від бухгалтерії фірми-роботодавця, Вашого або вашого чоловіка про те, що Ви оплачуєте внески в ZUS
 • Карта вагітності (про це далі) (перекладена на польську мову, якщо встали на облік у себе в країні)
 • Аналізи, медичні документи, які мають відношення до здоров'я мами і малюка (перекладене на польську мову, так само якщо аналізи робили не в Польщі)
 • NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) вашого роботодавця

Коли ви встаєте на облік, медсестра заводить на вас Карту вагітності, яка виглядає як книжечка і туди записуються ваші показники протягом вагітності.

Якщо ви не володієте польською мовою, у Польщі є російськомовні лікарі.

Якщо вагітність протікає без ускладнень, ви повинні здавати аналізи 1 раз на місяць і відвідувати свого гінеколога так само 1 раз на місяць протягом всієї вагітності. У Росії, наприклад, з 6 місяця вагітності, аналізи здаються мало не щотижня і 1 раз в тиждень відвідування лікаря обов'язково.

З аналізів здаєте щомісяця загальний аналіз крові і сечі (якщо робити в платній клініці, то аналіз коштує приблизно 20 PLN). Всі інші аналізи здаються один-два рази протягом всієї вагітності.

Важливий момент, якщо ви будете спостерігатися за медичною страховкою, то записуватися на УЗД і на прийом до лікаря краще заздалегідь, так як є ймовірність черг. Платне УЗД коштує близько 200 PLN.

Плюс Польщі в тому, що тут немає принципу дільничності. Тобто жінки не зобов'язані спостерігатися і обстежуватися в найближчому медустанові згідно з місцем проживання і прописки. Звідси випливає, що за термін вагітності можна неодноразово поміняти лікаря акушера-гінеколога.

Крім гінеколога під час вагітності необхідно відвідати стоматолога, окуліста.

Ви приходите до цих лікарів так само зі своєю картою вагітності фахівці оглядають Вас і пишуть в карті свій висновок і ставлять печатку! Це обов'язково! На кожен прийом до гінеколога так само необхідно приходити з картою вагітності, так як туди лікар або медсестра вписують ваші показання + вага, тиск і. т. д.

Важливо: якщо за всіма показниками вам ставлять пологи силами натури (самостійні пологи), а ви наприклад не хочете, можете попросити окуліста, щоб він написав в карті вагітності напрямок на кесарів.

У Польщі віддають перевагу природним пологам і скептично ставляться до кесаревого розтину.

Сервіс в Польщі Європейський. Для майбутніх мам створено дуже широкий спектр послуг. Крім догляду безпосередньо при пологах, вони можуть користуватися також допомогою фахівців: акушерів, які допоможуть правильно поводитися при першому годуванню дитини, дієтологів, психологів, реабілітологів, гінекологів, навіть неонатологів, які займуться доглядом за дитиною відразу після народження. Стандартно, майже в кожній польській клініці в пологовій кімнаті є зручне ліжко, яке легко трансформується відповідно до потреб жінки, місце для близької людини і столик для новонародженої дитини. Важливо, що дитина знаходиться з мамою в палаті. Відвідування родичів дозволено вільне.

Післяпологові кімнати акуратні, чисті, обладнані всім необхідним для комфорту мами і підтримки здоров'я малюка з перших годин. Якщо мати якийсь час не буде в змозі проводити час з дитиною, то вона може не сумніватися, що акушери будуть доглядати за новонародженим цілодобово, тому що головна цінність тут — турбота про ваше здоров'я.

Є можливість вибрати нові форми пологів, наприклад, у воді. Цей метод широко використовується серед жінок, які зважилися народжувати в Польщі.

При виписці з пологового будинку Ви отримаєте наступні документи:

 • Направлення до відділу актів цивільного стану, в якому буде вказано час і дата видачі свідоцтва про народження
 • Карту розвитку дитини (знадобиться, коли будете ставати на облік у педіатра)
 • Отримавши свідоцтво про народження, вам ще необхідно буде звернутися в посольство вашої країни в Польщі і зареєструвати дитину.

І тільки тоді можна спокійно повертатися на батьківщину. Слід звернути увагу, що дитина буде прив'язаний до терміну дії візи своїх батьків і повинен буде виїхати з Польщі до її закінчення. Якщо ж з дитиною виїхати з Польщі до закінчення терміну дії візи батьків (скажімо, за місяць до закінчення), то на в'їзд малюкові вже потрібно буде отримати окрему візу в паспорт одного з батьків.

Польське громадянство дитина народилася в Польщі, отримує тільки якщо хоча б один з батьків є громадянином Польщі, або якщо він народився на території Польщі, а його батьки невідомі, не мають ніякого громадянства або їх громадянство не встановлено.

Школи майбутніх мам у Польщі

При лікарнях, центрах здоров'я, недержавних громадських організаціях організовані Школи майбутніх мам. На заняттях мам готують до пологів, вчать піклуватися про майбутнє малюка. Зазвичай в школу ходять обоє батьків. При державних клініках (якщо ви плануєте народити безкоштовно по страховці) дані школи безкоштовні, але часто туди складно потрапити так як групи набираються миттєво. Тому якщо є бажання відвідувати школу майбутніх батьків, краще подбати про це заздалегідь.

До закінчення терміну вагітності ваш лікар виписує вам направлення на КГТ і ви відправляєтеся в ту клініку, яку вже вибрали для себе!

Варто зауважити, що у Польщі окремих пологових будинків немає. Є клініки, в яких є відділення для допомоги пологам.

Дитячі садки та школи для іноземців в Польщі

Діти іноземців, як і діти поляків, мають рівні права на безкоштовну шкільну освіту. Що стосується дошкільної освіти тут держава не гарантує його безкоштовно для дітей (як для польських, так і для дітей іноземців).

Ви, як батько, повинні самі піклуватися про це. Якщо ви встигаєте записати дитину в сад, то відвідуєте дитячий сад безкоштовно, якщо ж не встигли, то відвідуєте платний дитячий сад. Мова в попередній статті вже йшла про те, що діти перед школою в Польщі зобов'язані відвідувати рік підготовчих занять в так званих «зерувках».

Документи, необхідні для запису дитини в школу(дитячий сад):

Заява для вступу в дитячий сад або школу, заповнене на спеціальному формулярі (в обраній Вами школі або дитячому садку ) або в електронному вигляді. У деяких містах Польщі приймаються тільки електронні варіанти заяв. Цю інформацію необхідно уточнювати на місці або на офіційному сайті освітнього закладу.

Далі з документів все індивідуально і залежить від конкретної школи.

Як дізнатися які документи крім заяви необхідні?

Потрібно зателефонувати в Секретаріат школи або зайти на сайт освітнього закладу і дізнатися які додатково документи потрібні.

Справа в тому, що в Інтернеті ви знайдете інформацію про те, що необхідно:

 • свідоцтво про народження дитини
 • особиста справа дитини зі школи в якому вказані всі роки навчання, предмети, які вивчав дитина, і підсумкові оцінки по ним
 • медична довідка з щепленнями і групою здоров'я дитини
 • характеристика розвитку дитини, якщо ви оформляєте дитини в перший клас, або пройти співбесіду з психологом в школі.

І все це має бути перекладено польською мовою. На практиці все набагато простіше і особливо ніяких документів не потрібно, крім, може бути, виписки з особової справи учня, щоб правильно визначити рік навчання.

У деяких школах запитують медкарту, в деяких немає. Тому заздалегідь вибирайте школу і дізнавайтеся всю інформацію на офіційному сайті навчального закладу.

Якщо дитина-іноземець клопоче про прийняття в школу, де для польських громадян існують додаткові критерії прийняття (наприклад, тестування художніх, мовних, спортивних здібностей, медичний висновок про можливість заняття спортом ІТП), дитина іноземець повинен також відповідати цим критеріям.